Portaal Portaal Pingviini veeb foorumi pealeht
  Viki  |  IRC  |  Otsing  |  Küsimused ja vastused  |  Profiil  |  Privaatsõnumite vaatamiseks logi sisse  | Logi sisse või Registreeru
<empty>
Vaata järgmist teemat
Vaata eelmist teemat

Postita uus teemaVasta teemale
Autor Sõnum
spott
Admin
Admin


Vanus: 39
Liitunud: 04.06.2005
Postitused: 8793

Distributsioon: Ubuntu
estonia.gif
postituspostitatud: 03.07.2014, 09:01  postituse pealkiri:  MTÜ Pingviin-i loomine  

Järgmine nädala esmaspäeval on taas Pingviini sünnipäev - Pingviin saab juba 9 aastaseks. Alguseks loen 07.07.2005 kuupäeva. Viimasel ajal on aga järjest enam olnud peas mõte, et Pingviini edasise arengu ja majandamise poolelt tuleks Pingviin liigutada mõne MTÜ alla. MTÜ Eesti Linux on surnud ja likvideeritud. ALVATAL - tegin ettepaneku Pingviin ka sinna alla liigutada, kuid seadisin tingimuseks, et juhatusse peab siis saama vähemalt mingi aeg alati keegi Pingviini aktivistidest, et tagada, et ei korduks MTÜ Eesti Linux saatus. Mitme kuu jooksul mingit vastust enam ei ole.
Seega tuleb nagu näha siiski luua uus MTÜ (kui keegi just head teist MTÜ-d kellega liituda ei oska soovitada).
Praegu otsiks siis paari aktivisti, kellega koos uus MTÜ asutada. Liikmeks saab hiljem igal ajal astuda, praegu vajaks just moraalset ja praktilist tuge asutuslepingute ja muude paberite korda ajamisel.
MTÜ eesmärkide osas võite siin oma arvamust avaldada - esmane eesmärk Pingviini haldus ja elus hoidmine ehk Linuxi huvilistele toe pakkumine vabatahtlikega.
Finantseerimisallikad - vabatahtlikud liikmetasud, annetused, sponsorid

Kuid paika tuleb panna veel palju teisi punkte põhikirja: http://www.emsl.ee/mt%C3%BCasutamine ja siin oleks hea asju väiksemas seltskonnas läbi arutada ja avalikuks aruteluks näiteks Vikisse ülesse panna.

_________________
Tellige endale sünnipäevaks, sõbrapäevaks või muuks tähtpäevaks kingitus: Kingitused internetist - NetiKink.eu

gynter
Uus kasutaja
Uus kasutajaLiitunud: 16.04.2014
Postitused: 7


blank.gif
postituspostitatud: 03.07.2014, 09:46  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Heihoo. Kuna olen ise KÜ juhatuses, siis võin täitsa abiks olla.

Põhikirja osas saaks samuti aidata, minu soovitus oleks, et peksaks mingi esialgse kondikava kuhugi Google Docsi (või sarnasesse softi), siis oleks lihtsam konkreetseid punkte/lõike kommenteerida.


ertserts
Vana Pingviin
Vana PingviinLiitunud: 31.10.2013
Postitused: 441
Asukoht: Tallinn
Distributsioon: Ubuntu, Debian
estonia.gif
postituspostitatud: 03.07.2014, 14:04  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Mina arvan et kõige parem ja tõhusam on ikkagi luua eraldi uus MTÜ.
Juhul kui sulle pole ALVATAL vastanud isegi mitte viisakusest siis pole nendega mõtet koos nii tähtsaid asju ajada. Samas mõtlen ma et eraldi uuel MTÜ-l on tunduvalt rohkem tegevusvabadust, perspektiivi ja tulevikku kui seda mõne teise MTÜ taktikepi all.

Mina ise pole suur paberimajandamise spetsialist. Õnneks on terve tööelu läinud rohkem praktilises IT valdkonnas ilma et ma peaksin oma pead murdma ühe või teise § või seadusepügalaga.

Kuid kõigele vaatamata saab meist igaüks siin nõu ja toega sulle abiks olla.
Lugedes sinu pakutud linki "Kuidas asutada mittetulundusühingut?" tundub mulle esmapilgul et tegemist pole "raketiteadusega". Pealegi saab enamus asju ajada läbi ettevõtjaportaali ja lasta eelnevalt dokumendid tasuta üle kontrollida maakondliku arenduskeskuse konsultandil.

Kuuluta aga välja uue loodava MTÜ nimekonkurss ja kivi hakkab veerema! MTÜ nimi võiks olla meeldejääv, uhke, nutikas ja tõhus. Paljas nimi 'pingviin' ja 'linux' pole minu arvates sobivad nimed. Üks maailmakuulus romaanikirjanik John Banville ütles ühes intervjuus: "...Hea romaani kirjutamiseks peavad sul olema väga õnnestunud tegelaskujude nimed, kui sa selle tähtsa asjaga mööda paned siis läheb kogu sinu hea romaan aia taha..." Tema oli ka see mees kes romaani kõige esimese lause kallal võis pusida 1-nädal või rohkemgi. Ja ta ei teadnud mitte kunagi millega täpselt tema romaan lõppeb. Nagu meie elugi. Smile

_________________
ertserts@linuxialune:~$ echo;echo Local and Remote IP connections:;netstat -at|sort -k5|grep ESTABLISHED|cut -c20-80;echo

ultrablue
Pingviini külastaja
Pingviini külastaja


Vanus: 50
Liitunud: 30.10.2011
Postitused: 24


blank.gif
postituspostitatud: 03.07.2014, 14:45  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Paberite vormistamisel võin aidata. Aastate jooksul olen tegelnud vähemalt kümnekonna mitmesuguse MTÜ asutamise ja ka hilisema registriga suhtlemisega (k.a. ühinemised-jagunemised).

Põhikirja skeleti peaksite enne vormistama hakkamist siiski mingi tööversioonina kokku panema.


mahfiaz
Pingviini aktivist
Pingviini aktivistLiitunud: 19.10.2007
Postitused: 147


blank.gif
postituspostitatud: 03.07.2014, 16:02  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Mitte, et seal midagi väga kirjas oleks, aga MTÜ Eesti Linuxi põhikiri on internetiavarustes täiesti olemas: http://raulpage.org/mty_linux.html


spott
Admin
Admin


Vanus: 39
Liitunud: 04.06.2005
Postitused: 8793

Distributsioon: Ubuntu
estonia.gif
postituspostitatud: 03.07.2014, 16:15  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Tegin põhikirja mustandi, mida iga üks saab täiendada. Praegu suht palju lihtsalt soovitusliku malli copy/paste
http://viki.pingviin.org/MT%C3%9C_Pingviin_-_p%C3%B5hikiri

_________________
Tellige endale sünnipäevaks, sõbrapäevaks või muuks tähtpäevaks kingitus: Kingitused internetist - NetiKink.eu

ultrablue
Pingviini külastaja
Pingviini külastaja


Vanus: 50
Liitunud: 30.10.2011
Postitused: 24


blank.gif
postituspostitatud: 03.07.2014, 17:27  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Register nõuab põhikirjas asukoha näitamist omavalitsusüksuse täpsusega, mis iganes linn või vald see siis on. Kogemused. Jah kümme aastat tagasi võis tõesti asukohaks Eesti vabariik kirjutada ja aktsepteeriti, aga see liberaalsus lõpetati ära.

MTÜS § 7 lg 1 p 9 nõuab, et põhikirjas oleks määratud mittetulundusühingu vara jaotus ühingu lõpetamise korral. Kuna selles viidatud kavandis on hetkel punkt
Tsitaat:
Ühing ei jaga oma vara või tulu ega anna materiaalset abi või rahaliselt hinnatavaid soodustusi oma asutajale, liikmele, juhtimis- või kontrollorgani liikmele, temale annetusi teinud isikule või sellise isiku juhtimis- või kontrollorgani liikmele ega nimetatud isikutega seotud isikutele.

ja lähtudes eeldusest, et Pingviin MTÜ asutatakse avalikes huvides, siis kõige tõenäolisemalt peaks kirjutama põhikirja Pingviin MTÜ lõpetamisel tema varajäägi üleandmise riigieelarvesse või kohalikule omavalitsusele või näiteks IT Kolledžile vms organisatsioonile. Peaasi, et oleks samuti avalikes huvides tegutsev organisatsioon.
See võimaldab Pingviini soovi korral ka tulumaksusoodustusega ühingute nimekirja kanda (nii on ettevõtetelt lihtsam sponsorlust koguda).

Mittetulundusühingud, mis on asutatud mitte avalikes huvides, vaid liikmete huvides, tavaliselt jaotavad lõpetamisel jääkvara liikmete vahel (see on ainus situatsioon, kus mittetulundusühingul saab olla jaotatav kasum).

Siis sätestab MTÜS § 7 lg 1 p 8, et MTÜ põhikirjas oleks "üldkoosoleku kokkukutsumise tingimused ja kord, samuti otsuste vastuvõtmise kord". Kavandis olev "Üldkoosoleku kokkukutsumisel ja otsuste vastuvõtmisel lähtutakse seadusest." suure tõenäosusega ei ole piisavalt konkreetne.

Soovitan selles osas järgmist sõnastust (kui sobib):
Tsitaat:
Juhatus kutsub liikmete üldkoosoleku kokku vähemalt üks (1) kord aastas, hiljemalt viie (5) kuu jooksul peale majandusaasta lõppemist. Liikmete üldkoosolek kutsutakse kokku kirjalikult taasesitatavas vormis kutsetega, millised peavad olema välja saadetud hiljemalt kümme (10) päeva enne liikmete üldkoosoleku toimumist. Kutsed peavad sisaldama liikmete üldkoosoleku toimumise aega, kohta ja päevakorda.

Liikmete üldkoosolekul on igal ühingu liikmel üks hääl. Üldkoosoleku otsused loetakse vastuvõetuks lihthäälteenamusega, v.a. juhtudel, kui seadusega on ette nähtud suurema häälteenamuse nõue.


Põhikirja tegemisel on veel see aspekt, et põhikirjaga võib ette näha ka muid (enam-vähem misiganes) tingimusi, mis ei ole seadusega vastuolus. Lihtsustatult võib öelda, et põhikiri on ühingu liikmete omavaheline leping ja kui sinna ikka on Pingviin MTÜ võimaliku eripära tõttu vaja midagi ainukordset kirjutada, siis tasub seda teha.

Paar juriidilises mõttes keelelist vääratust hakkas ka silma, aga selliseid pisiasju roogib vast beetaversioonist Smile


spott
Admin
Admin


Vanus: 39
Liitunud: 04.06.2005
Postitused: 8793

Distributsioon: Ubuntu
estonia.gif
postituspostitatud: 04.07.2014, 19:49  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Täna suhtlesin ALVATAL-i juhatusega. Nagu aru sain, pidi ALVATAL-il tulema kindlasti sellel suvel ka üldkoosolek ja plaanin sellest siis ka osa võtta.

Kuid praegu jätkaks siiski MTÜ põhikirja kokku panemisega. Ja siis saab vaadata kas Pingviini vaated ja ALVATAL-i vaated saab ühendada või mitte.
Praegu on minu jaoks suureks miinuseks kindlasti ALVATAL-i ainult ettevõtetele suunitlus, sest mina tahan näha MTÜ liikmetena ka eraisikuid ja sellega laiemat pinda kaasa haarata.

Ka tahan kindlasti pakkuda ka lihtsalt Pingviini foorumi aktiivsematele kasutajatele võimaluse kaasa lüüa ilma, et nad peaksid MTÜ liikmed olema - näiteks Pingviini eestkõneleja valimine juhatusse. Samuti tahaks, et MTÜ oleks ka tulumaksu soodustuste nimekirjas ja see tähendab korrektset raamatupidamist.

Plaan on nimelt korraldata erinevaid korjandusi ja maksta vaba tarkvara tõlkimise ja eestindamise eest projektipõhiseid stipendiume. Näiteks otsustada, et parandada mõne tarkvara tõlget ja korraldada selle jaoks väike üleskutse ja maksta väikest stipendiumi siis mõnele tõlkijale. Nii on võimalik stimuleerida ja suunata mõne tarkvara tõlget, mida vaja võiks olla.
Sama kehtib ka bug fixide ja arenduste kohta. Ehk selliste ürituste korraldamine läheks ka üheks eesmärgiks, mille ka kohe Vikisse kavandisse lisan.

_________________
Tellige endale sünnipäevaks, sõbrapäevaks või muuks tähtpäevaks kingitus: Kingitused internetist - NetiKink.eu

ultrablue
Pingviini külastaja
Pingviini külastaja


Vanus: 50
Liitunud: 30.10.2011
Postitused: 24


blank.gif
postituspostitatud: 05.07.2014, 11:38  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

spott kirjutas:
Ka tahan kindlasti pakkuda ka lihtsalt Pingviini foorumi aktiivsematele kasutajatele võimaluse kaasa lüüa ilma, et nad peaksid MTÜ liikmed olema - näiteks Pingviini eestkõneleja valimine juhatusse.

Seda on lihtne kirja panna, kuid enne pisut täpsustaks.
Kas Pingviini juhatuses hakkab alaliselt olema üks foorumi aktiivsematest liikmetest, kes samal ajal ühingusse ei kuulu? Või on see mõeldud foorumi kasutajatele lihtsalt võimalusena (vahel on, vahel ei ole)?

Kuidas selle isiku valimine mõeldud on? Kas selle isiku peaksid endi seast valima foorumi kasutajad, kes samuti ei ole Pingviini liikmed? Häda on selles, et juhatuse valimine ja tagasikutsumine on MTÜS järgi liikmete üldkoosoleku ainupädevuses, isegi sellist delegeerimisnormi ei ole seaduses ette nähtud. Isegi kui tegelikult nii teha, siis saab see olla ainult vaikiv ja mitteametlik kokkulepe, sest põhikirja seda niisugusena kirjutada ei saa.

Juriidilises mõttes on kindlalt korrektne variant teine võimalus: selle foorumikasutajast isiku valivad juhatusse siiski MTÜ liikmed (kellest mõned muidugi on ka foorumi kasutajad). Põhimõtteliselt saab põhikirjas ette näha võimaluse, et foorumikasutajad valivad endi seast eestkõneleja, kes esitatakse Pingviini üldkoosolekule juhatuse liikme kandidaadiks - edasi on MTÜ liikmete üldkoosoleku pädevuses, kas see kandidaat valitakse juhatusse või mitte.


spott
Admin
Admin


Vanus: 39
Liitunud: 04.06.2005
Postitused: 8793

Distributsioon: Ubuntu
estonia.gif
postituspostitatud: 05.07.2014, 15:29  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Juriidiliselt korrektne oleks vist nii, et Pingviini foorumi liikmed saavad esitada enda seast kuni kolm juhatuse liikme kanditaati ja vastava juhatuse liikme valib siiski üldkoosolek. Lihtsalt põhikirja läheb punkt, et juhatuses peab olema ka üks Pingviini eestkõneleja.

Sisuliselt analoogne situatsioon, kui MTÜ juhatuses peaks olema mõne riigiasutuse liige - esitatakse kanditaadid ja siis üldkoosolek valib või kinnitab selle liikme - või esitab põhjendatud tagasilükkamise ja juhatuses jääb üks koht seni täitmata kuni esitatakse uued liikmekandidaadid.

_________________
Tellige endale sünnipäevaks, sõbrapäevaks või muuks tähtpäevaks kingitus: Kingitused internetist - NetiKink.eu

ultrablue
Pingviini külastaja
Pingviini külastaja


Vanus: 50
Liitunud: 30.10.2011
Postitused: 24


blank.gif
postituspostitatud: 06.07.2014, 13:12  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Tegin uue ja pisut detailsema kavandi. Struktuur on ka pisut konkreetsem.

Foorumikasutajad on põhikirja kavandi punktis 6 kirjas ühingu toetajaliikmetena (kui asjaks läheb, siis peab seda korrektsuse mõttes registreerimistingimustes mainima). Raske öelda, kas on mõtet põhikirjas lahti kirjutada, kuidas täpselt foorumi kasutajad eestkõnelejaid valivad, sest pahauskne isik saab endale vist mitu kasutajakontot teha. Kuna aga eestkõnelejad õiguslikus mõttes on siiski ainult juhatuse liikme kandidaadid, siis ma jätsin selle asja põhikirjas üldsõnaliseks.

Eestkõnelejast juhatuse liikme pärast kirjutasin kavandisse juhatuse liikmete ühise esindusõiguse. Paljugi mis...

Kommentaarid ja tähelepanekud oodatud.


Pingviin MTY pohikiri.odt
 Kirjeldus:

Allalaadimised
 Failinimi:  Pingviin MTY pohikiri.odt
 Failisuurus:  38.02 kB
 Alla laaditud:  345 kord(a)


spott
Admin
Admin


Vanus: 39
Liitunud: 04.06.2005
Postitused: 8793

Distributsioon: Ubuntu
estonia.gif
postituspostitatud: 06.07.2014, 20:06  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Tänud

Loen ja tutvun sellega lähemalt.
Üks punkt, mis tekitas küsimust natukene:
2.5 Ühing ei jaga oma vara või tulu ega anna materiaalset abi või rahaliselt hinnatavaid soodustusi oma asutajale, liikmele, juhtimis- või kontrollorgani liikmele, temale annetusi teinud isikule või sellise isiku juhtimis- või kontrollorgani liikmele ega nimetatud isikutega seotud isikutele.

Kuidas siin suhtuda stipendiumi maksmisesse, kui saaja on näiteks MTÜ liige?

EDIT2: Lisaks - Juhatuse poolelt, ma arvan, et võiks määrata, et juhatus on vähemalt kolme liikmeline. Ja idee on selles, et Pingviini poolt esitatud kanditaat esindab ja vastutab ja toimetab arenduste eest - kõik, mis puudutab veebi poolt ja veebi üritusi.
Teine juhatuse liige vastutab avalike ürituste korraldamise ja nendega seonduvate asjade eest.
Kolmas oleks siis juhatuse esimees, kes vastutaks üldiselt finantside ja muude teemade eest.

Ehk - juhatuse poolelt oleksid võimalikult täpselt ka piiritletud, kes millega tegeleks. Sest paljude MTÜ-de juhatused jäävad selle taha minu arust just toppama, et tehakse ühiselt. Ühiselt tuleb teha, kuid tuleb kokku leppida, kes mis asjade eest vastutab ja mis suundasid veab. Ning mille kohta pärast ka üldkoosolekule aru annab.

Tegevuste kohta veel juurde - ka lokaalsete LUG-i ürituste korraldamine võiks eesmärkide seas olla.

_________________
Tellige endale sünnipäevaks, sõbrapäevaks või muuks tähtpäevaks kingitus: Kingitused internetist - NetiKink.eu

ultrablue
Pingviini külastaja
Pingviini külastaja


Vanus: 50
Liitunud: 30.10.2011
Postitused: 24


blank.gif
postituspostitatud: 06.07.2014, 21:00  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

spott kirjutas:

Üks punkt, mis tekitas küsimust natukene:
2.5 Ühing ei jaga oma vara või tulu ega anna materiaalset abi või rahaliselt hinnatavaid soodustusi oma asutajale, liikmele, juhtimis- või kontrollorgani liikmele, temale annetusi teinud isikule või sellise isiku juhtimis- või kontrollorgani liikmele ega nimetatud isikutega seotud isikutele.

Kuidas siin suhtuda stipendiumi maksmisesse, kui saaja on näiteks MTÜ liige?

Stipendium antakse eeldatavasti ju ikka asja eest, mitte ei ole tegu niisama (khm-khm) jagamisega. Eks seotud isikutega tehtavaid tehinguid on ka maksustamise mõttes mõistlik teha turuhinnas ehk normaalsuse piirides - aga see ei ole jagamine. Jagamisena peetakse silmas rohkem klassikalist kasumijaotist.

Pealegi on see punkt vajalik TuMS § 11 järgi tulumaksusoodustustega ühingute nimekirja saamiseks ning on ka selles esimeses kavandis sees.

spott kirjutas:

EDIT2: Lisaks - Juhatuse poolelt, ma arvan, et võiks määrata, et juhatus on vähemalt kolme liikmeline. Ja idee on selles, et Pingviini poolt esitatud kanditaat esindab ja vastutab ja toimetab arenduste eest - kõik, mis puudutab veebi poolt ja veebi üritusi.
Teine juhatuse liige vastutab avalike ürituste korraldamise ja nendega seonduvate asjade eest.
Kolmas oleks siis juhatuse esimees, kes vastutaks üldiselt finantside ja muude teemade eest.

Ehk - juhatuse poolelt oleksid võimalikult täpselt ka piiritletud, kes millega tegeleks. Sest paljude MTÜ-de juhatused jäävad selle taha minu arust just toppama, et tehakse ühiselt. Ühiselt tuleb teha, kuid tuleb kokku leppida, kes mis asjade eest vastutab ja mis suundasid veab. Ning mille kohta pärast ka üldkoosolekule aru annab.

Kas siis kirjutada juhatuse suuruseks konkreetselt kolm liiget? Kas esindusõigus kõigil eraldi või nt kahel suvalisel juhatuse liikmel ühiselt?

Juhatuse omavahelisi ülesannete jaotusi registrisse ei kanta, tavaliselt vormistatakse see asi juhatuse uue koosseisu esimese koosoleku otsusega, kes millise valdkonna eest vastutab; pärast jääb see ühingu sisetöödokumendiks.
Mu meelest pole mõtet seda põhikirja panna, piisab, kui seda üldkoosolekul juhatuse valimisel meelde tuletada, et kandidaatide pädevust arvesse võetaks.


Näita (aja järgi):      
Postita uus teemaVasta teemale


Vaata järgmist teemat
Vaata eelmist teemat
Powered by phpBB2 Plus based on phpBB © 2001/7 phpBB Group