Portaal Portaal Pingviini veeb foorumi pealeht
  Viki  |  IRC  |  Otsing  |  Küsimused ja vastused  |  Profiil  |  Privaatsõnumite vaatamiseks logi sisse  | Logi sisse või Registreeru
<empty>
Vaata järgmist teemat
Vaata eelmist teemat

Postita uus teemaVasta teemale
Autor Sõnum
margo704
Pingviini aktivist
Pingviini aktivist



Liitunud: 30.08.2005
Postitused: 242

Distributsioon: Linux Mint 20.1
blank.gif
postituspostitatud: 26.08.2008, 12:50  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Päris huvitav arutelu siin tekkinud. Milleks lukku panna või ära kustutada? Minu arust küll eriti teemast mööda ei ole. Aga kui on, siis võib ju eraldi teemaks tõsta.

Ja sadiini juttu lugedes läheb kohe suu naerule Very Happy Sa võiksid kuskil loengut pidada - inimesed saaks naerda ja saaks ka linuxiga sõbraks.

Aga selles väites, et tuleks austada valikuvabadust ja tolereerida windowsi kasutamist on minu arust väike loogikaviga. Kas ebatolerantsuse tolereerimine on ikka tolerantsus? Kas ma peaksin tolereerima maailmavaateid (näiteks rassismi ja fašismi), mis ei tolereeri endast erinevaid inimesi? Kas ma peaksin austama inimese õigust sõita ükskõik kui suure ja kui keskkonda saastava maasturiga, mille järele tal puudub igasugune praktiline vajadus ja millega ta saastab meie kõigi õhku ja rikub meie kõigi tervist? Kas ma peaksin tolereerima religioone, mis kuulutavad kõik teised religioonid valedeks ja halbadeks ja nõuavad "uskmatute" hävitamist? Kas ma peaksid tolereerima operatsioonisüsteemi, mis ei taha enda kõrval näha ühtegi alternatiivi ja mis teeb kõik selleks, et tema oleks inimese jaoks ainus valik? Selliste asjade tolereerimine ei tee kedagi tolerantseks ja ei soodusta kuidagi valikuvabadust. Vastupidi - windowsi toetades ma toetan valikuvabaduse kadumist.

Aga see muidugi ei tähenda, et ma peaksin vihkama või hukka mõistma inimesi, kes on sunnitud kasutama windowsi. Samuti, nagu ei saa hukka mõista inimesi, kes on sunnitud elama näiteks fašistliku režiimiga riigis. Hukka saab mõista ainult inimesi, kes on sellised ebaõiglused loonud ja kes neid teadlikult soodustavad.

Aga noh, ega kedagi sundida muidugi ei saa. Saab ainult soovitada, juhendada, selgitada. Ja lapse mõtteviisi arengule on kindlasti kasulik, kui ta õpib, et elus on ka muid valikuid peale selle, mida meediast ja "normaalsete" inimeste poolt talle pähe tambitakse.

Ise ikka aegajalt promon tuttavate seas linuxit. Alguses ütlevad kõik, et ei-ei, ikka ainult windows. Aga hiljem tulevad, et "kuule, pane mulle ka linux, tahaks ka proovida".

Mul endal laps (poiss) alles liiga väike, et talle linuxit õpetada, aga naine õmbles talle pehme Tux'i (selle järgi - http://free-penguin.org/ ) - nii et algus juba tehtud Very Happy

Ja see, et naisterahvastel on linuxiga raskem hakkama saada, ei pea minu kogemuste järgi paika. Naine mul hakkas linuxit kasutama sellest päevast alates, kui me kohtusima. Kui koolis veel käis siis vahel kasutas ka windowsi (indesign, illustrator, photoshop, flash), aga nüüd ainult linux ja windowsi ei igatse sugugi. Saab kõigega hakkama, mida vaja, ka käsureaga. Tõmbab wget-iga asju, pingib, vaatab kataloogide ja ketaste mahtusid ja kunagi, kui mingil suse-l k3b streikis, siis kirjutas ka cd-sid käsurealt. Ja mu emal on ka üsna ükskõik, kas parasjagu on ees windows või linux, peaasi et oleks desktopil brauseri ja tekstitöötlusprogrammi shortcut-id - ega ta muud ei kasuta. Pigem on poistel linuxiga raskem - nad ja suuremad mängijad, kui tüdrukud ja vaja ju proovida samu programme, millest sõbrad räägivad jne. Pealegi tüdrukud kipuvad kergemini igasugu vilkuvate reklaamide õnge minema ja hoolimatult "yes" vastama, seega linuxis neil ohutum. Sellega seoses on aga ka üks suur oht, mille ma mõnda aega tagasi avastasin. Nimelt kui inimene on harjunud linuxi taga olema ja satub siis windowsi taha, siis on katastroof kerge tulema. Ta lihtsalt pole harjunud, et igal pool ohud varitsevad. Tõi üks tuttav keskealine mees mulle puhastada ühe windowsiga arvuti, mida olid kasutanud tema kaks teismelist tütart, kes oma ema kodus (vist tänu it-huvilisele vennale) põhiliselt linuxit kasutanud olid. Viirusetõrje leidis sealt arvutist tuhandeid nakatunud faile. Alguses üritasin ikka puhastada, aga siis loobusin ja panin xubuntu peale (xubuntu sellepärast, et oli suht vana ja aeglane arvuti). Tüdrukute isa niikuinii tegi alles esimesi tutvusi arvutiga, nii et vahet pole, on tal windows või linux, ega ta kumbagi eriti kasutada ei oska, las õpib siis parem juba linuxit.

Ükskord andis üks tuttav läpaka, kus oli paljas XP install. Tahtis, et paneksin kõik eluks vajalikud programmid peale. Installisin siis pool päeva. Panin OpenOffice, Firefoxi, mingi lahtipakkimise programmi, mingi muusikapleieri, mingi viirusetõrje, nuhkvara tõrje, flashi, java, koodekid, videopleieri, msn messengeri, PDF-i lugeja jne. Ise mõtlesin, et kui oleks estobuntu peale pannud, oleks kõik need asjad kohe peale installi olemas olnud (v.a. viiruse- ja nuhkvaratõrje muidugi Very Happy ). Ühele tuttavale estobuntut pannes oligi nii, et peale installi panin veel ainult amsn-i peale (mulle meeldib) ja oligi kõik.

Eks ma ise olen ka natuke patune - oma ema-isa arvutist pole suutnud windowsi päriselt välja tõrjuda. Seal XP ja kubuntu kõrvuti ja rohkem kasutatakse seal hetkel windowsi. Põhiliseks takistuseks on see, et isa kasutab mingit DVB kaarti, millega ta arvutist satelliit-kanaleid vaatab. Ma pole viitsinud seda linuxi all korralikult tööle konfida (see oli windowsi allgi paras pusimine). Kaffein küll mingeid kanaleid näitab, aga tal seal pannil kaks pead mida siis mingi süsteem vahetab miskit moodi, ma pole viitsinud endale seda asja linuxi all selgeks teha ja tööle sättida, kuigi peaks vist tööle saama küll.

Sellised on siis minu kokkupuuted windowsiga.

Aga kui vastata lühidalt küsimusele, kui palju puutun kokku windowsiga, siis:
1) Vahel vanemate arvuti taha sattudes, kui seal parasjagu windows jookseb
2) Tööl on lahti rdesktop-i aken windowsi terminali sessiooniga, kus teatud windowsi-spetsiifilisi asju vaja jooksutada, põhiliseselt aga istun tööl linuxi ja solarise taga.
3) Tuttavatele arvutiabi osutades.

Kodus isiklikuks otstarbeks kasutan ainult linuxit. Aga siiski tuleb paratamatult ennast kuigipalju ja windowsi maailmaga kursis hoida, sest vaenlast tuleb ju tunda ja vaja ju sõpru-tuttavaid abistada ja kui ma saan neid aidata, siis saan neile ka alternatiive tutvustada ja linuxi eelistest rääkida.


sadiini
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 53
Liitunud: 28.12.2007
Postitused: 1456
Asukoht: Otsige mind kolmandalt planeedilt...
Distributsioon: Lubuntu, Bodhi, Feren OS
estonia.gif
postituspostitatud: 26.08.2008, 13:09  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Tänan komplimendi eest Smile
Eks ole kunagi üksjagu inimesi koolitatud kah. Ja selline (ilma sinise surmaekraanita) linuxi promoloeng oleks ju täiesti võimalik kokku panna, kui kellegil huvi on.
On ainult 2 teed (ok, 3) maailmaga suhestumiseks. Hirm ja Arm. Ja õudsetest asjadest saab rääkida kas värisedes või neid läbi huumori vääristades.
Pioneer ei karda hunti. Annab talle vastu lonti.

Täna puutusin jälle Windowsiga kokku. Jaa! Läbi MSN võrgu tuli troojakene. Küll üritasin teda käima saada... Ei tööta, sunnik! Lugesin siis selle asemel, mida ta endast arvab... Uni tuli peale. Palju juttu ja vähe tegusid.


Näita (aja järgi):      
Postita uus teemaVasta teemale


Vaata järgmist teemat
Vaata eelmist teemat
Powered by phpBB2 Plus based on phpBB © 2001/7 phpBB Group