Portaal Portaal Pingviini veeb foorumi pealeht
  Viki  |  IRC  |  Otsing  |  Küsimused ja vastused  |  Profiil  |  Privaatsõnumite vaatamiseks logi sisse  | Logi sisse või Registreeru
<empty>
Vaata järgmist teemat
Vaata eelmist teemat

Postita uus teemaVasta teemale
Autor Sõnum
ertserts
Vana Pingviin
Vana Pingviin



Liitunud: 31.10.2013
Postitused: 445
Asukoht: Tallinn
Distributsioon: Ubuntu, Debian
estonia.gif
postituspostitatud: 27.02.2016, 22:03  postituse pealkiri:  SaltStack - Tsentraliseeritud tarkvarahaldus - Veebiliides?  

SaltStack on Linux serveritele ja arvutitele suunitletud tsentraalne tarkvarahaldus. Testisin samalaadset Ansible't (kiidetakse!) kuid minu jaoks osutus see käsurea suhtes segasemaks ja pealegi pole ansiblele olemas vabavaralist GUI'd (nt. veebiliidest). Puppet'i ja Chef'i jätsin üldse valikust välja sest need on konfiguratsioonilt ja halduselt komplitseeritumad, rohkem nagu arendajatele suunitletud.

Salt peaserverisse (nt. Ubuntu) installitakse pakett 'salt-master' ja klientidele 'salt-minion' (mõlemad konfigureeritakse). Minion'd audenditakse oma võtmetega master serveris. Peale seda on klient minion'id läbi master serveri 100% hallatavad.

Hallatavatele serveritele/arvutitele (minion'id) saab anda nii ütelda multikäske.
Näiteks Salt peaserveri terminali käsurealt:
$ sudo salt '*' test.ping < ping käsk kõikidele hallatavatele serveritele/arvutitele.
$ sudo salt '*' pkg.install htop < instaleeritakse kõikidele hallatavatele serveritele/arvutitele peale utiliit 'htop'.
$ sudo salt '*' pkg.purge htop < uninstallitakse kõikidelt hallatavatelt serveritelt/arvutitelt utiliit 'htop'.
$ sudo salt '*' disk.usage < kõikide hallatavate serverite/arvutite detailne kõvaketta täituvuse info.
$ sudo salt '*' cmd.run 'free mem' < kõikide hallatavate serverite/arvutite operatiivmälu kasutuse info (cmd.run = justkui lokaalne käsk käsurealt). Kui oled käsureal piisavalt vilunud siis võid hallatavast arvutipargist välja võluda lõputult käske.
jne.
Muuseas käsuga 'cmd.run' saab kogu arvutipargis teha ka tarkvara update ja upgrade. Siin on variante mitmeid.

Kuna mul on hetkel käsil Linux desktop arvutite projekt siis valisin tsentraalseks tarkvarahalduseks välja just Salt'i. Käsurealt toimetades on Salt väga hea lahend kuid GUI (nt. veebiliidese) poolest suht nutune. Saldile on loodud kaks veebihaldusliidest: Halite (surnud projekt) ja SaltPad (aktiivne, arenduses olev). Kuid nende graafilise haldusliidestega on selline props et mõlemad on pidevalt alfa staatuses. Seega pole kunagi olnud isegi mitte beeta staadiumis. Halite "surigi" oma alfa staadiumis.

Ma olen siin üritanud käima saada SaltPad'i veebiliidest kuid tulutult. Sain õieti konfitud 'salt-api' kuid ei Apache2 ega Nginx veebiserveris 'saltpad' rakendust tööle ei saa. Paras tohuva-pohu! Samas proovisin huvipärast surnud projekti 'Halite' ja sain selle laksust tööle (eks pusimist oli sellegagi).

Jah, terminali käsureaga saab Salt'iga ilusasti hakkama kuid läbi veebi haldusliidese oleks piltlikum vaade klient server/arvutite monitooringule. Näiteks oleks koheselt näha kas kõik minion'id on aktiivse staatusega, kergem käskude teostus, mugavam ülevaade jne.

Kas keegi on kasutanud edukalt Salt ja SaltPad'i kooslust, või teab samalaadset mugavat server/arvutite tarkvaralist keskhaldust?

_________________
ertserts@linuxialune:~$ echo;echo Local and Remote IP connections:;netstat -at|sort -k5|grep ESTABLISHED|cut -c20-80;echo

kartul
Pingviini külastaja
Pingviini külastaja



Liitunud: 14.09.2010
Postitused: 18

Distributsioon: *Ubuntu, *Debian, *BSD
estonia.gif
postituspostitatud: 01.03.2016, 10:47  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Kirjutasin kunagi väikese juhendi Salt-i kasutamisest:
http://kivimae.ee/atearth/doku.php?id=opetused:salt

Salt-i tegelik mõte on ikkagi olekufailid, ehk siis pakke ei installita eraldi ja konf faile ei mudita eraldi käskudega, vaid kogu töö tehakse ära korraga ühe või mitme olekukirjelduse järgi.

Võrdlemisi murevabalt saab hallata ka Windowsi masinaid.

Salti paigaldus tuleks teha kindlasti repost, sest areneb ta kiiresti ja nt Ubuntu 14.04 distributsiooniga kaasas olev versioon on lootusetult vananenud.

GUI-d ma kasutanud pole, kuna pole tundnud vajadust. Smile


ertserts
Vana Pingviin
Vana Pingviin



Liitunud: 31.10.2013
Postitused: 445
Asukoht: Tallinn
Distributsioon: Ubuntu, Debian
estonia.gif
postituspostitatud: 01.03.2016, 19:48  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Tänud 'kartul'!

Lugesin sinu Salt õpetuse läbi. Korralik ja selge.
Pean Salt olekufailidega veel tegelema. Kuigi jah, edaspidi töötavaid Linux Desktop arvuteid pole mul suurt vaja pidevalt igapäevaselt hallata. Tähtis on pigem see et kui on vajadus, siis saab pakettide install/uninstall/update/upgrade ja konf läbi Salti tõhusalt tehtud.

Salt on kogu asja üks kild kuid samas tsentraalne tuum. Siin on veel terve pinu igasuguseid muid Linux Desktop asju (cron'id, hibernate/suspend/sleep/reboot, kasutaja profiilide automaatne kustutus/loomine, printimine/skannimine/paljundamine, arvutite monitoorimine, ms active directory jne). MS AD+Linuxiga pole varemalt kokkupuudet olnud. Siit võib välja kasvada higine peavalu koos üllatuslike "rehadega". Mine tea, ehk polegi asi nii karm. Eks näis. Smile

_________________
ertserts@linuxialune:~$ echo;echo Local and Remote IP connections:;netstat -at|sort -k5|grep ESTABLISHED|cut -c20-80;echo

kartul
Pingviini külastaja
Pingviini külastaja



Liitunud: 14.09.2010
Postitused: 18

Distributsioon: *Ubuntu, *Debian, *BSD
estonia.gif
postituspostitatud: 02.03.2016, 11:57  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Vaata, mul on seal "Linuxi klientide ühendamine Samba4 domeenikontrolleri külge". See peaks toimima Windowsi DC vastu täpselt samamoodi.


Näita (aja järgi):      
Postita uus teemaVasta teemale


Vaata järgmist teemat
Vaata eelmist teemat
Powered by phpBB2 Plus based on phpBB © 2001/7 phpBB Group