Portaal Portaal Pingviini veeb foorumi pealeht
  Viki  |  IRC  |  Otsing  |  Küsimused ja vastused  |  Profiil  |  Privaatsõnumite vaatamiseks logi sisse  | Logi sisse või Registreeru
<empty>
Vaata järgmist teemat
Vaata eelmist teemat

Postita uus teemaVasta teemale
Autor Sõnum
zeroconf
Vana Pingviin
Vana Pingviin



Liitunud: 31.03.2007
Postitused: 1065


blank.gif
postituspostitatud: 28.12.2011, 00:59  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

imre kirjutas:
zeroconf, kui MKM all mõtled Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumit, siis on ju tegu riigiasutusega ja vastus peaks tulema 30 päeva jooksul (jään vastuse võlgu kas 30 päeva või tööpäeva jooksul).


Täpselt nii ma mõtlen kuid 30 päeva jooksul ei ole midagi tulnud. Mis ma siis teen - kaeban kohtusse? Ilmselt mitte Smile Selle peale välja mängitaksegi, et tavakodanik ei viitsi jamada või tea, milliste instantside kaudu jamada ja loobub asjast.

Kui tahetakse teada tegelikku statistikat ID-kaardi tarkvara kasutamise osas siis võiks olla sisse progetud statistika mootor analoogselt w3schools poolt pakutavale OS-ide statistikale. Siis saaks tegelikult teada, palju Linuxi all ID-kaardi tarkvara kasutatakse. See statistika võiks vahet teha RIA tarkvaral ja esteid projektil Smile Ehk siis mitte ainult DigiDoc3 vaid ka veebilehitseja kaudu antakse digiallikirju ja tuvastatakse isikut. Kusjuures statistika võiks OS-ide lõikes vahet teha, palju digiallkirju on antud DigiDoc3-ga (ning mis versiooni DigiDoc3-ga) ja palju veebilehitsejaga ning millises kohas (eesti.ee, digidoc.sk.ee, netipangad vms). Sinna juurde ka muidugi ajaline skaala.

Kui on nii sõgedad oldud, et isekeskis tülli ja lausa kohtusse mindud ja lastud kahel paralleelsel tarkvaral tekkida siis peaks riik selle supi ka ise ära sööma. Kuuldavasti 10 mln EEK ehk 639 116,48 € kulutati (või kulutatakse 3 aasta jooksul) selle ID-kaardi tarkvara arenduse peale - kas tõesti sellest on veel vähe, et toetada näiteks viimast Ubuntu LTS versiooni? Kuidas on üldse võimalik, et RIA kurdab raha vähesuse üle? Või kulutati see raha juba kohtuvaidlustes ära ja arenduseks polegi enam midagi järel? Masendav!!!


akbgf
Vana Pingviin
Vana Pingviin



Liitunud: 07.10.2009
Postitused: 763
Asukoht: Tõravere
Distributsioon: OpenSUSE, Ubuntu
estonia.gif
postituspostitatud: 28.12.2011, 10:15  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

zeroconf kirjutas:
10 mln EEK .. kas tõesti sellest on veel vähe, et toetada näiteks viimast Ubuntu LTS versiooni?

Mingi viimase versiooni tuge tahta on vist küll palju tahta.
Selle raha eest pole lähtetekstidele pooleleheküljelist readme-dki suudetud teha, et mis moodul mille jaoks ja milline MAC-ile, milline Windowsile, milline Linuxile. Lähtetekstide kogu näeb nii välja nagu ülikoolis programmeerimisõpetuses toodi näiteid, kuidas ei tohi programme kirjutada (mina käisin koolis nii ammu, et siis veel koolis arvuteid polnud).

https://installer.id.ee/?lang=est viitab:
Tarkvara lähtekood on avaldatud siin. (https://svn.eesti.ee/projektid/idkaart_public/)
'Siin' on kaks alamkataloogi, branches ja trunk. Branches all paistavad versiooni numbrid vastu, ju vist on tegemist siis sama komplekti erinevate versioonidega.

Trunk: 18 alamkataloogi, ei poolt sõna, mis on mis ja mis on milleks.

Esimese readme.txt leian /trunk/atrfilter/ alt, kus on mõned juhised, kuidas Vistas 'to filter smartcard reader IOCLS that get the ATR from a smartcard reader driver.'

/trunk/esteid-csp/ all on file AUTHORS, sealt saame lugeda, et niisuguse absoluutselt kommenteerimata lähtetekstide komplekti on avalikult välja pannud igaühele ise kompileerimiseks Kaido Kert, Martin Paljak ja Anton Litovtsenko. Või on nemad ainult selle mooduli tegijad?
Sest järgmise AUTHORS faili leian /trunk/id-updater/ alt ja seal on kolmest nimest kaks uued.

Siiski, siiski, /trunk/libdigidoc/ all on 2004. aasta readme, mis ütleb, et 'DigiDoc is a generic library implementing the XAdES digital signature standard.' ning juhatatakse veebilehele www.openxades.org. Minu arust on sealne jutt jällegi arendajaile, mitte neile, kes tahavad ID-tarkvara kompileerida niisuguse OS-i jaoks, millele ei ole valmis pakke.

Pika kaevamisega leidsin esimese README.linux, see on /trunk/libdigidocpp/ kaustas. Lõpuks ometi üks koht, kus on kirjas sõltuvused (Libary dependencies), kompileerimiseks vajalikud vahendid (Tools), kuidas kompileerida (BUILDING) ja kuidas konfigureerida.

Siin teadis keegi, et ID-tarkvara vajab RIA tehtud opensc teeki. Lähtetekstide komplektist ma seda küll ei leia, ka libdigidocpp sõltuvuste loetelus pole opensc-d, aga just selle peale kulutasin kaks päeva, et uus ID-kaart ja ID-tarkvara ver. 3.5 SEB-is PIN2 vastu võtaks. Kui SK klienditoest küsisin, kuidas silumisvahendeid kasutada, sain vastuseks: RIA debuggeritele ei ole tehtud ühtegi juhendmaterjali.

Kellel häda käes, võin jagada, kuidas mind õpetati (oh ei, mitte SK klienditugi).
Minul jäi digiallkirja nuppu vajutades sertifikaatide aken tühjaks ja edasi ei saanud.
Sertifikaate laeb pkcs15, mis on opensc komplektis, opensc logimistaset seatakse failis opensc.conf.
NB! debug = 9; kirjutab logifaili ka sisestatud PIN-id.
Esteid hakab logima, kui on olemas fail /tmp/esteid.log.
Nende kahe logi abil sain jälile, et toimiva ja probleemse ID-tarkvara logid lähevad lahku pkcs15-ga toimetamisel.


kaugeltmaalt
Pingviini aktivist
Pingviini aktivist


Vanus: 43
Liitunud: 21.09.2005
Postitused: 122

Distributsioon: kxstudio, buntu.
estonia.gif
postituspostitatud: 04.04.2012, 17:02  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Maverick, esteid viimased paketid. Palju õnne mullegi, vana id-kaart töötas ideaalselt, kuid kaotas kehtivuse. Uus raip ei toimi sama tarkvaraga, ainus mis ta suudab on haldusvahend loeb välja kaardi andmed pärast kaardi uuesti sissepistmist. Qdigidoc (ja firefox) ka siis mitte, ütleb kaarti pole lugejas Sad


Lähend siis 12.04 beetasi tõmbama ja proovima, kuid neid kõigile vanadele arvutitele peale vägistada kah saaks ju piin olema.


arvomagi
Pingviini aktivist
Pingviini aktivist



Liitunud: 22.12.2007
Postitused: 164
Asukoht: Tallinn

estonia.gif
postituspostitatud: 05.04.2012, 07:50  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Näib, et probleeme on nii RIA kui Esteid ID-kaardi tarkvaraga. Viimasega peaks asi küll nende õpetuse kohaselt lihtne olema, pealegi on Ubuntu 12.04 varamutes nüüd Esteid pakid - qesteidutil, qdigidoc ja browser-plugin-esteid.
Neid kasutades olen saanud tööle Ubuntu 12.04 beeta tõmmised nii vana kui ka uue ID-kaardiga. Proovitud ainult ülekannete tegemist Swedbankas. Töötab ka Ubuntu 11.10-ga. Sisemise kaardilugeja jaoks olin sunnitud mõlemas paki libccid (12.04-s on versioon 1.4.5) asendama vanema pakiga 1.4.2_2. Probleem tuleks Esteid arendajatel lahendada. Estobuntu 12.04 plaatidel on lisaks veel pakk estobuntu-idcard-esteid. Milleks?

Kahjuks pole Esteid õpetuse lehel kirjas, kuidas Ubuntu 12.04 puhul ID-tarkvara varamutest paigaldada, pakkide nimed erinevad - Ubuntus browser-plugin-esteid, ppa-s mozilla-esteid. Mis neil vahet on? Ei tohiks ju raske olla vajalik info lisada.


natsa
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 78
Liitunud: 25.03.2009
Postitused: 536
Asukoht: Kärdla
Distributsioon: LMDE-2 Mate 64-bit
estonia.gif
postituspostitatud: 05.04.2012, 17:24  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

kaugeltmaalt kirjutas:
Maverick, esteid viimased paketid. Palju õnne mullegi, vana id-kaart töötas ideaalselt, kuid kaotas kehtivuse. Uus raip ei toimi sama tarkvaraga, ainus mis ta suudab on haldusvahend loeb välja kaardi andmed pärast kaardi uuesti sissepistmist. Qdigidoc (ja firefox) ka siis mitte, ütleb kaarti pole lugejas Sad


Sain ubuntu 11.04-s "solgitud" vana kaardi https://installer.id.ee/?lang=est

tarkvaraga tööle. Nimelt on siin tarkvaraversioon 3.5.* , samas kui 10.04-s

on 3.3.* ja 10.10-s 3.4.* versioonid. Windowsis on 3.5.* .

Pärast installi tuli puuduvad sertifikaadid käsitsi lisada.

http://ideelabor.ee/opensource/wiki/IdKaardiTarkvara/VeebisAutentimineMozillaga

Sertide korrasolekuks on parim tester: https://dr.regionaalhaigla.ee/

Peale mitmetunnist jandamist ja"arvutikeele" kasutamist sain sisse. Very Happy

P.S. "solkimine" = kaardi sertifikaatide uuendamine arvutis.

_________________
Kõige parem asi on töötav asi.



Viimati muutis natsa 05.04.2012, 19:39; muudetud 1 kord
kaugeltmaalt
Pingviini aktivist
Pingviini aktivist


Vanus: 43
Liitunud: 21.09.2005
Postitused: 122

Distributsioon: kxstudio, buntu.
estonia.gif
postituspostitatud: 05.04.2012, 17:36  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Ok, selge ühesõnaga sertifikaadid tuleb laadida browserisse, ma olin selle teema juba unustanud mitme aasta tagant, üritasin id-haldusvahendis sertifikaatide nupu all kukalt kratsida Very Happy, eks millalgi proovin.


Näita (aja järgi):      
Postita uus teemaVasta teemale


Vaata järgmist teemat
Vaata eelmist teemat
Powered by phpBB2 Plus based on phpBB © 2001/7 phpBB Group