Portaal Portaal Pingviini veeb foorumi pealeht
  Viki  |  IRC  |  Otsing  |  Küsimused ja vastused  |  Profiil  |  Privaatsõnumite vaatamiseks logi sisse  | Logi sisse või Registreeru
<empty>
Vaata järgmist teemat
Vaata eelmist teemat

Postita uus teemaVasta teemale
Autor Sõnum
mutikas
Uus kasutaja
Uus kasutaja


Vanus: 51
Liitunud: 01.11.2007
Postitused: 4


estonia.gif
postituspostitatud: 01.11.2007, 10:30  postituse pealkiri:  OpenSuse 10.3 - algaja probleemid  

Tervitus,
minu esimene postitus pingviini veebis.

Kirjutama panigi see et nüüd kuu jagu on proovitud kasutada OpenSuse 10.3-e juba kahes arvutis:
1. Lauaarvuti:
ML-Arvutid
- Pentium D 920
- 2x512MB RAM
- DG965SSCK MoBo
- 80GB SATAII
- CDRW/DVD Combo
- FDD
2. Laptop
Desknote G556
- Intel Centrino 1.5GHz
- ATI Mobility Radeon 9600/9700
- HDD 60GB
- 512MB RAM
- CD-/DVD-RW

Esimesena sai installitud lauaarvutisse. Installimine läks kenasti. Kõik seadmed leiti üles. KDE sai ka eesti keelseks valitud ja tunni jagu hiljem oligi kena töökeskkond valmis!
Samad kogemused ka kui installisin oma läpakale, kõik leiti kohe üles ja kõik hakkas ka enamvähem kenasti toimima!

Nüüd siis kasutamisest!
Ok, head asjad kõigepealt:
MÕLEMAD:
- Enamus vajalikke programme on kohe olemas
- Googeldades avastasin, et ftp-s olevad asjad saab fish protokolli abil nö failisüsteemi osaks teha. fish://kasutaja:parool@ftp.miskit.ee
- Isegi kasutamisjuhendid on paljud eesti keelsed.
LAPTOP:
- Wifi toimis koheselt
- touchpad toimis koheselt korrektselt, ilma midagi eraldi seadistamata. (hiirt ei ole proovinud eraldi külge panna)

Edasi negatiivsetest asjadest (need muidugi minu jaoks negatiivsed Smile ):
MÕLEMAD:
- 3D-kiirendused on vaikimisi välja lülitatud (sai see sisse lülitatud, läpakal kahjuks ei õnnestunud)
- Screensaverid jooksevad pärast mingit aega toimimist lihtsalt kinni, jooksutades ka kogu linuxi kinni, nii et miskit ei toimi peale RESET nupu! Nüüd kasutan BLANK SCREEN ekraanisäästjat.
- USB (NTFS) ketta ühendamisega on alailma palju keemiat. Ühenda külge, sea NTFS-config tool-i abil kirjutamis õigused, ja ka siis pole kindel et asjad ketta peale jõuavad! (Näiteks eile kopisin mitu giga asju peale, teises arvutis USB ketast avades polnud aga ühtegi asja kettal! KUHU NEED SIIS KOPEERITI???? Shocked )
- Sama keemia ka USB ketta lahti ja uuesti ühendamisel. Mingi hetk ei lubatud üldse enam ketast avada! Googeldades leidsin et kuskil /etc/fstab failis vaja miskid üleaarused read ära kustutada, TOIMIS, peale seda sain asja tööle taas)
- Mingi trikiga ei suuda all ribal olevaid nn kiirkäivituse ikoone väikseks muuta, nii et ülejäänud tööriba jääks sama suureks! Kogu tööriba tahab oma suurusi korraga vaid muuta!
- Mingil hetkel lambist lakkavad teatud funktsioonid toimimast. kord kaob fish:// kasutamise võimalus ära (lihtsalt ei ühendu enam), kord miski muu kaotab oma funktsionaalsuse. Aitab taas restart!
- ID-kaarti pole võimalik kuidagi tööle saada ....


LAPTOP
- Peale viimast uuendust, andis bootides teate: PANIC: CPU is too old!
Shocked WTF?!?! Evil or Very Mad Ma ei usu et mu 3a vana läpakas nüüd nii vana on, et peaks linuxi arvates prügimäele viskama.
- ATI kaardiga ei tahtnud eriti hästi koos toimetada, ei suutnud kuidagi 3D asju tööle saada! 3Ddiag käsk andis puha 3d kohta infoks error, lülita omal 3d acceleration sisse, mida oli aga üsna võimatu teha!

Üldine järeldus see, et LAPTOP sai omale peale taas Windows XP, kuna seal saan peale konfimise ka midagi tööd teha! Toetan linuxi ja vabavara kasutajaid, kuid mul omal, oskamatusest kindlasti, pole nii palju aega, et kasutada linux-it ja seda pidevalt konfida ja loota peale iga uuendust, et kuna mu arvuti prose liiga vanaks tunnistatakse (Millal viimati windows käivitades seda teatas? )
LAUAARVUTI-s jätkan linuxi kasutamist kuna tööalaselt on momendil kasulikum, kui mitte lihtsam. Ka siin on pidevalt hirm pärast iga uuendust, et äkki lakkab miski töötamast ja pean kaevuma kuskile conf failidesse et asja taas korda teha.
Linuksit kasutades kummitab mind pidevalt ebakindlustunne, et ma ei või ühelegi funktsioonile 100% kindel olla! MacOSX ja teistes OS-des on see kindlustunne kuidagi suurem, et asjad toimivad alati nii nagu peab!

Igatahes toetan linuxit ja linuxi kasutajaid. Ja veebiarendus süsteemides on kindlasti ainumõeldavaks keskkonnaks linux!
Kahju et mu seekordne openSuse kasutusperiood laptopil nii lühikeseks jäi! Loodetavasti ostan tulevikus uuema prosega läpaka, et siis taas liinuksi maailma tagasi pöörduda!

Loodan et keegi väga ei kurjusta, kuna ei taha mitte liinuksit maha teha vaid tõin välja oma kogemused algaja liinuksi kasutajana! Loodetavasti on paljud probleemid kinni minu võhiklikuses liinuksi alal.

No hard feelings....


Meelis
Pingviini aktivist
Pingviini aktivist



Liitunud: 23.07.2007
Postitused: 297

Distributsioon: Xubuntu
estonia.gif
postituspostitatud: 01.11.2007, 10:40  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Olen nö lihtsal tasemel linuxi kasutaja. Seetõttu pean Suse-t eriti keeruliseks linuxiks. Arvatavasti see on jõukohane nö IT spetsialistidele. Kunagi olen seda proovinud, siis aga loobusin. Soovitan esmalt kasutada lihtsamaid linuxeid. Näiteks Kubuntu, Ubuntu, PCLinuxOS. Ise kasutan viimast ja leian, et see on lihtne ja töökindel. Arvatavasti töötab hästi ka nimetatud laptopil.


wk
Vana Pingviin
Vana Pingviin



Liitunud: 24.10.2007
Postitused: 1133
Asukoht: Tallinn, vahel Vastseliina vald
Distributsioon: Debian, Kubuntu
estonia.gif
postituspostitatud: 03.11.2007, 14:53  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Väga konkreetset nõu ei oskagi kohe anda, kuna Suset pole kunagi kasutanud, aga nii palju mainiksin, et NTFSi tugi oli veel hiljaaegu (ja väga pikalt) beeta. Oli rangelt soovitatav sellega mitte kirjutamist proovida. Kuna ise NTFSi tuge pole vajanud, ei oska täpsemalt öelda, aga see "beeta" kadus asja juurest suhteliselt hiljuti. Võimalik, et Sul polnud kernelis kõige uuem draiver või kaotati "beeta" säält liiga vara ära.

Ühinen Meelise soovitusega proovida (K)Ubuntut. Lase LiveCD päält üles, vaata, kas toimib. Sama võid proovida Mandriva ja PCLinuxOSiga.
Ei tunne Desknote tootevalikut väga hästi, aga üldiselt kipub sääl vähemasti odavamas otsas suht kesist rauda esinema.

CPU is too OLD? See on mingi uue kerneli probleem ja äärmiselt nõme. Ei tea Suse kommet, aga Ubuntu jätab varem kasutatud kernelid kenasti GRUBi alles ja kui uus kernel jamab, saad buutida vanemasse/toimivasse. Sinu probleemi kohta saad lugeda siit:
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/linux-source-2.6.22/+bug/151942


illukas
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 43
Liitunud: 24.10.2006
Postitused: 2036


norway.gif
postituspostitatud: 03.11.2007, 18:52  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Meelis kirjutas:
Olen nö lihtsal tasemel linuxi kasutaja. Seetõttu pean Suse-t eriti keeruliseks linuxiks.

mis tähendab keeruline linux?
Suse ei ole keeruline võrdleme näiteks gentooga, siis on suse lausa lust ja lillepidu. Teisalt võib olla selline asi, et see distro sulle just ei sobi ja kõik. Isiklikult mulle ei meeldi bsd, lihtsalt ei meeldi, mitte et see distro kehva oleks


Meelis
Pingviini aktivist
Pingviini aktivist



Liitunud: 23.07.2007
Postitused: 297

Distributsioon: Xubuntu
estonia.gif
postituspostitatud: 03.11.2007, 19:58  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Tsitaat:
mis tähendab keeruline linux?

Arvan, et igaühel on oma keerukuse aste. Pidasin silmas olukorda, millest kirjutab mutikas
Tsitaat:
Ka siin on pidevalt hirm pärast iga uuendust, et äkki lakkab miski töötamast ja pean kaevuma kuskile conf failidesse et asja taas korda teha.
Linuksit kasutades kummitab mind pidevalt ebakindlustunne, et ma ei või ühelegi funktsioonile 100% kindel olla!

Minu jaoks on lihtne linux see, mille installi järel kõik põhifunktsioonid töötavad: meedia, kontor, internet. Näiteks Ubuntus aga eriti PCLinuxOS-is saab kõik vajalikud programmid installida ja ära võtta synapticuga. Seejärel võin töökindluses 99% kindel olla. Kui kõik töötab, siis võin kõrvale installida mõne linuxi, mille pärast on vaja põhjalikult asjasse süveneda. Seda siis võin vaadata kui aega on. Näiteks SuSE ja Mandriva pole minu jaoks olnud sellised, milles kõik põhiasjad oleks töötanud ja ma suutnud need ise tööle saada. Küllaltki hea oli minu jaoks Ubuntu aga PCLinux on veelgi parem. Nagu ühes kirjas kirjutasin - pole PCLinuxOS-is kordagi käsurida puutunud ja kõik vajalik töötab. Arvan, et viimane põhimõte ongi minu jaoks lihtne linux.


illukas
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 43
Liitunud: 24.10.2006
Postitused: 2036


norway.gif
postituspostitatud: 03.11.2007, 23:44  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Kui võtta uus arvuti ja istallitada sinna peale win siis ta ka ju ei tööta "out of the box" draiverite plaadid ja hiljaaegu oli veel olukord kus usb töölesaamiseks tuli panna servicepackid jne jne.

Linuxitega palju riistvara töötab koheselt, mis on üks linuxi pluss.
Iga linux on oma keerukuse astmega, kui otsid küll sa omale sobiva leiad, mina käisin päris pika raja maha kui oma lemmikuteni jõudsin. Seega soovitus, sikuta eri distroid ja proovi miski nädal sellega hullata, saad teada distro olemuse ja keerukuse.

Synaptic, swup, apt-get, yum, igaüks teeb oma tööd omamoodi ja kõik lahendavad probleemid sõltuvustega... kes miskit kasutab on isiklik eelistus..

Updatemisega olen sama asja otsa sattunud, et pärast miskit ei töödanud, peale seda teen updatesid ainult käsitsi ning kontrolliga, et mida updateb... Keegi ei käsi neid teha ja teada on, et kui miskit töötab siis ei tasu näppida- p...se läheb...

Näiteks olude sunnil proovisin debiani, hoolimata sellest, et kiideti ei olnud ma seda näppinud, kuid nüüdseks põhjaliku tähelepanu all. Lihtsaks linuxiks olen mina lugenud mandrivat,võibolla sellest, et olen seda juba ammusest ajast näppinud

_________________
https://www.inlink.ee

spott
Admin
Admin


Vanus: 43
Liitunud: 04.06.2005
Postitused: 8853

Distributsioon: Ubuntu
estonia.gif
postituspostitatud: 04.11.2007, 10:25  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

See pisiasi unustatakse jah tihti ära, et Winnil tuleb alguses samuti tohutul hulgal plaatidega ringi joosta. Ja samasugused hambad on, kui puudu on võrgukaardi draiver, puudub installi plaat ja pole teada selle täpne tüüp.

Aga windowsi maailmas on ju see riistvara tootjate süü, kui miski ei tööta. Linuxis aga kohe kerneli ja linuxi arendajate süü...

_________________
Tellige endale sünnipäevaks, sõbrapäevaks või muuks tähtpäevaks kingitus: Kingitused internetist - NetiKink.eu

Zen

Pingviini aktivist
Pingviini aktivist


Vanus: 35
Liitunud: 07.10.2005
Postitused: 155


estonia.gif
postituspostitatud: 04.11.2007, 18:25  postituse pealkiri:  Re: OpenSuse 10.3 - algaja probleemid  

mutikas kirjutas:

- 3D-kiirendused on vaikimisi välja lülitatud (sai see sisse lülitatud, läpakal kahjuks ei õnnestunud)

3D kiirenduseks on vaja paigaldada videokaardi draiverid, vaata Vikis lähemalt.
Tsitaat:

- Screensaverid jooksevad pärast mingit aega toimimist lihtsalt kinni, jooksutades ka kogu linuxi kinni, nii et miskit ei toimi peale RESET nupu! Nüüd kasutan BLANK SCREEN ekraanisäästjat.

Kas ka CTRL+Alt+Backspace ka ei aita?
Tsitaat:

- Mingi trikiga ei suuda all ribal olevaid nn kiirkäivituse ikoone väikseks muuta, nii et ülejäänud tööriba jääks sama suureks! Kogu tööriba tahab oma suurusi korraga vaid muuta!

Lisa kiirkäivitaja aplett(parem klikk paneelil ja sealt menüüdest) ja uuri seda.
Tsitaat:

- ID-kaarti pole võimalik kuidagi tööle saada ....

http://ideelabor.ee/opensource/wiki/IdKaardiTarkvara/OpenSUSELinux


Näita (aja järgi):      
Postita uus teemaVasta teemale


Vaata järgmist teemat
Vaata eelmist teemat
Powered by phpBB2 Plus based on phpBB © 2001/7 phpBB Group