shaolin kirjutas: |
Teeks ka kampaania: võta või jäta - viirused on toredad - nagu microsoftki!
tegelikult vist enne oli ikka microsoft ja siis tuli veelgi rohkem viiruseid...
Ei saagi aru kas linuxile ka viiruseid on üldse - mõned üritavad väita, et kui linux oleks rohkem levinud, siis oleks tal sama palju viiruseid ja saasta... ei teagi mida arvata sellest - on see nüüd häma või mitte. |
Tavaliselt on windowsi kasutajad need, kes lasevad omale viirusi sisse! On ju teada-tuntud tõde, et paljud kasutavad ühist ning administratiivsete õigustega kontot. Paljud ei teagi, et on olemas veel poolikute õigustega ja täispiirangutega kontod. Viimasega ei saa installida ega kirjutada
c:// peal- ainult oma konto failides. Paljud viirused oleks olemata, kuid..tõsi ta on, et media player ja internet explorer ja e-post on viiruste vastu suutmatud..ja ka torrenti sugused teevad oma töö: ikkagi ju üle mitmekümne ip korraga sinu arvuti kallal.
Linuxi puhul on struktuur kohe paigas- juur on lukustatud ning kõik paroolifailid -programmid on lugemiskõlbmatud õigusteta kasutajatele.
Linuxil on ainult võimalik nuhkvara ja viirust panna programmile sisse- ja ise installides saad omale vägeva programmi, mis võib sinu juure parooli kohe kätte saada ja sinu iga klaviatuuri vajutust - ip kaudu teele saada.. ja näiteks isegi sinu arvutisse ligi pääseda ja sinu arvutist panka siseneda- arvuti seest ssh pordi või vnc kaudu väljuda päti keskusesse.. Samas kui lähtekood on vaba ja loetav, siis binaarpakiprogrammid on loetamatud.
See võib tulevikus isegi võimalik olla, sest paljud kolmandamaailma riigid hakkavad massiliselt linuxit kasutama..
aga seegi on niimoodi, et lähtekoodi saab üle kontrollida ja ise kompileerida ning siis on programm turvaline ja kindel- juhul kui antakse lähtekood kaasa. Juba on tehtud ka esimesed lähtekoodikontrollerid valmis, et kes siis viitsib ise lugeda tekstipõhiselt..
Tuleviku värk võib olla: mingilaul.mp3 ja juureõigustes streamer-meediapleier. Mängides väikest ragisevat laulu või kuulates seda- saad oma konto parooli ka teistele levitada-
Mul vahest tekib hirm, kui kuulan mingit mp3 serverit internetist- kui vahepeal hakkas muusika praksuma, siis tekkis mõtte, et äkki- see mp3 hakkab pleieri kaudu nuhkima-
Nii võib ära keerata...
Ja kui näiteks mingit kolmandajärgulist võrgudoomi, mingis kolmandajärgulises mänguserveris mängida..
kde ja gnome võrgumängud on siiamaani turvalised ja avatud xml põhised. Mina mängin neid. Kuid mingit parooli sõbrale tekstitada ei tohiks..
Ja samas KÕIGE HULLEM on krüpteerimata võrguliiklus- messenserist kuni veebipõhiseni välja- ka minu toksitud tekst läheb võrguliikluse teed pidi ju ning krüpteerimata ircid ja telnetid ning ftp paketide sisu on loetav- ja kõige hullem on e-maili krüpteerimata liiklus- ja kui mõni loll annab oma paroole arvutikontost kuni ma ei tea, mis ukse väravaparoole..
Skype on õnneks krüptitud (kuid kõik jookseb läbi keskse serveri- vist) ja ssh'i liiklus kujul ssh -l kasutajanimi hostinimi pidavat kogu teekonna ära krüptima..