Kas eelinstalleeritud Ubuntu 12.04-ga sülearvutile on mõtet 14.04 paigaldada?

0 häält
1,926 vaatamist
Tere!

Äsja ostetud Dell Inspiron 15 (3521), millel on peal Ubuntu 12.04 LTS. Kas sinna on mõtet 14.04 LTS peale panna? Olen lugenud, et kui on vabrikus Ubuntu peale pandud, siis ei pruugi tavaline väljalase eriti libedalt, või üldse mitte, töötada. Kas seda riski on võimalik maandada järk-järgult versioone upgrade'ides? Või on see kuuldus üle pingutatud ja probleemid natukese nokitsemisega ületatavad? Olen siiani põhiliselt Windowsidega töötanud ja aeg-ajalt natuke Linuxit nuusutanud. Seekord ostsingi läpaka Ubuntuga, et siis võiks nagu eeldada, et riist- ja tarkvara omavahel ilusti läbi saavad. Tavaline on mul siiani olnud see, et Linuxiga imeb ventikas aku kordades kiiremini tühjaks kui Windowsiga.

Tänan!
küsitud 15. juuli 2014 kategoorias Ubuntu, Kubuntu jne - Andobuntu (0 punkti)

3 vastust

0 häält
Kui installimine käpas, siis võib alustuseks uue süsteemi vanale kõrvale installida ju tehes selleks eraldi partitsiooni.

Kui /home on ka eraldi partitsioonil, siis saab ka seda kasutada uues süsteemis, kuigi mingid süsteemi sätungid mis on /home peal võivad segama hakata.

Kõige kindlam alustuseks proovida Live süsteemi USB pulgalt, või cd-kettalt.

Ma küll ei mäleta täpselt hetkel kas live-süsteemides on mingid mõistlikud videodriverid installitud kohe või mitte. Olenevalt videokaardist mida see läpu sisaldab, võib ilma driveriteta võtta voolu kõvasti tõesti.
avatar vastatud 15. juuli 2014 - kaugeltmaalt (10 punkti)
muudetud 15. juuli 2014 - kaugeltmaalt
Mul oli kunagi Dell Vostro 1310 Nvidia graafikaga. Ilmselt viimase draiverid juhtisid ka ventilaatorit, sest ilma nendeta (ma ei mäleta, mis selle asemel veel olla võis, Nouveau vist) huugas jahutus täispööretel ja CPU temp oli ka kõrgem, kui Nvidia draiveriga või Windowsis.
0 häält
Internetist lugedes võib kohata palju kasutajaid kes on kimpus Dell Inspiron süleka ja Linuxiga. Pole isegi vahet milline Linux distro, sest on katsetatud väga erinevaid, propsid on aga jäänud. Üks suur ja kõige häirivam props pidi Linux kasutajatel olema see et Dell Inspiron sülekal töötab kuuler pidevalt max. täispööretel, kuumutab  ja imeb aku kiiresti tühjaks. Kui Windowsis 8 töötab Dell Inspiron akuga ~5-6h, siis Linuxis veab välja heal juhul ~2h kui sedagi. Dell ise olevat maininud et nad on probleemist teadlikud (2013) ja tegelevad sellega (nüüd juba 2014!). Siin on üks inglise keelne link kus vesteldakse Dell sülekate kuuleri probleemidest:  http://en.community.dell.com/support-forums/software-os/f/3525/t/19492353.aspx

Proovitud on igasuguseid asju: Bios update, muditud on kernelit jms. Enamuses eriliste tulemusteta. Kuuler undab Dell sülekates max pööretel vapralt edasi.

Minu meelest on üks mõistlikumaid lahendeid antud asja puhul see et Ubuntu puhul tuleks kasutada graafiliselt kergemat töölaua keskkonda: xubuntu, lubuntu jt. Ehk siis installida juba olemasolevasse Ubuntu sülekasse töölaua keskkond LXDE või  Xfce ning kasutada ainult neid. Kuuler peaks seeläbi vähem lärmama ja undama ning akut ruunama.

Ubuntu 14.04 LTS ei anna suure tõenäosusega erilist efekti. Uuem soft, uuem kernel, rohkem koormust sülekale ja akule. Muuseas lisainfoks, Dell desktop arvuti kuulerid  töötavad Ubuntu 14.04 LTS tipp-topp, vaikselt.

Ah jaa, unustasin, Ubuntus on olemas Dell sülekate jaoks utiliit. Iseasi kui suurel määral see antud asja parandab:

i8kutils - Fan control for Dell laptops
avatar vastatud 18. juuli 2014 - ertserts (0 punkti)
muudetud 18. juuli 2014 - ertserts
Ventilaator on see sõna, mida sa otsid.
0 häält
Ma arvan, et proovida võib küll kuna dell ja ubuntu teevad koostööd, et delli masinad out of the box paremini töötaks. Ja mingi hetk avastati linuxi kernelist mingi bug mis põhjustas inteli riistvaral väga ekstreemse powerdraw, ma ei tea kas 12.04 see parandati ära. Ning pm iga kerneli versioon viimasel ajal on kuulda, et intel parandab oma drivereid millegi poolest. Tänapäeval vist mälupulgalt proovimine ei erine kuidagi päris installatsioonist kuna kõik kuna kõik confitakse automaatselt ja xorg.confis käsitsi midagi näppima ei pea ning kui sul on mälupulgale pandud linux koos linuxile eraldatud ruumiga siis peaks isegi saama programme ja uuendusi installida. Pole päris kindel aga peaks olema...
vastatud 21. juuli 2014 - Yeeha (0 punkti)
...