Portaal Portaal Pingviini veeb foorumi pealeht
  Viki  |  IRC  |  Otsing  |  Küsimused ja vastused  |  Profiil  |  Privaatsõnumite vaatamiseks logi sisse  | Logi sisse või Registreeru
<empty>
Vaata järgmist teemat
Vaata eelmist teemat

Postita uus teemaVasta teemale
Autor Sõnum
laur
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 38
Liitunud: 22.01.2006
Postitused: 1195
Asukoht: Tallinn
Distributsioon: Estobuntu, Kubuntu, Mandriva, OpenSUSE
estonia.gif
postituspostitatud: 11.11.2011, 10:58  postituse pealkiri:  EMC2 ( LinuxCNC ) koolitust?  

Tere

On keegi EMC2 / LinuxCNC-ga tööd teinud?

Alustan siin vaikselt uurimist aga kuna üsna keeruline värk siis oleks hea kui keegi natuke otsad kätte näitaks Smile

_________________
Image

zeroconf
Vana Pingviin
Vana Pingviin



Liitunud: 31.03.2007
Postitused: 1065


blank.gif
postituspostitatud: 12.11.2011, 16:37  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Seni olen pidanud Windowsi all tegema CNC-pingiga tööd. Siemensi tarkvara Solid Edge (3D-modelleerimine), NX (tooriku ettevalmistus) ja NC CAD (pingi juhtimine, NX-i poolt loodud faili järgi freesimine) on seni vaid Windowsi all töötanud. Midagi võib netist isegi leida, et Siemens teeb midagi ka Linuxile või siis plaanib teha ent Siemensi esindaja Eestis ei tea sellest midagi. Otse Siemensilt küsides ei ole seni vastust saanud - võimalik, et nende veebivorm ei toimi.

Ehk siis tegelikult kasutab NC CAD samamoodi G-koodi ehk siis NX oskab Solid Edge-is tehtud 3D mudeli kodeerida G-koodi ja eelnevalt võimaldab teha ka tooriku ettevalmistuse väljalõikamiseks. Seetõttu paistab LinuxCNC atraktiivne kui ta suudaks seda kolmikust tandemit kõigutada.

Samas on võimalik ka NC CAD-iga teha kuni 9-kihilist mudelit, seda küll 2D-s ent siiski saab kihtide kaupa tehnoloogiaid paika panna ehk siis tooriku töötlemise eeskirju.

Kuid teema on aktuaalne kuna Microsoft on tõstnud koolidele kõvasti hindasid ja Tehnotiigri projekt on ohus kui koolid ei jaksa ise MS Windowsi edasi rentida. See üks masin, mis CNC-pingi taga - sinna jõutakse vast veel rentida ent tervele arvutiklassile MS Windowsi rentimine ei pruugi enam jõukohane olla. Tiigrihüppe SA-le sellest ka räägitud ent nad ei tahtnud tol hetkel (juuni 2011) tegeleda... Seal oli parasjagu personalivahetus selles valdkonnas ja ilmselt ka seetõttu ei olnud mahti... Tiigrihüppe SA seda ei muudagi ent tema saaks nõuda omakorda maaletoojalt ja see omakorda valmistajalt, et oleks vaja ka Linuxile teha...


Mehis
Uus kasutaja
Uus kasutaja


Vanus: 69
Liitunud: 09.06.2012
Postitused: 5
Asukoht: Tartumaa

estonia.gif
postituspostitatud: 09.06.2012, 14:11  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Jah, on kaks inimest ja 3 tk 3D-ruuterit on ehitatatud, hobi korras ja töötavad. Millised on küsija plaanid?


zeroconf
Vana Pingviin
Vana Pingviin



Liitunud: 31.03.2007
Postitused: 1065


blank.gif
postituspostitatud: 10.06.2012, 19:27  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Mehis kirjutas:
Jah, on kaks inimest ja 3 tk 3D-ruuterit on ehitatatud, hobi korras ja töötavad. Millised on küsija plaanid?


Ma ei ole küll küsija ent teema huvitab mindki ja väga proosalisel põhjusel - tahaks Linuxi baasil CNC-pinki kasutada. See annaks võimaluse ka Eesti koolidele vabaneda Windowsi sõltuvusest CNC-pingiga töötamisel ja säästaks seeläbi maksumaksja raha.


Mehis
Uus kasutaja
Uus kasutaja


Vanus: 69
Liitunud: 09.06.2012
Postitused: 5
Asukoht: Tartumaa

estonia.gif
postituspostitatud: 10.06.2012, 22:01  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Praeguses situatsioonistuleb tõdeda, et huvi vabavaralise CNC Ja CAD-CAM tarkvara ja raudvara, mõtlen siinkohal tööpinki ennast, vastu on tekkimas.

Kui asuda nüüd koolidele LinuxCNC võimalust pakkuma siis sobiks see nii IT(arvutiõppe) kui ka tööõpetuse alla.

Võib-olla oleks otstarbekas huvilistel kokku tulla, et selgitada välja üksteise vajadused ja võimalused, samuti kas ja kuhupoole liikuda. Teise pigiehitajaga olen kontaktis, kui siit lisandub veel huvilisi soovitav IT tagapõhjaga, siis antagu lahkelt märku. Hiljem ehk tasub seda teemat ka laiemalt arendada.


zeroconf
Vana Pingviin
Vana Pingviin



Liitunud: 31.03.2007
Postitused: 1065


blank.gif
postituspostitatud: 10.06.2012, 22:47  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Praegu on see lugu, et paljud koolid veel ei saa aru, et neil see vajadus on. Nimelt on Microsoft tõstnud 01.07.2011 seisuga oma tarkvaralitsentside hinda ligi 14 korda (MS School Agreement). Kuigi Microsoft pakkus 3 aastaks veel vanade hindadega püsilepingut siis hiljemalt 01.07.2014 saab see läbi. Koolides olevad IT-spetsid on aga enamasti alamakstud ja seetõttu ei viitsi nad eriti pingutada ja hakkavad ehk alles siis liigutama kui hinnatõus ukse ees ja kohe vaja raha välja käia. Paljud aga elavad oma soovunelmates, et "küll see Microsoft midagi ikka välja mõtleb ja soodsalt oma tarkvara edasi pakub. Milleks meile mingi Linux vms..."

Eesti riik on seda Microsofti hinnatõusust tulenevat probleemi ette näinud ning 5 riigihanget vabatarkvara teemal käima pannud kuid CNC osa seal muidugi ei ole - esialgu on tarkvararaamistik 2.0 ühe hankega ja LibreOffice 4 hankega esindatud.

Informaatika õpetamise osa CNC-d riiklikus õppekavas ei ole - kui kool ise otsustab õpetada siis seda õpetatakse.

Vajadus on aga kõigile teada - Tiigrihüppe SA poolt koolidele jagatav CNC-pink on siin - http://zope.eenet.ee/cnc/freespink ja seni käivitatakse seda NC CAD-iga. Muidugi on liikvel ka teistsuguseid pinke - mul info puudub, milliseid ja mis tarkvaraga need jooksevad.

Eks saab muidugi ise ka katsetada aga kui keegi on kuhugi juba jõudnud siis aitaks see aega kokku hoida ja kohe freesima asuda.

Iga aasta augustis korraldab Tiigrihüppe SA tehnotiigri suvekooli kus räägitakse erinevatest CNC ja 3D modelleerimise asjadest - ideaalne oleks sinna kohale tulla - siis on kohal ka CNC-ga tegelevad koolid üle Eesti. Tuleb Tiigrihüppe SA-ga ühendust võtta ja uurida, kes seda korraldab ning kus ja siis kohale tulla - http://www.tiigrihype.ee/


Mehis
Uus kasutaja
Uus kasutaja


Vanus: 69
Liitunud: 09.06.2012
Postitused: 5
Asukoht: Tartumaa

estonia.gif
postituspostitatud: 11.06.2012, 00:01  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Nonii, vaatasin seda pinki. Midagi saab temaga teha, aga kui litsentsid otsa saavad, siis niipalju siinkohal üldiselt keelatud reklaami: LinuxCNC 2.5 töötab Ubuntu 10.4 all. ISO nii ubuntu kui ka Linuxcnc kohta saab tasuta alla laadida vastavalt saidilt. Mingi vanem desktop selle installimiseks ikka leidub. Simulatsioon töötab ka ilma pingita. Suudab juhtida kuni 8 telge, vajab paraleelprorte, juhib kuni 8 par.porti, suudab juhtida nii samm-mootoreid kui ka servoajameid. Youtube-is on küllalt tutvumiseks videosid EMC2 teema all.
Seega, osav mees suudab lisaks olemasolevale, viia selle pingi juhtimise ka mainitud vabavarale.

Tehnotiigrit ma ei tülita enne, kui omal pink korralikult töös: hetkel on raskusi HeeksCNC-ga, õpin seda alles. Käsitsi G-koodi kirjutamisega saaks vana rasva peal hakkama, aga see ei ole tänapäev.
Ja eks sinna Tehnotiigri suvekooli minekuks peab eeltööd tegema, et oleks midagi käegakatsutavat jutu juurde näidata. Kasvõi korrata mõnda reaalselt Tehnotiigri all tehtud tööd. Samuti tuleks ka lobitööd teha. Aega on, aga ainult pisut ja üksi ma seda kõike ei jõua.

Lisan huvilistele videod youtube-is http://www.youtube.com/watch?v=mxxdq6y8z8M

All paremal on näha EMC2 AXIS GUI
Masin on 5-koordinaadine frees USA-s.

Teine video http://www.youtube.com/watch?v=OlX6FpGOOkc&feature=related Siin on näha hobikorras tehtud CNC-ruuter töös. Võib võrrelda töölaua mõõtmeid A4 formaadiga.
Homme tagasi...


winik
Uus kasutaja
Uus kasutaja



Liitunud: 19.10.2008
Postitused: 4


estonia.gif
postituspostitatud: 11.06.2012, 09:29  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

CNC-pingi saab LinuxCNC -ga päris lihtsalt tööle.
Installid selle LinuxCNC lehelt saadud iso tühja masinasse. Toksid masina parameetrid conf sisse ja saad juba masinat liigutada. Keerulisemaks läheb siis kui hakkad lisamugavusi
tööle ajama. Manuali lugemisest nagunii ei pääse. Kõigile CNC masinatele ühtemoodi sobivat sedistust pole olemas.


Mehis
Uus kasutaja
Uus kasutaja


Vanus: 69
Liitunud: 09.06.2012
Postitused: 5
Asukoht: Tartumaa

estonia.gif
postituspostitatud: 19.06.2012, 12:15  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Tere kõigile kes on huvitatud ühel või teisel põhjusel LinuxCNC-st!

Allpool annan lisaks mõned viited CAD ja CAM programmide kohta mida tasuks proovida. Neist on variandid ka Linuxile. Samas on nad rohkem või vähem arendusjärgus. Ma ei ole neid väga sügavuti uurinud, nii et targemate hinnangud neile on teretulnud.
Niisiis:
1. FreeCAD

sourceforge.net/apps/mediawiki/free-cad/index.php?title=Main_Page

Selle programmi settingutes on võimalus sisestada enda silmade vahekaugus ja kasutatavad 3-D prillid. Seega peaks olema võimalus näha kavandatut ruumiliselt. Teistel CAD programmidel ma seda omadust ei ole kohanud.

2. HeeksCNC

code.google.com/p/heekscnc/

See on lihtsamate võimalustega CAD rpogramm, millel on CAM lisamoodul.

Ja veel lisan, et Eesti asuva pingi kohta saab teavet

www.buildyourtools.com/phpBB3/viewtopic.php?f=8&t=2218

Sealt saab näha ka teiste kasutajate kommentaare.

Mehis


kyng
Pingviini aktivist
Pingviini aktivist


Vanus: 37
Liitunud: 30.09.2007
Postitused: 184
Asukoht: Tartu
Distributsioon: Xubuntu 14.04 /Xubuntu 12.10
estonia.gif
postituspostitatud: 18.09.2012, 14:41  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Seoses Vaba tarkvara päeval räägituga:
CNC-st ei tea ma tegelikult väga midagi aga joonestamistarkvaraga olen natuke kokku puutunud ja rohkem sellest nurgast ka vaatan asja.

Paigaldasin virtuaalmasinasse LinuxCNC, töötab.

Leidsin sellise vabavaralise 2D Cad tarkvara, nagu LibreCAD. Meenutab AutoCAD-i ja mingit 3D-d seal pole. Erinevalt paljudest ülejäänutest on see üsna stabiilne ja suurelt jaolt isegi eesti keelseks võimalik teha. Selle kõige suurem miinus on manuaalide täielik puudumine. Koduleht küll lubab suurelt, et Help süsteem on juba programmi sisse ehitatud aga programm ise teatab "ups, faili pole". Ainsaks asenduseks on ehk Youtube videod (panin lingi enda arust parima juurde). Samuti: LibreCAD-i paigalduspakki Ubuntu 10.04 jaoks ei ole ja ei tule (mingi jama tarkvara sõltuvustega), nii et LinuxCNC-ga kokku seda panna ei saa.

[url=http://sourceforge.net/apps/mediawiki/free-cad/index.php?title=Main_Page]
FreeCAD[/url] on päris ambitsioonikas, meenutab mõnevõrra Solidworksi aga kipub olema ebastabiilne. Manuaalid on olemas, aga napid ja mitmete lehekülgede alguses hoiatus vananemise kohta.

HeeksCAD'i Ubuntu 12.04-le ei õnnestunud paigaldada, LinuxCNC-le paigaldasin aga ei hakka tööle: alguses teatas, et mingi teek on puudu, peale selle probleemi lahendamist oli juba järgmine puudu ja mõistus otsas.

On veel BRL-CAD, mis õnnestus vähemalt 12.04 peal tööle saada aga täpsemalt pole jõudnud tutvuda.

Üldiselt on seis natuke viletsavõitu, palju selliseid saba-lahti-nokk-kinni probleeme. Manuaalide puudumine on vist kõigi avatud lähtekoodiga Cad-ide viga. Üks artikkel õtles, et võid küll saada korraliku tasuta CAD programmi, aga mitte avatud lähtekoodiga: ühtegi edukat avatud lähtekoodiga projekti veel polevat. Tasuta saad hea asja siis, kui mõni suurem tootja on oma tasulise programmi kõrvale mingi tasuta lisa teinud.

Ja isegi kui oled nõus raha maksma, siis enamust programme pole lihtsalt linuxi jaoks.

_________________
Dropbox: 500 MB sulle ja 500 MB mulle. Diil?

Mehis
Uus kasutaja
Uus kasutaja


Vanus: 69
Liitunud: 09.06.2012
Postitused: 5
Asukoht: Tartumaa

estonia.gif
postituspostitatud: 18.09.2012, 17:33  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

LinuxCNC,samuti EMC2 varasemad versioonid, töötavad ainult Ubuntu 10.04 LTS või versioon 8.04 peal. Uuemaid Linuxi versioone ei toetata, sest pole teada kuidas reaalne tööpink käitub. Testida iga uue Linuxiga töömasinat on üle mõistuse aeganõudev.
Soovitan ikkagi kasutada allalaaditava ISO-failiga kaasa tulevat Linuxit ja muud programmid sinna alla sobitada. Reaalses tootmises ei uuendata softi seni kuni vana töötab. Praktikas kestab soft pingi füüsilise kulumiseni Wink
NB! edasine LinuxCNC alane tegevus kolib Facebooki: vt Vabamasinaühistu.
Lugupidamisega,
Mehis Ilves


Näita (aja järgi):      
Postita uus teemaVasta teemale


Vaata järgmist teemat
Vaata eelmist teemat
Powered by phpBB2 Plus based on phpBB © 2001/7 phpBB Group