Portaal Portaal Pingviini veeb foorumi pealeht
  Viki  |  IRC  |  Otsing  |  Küsimused ja vastused  |  Profiil  |  Privaatsõnumite vaatamiseks logi sisse  | Logi sisse või Registreeru
<empty>
Vaata järgmist teemat
Vaata eelmist teemat

Postita uus teemaVasta teemale
Autor Sõnum
tramm
Vana Pingviin
Vana PingviinLiitunud: 03.11.2008
Postitused: 900

Distributsioon: *buntu
blank.gif
postituspostitatud: 17.10.2012, 05:29  postituse pealkiri:  Eestikeelse tarkvara ja klaviatuuriga arvutid müügile  

Aivo Kuhlberg on Osalusveebis käinud välja idee, et keelevalik peaks olema Eestis müüdavate arvutite opsüsteemides võimaldatud vaikimisi ja lisatasu maksmata.

"Ostsin poest sülearvuti ja seal oli peal ingliskeelne Windows 7 operatsioonisüsteem. Miks ma pean Eestis elades ostma poest arvuti, kus on peal võõrkeelne operatsioonisüsteem ja muu tarkvara?

Minu arvates peaks juba poes olema müügil eestikeelse tarkvara ja klaviatuuriga arvutid, või teine variant, anda ostjale võimalus operatsioonisüsteemi seadetest seda ise teha. Praegu peab aga inimene näiteks Windows operatsioonisüsteemi puhul endale ostma eraldi versiooni, milles saab eesti keelt valida."

https://www.osale.ee/ideed/idea/view/2873


laurik
Pingviini kasutaja
Pingviini kasutajaLiitunud: 20.12.2008
Postitused: 68
Asukoht: Pärnumaa
Distributsioon: Estobuntu
estonia.gif
postituspostitatud: 17.10.2012, 10:52  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Mul andis see osalusveeb teate, et sertide kett ei ole täielik vms.... kuvatõmmis lisat.


osaleser.png
 Kirjeldus:
osalusert
 Failisuurus:  10 kB
 Vaadatud:  10220 kord(a)

osaleser.pngSander
Vana Pingviin
Vana PingviinLiitunud: 14.10.2007
Postitused: 615


estonia.gif
postituspostitatud: 17.10.2012, 20:24  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Turvalise ühenduse viga


Esines viga ühendumisel aadressiga www.osale.ee.

Renegotiation is not allowed on this SSL socket.

(Veakood: ssl_error_renegotiation_not_allowed)


Veebilehte, mida soovid vaadata, ei saa näidata, sest saadud andmete autentsust ei saadud kontrollida.
Palun võta veebilehe omanikuga ühendust, et informeerida teda probleemist. Alternatiivina võid kasutada Abi menüüst leitavat käsku, mis aitab teavitada katkisest veebilehest.


tramm
Vana Pingviin
Vana PingviinLiitunud: 03.11.2008
Postitused: 900

Distributsioon: *buntu
blank.gif
postituspostitatud: 18.10.2012, 11:41  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Sander kirjutas:
Renegotiation is not allowed on this SSL socket.

(Veakood: ssl_error_renegotiation_not_allowed)

See on see meie suur e-demokraatia. Veast täpsemalt: http://www.id.ee/index.php?id=34146

Mina lahendaks selle ajutiselt nii, et aadressireale "about:config", otsid võtme

* security.ssl.renego_unrestricted_hosts

ja lisad sinna "osale.ee" (või mistahes host see on, mille poole täpselt pöördutakse). Mitu hosti saab lisada eraldatuna komadega.


bobc
Pingviini aktivist
Pingviini aktivist


Vanus: 41
Liitunud: 09.07.2005
Postitused: 165
Asukoht: undef
Distributsioon: SouRCe64 GNU/Linux
estonia.gif
postituspostitatud: 19.10.2012, 00:25  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Poes peaks olema müügil selline valik, et kas EST või ENG või mis iganes. Päris kõigile EST ka ei sobi, kokkupuude selle EST windows-itega olemas ja ENG ikke hingelähedasem (90% inglise keskkonnas ja siis miskid veidrad menud, kus korra on No ja korra Ei (kiirklahvid erinevad), õnneks see ainult tööl. (setxkbmap ee kui vaja mujal).
Ja ega see klaviatuur eriti mõjuta ka, algas 86a rootsi paigutusega nupulauast ja sai ka seal äõü ülesse leitud kui vaja Wink.

Muidugi windows saab eestindada aga puudub info, kas see ka kõigil või ainult pro+ versioonidel (miskit preview windows 7 sai kunagi EST proovitud).

Ja mis klaviatuuridesse puutub siis sai miski 6 kuud taga otsitud wireless versiooni klaviatuuri ja hiirt (pakuti ainut EST ja RU tähtedega kuigi soovisin ENG).

_________________
Image

tramm
Vana Pingviin
Vana PingviinLiitunud: 03.11.2008
Postitused: 900

Distributsioon: *buntu
blank.gif
postituspostitatud: 19.10.2012, 02:02  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

bobc kirjutas:
Poes peaks olema müügil selline valik, et kas EST või ENG või mis iganes.

Mõnedes tuntud arvutimüügikettides on 90% mudelitest ingliskeelsed. Minu meelest läheb see natuke kaugemale kui lihtsalt ettevõtlusvabadus... Ma eeldaks kasvõi riigi poolt peale pandud nõuet kasutajat väljapandud mudelite puhul selgelt teavitada, et tegu on võõrkeelsete mudelitega, mille kasutamine võib olla vähese keeleoskusega inimestele raskendatud.

Ainult kohalikel kokkupanijatel nagu Ordi on suurem jagu eestikeelsed.


sander85
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 36
Liitunud: 08.08.2005
Postitused: 4359
Asukoht: Tallinn (vahel ka Virtsu)
Distributsioon: Mageia, Debian, CentOS
estonia.gif
postituspostitatud: 19.10.2012, 15:36  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Aga selline on paraku väikse turuga riigi saatus Smile Kui mõnel suurel ettevõttel on valida, kas rabeleda 0,0..01 turu pärast või sealt turult lihtsalt lahkuda, siis tõenäoliselt nad pigem lahkuvad. Kas see on jälle päris see, mis konkurentsi suurendab?

_________________
Image Image Image

tramm
Vana Pingviin
Vana PingviinLiitunud: 03.11.2008
Postitused: 900

Distributsioon: *buntu
blank.gif
postituspostitatud: 19.10.2012, 20:52  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

sander85 kirjutas:
Aga selline on paraku väikse turuga riigi saatus Smile

Minu meelest ei ole.

On täiesti kohaliku poliitilise otsustamise asi (kui ettevõtted seda ise ei taha teha) nõuda kohalikult edasimüüjalt letis välja pandud arvutitele silti (ja sedasama ka suurelt emakeelsele trükitud kasutusjuhendile, mis niikuinii peab kaasas olema):

Kood:
ETTEVAATUST, VÕÕRKEELNE MUDEL! Kasutamine võib olla vähese võõrkeele oskuse korral raskendatud. Küsi klienditeenindajalt täpsemat teavet arvuti keeleseadete kohta!

Kui selline jura on ravimireklaamide puhul nõutud, miks siis mitte müüdavate arvutite puhul? See ilmselt soodustaks kohalike tootjate poolt kokkupandud arvutite müüki, tekitaks juurde hulga häid anekdoote ja tooks ehk natuke inimesi ka Estobuntu vms eestikeelse Linuxi juurde.
Viimati muutis tramm 19.10.2012, 20:58; muudetud 1 kord
Sander
Vana Pingviin
Vana PingviinLiitunud: 14.10.2007
Postitused: 615


estonia.gif
postituspostitatud: 19.10.2012, 20:56  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Suuremate riigihangete puhul, näiteks koolidele, võiks see küll tingimuseks olla, usun, et see ei jätaks kohalikke edasimüüjaid küll külmaks. Paraku tundub, et igaüks nokitseb omaette, meiegi kooli õpetajad said ingliskeelse Win7-ga arvutid briti inglise klaviatuuriga. Kuna olen harjunud linuxi pakutava "US keyboard with Estonian letters" paigutusega, mis on sõrmedesse nii tugevalt juurdunud, et ei suuda kuidagi töömasinaga õigesti trükkida, kipun ikka ja jälle eesti täpiliste kirjutamiseks võtma tuttava kombinatsiooni, kuigi seda vaja pole. Seega tekitab klaviatuuride erinevus paraja segaduse ja siin peaks küll riik midagi ette võtma. Proovida ju võib, ega ilma küsimata arvutitootjate arvamust teada saa.


tramm
Vana Pingviin
Vana PingviinLiitunud: 03.11.2008
Postitused: 900

Distributsioon: *buntu
blank.gif
postituspostitatud: 19.10.2012, 21:12  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Sander kirjutas:
Suuremate riigihangete puhul, näiteks koolidele, võiks see küll tingimuseks olla, usun, et see ei jätaks kohalikke edasimüüjaid küll külmaks.

Koolidel, omavalitsustel jm avalikes asutustes on tegelikult juba kohustuslik kasutada emakeelset tarbetarkvara. See on keelestrateegia 2011-2017 üks eesmärk ja seda võib vabalt kõigile direktoritele jms tegelastele nina alla hõõruda.

Aga, jah, mõnedele edasimüüjale võib see pakkuda mingit turueelist, nt juhul, kui tal on palju eestikeelse opsüsteemiga arvuteid müügil. Kuigi jah, siis ilmselt meeldiks neile positiivsem sõnum stiilis "See ongi see hää eestikeelne arvuti, mida sa kogu aeg otsinud oled!"


Shadow
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 47
Liitunud: 17.07.2006
Postitused: 453

Distributsioon: Gentoo
estonia.gif
postituspostitatud: 20.10.2012, 07:32  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Peale Ordi on ka teisi eesti keelse Windowsiga. Või on võimalik valida keelt. Kellegil pidin just ostetud arvuti seadistama ( oli jõudnud juba ära vussida ). Ja vist oli tegu Samsungiga. Recovery partitsioonil oli valik eesti keel olemas Win 7 Home Premium. Et tiagi, kas esimese käivitamise viga, vms.

Rakendused eesti keeles: Paar korda saanud õlleraha selle eest. Et just ostetud masinast ENG tarkvara demod ja trialid välja visanud. Mille asendanud EST keelse priivara täisversioonidega. http://www.pcdecrapifier.com/ tore rakendus selleks.

Aga see muidugi Windowsi maailma mure Razz Estobuntu kõrvale ja inimene saab ise valida...

_________________
Image

tramm
Vana Pingviin
Vana PingviinLiitunud: 03.11.2008
Postitused: 900

Distributsioon: *buntu
blank.gif
postituspostitatud: 20.10.2012, 09:17  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Shadow kirjutas:
Peale Ordi on ka teisi eesti keelse Windowsiga. Või on võimalik valida keelt.

Mul oli ükskord kaubanduskeskuses natuke vaja aega surnuks lüüa ja käisin siis kõik küsisin Euronicsist, OnOffist, KLICKist, et kui palju neil eestikeelse opsüsteemiga arvuteid protsentuaalselt on. Ma ei mäleta, kellel oli kõige rohkem (mingi üks välismaa tootja oli, kelle mudelid olid meie regiooni jaoks, st eestikeelse opsüsteemi valikuga, ASUS äkki?), aga kahel neist oli tubli 80-90% ingliskeelsed ja ühel oli veerand eestikeelsed. Ehk siis see, kes palju ASUS-eid (või mis tootja see oligi) müüs, sellel oli protsent kõige parem. Ordi on ses mõttes eriline, et neil on enamik enda kokku pandud mudelid, millel on mõistagi võimalik alati eestikeelne liides valida.

Kui keegi viitsiks, siis võiks sellise statistika tegemise muidugi süstemaatilisemalt ette võtta. Nt uurida, et kes üldse Eestis kõige rohkem arvuteid müüb, käia pastakas näpu vahel läbi e-poed ja esindused ja teha tabelisse linnukesi jne ja siis püüda saada kätte arv, et mitu protsenti kodudes kasutatavatest laua- ja sülearvutitest üldse eestikeelse liidesega võiks olla. Vaevalt, et sellist infot kuskilt statistikaametist saaks... Või saaks?


kyng
Pingviini aktivist
Pingviini aktivist


Vanus: 35
Liitunud: 30.09.2007
Postitused: 184
Asukoht: Tartu
Distributsioon: Xubuntu 14.04 /Xubuntu 12.10
estonia.gif
postituspostitatud: 21.10.2012, 10:41  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Eestikeelsest tarkvarast on vähe, kui kõik manuaalid ja õpetused on inglise keeles. Inglisekeelse õpetuse järgi midagi eestikeelses programmis teha on ikka tõsine peavalu.

_________________
Dropbox: 500 MB sulle ja 500 MB mulle. Diil?

zhark666
Pingviini külastaja
Pingviini külastaja


Vanus: 37
Liitunud: 27.06.2009
Postitused: 17
Asukoht: Christiania
Distributsioon: Ubuntu5.10/Ubuntu9.10/CentO5
estonia.gif
postituspostitatud: 21.10.2012, 13:22  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

olles aastaid inglisekeelseid süsteeme kasutanud on ikka paras keberniit proovida kedagi telefoni teel juhendada kui juhendataval on eestikeelne os ning kasutaja täis vöhik.

ise pooldan ka emakeelset süsteemi, enamjaolt just selle pärast et siis saavad lõpuks äkki ka terminid õieti tõlgitud.

_________________
Powered by Jaunty on MacBookPro4.1

zeroconf
Vana Pingviin
Vana PingviinLiitunud: 31.03.2007
Postitused: 1059


blank.gif
postituspostitatud: 21.10.2012, 20:38  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Paraku mobiil-ID'ga sisselogimine ei tööta... Jääb vist hääl andmata...


Näita (aja järgi):      
Postita uus teemaVasta teemale


Vaata järgmist teemat
Vaata eelmist teemat
Powered by phpBB2 Plus based on phpBB © 2001/7 phpBB Group