Portaal Portaal Pingviini veeb foorumi pealeht
  Viki  |  IRC  |  Otsing  |  Küsimused ja vastused  |  Profiil  |  Privaatsõnumite vaatamiseks logi sisse  | Logi sisse või Registreeru
<empty>
Vaata järgmist teemat
Vaata eelmist teemat

Postita uus teemaVasta teemale
Autor Sõnum
Qilaq
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 54
Liitunud: 25.10.2006
Postitused: 1219
Asukoht: Linda Nisa
Distributsioon: Mageia, Mandriva Linux
estonia.gif
postituspostitatud: 29.04.2009, 22:07  postituse pealkiri:  Mandriva Linux 2009 Spring väljas  

Mandriva Linux 2009 Spring ehk 2009.1 on siis nüüd ametlikult ilmavalgust näinud. Varasemates beeta- ja RC-teadetes on juba kirjeldatud uusi omadusi, aga võtame nad uuesti lühidalt kokku:

1) Võimalust mööda uusim tarkvara: kernel 2.6.29, X.org 7.4, KDE 4.2.2, GNOME 2.26, Xfce 4.6, Firefox 3, OpenOffice.org 3, failisüsteemi ext4 toetus.
2) Nagu tavaks, on uus ka Mandriva kujundus. Selle meeldimine või mittemeeldimine on muidugi maitseküsimus, aga mulle on üldiselt Mandriva teemad alati peale läinud.
3) Tunduvalt peaks olema paranenud käivitamiskiirus, seda eelkõige speedbooti nime kandva asja kasutamise tõttu, mis lahtiseletatult tähendab seda, et enne sisselogimisaknani jõudmist ei panda enam tööle kõiki teenuseid, vaid ainult hädavajalikud; ülejäänute käivitamisega tegeldakse paralleelselt sisselogimisega töökeskkonda või isegi selle järel. Töökeskkond ise peaks samuti kiiremini käivituma preloadi nime kandva asja tõttu, mis mõne käivitamiskorra järel peaks selgeks saama, mida on vaja kõigepealt tööle panna (vastavalt sellele, mida kasutaja eelistab).
4) Paigaldamise ajal on võimalik partitsioonide tekitamise juures uurida olemasolevate partitsioonide sisu, mis on väga abiks, kui näiteks ei peaks kohe peast teadma, mis leidub olemasoleval partitsioonil umbmäärase nimega sda2 või midagi sellist. Samuti on paigaldamise ajal võimalik kasutada riistvara tuvastamise tööriista - et ise ei ole seda kasutanud, ei oska täpselt öelda, mis tast kasu on, aga ilmselt siis midagi on. Kolmas paigaldamisega seotud, aga kasutajale vähem märgatavam uus asi on Mandriva tarkvara paigaldamise taustaprogrammi urpmi otsene kasutamine (varem oli paigaldusprogrammis kasutusel küll urpmiga seotud, aga siiski omaette arendatav kood - nüüdse ühendamise järel peaks head ja vead olema mõlemale ühised, mis kindlasti hõlbustab probleemide lahendamist).
5) Tublisti on parandatud väikesülearvutite (netbook) toetust. On olemas ka omaette kernel (kernel-netbook), mis peaks olema neile masinatele optimeeritud. See on siiski lisavõimalus, ISO-del seda mu arusaamist mööda ei ole, aga kui keegi tunneb, et see võiks aidata tema väikesülearvuti tõhusust parandada, saab seda siiski proovida. Samuti on pakkuda väikesülearvutitele vahest paremini sobiv töökeskkond Sugar (seesama, mis OLPC ehk One Laptop Per Children projektis).
6) Tunduvalt on muudetud Mandriva turvalisusega tegelevat tööriista Msec. Varem mitmes kohas hajutatud olnud sätted on ühte koondatud ning olemasolevaidki omajagu tuunitud, nii et paremaks peaks olema asi kohe omajagu muutunud.
7) Omajagu parandusi on üle elanud ka Võrgukeskus ehk siis Mandriva tööriist, mis tegeleb interneti/võrguühendustega. Muu hulgas on tublisti parandatud 3G võrgu toetust. Selle raames sai lisatud ka Eesti mobiilioperaatorite interneti kasutamise andmed, nii et vahest peaks olema lihtsam nüüd neil, kes internetti üle mobiiltelefoni kasutavad.
8) Kui varem oli vaikimisi "väike" töökeskkond IceWM, siis nüüd on selle asemel LXDE. IceWM on muidugi endiselt olemas ja mulle isiklikult meeldib ta rohkemgi kui LXDE, aga samas peab nentima, et LXDE on muidugi rohkem "graafilise töökeskkonna" moodi...
9) OOo-sse puutuvalt pakub Mandriva välja võimaluse paigaldada mitmeid laiendusi, sealhulgas laiendust PDFImport, mis lubab töödelda PDF-faile, samuti laiendust, mille abil on hõlpus avaldada oma loomingut Wikis. Neid saab muidugi paigaldada ka OOo enda seest, aga kindlasti vähendab vastava tarkvarapaketi olemasolu võimalust, et miski ei lähe päris nii, nagu vaja...
10) Kui keegi on veel KDE 3 fänn, siis nemad peavad kurvastama: KDE3 ei ole enam täisväärtusliku töökeskkonnana alles. On küll mõned veel mõned KDE3 rakendused, need, mida ei ole veel KDE4 peale porditud, ja seoses sellega vajalik taustsüsteem. Nii et vaikimisi on KDE poole pealt nüüd ainult KDE4 täisväärtusliku töökeskkonnana ja kui keegi uuendab vanema Mandriva versiooni pealt, kus on veel KDE3, siis see asendatakse. Et vältida võimalikku kasutaja seadistuste kaotsiminekut, on soovitatav kasutada Mandriva uuendamisapleti uut võimalust uuendada Mandriva X väljalaske pealt Mandriva 2009.1 peale või siis paigaldusprogrammis valida interneti-tarkvarahoidlate kasutamine. Aga selliste probleemide puhul tasuks uurida allpool viidatud Erratat, kust leiab ka viite põhjalikumale selgitusele, kuidas ja mida teha.
11) Veel KDE-ga seoses: mahupiirangutest tingituna ei ole Live CD (One) KDE versiooni peal sellist vähemalt osadele vajalikke tarkvara nagu K3b (plaadikirjutamisrakendus) ja system-config-printer (trükkimise seadistamisrakendus). Need tuleb hiljem ise paigaldada; trükkimise jaoks peaks piisama, kui avada Mandriva juhtimiskeskus ja seal klõpsata printerite seadistamise ikoonile, mille järel peaks vajalikud paketid interneti-tarkvarahoidlast paigaldatama.
12) Veel üks asi, mis võib mõnedele meelehärmi tekitada, on see, et vaikimisi on välja lülitatud võimalus klahvikombinatsiooniga Ctrl+Alt+Backspace taaskäivitada X-serverit. See on õieti X.org-i arendajate soov ja tahe, aga kui keegi tunneb ennast puudutatuna, siis saab selle X.org-i seadistustefaili käsitsi muutes taas jõustada. Võimalik, et tulevikus lisatakse vastav säte ka kuskile Mandriva juhtimiskeskusse, aga praegu seda igatahes ei ole.

Nagu ikka, on Mandriva Linux saadaval mitmes versioonis:
a) Live CD ehk One, mida omakorda on kuus varianti: kaks GNOME ja 4 KDE, vastavalt keeltele (loomulikult on Live CD ka kõvakettale paigaldatav).
b) Powerpack ehk Mandriva Linux kogu oma täies ilus, kaasa arvatud mitte-vaba/kommertstarkvara.
c) Free ehk ainult vabast tarkvarast koosnev versioon (mitte-vaba/kommertstarkvara saab muidugi lisada, aga ISO peal neid ei ole).

Artikli allikas: teadaanne Mandriva ametlikus blogis
Väljalaskemärkused: http://wiki.mandriva.com/en/2009.1_Notes
Teadaolevad vead: http://wiki.mandriva.com/en/2009.1_Errata
Ohtrate piltidega tutvustus: http://wiki.mandriva.com/en/2009.1_Tour

_________________
Tõlkija (Mandriva Linux, KDE, Scribus, CUPS)

JanO
Pingviini aktivist
Pingviini aktivist


Vanus: 57
Liitunud: 30.04.2008
Postitused: 305

Distributsioon: Mageia
estonia.gif
postituspostitatud: 30.04.2009, 08:21  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Väga kena ja kiire süsteem tundub olevat.
One versioon on varustatud rohkem "kõige vajalikuga", st et tõeti kõik multimeedia asjad käivitusid paremini. Frees pidi üht teist järgi aitama ja dvd- filme ei saanudki esimese katsega käima.

Pisut irisemist:
1. Natuke lonkab Inteli integreeritud graafika toetamine
2. K3b pole veel minu jaoks piisavat stabiilsust saavutanud, ise olin sunnitud Gnomest Braserot laenama.
3. Vaikimis pakutav Aya teemas esineb mõnelpool pisinihkeid ja soovitaks kohe kasutusele võtta Oxygen teema, sellega on silmale nähtavaid iluvigu oluliselt vähem ja pilt ise ka rõõmsam.

_________________
Julge olla eestlane ka arvutis!
jaanus.ojangu.net

imapi
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 44
Liitunud: 01.12.2005
Postitused: 567
Asukoht: Rakvere
Distributsioon: Mageia Cauldron
estonia.gif
postituspostitatud: 30.04.2009, 09:42  postituse pealkiri:  Re: Mandriva Linux 2009 Spring väljas  

Qilaq kirjutas:

2) Nagu tavaks, on uus ka Mandriva kujundus. Selle meeldimine või mittemeeldimine on muidugi maitseküsimus, aga mulle on üldiselt Mandriva teemad alati peale läinud.


... välja arvatud Mandriva 2005 LE mis nägi välja selline
http://www.kevinleake.com/linux/mandriva2005-01.jpg
Seda kutsuti ka "Stoned penguin" Smile

_________________
More than once my wife has asked why I don't do Windows, because that's where the money is. Why don't I just sell drugs or produce porn - there's money in those things, right?

kobras
Pingviini aktivist
Pingviini aktivist


Vanus: 66
Liitunud: 21.10.2006
Postitused: 350


estonia.gif
postituspostitatud: 30.04.2009, 14:08  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Huvitav oleks teada, kas mandrivat saab wubi kaudu installida, või on see ainult ubuntu lõbu.


Qilaq
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 54
Liitunud: 25.10.2006
Postitused: 1219
Asukoht: Linda Nisa
Distributsioon: Mageia, Mandriva Linux
estonia.gif
postituspostitatud: 30.04.2009, 14:17  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Wubi on vist ikka ainult Ubuntu jaoks. Mis ei tähenda, et Mandrivat ei saaks paigaldada varasemat süsteemi segamata, vt nt http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20080812080014AAWS9QE , rääkimata juba sellest, et Mandriva on saadaval ka Live CD-na, seda saab panna USB-pulgale jne.

_________________
Tõlkija (Mandriva Linux, KDE, Scribus, CUPS)

kobras
Pingviini aktivist
Pingviini aktivist


Vanus: 66
Liitunud: 21.10.2006
Postitused: 350


estonia.gif
postituspostitatud: 30.04.2009, 16:32  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Ok tänud eks uurin nati neid linke


-ordi-
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 31
Liitunud: 13.12.2008
Postitused: 821

Distributsioon: GNU/Linux
estonia.gif
postituspostitatud: 30.04.2009, 17:06  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Ei tea kuidas Mandriva koos kde 4.2 ja Intel 915 läbi saavad.

Hiljuti proovisin koos Inteli interigeeritud graafika kaardiga läpakal kde 4.2 ja oli ikka väga uimane peal võrreldes Gnomega. (isegi siis oli uimane kui effektid välja lülitada=). Jube lihtsalt peaks proovima Mandrivat siin peal siis uuem X.org 7.4 vaatab kas on parem tulemus.
Arvuti näitajad siis sellised!
IntelCeleron 1.6 , 512Mb ram , Intel 915 graphics!


sander85
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 38
Liitunud: 08.08.2005
Postitused: 4359
Asukoht: Tallinn (vahel ka Virtsu)
Distributsioon: Mageia, Debian, CentOS
estonia.gif
postituspostitatud: 30.04.2009, 17:11  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

no võid ju livecd tõmmata ja kontrollida, kuidas on

_________________
Image Image Image

-ordi-
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 31
Liitunud: 13.12.2008
Postitused: 821

Distributsioon: GNU/Linux
estonia.gif
postituspostitatud: 30.04.2009, 17:13  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

sander85 kirjutas:
no võid ju livecd tõmmata ja kontrollida, kuidas on



Nu Live-cdga ei saa päris täpset tulemust , sest eks ikka cd -lt lugemine käib aeglaselt. Aga eks ma siis proovin!Mis mull ikka kaotada.. Laughing


sander85
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 38
Liitunud: 08.08.2005
Postitused: 4359
Asukoht: Tallinn (vahel ka Virtsu)
Distributsioon: Mageia, Debian, CentOS
estonia.gif
postituspostitatud: 30.04.2009, 17:32  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

-ordi- kirjutas:
sander85 kirjutas:
no võid ju livecd tõmmata ja kontrollida, kuidas on



Nu Live-cdga ei saa päris täpset tulemust , sest eks ikka cd -lt lugemine käib aeglaselt. Aga eks ma siis proovin!Mis mull ikka kaotada.. Laughing


no kui süsteem juba korra jookseb, siis ei tohiks olla probleemi, et aru saada..

_________________
Image Image Image

morb
Pingviini külastaja
Pingviini külastaja


Vanus: 50
Liitunud: 25.04.2007
Postitused: 21

Distributsioon: Mageia
estonia.gif
postituspostitatud: 30.04.2009, 19:16  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Lühike küsimus: 64-bit Mandriva 2009.1 ja ID-kaart?


Qilaq
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 54
Liitunud: 25.10.2006
Postitused: 1219
Asukoht: Linda Nisa
Distributsioon: Mageia, Mandriva Linux
estonia.gif
postituspostitatud: 30.04.2009, 19:35  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

ID-kaart vaikimisi - nii nagu vist Estobuntus - ei tööta. Tavaline "keemia" peaks aitama selle tööle saada. (Vist ei ole vahet, kas on 32- või 64- bitine? kuigi suuremat ma sellest ei tea paraku...)
Loodetavasti aitab Sanderi skript: http://pingviin.org/fpost43737.html#43737

_________________
Tõlkija (Mandriva Linux, KDE, Scribus, CUPS)

-ordi-
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 31
Liitunud: 13.12.2008
Postitused: 821

Distributsioon: GNU/Linux
estonia.gif
postituspostitatud: 30.04.2009, 20:05  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Kas mitte X.org server 1.6.0 pole kasutusel. Ja kas Ext4 on vaikimisi peal või tuleb ise ext4 valmis teha.


Qilaq
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 54
Liitunud: 25.10.2006
Postitused: 1219
Asukoht: Linda Nisa
Distributsioon: Mageia, Mandriva Linux
estonia.gif
postituspostitatud: 30.04.2009, 20:17  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

X-server on jah 1.6 ja isegi mitte 0, vaid lausa 1 (s.t. 1.6.1), aga X.org ise on 7.4 - neil on erinevad numeratsioonid, õieti kogu X'i igasugustel jubinatel on pärast seda, kui see omal ajal modulaarseks löödi. Ext4 on täiesti olemas, aga vaikimisi partitsioone sellega siiski ei looda: kui soovid, siis pead paigaldamise ajal valima, et tahad ise partitsioneerida, ning seal siis tüübiks ext4 määrama.

_________________
Tõlkija (Mandriva Linux, KDE, Scribus, CUPS)

Sander
Vana Pingviin
Vana Pingviin



Liitunud: 14.10.2007
Postitused: 615


estonia.gif
postituspostitatud: 30.04.2009, 21:13  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Kiitsin siin kuskil mõni aeg tagasi, et erinevalt Windowsist on erinevaid Linuxeid kasutades minu masin kena jahe ja ventilaatori avast tuleb ainult jahedat õhku.
Paraku ei kehti eelnev jutt antud teemas jutuks oleva Mandriva Linux 2009 Spring kohta, mida alates tänasest kasutan - nimelt tuleb ventilaatorist eriti kuuma õhku. Mis seda võib põhjustada?


sander85
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 38
Liitunud: 08.08.2005
Postitused: 4359
Asukoht: Tallinn (vahel ka Virtsu)
Distributsioon: Mageia, Debian, CentOS
estonia.gif
postituspostitatud: 30.04.2009, 21:22  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

mida top näitab? ükski protsess liigselt ressurssi ei söö?

kas

cat /proc/cpuinfo

näitab, et prose on alla kellatud?

_________________
Image Image Image

Sander
Vana Pingviin
Vana Pingviin



Liitunud: 14.10.2007
Postitused: 615


estonia.gif
postituspostitatud: 30.04.2009, 21:36  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

sander85 kirjutas:
mida top näitab? ükski protsess liigselt ressurssi ei söö?

Ei
sander85 kirjutas:
kas
cat /proc/cpuinfo
näitab, et prose on alla kellatud?


[sander@localhost ~]$ cat /proc/cpuinfo
processor : 0
vendor_id : AuthenticAMD
cpu family : 15
model : 72
model name : AMD Turion(tm) 64 X2 Mobile Technology TL-56
stepping : 2
cpu MHz : 800.000
cache size : 512 KB
physical id : 0
siblings : 2
core id : 0
cpu cores : 2
apicid : 0
initial apicid : 0
fpu : yes
fpu_exception : yes
cpuid level : 1
wp : yes
flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush mmx fxsr sse sse2 ht syscall nx mmxext fxsr_opt rdtscp lm 3dnowext 3dnow rep_good pni cx16 lahf_lm cmp_legacy svm extapic cr8_legacy
bogomips : 3607.52
TLB size : 1024 4K pages
clflush size : 64
cache_alignment : 64
address sizes : 40 bits physical, 48 bits virtual
power management: ts fid vid ttp tm stc

processor : 1
Täpselt sama jutt, mis ülalpool


sander85
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 38
Liitunud: 08.08.2005
Postitused: 4359
Asukoht: Tallinn (vahel ka Virtsu)
Distributsioon: Mageia, Debian, CentOS
estonia.gif
postituspostitatud: 30.04.2009, 21:40  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

selle järgi tundub, et protsessori kiirus on maha keeratud.. kui palju see siis kuumem on varasemast?

_________________
Image Image Image

Sander
Vana Pingviin
Vana Pingviin



Liitunud: 14.10.2007
Postitused: 615


estonia.gif
postituspostitatud: 30.04.2009, 22:03  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

sander85 kirjutas:
selle järgi tundub, et protsessori kiirus on maha keeratud.. kui palju see siis kuumem on varasemast?

Vahepeal oli päris tuline, nüüd on tasapisi jahedamaks läinud, aga ikka veel nii soe, et ei kannata kaua hiirega 20 cm kaugusel ventilaatori avadest töötada, väsitab randme ära. Varem oli õhk mõnusalt jahe, kahjuks ei oska peale subjektiivse hinnangu täpseid temperatuure õelda.
Kui küsisid, panin termomeetri sensori otse vastu avasid, toatemperatuur oli 19, nüüdseks on kerinud juba 40-ni


JanO
Pingviini aktivist
Pingviini aktivist


Vanus: 57
Liitunud: 30.04.2008
Postitused: 305

Distributsioon: Mageia
estonia.gif
postituspostitatud: 01.05.2009, 12:37  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Mul sama mure kuumusega.
hp compaq nc6320, 1GB RAM
Mandriva Linux 2009 Spring One

Mina sain kuumuset jagu BIOSi uuendamisega. HP enda uuendus oli lausa soovituslikku laadi ja peale selle tegemist rahunes protsessor kohe maha ja kuumuse probleem kadus.
Neile kellel sama mure, panen siia lingi vastavale HP lehele.
HP BIOS uuendamine

Tänud sander85-le

_________________
Julge olla eestlane ka arvutis!
jaanus.ojangu.net



Viimati muutis JanO 02.05.2009, 12:50; muudetud 1 kord
Näita (aja järgi):      
Postita uus teemaVasta teemale


Vaata järgmist teemat
Vaata eelmist teemat
Powered by phpBB2 Plus based on phpBB © 2001/7 phpBB Group