Portaal Portaal Pingviini veeb foorumi pealeht
  Viki  |  IRC  |  Otsing  |  Küsimused ja vastused  |  Profiil  |  Privaatsõnumite vaatamiseks logi sisse  | Logi sisse või Registreeru
<empty>
Vaata järgmist teemat
Vaata eelmist teemat

Postita uus teemaVasta teemale
Autor Sõnum
zeroconf
Vana Pingviin
Vana Pingviin



Liitunud: 31.03.2007
Postitused: 1065


blank.gif
postituspostitatud: 07.06.2013, 11:26  postituse pealkiri:  eelarve: vaba tarkvara arendus Eestis  

Selline palve asjaosalistele - palun panna kokku kolme asja arenduse iga-aastane eelarve. Seda on palve teha selliselt, et ma jõuaksin esmaspäeval, 10.juunil 2013 kell 16.00 esitleda MKM-ile. Detailidesse võibolla ei jõua minna ent siiski põhimõttelised asjad vast jõuab kirja panna, mida on teha vaja, mis maksab ning milline on orienteeruv töömaht ehk siis palju inimesi vaja on ja hea oleks ka juba teada, kes oleksid potensiaalsed programmeerijaid neid asju tegema. Seda kõike seetõttu, et kui nüüd raha tuleb, et siis oleks teada kellega suhelda ehk siis kes asja reaalselt ka valmis teeks.

Kuna asi uus siis kohe ei ole MKM ega keegi teine valmis suuri summasid välja käima ent püüan ajada asja sinna suunda, et saaks stabiilse eelarve planeerida ning riigi toetama asja. Siinkohal oleks vaja ALVATAL-i osas asjad veel läbi rääkida - riik tahaks osanikuks tulla - siis on ka valmis toetama rahaliselt.

Kõik see palun saata e-postile edmund punkt laugasson ätt gmail punkt com
Kiirete küsimuste korral toimib mul sama nimega Google Talk või ka foorumikasutajanimeline Skype. Viimase profiilis on ka tel numbrid olemas.

Hea oleks midagigi MKM-is näidata - jõuab, palju jõuab. Kui aga mitte midagi ei ole siis ei ole ka lootust toetust saada.

Palve oleks seda teha mõnes ODF-i vormingus, nt ODS oleks hea - siis saab summad kenasti valemite abil kokku summeerida ja käibemaksu (KM) arvutada. KM arvutamisel oleks kaval teha nii, et see number panna ühte lahtrisse kirja ning siis valemites selle lahtri aadressi kasutada (absoluutse aadressina ehk siis veerutähisel ja reanumbril dollarimärk ees) - siis valemite paljundamisel ei muutu see lahtri aadress. Hiljem KM muutumisel on siis vaja vaid ühes lahtris number ära muuta ja valemite vastused tulevad kohe õiged ehk siis uue KM-iga.

Paha ei teeks ka 4.x seeriast (või uuemaga) ehk siis uusima stabiilse versiooniga vähemalt LibreOffice-it kasutada - see on kindel lahendus, muude ODF-i toetavate programmide osas ei ole jõudnud testida kuid teada on üks - PALUN MITTE M$ Office-iga teha neid asju Smile

Ehk siis ideaalis ootaks .ods faili, mis tehtud LibreOffice 4.x versiooniga, eeldatavasti viimase stabiilse versiooniga (hetkel 4.0.3.3). Võib teha kõik ka ühele töölehele või siis luua mitu kui tunnetatakse, et nii on parem.

Võib teha ka pilverakendusse kataloogi, mis mulle välja jagatakse (nt Google Drive). Siis hiljem lisatavad failid jagatakse automaatselt ja eraldi ei ole vaja jagada.

Allpool toodu on mõeldud kogu avaliku sektori jaoks (sh haridus- ja teadusasutused) kuid samas võivad ka kõik teised seda kasutada (erasektor, ärisektor).

* Estobuntu - siin oleks vaja kahte versiooni: üks kaasaegsetele võimsatele arvutitele ehk siis mainstream'i versioon Gnome-iga ning teine LXDE vms võimalikult kergekaalulise töölauakeskkonnaga vanade arvutite versioon (vt siia ja ka siia ning võimalused eriti lahjadele arvutitele). Võib ka nii teha ja mis oleks vast isegi mõistlikum, et lastaksegi välja üks versioon kuid teine või teised on saadaval metapakina. Kui seda teed minna siis peab olema lahendus, et kuidas paigaldada - näiteks pannakse peale Ubuntu Mini ehk siis minimaalne tekstiversioon ning seejärel lastakse käsurealt see metapakk peale, mis paigaldab X-i ja kõik muu vajaliku (mis Estobuntul ikka on), sh Eestile omased pakid: ID-kaart jms.
Estobuntu enda võib ju ka metapakina teha, mida siis Ubuntu Mini-le selga lasta. Samas ei ole see vast algajale jõukohane - seetõttu oleks muidugi hea kui saaks tavakasutajale ka midagi pakkuda - ISO faili, mida siis plaadile/USB-pulgale kirjutada. Metapakk võib siiski olemas olla - saab ehk kiirema Linuxi kui klassikalisele Ubuntule seda metapakki paigaldades.

Viited:
http://www.estobuntu.org/
http://viki.pingviin.org/Estobuntu
https://launchpad.net/estobuntu
https://www.facebook.com/Estobuntu

Võib ka teha nii nagu Suse Studio on - veebipõhiselt valitakse programmid ja lisatakse oma asjad veel näiteks ning ISO luuakse veebipõhiselt - Estobuntu Studio. Selle hinnakalkulatsiooni võiks küll teha - see oleks päris asjalik. Siis muidugi ka see osa, et milliseid servereid siin vaja oleks - nii võimsus kui raud ise - hinnakalkulatsioon.

Ühe võimalusena Estobuntu Studios võiks olla ka see, et kas vajan lokaalset Estobuntut või soovin, et manpremo klient juba sees. Väikeste haridusasutuste (mõni arvuti) puhul ei ole keskhaldus mõttekas ja neile piisab ka ükshaaval haldamisest. Samas kui võetakse need väikesed kokku ja hallatakse keskselt eemalt siis on taas mõte sees. Seetõttu ongi valik sõltuvalt olukorrast.

Estobuntu Studio puhul võiks mõningane oma asjade lisamine võimalik olla - näiteks oma taustapilt, mõne faili panemine ettemääratud kataloogi (nt mingid õppematerjalid faili kujul vms), veebilehitseja avalehe määramine + järjehoidjate lisamine + seadete lisamine (Firefoxi puhul nt prefs.js faili lisamine ja eelnev valmiskirjutamine veebipõhiselt graafilise vahendiga),

Kui võimalik siis võiks olla juba võimalik ka keskse halduse puhul serverite IP-aadresside ja/või nimede sissepanemise võimalus; kasutajate tegemise võimalus, määrata kas logitakse sisse automaatselt või tuleb kasutajat sisestada, kas enne sisselogimist on näha kasutajad ja/või külalise kasutaja või mitte, millise (WiFi) võrguga ühendutakse automaatselt operatsioonisüsteemi käivitamisel, millised teenused käivitatakse (globaalselt, kasutaja sisselogimisel) jne jne

Nii saaks teha oma kooli jaoks sobiva versiooni ja/või ka mingi konkreetse klassi/kursuse vms jaoks eraldi versiooni.

* manpremo - vaja on tarkvara keskset haldust ja kõike muud, mida manpremo võimaldab. Tegelikult on vaja ka kasutajate keskset haldust, näiteks OpenLDAP-i baasil. Ehk siis kasutajate tuvastamine toimub OpenLDAP-i serverist üle võrgu ja seda saaks ka teiste operatsioonisüsteemide kasutajate tuvastamiseks kasutada ning lisaks erinevate OpenLDAP-i toetavate teenuste isikutuvastuseks.

Viited:
https://www.manpremo.org/
https://wiki.itcollege.ee/index.php/Manpremo
https://www.facebook.com/pages/Manpremo/184968631520826

Estobuntu Studio puhul võiks olla võimalik näiteks valida, et kas vaja ka keskset kasutajate haldust.

Lisaks tuleb veel keskne failijagamine (nt NFS vms) - sisse logides võiks olla ka failid üle võrgu serverist kättesaadavad - Estobuntu Studio puhul saaks valida, et kas soovin seda või mitte.

* tarkvarakomplekt haridus- ja teadusasutustele - on vaja kokku panna koolidele sobilike programmide valik, mis peaks igal juhul olemas olema koolis. Samas kuna soovid on erinevad siis võiks olla ka võimalus valida. Samuti ajad muutuvad ning programmid muutuvad - vanad lähevad ja uued tulevad. Sisuliselt midagi Suse Studio sarnast kuigi mitte päris. Lahendus ei ole ette antud - selle saab ise valida. Küll aga on lähteülesandena teada, et see peab toimima nii Linuxi, Windowsi kui Mac OS-i jaoks. Lisaks on teada, et see info peab olema veebipõhiselt kättesaadav kuid tarkvara paigaldamine on siis vastavalt sellele, mida operatsioonisüsteem toetab. Ehk siis peab olema võimalus kasutaja suunata konkreetsele veebiaadressile kus siis tehakse operatsioonisüsteemi valik ja antakse edasised juhised.

Näiteks Linuxi puhul on meil tegemist Estobuntuga ja seetõttu saab seda lahendada näiteks selliselt, et on veebileht kus on valik erinevaid haridusalaseid ja teadusalaseid programme - arvestama peaks ka ülikoolidega. Minnes veebilehele, saab teha näiteks märkeruute märgistades valiku ja selle kinnitamisel genereeritakse skript, mida saab alla laadida ja siis juurkasutaja õigustes käivitada või siis manpremole ette anda.

Või siis juba Estobuntu Studio puhul valin kohe need programmid, mis siis ISO sisse pannakse ja kohe olemas on.

Manpremo kasutamine võiks olla ka teiste operatsioonisüsteemide puhul kui vähegi võimalik. Et see veebikeskkond genereerib vastavalt valitud operatsioonisüsteemile sobiva skripti manpremo jaoks.

Teine variant juhul kui ei ole ikkagi võimalik manpremo skripti teha - Windowsi puhul näiteks tekitatakse analoogselt ninite.com keskkonnale peale valikute tegemist ja kinnitamist üks suur .exe või ka .msi (isegi parem) fail, mida siis alla laadida & paigaldada. Kui on .msi siis seda saab vast paremini paigaldada Microsofti vahenditega tingimusel, et on silent install võti olemas.

Kui ei ole võimalik repositooriumi, paigaldusskripti vms automaatset vahendit võimalik tekitada veebipõhiselt siis peaks vähemalt olema loetelu programmidest koos viidetega nende allalaadimise lehtedele. Kui võimalik siis võiks otse teha sellise veebipõhise lahenduse, mis oskab programmi kodulehelt võtta selle allalaadimise osa ja pakkuda välja valiku.

Võib ka ise luua sellise rakenduse muidugi.

Mac OS-i osas paistab olema http://www.apple.com/remotedesktop/ ja Automator ehk üks võimalus.

Näiteks peaks olema tagatud järgmiste failivormingute tugi: ODF, PDF, HTML (sh HTML5; edasiarendused: XHTML vms), PNG, SVG, TIFF, OGG (sh .ogv, .oga, .ogx, .spx, .opus), FLAC, MKV (sh .mk3d .mka .mks), WEBM.

Lähtuda tuleks ka koosvõime raamistikust - http://www.riso.ee/et/koosvoime/raamistik - sealtoodud failivormingud peaks igal juhul olema toetatud. Mõeldud on ikka VS ehk väga soovitavaid failivorminguid ehk siis neid, mis avatud ja sobilikud kasutada avalikus sektoris ja ka mujal.

Ühesõnaga - kõik vähegi kasutatavad avatud failivormingud võiks avaneda ja selleks vajalik tarkvara võiks olemas olla. Siin saab vaadata, et mis juba Estobuntus olemas siis on sellevõrra lihtsam. Samas teistes operatsioonisüsteemides on vaja siis vastav tarkvara kaasata, et oleks sõltumata operatsioonisüsteemist koosvõime tagatud.

Veebipõhiselt tehes võiks olla programmi järel veerg, mis näitab ka failivorminguid, mida see avab. Samuti võiks olla need programmid punased ehk siis igal juhul soovitatavad - kui seda vastavat programmi ei pane siis ei ole koosvõime tagatud teiste avaliku sektori asutustega. Vastav teavitus võiks kohe olemas olla veebikeskkonnas kui valikuid tehakse.

LISAKS: oli jutuks, et on mõned tüütavad vead (annoying bugs) - hea oleks omada loetelu nendest ning eelarvet, kes oleks valmis neid parandama ning kas ollakse valmis vabatahtlikuna tegema või palju see maksaks.


Näita (aja järgi):      
Postita uus teemaVasta teemale


Vaata järgmist teemat
Vaata eelmist teemat
Powered by phpBB2 Plus based on phpBB © 2001/7 phpBB Group