Portaal Portaal Pingviini veeb foorumi pealeht
  Viki  |  IRC  |  Otsing  |  Küsimused ja vastused  |  Profiil  |  Privaatsõnumite vaatamiseks logi sisse  | Logi sisse või Registreeru
<empty>
Vaata järgmist teemat
Vaata eelmist teemat

Postita uus teemaVasta teemale
Autor Sõnum
spott
Admin
Admin


Vanus: 43
Liitunud: 04.06.2005
Postitused: 8854

Distributsioon: Ubuntu
estonia.gif
postituspostitatud: 06.09.2006, 18:57  postituse pealkiri:  GNU/Linux läptopid  

Praktiliselt kõik tänapäeva läptopid kannavad ühte koledat kleepsu - "Designed for Windows XP". Seda kleepsu on muideks üsna raske ka ära saada - isiklikult järgi proovitud Smile. Kuid sellegi poolest on võimalik paljudele nendest läptopidest paigaldada ka korralikult teisi operatsioonisüsteeme. Ehk meie puhul konkreetselt Linuxile. polishlinux.org lehel on ilmunud nüüüd lühike artikkel, kuidas valida endale läptopi, sellele sobivat distributsiooni ja kõike muud. Esmalt soovitatakse mõelda distributsiooni valiku peale. Eesmärgiks pole mitte tekitada mõnda uut distributsiooni sõda vaid pakkuda välja uutele kasutajatele lihtsamaid võimalusi. Näiteks openSusel on üsna hea läptopide toetus. Temale järgneb Ubuntu. Lisaks on ka osadele läptopidele üsna hea toetus Fedoral, Mandrival ja Auroxil.
Edasi tuleb vaadata, mis riistvaraga läptop on. Läbi aegade loetakse hea Linuxi toega läptopideks Aceri, Lenovo (endine IBM) ja ka viimased HP-d. Kaugelt tasuks Linuxi kasutajatel mööda minna näiteks Sony läptopidest, sest need on üsna halvasti toetatud.
Kuid läptopi valikul tuleks alati tähelepanu pöörata ka järgmisele riistvarale:
* WiFi kaart - väga tihti on tegu selliste kiibistikega, millel halb Linuxi toetus. Kuid õnneks on tänu ndiswrapperile on õnneks toetatud kaartide hulk kõvasti suurenenud.
* Graafika kaart - seda tuleb kindlasti vaadata, et ka läptopi graafika kaart oleks korralikult draiveritega toetatud. Usaldada ei tasu isegi mitte tuntud tootjate kaarte, sest nad ei lisa sugugi mitte kõigi oma kaartide toetust Linuxile mõeldud draiveritesse. Hetkel loetakse kõige paremini toetatuks Inteli graafika kaarte.
* Heli kaart - nendega on õnneks tänapäeval suht vähe probleeme ja enamus on toetatud.
* Emaplaat - siin on olukord enam vähem sama, mis helikaartide puhul. Kuid sellegi poolest võib kaasas olle mõningaid kontrollereid, millega probleeme võib tekkida.
* Protsessor - GNU/Linux toetab kõiki tuntumaid protsessoreid. Tähele tuleb lihtsalt panna, et erinevad protsessorid nõuavad erinevaid paigaldus CD-sid.

Lähemalt võite lugeda endale läptopi valiku kohta http://polishlinux.org/choose/laptop/ lingilt, kus on ka erinevaid edasisi näpunäiteid, kuidas toime tulla kõige tihedamini esinevate probleemidega.


Zen

Pingviini aktivist
Pingviini aktivist


Vanus: 35
Liitunud: 07.10.2005
Postitused: 155


estonia.gif
postituspostitatud: 07.09.2006, 00:14  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Muideks KDE-Look.org ja GNOME-Look.org pakuvad suurt valikut erinevaid "Powered by" ja "Designed for" kleepse.


Näita (aja järgi):      
Postita uus teemaVasta teemale


Vaata järgmist teemat
Vaata eelmist teemat
Powered by phpBB2 Plus based on phpBB © 2001/7 phpBB Group