Portaal Portaal Pingviini veeb foorumi pealeht
  Viki  |  IRC  |  Otsing  |  Küsimused ja vastused  |  Profiil  |  Privaatsõnumite vaatamiseks logi sisse  | Logi sisse või Registreeru
<empty>
Vaata järgmist teemat
Vaata eelmist teemat

Postita uus teemaVasta teemale
Autor Sõnum
ertserts
Vana Pingviin
Vana PingviinLiitunud: 31.10.2013
Postitused: 443
Asukoht: Tallinn
Distributsioon: Ubuntu, Debian
estonia.gif
postituspostitatud: 24.10.2015, 17:44  postituse pealkiri:  LTSP (Linux Terminal Server Project) diskless thin client?  

Kas keegi pingviin.org külastajatest on kokku puutunud Linux diskless thin client terminalide installi ja ülespanekuga?

Olen üks kuu aega jäärapäiselt tegelenud LTSP (Linux Terminal Server Project) küsimuste ja lahendite leidmisega. Hetkel on tulemus selline 50/50 ehk siis "nokk kinni" ja siis jälle "saba lahti". Selline "the neverending story".

Ülesanne panna kasutajatele üles diskless thin client terminalid/arvutid:
Leida Linux distro tasandil mingi Infokioski laadne lahend. Brauseriks Firefox (lukustatud/nuditud/piiratud), midagi muud terminali keskkonnas kasutada ei saa ja ei tohi. Interneti liiklus filtreeritud, lubatud ainult teatud kodukatele ligipääs. Vabavaraline lahend et lootma ei peaks maksulistele "kinnise koodiga" osa pooltele. Ei sooviks kasutada teistest sõltuvaid erilisi "valmispaketi põhiseid" variante mis täna on küll olemas kuid ülehomme juba ajalugu või siis stiilis hakka aga maksma.

Lahendid ülesande saavutamiseks:
Linux distro Ubuntu 14.04 LTS. Töölauakeskkond MATE (Ubuntu+Mate), XFCE (Xubuntu) või LXDE (Lubuntu). Kasutaja logib terminali sisse automaatselt (no ei õnnestu!), Firefox avaneb automaatselt (tehtud), Firefox lukustatud ja piiratud (tehtud- spets ikiosk plugin), Interneti liiklus filtreeritud (tehtud - dnsmasq). Spets soft X-Terminali serverisse installitud ja konfitud: ltsp-server, dnsmasq, tftpd-hpa. Terminalide keskhaldus läbi 'xrdp' ja 'epoptes' tarkvara. Saab seega terminale hallata läbi Linux kui Windows distro.

Üks näide paljudest thin ja fat terminali install õpetusest:
UBUNTUFORUMS
Loetud ja otsitud on ka kodukalt:
LTSP

Probleemid antud ülesande täitmiseks ja lõpetamiseks:
Minu suureks üllatuseks käituvad X-Terminal serveri installil ja thin client konfiguratsioonil Linux distrod ver. 14.04 lts täiesti erinevalt. Erinevused lausa kõiguvad samaste 32 ja 64 bit Linux distrote vahel.
Näiteks sa kas saad kasutajaga sisse logida või ei saa thin client terminaliga X-Terminali serverisse (Ubuntu, Xubuntu, Lubuntu, Linux Mint, Debian). Kui näiteks Ubuntu, Xubuntu ja Lubuntu suudavad käsuga 'sudo ltsp-build-client' automaatselt tekitada IMG 32 või 64-bit faili siis Debian seda automaatselt genereerida ei suuda (käsitsi hiljem 'img' faili genereerides asi ei tööta, tee või tina). Linux Mint aga ei suuda üldse genereerida fat ja thin client failisüsteeme. Linux Mint paneb lihtsalt lõpetuseks kogu kliendi 'img' loomisega "pange". Poleks Linux Mint tipp-topp distrolt sellist asja uskunud.

Hetkel on selline olukord et ma suudan üle panna Ubuntu 14.04 LTS X-Terminal serveri, tekitada 32 või 64-bit thin client terminalile 'img' faili kuid terminali sisse logida automaatselt kasutaja profiiliga ei saa (suur props!). Kasutaja kontoga käsitsi sisselogimine aga õnnestub. Kuid vaja oleks just automaatne sisse logimine. Serveri logidest niipalju et 'syslog' ja 'auth.log' teated lahenditeni ei vii. Pigem tekib Internetist logi järgi otsides risti-rästi lõputu info rägastik.

Minu thin client terminali variandi puhul võtavad kliendid ennast serverile külge SSH'ga (secure shell). On olemas ka mingi RDP (Remote Desktop Protocol) variandi võimalus. Seda viimast pole ma aga katsetanud. Algne nö. default pakutav võimalus on SSH'ga.

Kõik see ülalmainitu x-terminal server vs thin client tundub mulle kohati "mission impossible" ettevõtmisena. Mul pole enam "hõbe kuule". Ja ma ei väsi imestamast kui "toores" ja "bugi'de rohke" on see LTSP võimaluse ja tarkvara rakendamine. Kohati on tunne et tänase seisuga on LTSP selline kitsalt piiritletud "nišhi kraam" friikidele. Internetis on hulgaliselt nuttu ja hala et antud ltsp asi praktikas paljudel ei tööta. On ka rohkelt oletusi, õpetusi ja lahendeid millega võib "lutsu visata".

Samas saan ma aru sellestki et fat ja thin terminalide kasutamine on igati perspektiivikas ettevõtmine isegi aastal 2015. Milleks minema visata vanu terminale ja arvuteid. Paljud koolid, asutused, väikefirmad jms pole nii rikkad et pidevalt non-stop uuendada oma arvutiparki. Aitab ühest võimsamast arvutist/serverist ja võibki üles panna kas diskless fat või thin terminalid/arvutid. Mäletan et aastal 2000 kasutasin (pandi üles, mina haldasin x-serverit ja x-terminale) ühes haridus-kultuurilises asutuses. Terminale oli 20tk, Linux Debian X-Terminal fat client arvuti (külastajatele): Pentium 150, 32RAM, 1-3GB HDD. Asi töötas aastaid, enamus kasutajatest sai igati hakkama. Üksikud külastajad pirisesid ja kirtsutasid nina stiilis: "Ai see ei ole ju Windows!...Nii ebamugav!...Miks siin on OpenOffice?...Kus on MS Office?...Kus on Internet Explorer?"

Pika igava jutu peale ka üks ammune it-juhtum x-terminali tasandil. Oli meil seal aastal 2000 kummastavalt naljakas juhtum (sellised asjad jäävad meelde). Üks õppurist noormees kurtis meie töötajatele et ühest teatud Linux terminali firefox brauseris ei saa korralikult kasutada video playerit. Et nii ei saa tema rahuldavalt terminali kasutada! Hiljem vaatasime logidest nimetatud propsi kuupäevaliselt ja kellaajaliselt. Tuli välja et sellest terminalist üritati külastada "vanainimeste lehekülgi". Loomulikult me ei kõrvaldanud seda "video playeri" kuvamise kala. Tegelegu selliste asjadega privaatselt kodus mitte korralikus haridus- ja kultuuriasutuses. Smile

_________________
ertserts@linuxialune:~$ echo;echo Local and Remote IP connections:;netstat -at|sort -k5|grep ESTABLISHED|cut -c20-80;echo

illukas
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 39
Liitunud: 24.10.2006
Postitused: 2036


norway.gif
postituspostitatud: 03.11.2015, 15:49  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

mul vastupidised kogemused, tötab heasti...

img genereerimisest, kuidas bootides tehakse vahet kas on 64 või 32- mingi grubi enry?

Ranget vahet tuleb teha thin clientil ja fat clientil

_________________
https://www.inlink.ee

ertserts
Vana Pingviin
Vana PingviinLiitunud: 31.10.2013
Postitused: 443
Asukoht: Tallinn
Distributsioon: Ubuntu, Debian
estonia.gif
postituspostitatud: 03.11.2015, 16:29  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Hetkel olen LTSP terminalid tööle saanud järgnevalt:
1. X-Terminali Server on 64-bit Ubuntu 14.04 LTS Mate töölauaga.
2. Thin Client terminalide 'img' aga on serveris genereeritud 32-bitine (kõik konfid ka tehtud 32-biti suunitlusele). Sellisel moel terminalide automaatne sisselogimine ja kõik muu töötab (nii jätangi!). Kui aga teha 'img' 64-bitine siis läheb automaatne sisselogimine katki ja 'lts.conf' failis olevad konfiguratsioonid ja muutused ei tööta. Kõik läheb metsa.

Nüüd on aga esile kerkinud järgnev props. Nimelt oleks vaja et terminalid läheksid niiütelda nagu üks mees "igal õhtul magama" (näiteks 21:00) ja siis "igal hommikul tõuseksid" (näiteks 08:00). Mingit wake-on-lan lahendit oleks vaja.

Kas sa ise kasutad ltsp terminalide puhul 'wake-on-lan' lahendit?

Ma olen siin ise üritanud midagi pusserdada kuid hetkel veel tulemusteta.
Minugi poolest võiksid need terminalid mis eriti suurt voolu ei tarbi töötada 24/7/365 surmani. Kuid töökaaslased on teist meelt ja sooviksid näha LTSP terminalide puhul asist 'wake-on-lan' võimekust. Smile

_________________
ertserts@linuxialune:~$ echo;echo Local and Remote IP connections:;netstat -at|sort -k5|grep ESTABLISHED|cut -c20-80;echo

aleppik
Uus kasutaja
Uus kasutaja


Vanus: 52
Liitunud: 03.11.2015
Postitused: 1


blank.gif
postituspostitatud: 03.11.2015, 19:27  postituse pealkiri:  Mõned vihjed  

Mul on klassitäis arvuteid aastaid tiksunud LTSP peal. Viimase installi tegin üle 2 aasta tagasi, seetõttu vähe roostes. Mälu järgi ja vanadest järjehoidjatest mõned vihjed. Viimati ei kasutanud edubuntut vaid Ubuntu LTS serverit. XFCE installisin. Probleem oli lokaliseeritud (eesti) installi korral img genereerimisega. Abi sain siit.
http://www.opensubscriber.com/message/ltsp-discuss@lists.sourceforge.net/8887228.html

Mingi hetk kasutasin terminalide automaatseks sulgemiseks sellist lahendust:
https://help.ubuntu.com/community/UbuntuLTSP/AutomatedTCShutodwn.
Siis kaotas asi mõtte, kuna minu lahkumisel läks ka klass kinni ja hakkasin terminale epoptesest sulgema. Praegu raiun lihtsalt kilbist voolu välja .

wol-iga mängisin, kuid tulemused olid siis erinevate ja väga vanade kastide tõttu hapud. Kui ma vaatan seda juttu, siis tuleb tuttav ette:
https://help.ubuntu.com/community/UbuntuLTSP/AutomatedTCStartup
Aga aasta võis olla tõesti mingi 2008-2009 siis.

Jooksvatele probleemidele olen leidnud lahenduse reeglina ltsp-discuss maililisti arhiivides sobrades.

Isiklik kogemus on ltsp installi ja seadistusega üsna meelt mõruks ajav. Müstilisi probleeme ja sama müstilisi lahendusi on korduvalt olnud. Alternatiivina vaatasin vahepeal X2Go poole, kuid sel on omad probleemid.
Seetõttu polegi mitu aastat enda jaoks toimivat lahendust näppinud ja jooksvad uuendused pole ka asja ära hukanud. Tagavara SSD on küll serveris juba sees, aga pole leidnud mahti klassi terveks päevaks kinni panna, et katsetada.

Muuseas. lts.conf peaks olema arch-põhine. Vähemalt minul on see kusagil /var/lib/tftboot/i386 jne. Endal küll ainult i386 img. Äkki on probleem 64-bitise img-ga lts.conf õiges asukohas?


ertserts
Vana Pingviin
Vana PingviinLiitunud: 31.10.2013
Postitused: 443
Asukoht: Tallinn
Distributsioon: Ubuntu, Debian
estonia.gif
postituspostitatud: 05.11.2015, 01:36  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Tänud 'aleppik' LTSP info eest.

Jah, nii 32 kui 64 bitise img asukoht ning vastav konf peab paigas olema. Olen saanud rahuldavaid tulemusi kus läbi pxe boodivad nii 32 kui 64 bitised terminalid. Ainult et selle vahega et 32 bitised terminalid logivad sisse automaatselt kuid 64 bitised nõuavad kasutaja nime ning salasõna (autologin katki).

Näiteks kui teha järgnev 1:1 X-Terminal Server vs terminal install siis saab täiesti erinevad tulemused:
1. X-Terminal Server - 32-bit Ubuntu 14.04 LTS koos LXDE töölauaga. Terminalid koos autologin funktsiooniga töötavad.
2. X-Terminal Server - 32-bit Ubuntu 14.04 LTS koos MATE töölauaga. Terminalid ei tööta, sest sisselogimist ei toimu. Must vilkuv ekraan. Sessioon katki.
3. X-Terminal Server - 64-bit Ubuntu 14.04 LTS koos MATE töölauaga. Terminalide autologin ei tööta kui 'img' on 64-bitine. Kui genereerid 32-bitise 'img' siis autologin terminalides töötab.
jne.

Kuidas on võimalik luua tarkvara mis töötab ettearvamatult nii 32 kui 64-biti kui ka erinevate graafiliste töölaudade tasandil?

Minu meelest on see LTSP terminalide installeerimine, konfigureerimine, tarkvara uuendamine (kindel järjekord) ja töökindlus selline õhkõrn savijalgadel moodustis. Kui korra ltsp terminalid käima saad siis jumala eest ära parem midagi korduvalt üle konfima hakka. Kogu see asi võib lihtsalt minna lambist katki. Propside puhul logidest midagi suurt informatiivset lugeda pole. Vanakuradi vanaema annab ka rohkem infot kui terminalide 'auth' ja 'syslog' logi.

Minul on muutumas see Linux terminalide projekt justkui mingiks õudukaks stiilis "house of 1000 corpses". Kunagi ei tea kust laks tuleb ja kuhu läheb. LTSP terminalide projekt on selline igal tasandil kainestav ettevõtmine. Mulle Linux kui OS väga meeldib kuid see poolpidune, poolpehme ja sandistatud LTSP tarkvara on leebelt üteldes globaalselt sügelisi tekitav.

_________________
ertserts@linuxialune:~$ echo;echo Local and Remote IP connections:;netstat -at|sort -k5|grep ESTABLISHED|cut -c20-80;echo

illukas
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 39
Liitunud: 24.10.2006
Postitused: 2036


norway.gif
postituspostitatud: 25.11.2015, 19:41  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

millest tuleneb vajadus kasutada 64 bitiseid imageid- kliendil rohkem kui 4G mälu?

kui ei ole siis 64bit ei ole absoluutselt mitte mingit pointi
Ei kurda töökindluse üle- kuid upgradedega tasub ettevaatlik olla...

_________________
https://www.inlink.ee

Näita (aja järgi):      
Postita uus teemaVasta teemale


Vaata järgmist teemat
Vaata eelmist teemat
Powered by phpBB2 Plus based on phpBB © 2001/7 phpBB Group