Portaal Portaal Pingviini veeb foorumi pealeht
  Viki  |  IRC  |  Otsing  |  Küsimused ja vastused  |  Profiil  |  Privaatsõnumite vaatamiseks logi sisse  | Logi sisse või Registreeru
<empty>
Vaata järgmist teemat
Vaata eelmist teemat

Postita uus teemaVasta teemale
Autor Sõnum
Qilaq
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 50
Liitunud: 25.10.2006
Postitused: 1219
Asukoht: Linda Nisa
Distributsioon: Mageia, Mandriva Linux
estonia.gif
postituspostitatud: 22.08.2009, 12:51  postituse pealkiri:  Mandriva Linux 2010 Beta väljas  

Paar päeva kavandatust hiljem nägi ilmavalgust sügistalvel ilmuva Mandriva Linux 2010 beetaversioon. Olulisemad uuendused võrreldes viimase alfaversiooniga:

* Kasutusele on võetud uus graafilise alglaadimise süsteem Plymouth, mis asendab senist, õieti üsna üürikeseks jäänud Splashyt. Üldiselt ei tohiks see vahetus eriliselt silma torgata - nagu ma aru sain, oli vahetuse taga rohkem asjaolu, et Plymouthi arendajatega sujub koostöö palju paremini ja et Plymouth on palju hõlpsamini kohandatav.
* Oluliselt töötati ümber võrguprofiilide haldamine. See puudutab muidugi eelkõige liikuvamate arvutite omanikke, sestap ei oska ma selle kohta väga midagi tarka öelda, aga igatahes peaks nüüd olema lihtsam rakendada erinevatele vajadustele (kodus, tööl, metsas jne) vajalikke võrguteenuseid, luues vastavad profiilid ja lisades siis neile vajalikud teenused vajalikus seadistuses (millist laadi ühendust kus kasutada, kas kasutada tulemüüri või mitte, puhveserverit või mitte, milliseid tarkvaraallikaid kasutada jne jne - asi on modulaarne). Keda huvitab, leiab lähemat teavet aadressilt http://dodonov.net/blog/2009/08/17/netprofile-screencast .
* Kasutajale vähem märgatavalt muudeti ka heliga majandamist. Ka seal on nüüd selgemalt kasutusel eraldi profiilid, antud hetkel mu teada siis alsa ja pulseaudio. Nende valik sõltub sellest, kuidas määrata asi Mandriva juhtimiskeskuses, aga kui ma ei eksi, peaks olema võimalik oskuste ja teadmiste olemasolul neid profiile ka ise käsitsi juurde luua.
* mdkonline ehk Mandriva uuendusteaplett võimaldab nüüd selgemalt kindlaks määrata uuenduste (otsimise ja paigaldamise) sageduse.
* Samuti kasutaja pilgule otseselt mittenähtavalt on tehtud mitmeid parandusi urpmis ehk tarkvara haldamise taustaprogrammis, mis peaks nüüd suutma märksa töökindlamalt toime tulla distributsiooni kui terviku uuendamisega (näiteks siis 2009.1 pealt 2010 peale; seni tekkis ikka sageli probleeme muutunud sõltuvuste ja muude selliste asjadega, nüüd peaks need probleemid olema kui mitte kadunud, siis vähemalt oluliselt vähemad).
* Väidetavalt on muutunud seadmete õiguste haldamine, kus udev peaks nüüd kasutusõigusi (ACL) määrama n-ö lennult, aga see on ilmselt ka asi, mis jõuab kasutaja pilgu ette siis, kui tekib mingi jama - millest beetaversiooni katsetajatele palutakse lahkesti Mandriva Bugzillasse teada anda.
* Tarkvara osas võrreldes viimase alfaversiooniga palju muudatusi ei ole: KDE on nüüd RC puhtas 4.3 versioonis, kernel on 2.6.31 RC6, saadaval on Python 3 (aga ainult lisavõimalusena esialgu, ühilduvuse huvides on endiselt põhivariandina kasutusel 2.6). Äramärkimist väärib vahest ka Firefox 3.5.2.
* Vahest suurem muutus tarkvara osas on see, et viimastel päevadel likvideeriti tarkvarahoidlatest lõplikult KDE3 ja sellega seotud rakendused. Ma ei ole päris kindel, kas see kajastub juba ka beetaversioonis, aga igal juhul lõppversiooni ajaks ei tohiks KDE3-st enam haisugi olla. Õieti, vaadates seda nimekirja, mis eemaldati, ei oskagi suurt midagi vastu öelda - enamik rakendusi on nagunii portinud ennast juba KDE4 peale ning isegi kui mõni neist säilitas algul veel KDE3 versiooni, on selle arendamine tänaseks lõpetatud, ning need rakendused, mis pole veel KDE4 peale üle läinud, tunduvad olevat sellised, mille arendus tervikuna on vähemalt varjusurmas, kui mitte täiesti lakanud.

Saadaval on esialgu ainult Free DVD ISO-failid. One'i ehk Live CD versioonid peaks valmis saama järgmisel nädalal (väidetavalt nõuab Plymouthi lõimimine sinna rohkem aega ja vaeva).

Uudise allikas: http://wiki.mandriva.com/en/2010.0_Beta

_________________
Tõlkija (Mandriva Linux, KDE, Scribus, CUPS)

imre
Vana Pingviin
Vana PingviinLiitunud: 16.08.2005
Postitused: 2585
Asukoht: Saku kant
Distributsioon: Ubuntu
estonia.gif
postituspostitatud: 23.08.2009, 15:27  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Qilaq, ma vist norisin sinuga uudise kallal, et "under-the-hood" uudiseid distro kohta ei ole.
See on ülevaatlik ja just see mida ma ootangi distro uudiste puhul.

_________________
Enne teema püstitamist kasutage OTSINGUT
Küsi targalt: Infot siit !
Kui aru ei saa, siis küsi.

Qilaq
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 50
Liitunud: 25.10.2006
Postitused: 1219
Asukoht: Linda Nisa
Distributsioon: Mageia, Mandriva Linux
estonia.gif
postituspostitatud: 23.08.2009, 15:31  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Ma võtsingi kriitikat arvesse Smile
(mis oli seda lihtsam, et neid "under-the-hood" asju oli ka oluliselt rohkem kui alfade puhul...)

_________________
Tõlkija (Mandriva Linux, KDE, Scribus, CUPS)

Qilaq
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 50
Liitunud: 25.10.2006
Postitused: 1219
Asukoht: Linda Nisa
Distributsioon: Mageia, Mandriva Linux
estonia.gif
postituspostitatud: 27.08.2009, 15:35  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Nüüd on ka One'i ISO-d olemas, nagu ikka, 2 GNOME ja 4 KDE oma. Eestikeelne variant sisaldub siis vastavalt GNOME-europe-americas ja KDE4-europe2 peal. Eesti ASO-hoidlas neid veel näha ei olnud, aga meile lähematest olid näiteks SUNETis juba olemas.

_________________
Tõlkija (Mandriva Linux, KDE, Scribus, CUPS)

JanO
Pingviini aktivist
Pingviini aktivist


Vanus: 53
Liitunud: 30.04.2008
Postitused: 305

Distributsioon: Mageia
estonia.gif
postituspostitatud: 28.08.2009, 09:19  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Pean kurvastusega kostma et pakutav One Live CD on suht pirtsakas vanema raua osas. Lisaks kiiruse olematusele oli ka graafika täitsa sassis, seda küll paigalduse ajal. Lõpuks vedas siiski pildi õigeks. Live CD pealt paigaldamine lõppu ei jõudnudki. Muidu peaksin seda ainult vana raua süüks aga pärast käisin sama arvuti Free DVD-ga üle ja see toimis vana masina kohta piisavalt kiiresti (jõudsin dushi all käia ja hommikukohvi juua) ja korrektselt.

Nüüd siis ka vähe kabedamas masinas Live CD ja One proovitud. umbes 5 minutiga käivitus Live CD ja kokku 17 minutiga sai see ka masinasse paigaldatud. Polegi nii paha, kuigi võiks kiiremini. Graafikas esines mõningast vilkumist aga käima ta läks ja töötas ka suht normaalselt.Mõned pisemad tõlke väljajäämised veel olid. Kuid kohe pakutud uuendustega tekkis mingi tõrge. Uuus kernel ei tahtnud enam käivituda. Tegin vaid ühe katse ja rohkem ei süvenenud.

_________________
Julge olla eestlane ka arvutis!
jaanus.ojangu.net

Näita (aja järgi):      
Postita uus teemaVasta teemale


Vaata järgmist teemat
Vaata eelmist teemat
Powered by phpBB2 Plus based on phpBB © 2001/7 phpBB Group