Portaal Portaal Pingviini veeb foorumi pealeht
  Viki  |  IRC  |  Otsing  |  Küsimused ja vastused  |  Profiil  |  Privaatsõnumite vaatamiseks logi sisse  | Logi sisse või Registreeru
<empty>
Vaata järgmist teemat
Vaata eelmist teemat

Postita uus teemaVasta teemale
Autor Sõnum
tramm
Vana Pingviin
Vana PingviinLiitunud: 03.11.2008
Postitused: 899

Distributsioon: *buntu
blank.gif
postituspostitatud: 20.10.2009, 22:20  postituse pealkiri:  alternatiivsed töölauad ja sisestusmeetodid  

mul on juba ammu üks üldine küsimus olnud, mida ma olen tahtnud natuke arutada... siit foorumist on ka midagi sarnast varem läbi käinud, nt http://pingviin.org/ftopic5279.html.

selgituseks... seda, et ma olen põhimõtteline alternatiivsete sisestusmeetodite ja töölaua korraldamise viiside fänn. nt kui kunagi nt brauseritesse hiirežestid tulid, siis õppisin need rõõmuga kohe ära. ma imestan, et miks neid pole töölaudadesse sisse ehitatud (neid on võimalik küll lisada), kuna need on nii mugavad... kui kunagi tekkis võimalus aknaid ja avatud töölaudu ruumiliselt paigutada ja loobuda akende nimekirjast ja elada tõeliselt full screen (milleks need horisontaalsed ekraaniruumi raiskavad staatuse- ja märguanderibad???), siis võtsin selle kohe omaks. mind häirib tõsiselt töölaudade kammitsetus kartoteegindusstandardite külge jne. mind häirib klaviatuuril klahvide toksimine asjade tegemiseks, mind häirib hiirega sihtimine ja nupukestele pihtasaamine... mis arhailine jama see üldse on, et ekraanil peab simuleerima mingid nuppudega mehhaanilist masinat? tegelikult ma kahtlen isegi akna kontsepti mõttekuses... kõike seda on võimalik arendada teisiti. nt mulle meeldivad nutikad lahendused puuteekraanil, kus asju sooritatakse mitmesuguste dünaamiliste liigutustega. ootan huviga iPhone'i ja iPod'i (vist on kõige levinumad puuteekraaniga üldkasutatavad jubinad maailmas) konkurentide väljaastumisi puuteekraanidele mõeldud lahenduste turul. mind paeluvad igati nt helilised kasutajaliidesed, mis ei põhine kõnel, ja abstraktsed visuaalsed kasutajaliidesed, mis põhinevad nt käte vabal liikumisel mingis markeeritud ruumis (kinnaste või video või infrapuna abil vms, jälgin põnevusega Wii arengut)... kui viidata luulelisemale taustale, siis nt cronenbergi filmides on sellist värki fantaseeritud üksjagu...

küsimus ise on aga selline, et mis üldse nendest alternatiivsetest töölaudadest enamasti saab? nt kunagi oli selline asi nagu looking glass, mis suri vist sündides (või polnud maailm selleks valmis?). e17 arengukõver on selgelt langev ja seda kasutavad ainult mingid lõunamaa vasakpoolsed programmeerijad, kes veini kõrvale tahavad ka arvutis vabadust haugata (mida teeb ozOS?, vist on aktiivsed openGeu ja maryan linux, elive ka toimetab vt http://molom.wordpress.com/2008/09/08/e17-distributions/).

palju selliste asjadega üldse tegeletakse? kas keegi on kursis? kes ja kus tegeleb? kas keegi selliseid innovatsioone ka kuidagi toetab ja nende väljatöötajaid koondab? ühesõnaga, tahaks sellest rohkem teada ja kuidagi neile suundadele oma toetust avaldada.

mis võmalused on praegu ise endale vastav alternatiivne töölaud kujundada ja kas keegi oskab ses suhtes soovitusi/kogemusi jagada? ja rõhutan, et minu vaatenurgast pole siin juttu mitte vingest graafikast, efektidest vms, vaid põhimõttelistest (ergonoomilistest) alternatiividest.
Viimati muutis tramm 20.10.2009, 22:46; muudetud 2 korda
Andres
Pingviini aktivist
Pingviini aktivist


Vanus: 26
Liitunud: 03.09.2008
Postitused: 181

Distributsioon: Ubuntu 10.04
estonia.gif
postituspostitatud: 20.10.2009, 22:29  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Ei oskagi kohe midagi lisada - endal oli ka kuu aega tagasi umbes plaanis midagi sellist siia kirjutada, aga ei tulnud mõtteid kokku, igati kahe käega poolt. ise pmst elan compiz window picker ja krunner peal.


margo704
Pingviini aktivist
Pingviini aktivistLiitunud: 30.08.2005
Postitused: 242

Distributsioon: Estobuntu 11.11
blank.gif
postituspostitatud: 26.10.2009, 02:22  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Päris põnev asi alternatiivseks teksisisestuseks on Dasher - http://www.inference.phy.cam.ac.uk/dasher/
Toimib umbes nii, et lendad hiire või nooleklahvide abil tähtede vahel ja moodustad sedasi sõnu. On ka mingi spetsiaalne seadeldis olemas, mille abil saab ainult silmi liigutades seal tähtede vahel lennata.

Et asi eesti keeles paremini toimiks, peaks enne talle mingi pikema eestikeelse jutu ette andma.

Seal - http://www.inference.phy.cam.ac.uk/dasher/TryJavaDasherNow.html - on mingi demo ka (java applett), kus saab Dasherit otse brauseris proovida.

Ubuntu repodes on Dasher ka olemas - sudo apt-get install dasher


olavsu1


Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 45
Liitunud: 02.12.2006
Postitused: 923

Distributsioon: ubuntu, mandriva
estonia.gif
postituspostitatud: 26.10.2009, 02:42  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

need on pigem mänguasjad kõik. ainsana peaks postiivseks seda võimalus mida ühes jaapani krimifilmis nägin.

arvuti "tõlkis" tavalisel klaviatuuri sisetatu hieroglüüfideks.

o-genki desu ka? läheks siis お元気ですか


laur
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 36
Liitunud: 22.01.2006
Postitused: 1195
Asukoht: Tallinn
Distributsioon: Estobuntu, Kubuntu, Mandriva, OpenSUSE
estonia.gif
postituspostitatud: 26.10.2009, 04:10  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Plasmaga on võimalik olemasolevaid komponente kasutades teha töölauakesta variante mis käituvad just täpselt nii nagu sina tahad ilma kogu töölauasüsteemi otsast peale kirjutamata.

_________________
Image

tramm
Vana Pingviin
Vana PingviinLiitunud: 03.11.2008
Postitused: 899

Distributsioon: *buntu
blank.gif
postituspostitatud: 26.10.2009, 04:13  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

mina arvan, et dasher pole mänguasi. teksti tõlkimisel hieroglüüfideks on samuti vaja ennustamist, sest sama hääldusega on mitmeid hieroglüüfe ja hääldust võib jagada tükkideks mitut moodi ja saada seega täiesti mõttetuid hieroglüüfide jadasid (näiteks sestsamast ogenkist võib saada お減着で須加). sestap on vaja valida, aga valimine hullu klõpsimise abil on tülikas --- ja siin tulebki appi dasher, kus valimine toimub sujuva vooluna, ilma selleta, et sa peaks mingit space'i või tab'i peksma alternatiivide valimiseks (need on ju tarbetud lisaliigutused tegelikult). kui tähtede sisestamisel on see justkui veidi naljakas (samas usun, et see töötab igati efektiivselt), sest iga tähte tuleb nagu arvutimängus taga ajada, siis just hieroglüüfide või tervete sõnade puhul oleks dasheri tüüpi sisestus täiega asja eest.

いつも元気ですよ。


tramm
Vana Pingviin
Vana PingviinLiitunud: 03.11.2008
Postitused: 899

Distributsioon: *buntu
blank.gif
postituspostitatud: 26.10.2009, 04:55  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

nt app launcheri võiks edukalt lahendada dasheri stiilis. see oleks täpselt plasma vaimus. Smile


olavsu1


Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 45
Liitunud: 02.12.2006
Postitused: 923

Distributsioon: ubuntu, mandriva
estonia.gif
postituspostitatud: 26.10.2009, 13:19  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Träm see ei käi häälduse järgi see käib silpide ja nimisõnade järgi.

Tsitaat:
nt app launcheri võiks edukalt lahendada dasheri stiilis. see oleks täpselt plasma vaimus. Smileärge seda küll tahtke.

_________________
olen Troll ja ootan pingviin.org konto sulgemist.

tramm
Vana Pingviin
Vana PingviinLiitunud: 03.11.2008
Postitused: 899

Distributsioon: *buntu
blank.gif
postituspostitatud: 26.10.2009, 14:10  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

olavsu1 kirjutas:
Tsitaat:
nt app launcheri võiks edukalt lahendada dasheri stiilis. see oleks täpselt plasma vaimus.

ärge seda küll tahtke.

ja põhjendus oleks?


tramm
Vana Pingviin
Vana PingviinLiitunud: 03.11.2008
Postitused: 899

Distributsioon: *buntu
blank.gif
postituspostitatud: 27.10.2009, 11:02  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

olavsu1, ilma põhjendusteta selliseid üleskutseid kahjuks ei täideta. Smile

_________________

sx75
Pingviini kasutaja
Pingviini kasutaja


Vanus: 42
Liitunud: 13.10.2005
Postitused: 58

Distributsioon: Debian Wheezy & Jessie, Mint
estonia.gif
postituspostitatud: 27.10.2009, 12:09  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Seletus: vaatasin ja katsetasin dasherit, see on hea kui puudub klaviatuur aga muidu ebamugav. Põhimõtteliselt ei erine see ju tavalisest menüüst kui seda kasutada app launcheris.

paraku kipuvad need alternatiivsed lahendused kehvemaks jääma kui praegune süsteem. tõenäoliselt ei toimu suurt muutust, seni kuni andmete sisestus arvutisse ei muutu. Kes ei usu see kirjutagu alustuseks 10 leheküljeline jutt dasheriga.


tramm
Vana Pingviin
Vana PingviinLiitunud: 03.11.2008
Postitused: 899

Distributsioon: *buntu
blank.gif
postituspostitatud: 27.10.2009, 12:39  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

näiteks...

kujutagem ette, et ma lükkan hiire ekraani alla paremasse nurka, mille peale ei avane sealt mitte mingi järjestikustest kastidest koosnev nimekiri, vaid ilus dünaamiline päikene, mille kiired moodustavad paremast nurgast vasakule ja ülespoole jäävad läbipaistvad, kuid markeeritud sektorid. iga sektori suuruse/värvitooni jne määran ma ise (või lasen arvutil määrata). sektor omakorda on jagatud mingiteks aladeks, millel võib paikneda kas mingi nimi (eeldatavasti programmi nimi) või ikoon või mistahes graafika. kõige kasutatavamad programmid on päikese tsentril kõige lähemal. kui ma nüüd liigutan hiirt mõne sektori suunas, siis zoomitakse selle sektori alasse sisse. kui ma ei leia sealt alast seda programmi, mida soovisin, siis liigun päikese tsentrisse tagasi ja suunan hiire teise sektorisse. kui mul on hiirel kerimisratas, siis saan ma sellega päikest loomulikult ka niisama keerutada ja ei pea hiirega sektori vahetamiseks alla paremasse nurka liikuma. ja kui aus olla, siis võib päikese "käivitada" ka kuidagi teisiti, nt vajutades parema hiirenupu alla ja tehes hiirega "ringi" vms žestiga. sel juhul ilmub päike täies hiilguses suvalises kohas nähtavale.

ma ei näe, kuidas selline app launcher jääks olemasolevatele alla. kui aega oleks, siis asuks ise seda kohe programmeerima.

ilmselt on klaviatuur meile tõesti dasherist mugavam. samas, kui dasheri puhul kasutada silmaliidest, mida dasheri lehel promotakse, siis oleks meil käed vabad tegema midagi muud. igasuguseid võimalusi avaneb, mida me ei oska praegu kuigi konkreetselt ettegi kujutada.


tramm
Vana Pingviin
Vana PingviinLiitunud: 03.11.2008
Postitused: 899

Distributsioon: *buntu
blank.gif
postituspostitatud: 18.11.2009, 08:22  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Träm kirjutas:
kujutagem ette, et ma lükkan hiire ekraani alla paremasse nurka, mille peale ei avane sealt mitte mingi järjestikustest kastidest koosnev nimekiri, vaid ilus dünaamiline päikene, mille kiired moodustavad paremast nurgast vasakule ja ülespoole jäävad läbipaistvad, kuid markeeritud sektorid.

küll windowsile, aga vähemalt ei saa keegi öelda, et mul on luulud või ma lihtsalt unistan siin mingitest jaburustest: http://circledock.wikidot.com/
linuxile selline: http://code.google.com/p/circular-application-menu/


wk
Vana Pingviin
Vana PingviinLiitunud: 24.10.2007
Postitused: 1133
Asukoht: Tallinn, vahel Vastseliina vald
Distributsioon: Debian, Kubuntu
estonia.gif
postituspostitatud: 18.11.2009, 20:15  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Eee, luuludest on asi kaugel. Minu jaoks on tegemist maitseerinevusega, eelistan hiirt kasutada võimalikult vähe, seega sedasorti liides ei paku ka eriti pinget. Pealegi, ringis rullima hakkamine tundub ebaefektiivsem, kui vajadusel hiir korraks ekraani allaserva tõmmata.

Pigem olen unistanud riistvara abil ergonoomilisust tõsta ja tekitada jalgade juurde suure kuuliga trackball.

_________________
Kõike hääd,
WK

tramm
Vana Pingviin
Vana PingviinLiitunud: 03.11.2008
Postitused: 899

Distributsioon: *buntu
blank.gif
postituspostitatud: 19.11.2009, 07:54  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

wk kirjutas:
Pealegi, ringis rullima hakkamine tundub ebaefektiivsem, kui vajadusel hiir korraks ekraani allaserva tõmmata.

alla serva tõmbamine tähendab muigi alati natuke rohkem lihastööd kui menüü avamine mingi väiksema liigutusega kohapeal.

üldiselt peetakse lahtilõigatud pizza stiilis menüüsid hiiretaoliste osutusseadmete jaoks ühtedeks kõige ergonoomilisemateks. kandilistest blokkidest koosnevad nimekirja stiilis menüüd lihtsalt ei vasta hiire loomulikule liikumissuunale (mis on otse soovitud objektini). mul juhtub tavaliselt mitu korda päevas, et ma tahan mingis konteksti- või alammenüüs liikuda mõne alumise valikuni, aga liigun kogemata hiirega mööda otseteed (st "lõikan") nii, et ma satun vastava alammenüü pinnalt korraks välja ja seega kukun hoopis mõnda teisse menüüsse/aknasse. mida rohkem on alammenüüsid, seda tüütumad sellised eksitused on, sest tuleb jälle algusest peale õigele menüü tasemele ronima hakata.

tordilõigumenüüde eelistest kirjutab paar sõna ka http://en.wikipedia.org/wiki/Pie_menu

wk kirjutas:
Pigem olen unistanud riistvara abil ergonoomilisust tõsta ja tekitada jalgade juurde suure kuuliga trackball.

kõlab väga tervislikult. see ei laseks tooli/laua peal lösutada... esimene otsing netis andis tulemuseks trackballi, mis on ~ 8 cm läbimõõduga keraga, aga see tundub natuke väike, mugav oleks ikka märksa suurem. samas ei mahuks väga suur tooli alla ära (tuleks põranda sisse monteerida?). oled ise proovinud ka midagi selles suunas?


z
Pingviini kasutaja
Pingviini kasutajaLiitunud: 25.02.2009
Postitused: 75

Distributsioon: void
blank.gif
postituspostitatud: 19.11.2009, 13:04  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Alternatiivne? Igatahes!

Ise kasutan säärast asja: http://wmii.suckless.org/

Teooria selline, et klaviatuuriga akende sättimine on nobedam, kui sama asja hiirega toimetamine. Sarnase põhimõttega haldureid on veelgi, kuid wmii filosoofia on kuidagi... südamelähedasem ehk.


wk
Vana Pingviin
Vana PingviinLiitunud: 24.10.2007
Postitused: 1133
Asukoht: Tallinn, vahel Vastseliina vald
Distributsioon: Debian, Kubuntu
estonia.gif
postituspostitatud: 19.11.2009, 22:43  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Träm kirjutas:
esimene otsing netis andis tulemuseks trackballi, mis on ~ 8 cm läbimõõduga keraga, aga see tundub natuke väike, mugav oleks ikka märksa suurem. samas ei mahuks väga suur tooli alla ära (tuleks põranda sisse monteerida?). oled ise proovinud ka midagi selles suunas?
Kahjuks pole tegudeni jõudnud. Mõtlesin ise midagi kokku panna, aga seni pole midagi olemas peale vana hiire, kust liigutamise mehhanismus üle võtta.

Kunagi ca 10 aastat tagasi jäi PC Kaubamajas ette laste-trackball, sellise suure kollase kuuliga, nii 8-10 cm läbimõõdus. Siiamaani on kahju, et selleks siis raha kokku ei saanud.

Kusjuures lihtsam idee oleks jalgade jaoks asi lahendada kuuli asemel 2 rulliga, seda nii tehniliselt kui võib-olla ka kasutamise mõttes.

Ja 3. variant oleks kasutada optilise hiire sisu mingil veel ebaselgel moel.

_________________
Kõike hääd,
WK

veeall
Pingviini aktivist
Pingviini aktivist


Vanus: 47
Liitunud: 27.09.2006
Postitused: 264

Distributsioon: Slackware64 14.2
estonia.gif
postituspostitatud: 28.10.2010, 04:37  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Ma tahaks näha puhtalt expose/scale/presentwindows efektile ülesehitatud töölauda. Näiteks Compize scale: kõik aknad mahutatakse ekraanile, paremklikk aknal toob valitud akna originaalsuuruses ekraani keskele - kuid sellega asi piirdubki, valitud programmi akent võiks olla võimalik kasutada ka nagu normaalset.

Kuigi minu jaoks suur puudus nende efektide puhul on, et aknaid skaleeritakse erinevalt. Samuti mõjub expose/scale/presentwindows ärritavalt, omamoodi maavärinana töölaual. Näiteks window switcheri ehk aknalülitajana kasutades ei oleks mul vaja näha aknaid tervikuna, piisaks kui iga(või mõni) aken pisut nihkuks/skaleeruks, et alloleva akna mingi osa ilmuks nähtavale - olgu kasvõi akna parempoolne ülemine piirkond programmi ikooni, menüü ja tööriistaribaga - midagi kaardipaki efekti taolist.

Selline akende "kuhi" võiks vedeleda töölaual, sealt võiks olla võimalik valida aken või kaks mis taastuks oma normaalpositsiooni ja suurusesse ning toimingute lõpetamisel võiks selle saata kuhja tagasi või sulgeda.

Kde4jas võiks olla selline aknalülitamise efekt - nimeks persistent switcher väljendamaks võimalust jätta aknalülitusefekt taustale/töölauale toimima samal ajal kui valitud akendega edasi töötatakse.

Ma tean, et ma pole esimene kes millestki sellisest mõtleb, aga ma tahaks kogu värki näha pigem olemasolevate komposiitefektide edasiarendusena mitte eraldi DE või WM-na.


akbgf
Vana Pingviin
Vana PingviinLiitunud: 07.10.2009
Postitused: 752
Asukoht: Tõravere
Distributsioon: OpenSUSE, Ubuntu
estonia.gif
postituspostitatud: 28.10.2010, 10:27  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

veeall kirjutas:
Selline akende "kuhi" võiks vedeleda töölaual, sealt võiks olla võimalik valida aken või kaks mis taastuks oma normaalpositsiooni ja suurusesse ning toimingute lõpetamisel võiks selle saata kuhja tagasi või sulgeda.

Midagi sellelaadset on FVWM-is täiesti olemas. Ma saan toimetada teiste akende alt välja paistva akna nurgas, ilma et see teiste peale roniks. Aknaid saab ikooniks ja aknaks tagasi klõpsida nagu teisteski aknahaldureis, aga nad võivad jääda ikoonina töölauale, mitte ei rivistata kuskile servale, hiire keskmise klahvi all on mul akende loetelu, kust saab hiirega soovitud akna valida.

Ühes arvutis on mul Gnoom. Seal saan küll seada, et hiire fookus ei tõsta akent peale, aga kui teiste all oleva xtermi aknas toksin teiste alt välja paistvas servas käsureale tähe, siis hüppab aken kohe esiplaanile. Niisugune akna teiste alt välja hüppamine häirib mind tohutult, sest siis varjab ta teised aknad, kust ma samal ajal midagi vaadata tahan.

See on üks olulisi põhjusi, miks mul on tööarvuti aknahalduriks FVWM - ekraan on tilinatest tühi, menüüde süsteem on väga kergesti konfigureeritav, menüüsid pole vaja ekraani servadest taga otsida, piisab hiirega ekraani tühjal kohal hiire klahvi vajutamisest. See omadus on eriti vajalik monitorist suurema virtuaalekraani korral.


tramm
Vana Pingviin
Vana PingviinLiitunud: 03.11.2008
Postitused: 899

Distributsioon: *buntu
blank.gif
postituspostitatud: 28.10.2010, 13:20  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

veeall kirjutas:
Ma tahaks näha puhtalt expose/scale/presentwindows efektile ülesehitatud töölauda. Näiteks Compize scale: kõik aknad mahutatakse ekraanile, paremklikk aknal toob valitud akna originaalsuuruses ekraani keskele - kuid sellega asi piirdubki, valitud programmi akent võiks olla võimalik kasutada ka nagu normaalset.

Minu idee oleks selline, et sellesama scale efekti võiks käivitada hiirerulli kerimine tiitliribal. Üles kerides skaleeritakse akent kuni originaalsuuruseni. Alla kerides skaleeritakse kuni akna moodnumiseni ikooniks. Samal ajal skaleeritaks ka ülejäänud aknaid Compiz'e scale efekti viisil. Lisavõimalusena oleks nt Super klahvi alla vajutades kerimisribaga ka akna suuruse muutmine minimeerimise-maksimeerimise viisil (st mitte skaleerides, vaid kirjasuurused jms samaks jättes). Ilmselt peaks olema ka võimalus akent skaleerimise suhtes immuunseks teha, st näiteks jättagi ikooniks.

Sama asi võiks väga edev olla puuteekraanil, kus nt selle kutsuks esile kahe puutepunkti omavaheline nihutamine tiitliribal.

Lisaks peaks Compiz'e scale sellise aknavahetusmehhanismi mugavaks kasutamiseks tõesti olema mitte geomeetriline vaid semantiline, st aknaid pole mõtet lükata järjest ritta, vaid hunnikusse nii, et nad jääks võimalikult lähedale oma originaalkohale, aga et jääks näha akna kõige olulisemad kohad (nt tiitel vms, aga mitte menüüriba või kerimisribad, ok-nupud vms). Seejuures peaks saama ära kasutada ka läbipaistvust, st näiteks hiirega liikudes fookustatakse läbipaistmatuks see aken, mille keskele liigutakse ja seda varjavad läbipaistvustatakse.

veeall kirjutas:
Ma tean, et ma pole esimene kes millestki sellisest mõtleb, aga ma tahaks kogu värki näha pigem olemasolevate komposiitefektide edasiarendusena mitte eraldi DE või WM-na.

Kes on seda veel mõtelnud/arendanud ja mis on takistused selle funktsionaalsuse tekitamisel nt Compiz'e raamides?


Näita (aja järgi):      
Postita uus teemaVasta teemale


Vaata järgmist teemat
Vaata eelmist teemat
Powered by phpBB2 Plus based on phpBB © 2001/7 phpBB Group