Portaal Portaal Pingviini veeb foorumi pealeht
  Viki  |  IRC  |  Otsing  |  Küsimused ja vastused  |  Profiil  |  Privaatsõnumite vaatamiseks logi sisse  | Logi sisse või Registreeru
<empty>
Vaata järgmist teemat
Vaata eelmist teemat

Postita uus teemaVasta teemale
Autor Sõnum
olavsu1


Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 48
Liitunud: 02.12.2006
Postitused: 923

Distributsioon: ubuntu, mandriva
estonia.gif
postituspostitatud: 10.09.2009, 19:51  postituse pealkiri:  Miks riigile ei meeldi Linux?  

Värskes arvutimaailmas leidub artikkel.

Miks riigile ei meeldi linux?


Kuigi vabavarale üleminek annaks suurematele riigiasutustele aastas sadu tuhandeid kroone kokkuhoidu, on kommertstarkvaralt ümberkolimise ette võtnud vaid vähesed.

Põhiline mis artiklist kõlama jäi oli, kasutajate haridus, harjumused, Linuxi olematu support.

Kui kasutaja on midagi selgeks õppinud Windowsi all, tahab ta seda täpselt sama moodi teha Linuxi all. See seletab, miks kipuvad Linuxi rakendused (kde, openoffice, evolution) olema ära vahetamiseni sarnased Windows keskkonnaga.
Ja mõned Linuxi härrad karjuvad see peale lõpetatagu Windows'i ja Mac OS X'i kasutajaliideste ahvimine.

Kui tahetakse, et kasutajaid saaks palju ja nende tulemine Linuxi maailma, oleks valutum siis peab ahvima?

Artiklis on toodud tore tabel mis näitab, et otsustades Linuxi kasuks oleks sääst pea kolme kordne.

Windowsi põhine firma 942190.00 kr
Linuxi põhine firma 340000.00 kr

arvutatud 3 aasta peale X ettevõttes kus pole mittemidagi veel olemas ja otsuseid hakatakse alles tegema.

Selgub, et riigiasutuste Office'i-lembus on MS esindusele hea äri. mõne aasta eest läbi viidud tarkvara analüüsi kohaselt kulutasid Eesti riigiasutused ainuüksi Office litsentside ostuks 30--40 miljonit krooni.
Samas teeb Microsofti liiga laiaulatuslik promo muret arvutiõpetajale Edmund Laugassonile.
Ta mainib muuhulgas projekti "Ole kaasas" mis tema arvates kujuneb järjekordseks Microsofti toote koolituseks ja tulevaste klientide värbamisürituseks selle loosungi all, et koolitatakse elanikkonda tasuta ja tuuakse interneti juurde.
"Kuniks Microsoft teeb Eestis osavat lobitööd ja otsustajad lasevad end sellest mõjutada, ei leia vaba tarkvara riiklikul tasandil kasutamist" räägib Laugasson.


Arvutimaailma saab kioskist.


kessu
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 49
Liitunud: 16.07.2007
Postitused: 1106

Distributsioon: Ubuntu 16.04 LTS 64bit
estonia.gif
postituspostitatud: 11.09.2009, 18:06  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

No aga minu arust on mõnes mõttes see sarnasus kasuks. On ju välja mõeldud ka ideeautosid, millel juhtimine toimib teisiti kui tavalisel autol. Aga miks need ei ole saanud populaarseks? Sest inimene ei taha ümber õppida ja traditsiooniliselt on lihtsam läbi ajada. Siis arvutimaailmas on ka ju lihtsam kasutada programmi, mis sarnaneb juba nähtuga.

Lihtne.

_________________
Olen umbkeelne mulk ja ei saa võõrastest keeltest piisavalt aru

ehhr
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 37
Liitunud: 14.03.2007
Postitused: 506
Asukoht: Pärnu
Distributsioon: Ubuntu 8.10, Elementary OS(Ubuntu 12.04)
estonia.gif
postituspostitatud: 11.09.2009, 20:04  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Kunagi ei tea.Linuxi enda moodi nokitsetud võib ju samas olla just revolutsiooniline,uus ja tore.Nagu amarok.Ma küll ei tea kui palju on seda itunesi pealt maha viksitud,aga parim pleier millega mina siiani kokku puutunud olen on amarok kindlalt.
Kui juba windowsi moodi asju teha,et kasutajatel windowsi pealt tulles võimalikult sarnaselt kõik käiks,siis võiks ju teha linuxile ka ühe korraliku BSOD külge:D


kessu
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 49
Liitunud: 16.07.2007
Postitused: 1106

Distributsioon: Ubuntu 16.04 LTS 64bit
estonia.gif
postituspostitatud: 11.09.2009, 20:56  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Ma ei vaidle, et uuendus võib olla lihtsamgi kui vana, aga inimesed ei taha uut kasutada ... pealegi kui sellele on nii palju antireklaami tehtud. Lihtsam on ikka kasutada midagi, mida tunned või sellist asja, mis näeb sarnane välja.

Minule ei valmistanud mingit muret näha sarnasusi linuxi visuaalses küljes winiga. Menüüde sõnastused olid teistsugused, aga ega needki üle mõistuse keeruliseks pole tehtud (kasutavad linuxitgi ju ainult inimesed). Aga olen puutunud kokku inimestega, kes on täiesti vastu linuxi kasutamisele.
Üks väitis juba mozilla juures mulle, et linux on võõras keskond kuigi mozilla liides näeb tegelikult ju peaaegu identne mõlemas välja.
Teine seevastu kuuldes, et ma linuxit asutan, küsis, et kas ma tean kõiki käske. Ma seletasin, et ma ei peagi peale mõne tarvilikuma midagi teadma. Tema ei uskunud ... samas ise oli õppinud IT-d ja informaatikat. Siit tekkis mulle küsimus, kas "arvuti"koolis ei õpetata peale Windowsi midagi? Mind ei usutud, et Linux on sama graafiline kui Windows.

_________________
Olen umbkeelne mulk ja ei saa võõrastest keeltest piisavalt aru

olavsu1


Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 48
Liitunud: 02.12.2006
Postitused: 923

Distributsioon: ubuntu, mandriva
estonia.gif
postituspostitatud: 11.09.2009, 23:01  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Tsitaat:
kas "arvuti"koolis ei õpetata peale Windowsi midagi?


Ega ei õpetatud küll. Minu esimene arvutikool 'Scandinavia Arvutikool' oli ainult MS põhine

Linuxi kursuseid ei olnudki siis, need tulid hiljem ja maksid 3* rohkem kui windowsi algkursus..

Viimases arvutikoolis kus 4 aastat veetsin juleti linuxit tutvustada, oli LAMP kursus. See tehti pärast seda kui julgesin kooli arvutis Suse 9 livecd käima tõmmata.

Kommentaarid olid, et "see on ilusam" ja "nagu MAC".

_________________
olen Troll ja ootan pingviin.org konto sulgemist.

muhv
Pingviini aktivist
Pingviini aktivist


Vanus: 49
Liitunud: 03.03.2009
Postitused: 248
Asukoht: Pärnu
Distributsioon: Debian+
estonia.gif
postituspostitatud: 11.09.2009, 23:23  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

endal ka selline kogemus, et teist aastat IT-d õppinud mees ei olnud linux-ist kuulnudki. Ühele keskooli abituriendile kellele linuxi masina tegin ütles, et korraks oli näidatud linuxi masinat ja openoffice-t, aga hakkas meeldima ja kasutab siiani. Tavakodanik on ka teinekord sellest rohkem teadlik ja valmis katsetama.


kessu
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 49
Liitunud: 16.07.2007
Postitused: 1106

Distributsioon: Ubuntu 16.04 LTS 64bit
estonia.gif
postituspostitatud: 12.09.2009, 20:48  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Noh, aga siis arvan mina, et need on ju need inimesed, kes peaks just teadma ja soovitama, aga neile ei õpetatagi juba (riikliku?) haridusprogrammi alusel vabavara. Siis ei ole ka midagi tahta kui needsamad inimesed saavad üksord mingiteks nõunikeks või asjapulkadeks, kes peaks tedma. Ikkagi nimetavad linuxi kasutajaid luparditeks ja patsiga poisteks. Ju siis peab see nii jääma.

Tekkib paraleel meie riigi usuvabadusega: tolereeritakse, aga seljataga nimetatakse sektideks ja lippe õnnistavad ikka luteriusu õpetajad.

_________________
Olen umbkeelne mulk ja ei saa võõrastest keeltest piisavalt aru

zeroconf
Vana Pingviin
Vana Pingviin



Liitunud: 31.03.2007
Postitused: 1065


blank.gif
postituspostitatud: 13.09.2009, 21:43  postituse pealkiri:  Re: Miks riigile ei meeldi Linux?  

olavsu1 kirjutas:

Põhiline mis artiklist kõlama jäi oli, kasutajate haridus, harjumused, Linuxi olematu support.


Siinkohal saab siis meie kogukond abiks olla? Ma ise pakun alati abi kui keegi küsib kuigi jah - ma ei ole reklaami just väga aktiivselt teinud. Muidugi ei keela keegi töö eest ka tasu küsida ent samamoodi tuleb maksta ju Microsofti tarkvara parandamise ja koolitamise eest ja see ei häiri kedagi.

Kui uurisin kunagi arvutifirmade peamisi sissetulekuallikaid siis öeldi praktiliselt nagu ühest suust, et 80-90% teenistusest tuleb Microsofti tarkvara lappimistest (sh pahavara ja selle tagajärgede tõrjumised), peamine probleem on selle aeglaseks muutumine. Sellel on omad põhjused ja mitte alati ei ole pahavara selle taga. Probleemiks on veel muudki asjaolud, mida arvutifirmad paistavad nimme nii tegevat, et süsteem rikki/aeglaseks läheks ja klient üha uuesti arvutit parandusse tooks ning sellega ka arvutifirmade sissetuleku tagaks.

Siinkohal võiks küsida, et kui arvutite tarkvara ei lähe enam nii kergelt rikki (kasutades nt Linuxit) siis mida need arvutifirmad peale hakkavad, kes peale Microsofti tarkvara suurt midagi muud ei mõista? Muidugi tuleb siinkohal kohe ära märkida, et Linux iseenesest ei pruugi veel seda mitte rikkiminekut tagada - oskuslik seadistamine on ka selle taga kuid siiski on Linuxiga kindlam kõvasti kui Windowsiga.

Me ei taha ju seda sotsiaalselt probleemi, et palju Windowsi-spetsialiste töötuks jääksid ja sellega omakorda ühiskonnale koormaks oleksid ning ise õnnetud ja probleemide ees.

Seetõttu näen ma siin seda, et lisaks Linuxi vms vabatarkvaralise operatsioonisüsteemi tehnilisele toele ja koolitusele lisaks tuleks välja töötada ka ümberõppe süsteem, mis võimaldaks olemasolevatel vaid Windowsiga toimetulevatel arvutifirmadel ellu jääda ka uues olukorras. Niiöelda rehabilitatsiooniprogramm...

See omakorda tagaks ka piisava vabatarkvara spetsialistide olemasolu turul ning keegi ei saaks öelda, et nt Linuxi tugi on pea olematu.

Kuigi jah - praeguses olukorras tundub see praktiliselt kaameli läbi Nõelasilma ajamisena ent kuidagi peab alustama...

Kaugel on näiteks Ubuntu Eesti esinduse lugu?? Oleks üks käsi...


laur
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 38
Liitunud: 22.01.2006
Postitused: 1195
Asukoht: Tallinn
Distributsioon: Estobuntu, Kubuntu, Mandriva, OpenSUSE
estonia.gif
postituspostitatud: 13.09.2009, 22:58  postituse pealkiri:  Re: Miks riigile ei meeldi Linux?  

zeroconf kirjutas:
Kaugel on näiteks Ubuntu Eesti esinduse lugu?? Oleks üks käsi...


Midagi on loota, räägime vaikselt Canonicaliga.

_________________
Image

olavsu1


Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 48
Liitunud: 02.12.2006
Postitused: 923

Distributsioon: ubuntu, mandriva
estonia.gif
postituspostitatud: 13.09.2009, 23:54  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Tsitaat:
Me ei taha ju seda sotsiaalselt probleemi, et palju Windowsi-spetsialiste töötuks jääksid ja sellega omakorda ühiskonnale koormaks oleksid ning ise õnnetud ja probleemide ees.


Ma ei usu, et windowsi spets (ma ise olin mitmeid aastaid windowsi spets) ei suuda windowsi pealt linuxisse ümber õppida.
Ainus erinevus millega pidin harjuma oli "\" on linuxis "/" muud erinevust minu jaoks ei olnud.
Samas kord külas käinud elioni tehnik ei osanud linuxit kasutada ruuterisse pääsemiseks.


Tsitaat:
Seetõttu näen ma siin seda, et lisaks Linuxi vms vabatarkvaralise operatsioonisüsteemi tehnilisele toele ja koolitusele lisaks tuleks välja töötada ka ümberõppe süsteem, mis võimaldaks olemasolevatel vaid Windowsiga toimetulevatel arvutifirmadel ellu jääda ka uues olukorras. Niiöelda rehabilitatsiooniprogramm...


Sellised programmid on juba olemas. kus õpetatakse linuxi administreerimist, haldust ja uute rakenduste loomist.

Ma leian, et peaks olema ettevõte, kes tarnib kindla linuxi distroga arvuteid (millistel linux 100% ühildub) siis saab teha üle hoolduslepingu käiva supordi osa.
Nagu Jaapanlastel turbolinux http://www.thefreelibrary.com/Turbolinux+to+ship+with+HP+commercial+desktop+PC+systems-a0114647347

Meil on nii, et mingi suvaline linux distro aetakse peale masinale, missugusele ta eriti ei taha sobidagi (mul endal FS L1310G läppar) ja siis hakkavad jamad. Tee siis tuge sellisele, huvitav küll kuidas....

_________________
olen Troll ja ootan pingviin.org konto sulgemist.

zeroconf
Vana Pingviin
Vana Pingviin



Liitunud: 31.03.2007
Postitused: 1065


blank.gif
postituspostitatud: 14.09.2009, 01:16  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

olavsu1 kirjutas:
Ma ei usu, et windowsi spets (ma ise olin mitmeid aastaid windowsi spets) ei suuda windowsi pealt linuxisse ümber õppida.


Iseasi, kas nad ka tahavad või julgevad Smile Osa Windowsi-spetse ilmselt keeldub ja jääb truuks Windowsile. Siin võib olla ka probleem selles, et ei osata kuskilt alustada seda ümberõpet - selleks seda ümberõppe programmi vaja olekski, mis asjad kenasti ära seletaks, et kus ja mida õppida saab.

Siiski ma usun, et kui nähakse, et Windowsi-teadmised ei toida enam siis õpitakse & kohanetakse ümber kui tahetakse ellu jääda. Samas tuleb neil õppida mitte ainult teist operatsioonisüsteemi ja selle tarkvara kasutama vaid ka põhimõtteid muutma. Teiste sõnadega seadistama arvuteid selliselt, et need ka kestaksid mitte ei oleks vaja iga natukese aja tagant arvutifirmasse pöörduda probleemiga, et arvuti on aeglane või pahavara täis.

olavsu1 kirjutas:
Sellised programmid on juba olemas. kus õpetatakse linuxi administreerimist, haldust ja uute rakenduste loomist.


Kui need olemas on siis miks kurdetakse, et linuxi tugi ja info kättesaadavus kehva on? Ei teeks paha kui need lingid ka siin keskkonnas või veelgi parem - vikis olemas oleksid (siia võib lingi lisada).

BCS-is Marko Kääramees teeb adminni kursuseid kuid rohkem ei teagi, et keegi teeks. Siiski Google otsing leidis veel:
* Tallinna Arvutikool - lugedes nende meeskonna kirjeldust ei leidnudki, et kes neil seda Linuxi osa siis õpetab... Kuid nii kasutaja kui spetsialisti osa paistab olemas olema. Vt. "Linux User Overview" ja ka "Linuxi ülevaade" - kui keegi on neid läbi käinud siis huvitaks täpsemalt, et mis tarkvara seal tutvustati & millistest kasutajakogemustest ja ehk veel millestki räägiti
* IT Koolitus paistab ka midagi tegevat...
* ITK muidugi teeb kursuseid kuid paistab rohkem adminnidele kui kasutajatele
* paistab, et EMI on ka kunagi (viimati 2006.a.) teinud Linuxi kursuseid...
* ehk mõni kool veel õpetab - peamiselt ülikoolid ilmselt, mõni üldhariduskool sekka ka...
* Elioni koostatud juhend linuxist (PDF)...

Selle kohta ütleks, et ei ole just eriti palju ning peamiselt Tallinnasse koondunud see kõik. Samas Windowsi tarkvaraga seotud kursuseid võimalik ilmselt igas linnas või maakohas isegi saada...

olavsu1 kirjutas:
Ma leian, et peaks olema ettevõte, kes tarnib kindla linuxi distroga arvuteid (millistel linux 100% ühildub) siis saab teha üle hoolduslepingu käiva supordi osa.

Kiire lahendus oleks näiteks tuua Eestisse ka Ubuntuga Delli sülearvuteid. Dell ju ametlikult toetab kuid Eesti esindused miskipärast ei taha nendega tegeleda. Pingviini vikis võiks olla artikkel kus kirjas kohad, kust saab Linuxiga masinaid Eestis osta. Samuti kohad, kust saab Linuxi tuge ja koolitust. OpenOffice.org-i eestindamise lehel on kenasti ja kergesti leitavana üleval info koolituse kohta.

olavsu1 kirjutas:
Meil on nii, et mingi suvaline linux distro aetakse peale masinale, missugusele ta eriti ei taha sobidagi (mul endal FS L1310G läppar) ja siis hakkavad jamad. Tee siis tuge sellisele, huvitav küll kuidas....


Tõsi ta on, et riistvara tahab eelnevat testimist enne kui asja müügiks reklaamida saab.


zaxon
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 46
Liitunud: 10.04.2006
Postitused: 478
Asukoht: Tartu
Distributsioon: Gentoo
estonia.gif
postituspostitatud: 14.09.2009, 11:57  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

ma ei usu, et windowsi spetsidel ümberõppimisel oskustest puudust tuleks, pigem on meelestatus selline, mis ei luba paljudel neist linuxi poole vaadatagi.

samas, minu arvates, pole antud kontekstis üldse kohane rääkida spetsialistidest sest kes on tõesti spetsialist, see kohaneb vajadusel misiganes keskkonnaga.

tegelik probleem on pigem tavalised süsteemi lõppkasutajad, kellele oleks vaja väga head stiimulit, miks oma kasutamisjahrjumusi muuta, kui nad omad asjad praeguses seisus niigi tehtud saavad. neid ei huvita need argumendid, mida patsiga poisid ja tüdrukud nii elementaarseteks peavad. neile oleks vaja üsna palju täiesti arvutimaailmavälist butafooriat kokku keeta reaalsete faktidega, et nad üldse millelegi sellisele mõtlema hakkaks.

selleks oleks aga vaja riiklikul tasemel lobitööd, mingi erakond peaks oma programmi sisse võtma vaba tarkvara populariseerimise, kui eesmärgi, siis oleks ehk asjal jumet.

vastasel korral võime siin omaette, kui väiksed lapsed rannas, kauneid liivalosse ehitada ja nende üle uhkust tunda, kuid järgmine lainetus viib kogu selle vaimuvirvenduse kõige kaduva teed.

seega, oleks vaja reaalset tuge tüüri juurest, kus asjad ka tegelikult tehtud saavad. on meil siin selliseid inimesi, kes nii kõrgele ulatuks ?


olavsu1


Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 48
Liitunud: 02.12.2006
Postitused: 923

Distributsioon: ubuntu, mandriva
estonia.gif
postituspostitatud: 14.09.2009, 12:48  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Tsitaat:
seega, oleks vaja reaalset tuge tüüri juurest, kus asjad ka tegelikult tehtud saavad. on meil siin selliseid inimesi, kes nii kõrgele ulatuks ?



Ma olen ammu mõelnud, et Eesti Pingviinipartei võiks valimisnimekirja koostada...

Ega enne asi muutu.

Üks link veel kust linuxi haridust saab Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskus (see on suunatud invaliididele)


sadiini
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 53
Liitunud: 28.12.2007
Postitused: 1456
Asukoht: Otsige mind kolmandalt planeedilt...
Distributsioon: Lubuntu, Bodhi, Feren OS
estonia.gif
postituspostitatud: 14.09.2009, 13:42  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Laiatarbekasutuse kolm vaala on:

* Support
* Support
* Support

Riik ei saa rsikida sellega, et ühel kaunil päeval ei tööta asjad selle tõttu, et tugi puudub.
Seni kuni puudub garanteeritud tootetugi, ei teki ka nõudlust.

_________________
Hea tarkvara kuulab kasutaja sõna Smile

zaxon
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 46
Liitunud: 10.04.2006
Postitused: 478
Asukoht: Tartu
Distributsioon: Gentoo
estonia.gif
postituspostitatud: 14.09.2009, 14:03  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

selleks, et tekiks huvi tuge pakkuda, peab olema tugi ka riigi poolt, et võiks olla kindel toe pakkumise perspektiivikuses. tuge saab esialgu sisse osta ja kui kujuneb välja kindel tarbimine, siis saab selle järgi välja kujundada ka juba kohaliku toe struktuuri, mida meil täpselt vaja on.


kessu
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 49
Liitunud: 16.07.2007
Postitused: 1106

Distributsioon: Ubuntu 16.04 LTS 64bit
estonia.gif
postituspostitatud: 14.09.2009, 14:10  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Mind pani imestama Elioni koostatud ülevaate puhul see, et abipakkujate seas ei olnud pingviini foorumit. Miks siis nii?

_________________
Olen umbkeelne mulk ja ei saa võõrastest keeltest piisavalt aru

olavsu1


Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 48
Liitunud: 02.12.2006
Postitused: 923

Distributsioon: ubuntu, mandriva
estonia.gif
postituspostitatud: 14.09.2009, 14:17  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

sadiini kirjutas:
Laiatarbekasutuse kolm vaala on:

* Support
* Support
* Support

Riik ei saa rsikida sellega, et ühel kaunil päeval ei tööta asjad selle tõttu, et tugi puudub.
Seni kuni puudub garanteeritud tootetugi, ei teki ka nõudlust.



Oleneb muidugi kes mida suppordiks peab. Veendunud dumbuser oskab ikka asja kihva keerata ja aitajatest mitte arusaada ning pärast kisada, et tuge ei tehta talle arusaadaval moel.

Sellistele arvuti hingeelu mitte tundvatele (ja nendelegi kes ei suuda seda endeale selgeks teha) peaks vahendama hoopis selliseid:

http://www.wyse.com/products/hardware/mobile/X50L/index.asp
http://www.wyse.com/products/hardware/thinclients/R50LE/index.asp


spott
Admin
Admin


Vanus: 43
Liitunud: 04.06.2005
Postitused: 8854

Distributsioon: Ubuntu
estonia.gif
postituspostitatud: 14.09.2009, 14:53  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Elioni juhend oli koostatud 31.05.2005.

Pingviini foorumi sünniks loen mina 7.07.2005 päeva, sest siis tegin vastava teate HV foorumis:

http://foorum.hinnavaatlus.ee/viewtopic.php?t=187306

kessu kirjutas:
Mind pani imestama Elioni koostatud ülevaate puhul see, et abipakkujate seas ei olnud pingviini foorumit. Miks siis nii?

_________________
Tellige endale sünnipäevaks, sõbrapäevaks või muuks tähtpäevaks kingitus: Kingitused internetist - NetiKink.eu

sadiini
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 53
Liitunud: 28.12.2007
Postitused: 1456
Asukoht: Otsige mind kolmandalt planeedilt...
Distributsioon: Lubuntu, Bodhi, Feren OS
estonia.gif
postituspostitatud: 14.09.2009, 15:22  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

olavsu1 kirjutas:



Oleneb muidugi kes mida suppordiks peab. Veendunud dumbuser oskab ikka asja kihva keerata ja aitajatest mitte arusaada ning pärast kisada, et tuge ei tehta talle arusaadaval moel.



Mina (IMHO) pean tugiteenuseks seda varianti, et on olemas tugitelefon. Lisaks on olemas kõik see, mida Pisipehme hetkel tootetoena pakub.

Ehk siis tootetugi on see, kui probleemile antakse ka lahendus, mille eest tuleb ka maksta, aga võib kindel olla, et asi töötab jälle.

Kui vaadata erinevate linuxi distrote kasutajate probleeme laiemalt, siis on vale väita, et foorumid (ma pean silmas nii kodumaist, kui ka välismaist) annavad Kindla Vastuse ja ühtlasi ka Lahenduse. Ja seda kõigile kasutajatele.

See oleks Support.

Lisaks oleks Support see, kui kasvõi Mandriva (või kasvõi Ubuntu tasemel) oleks teeninduskeskused, kuhu saaks oma murega pöörduda.

See oleks samuti Support.

Mina kasutan Linuse op-süsteemi, sest olen nõus esilekerkivate probleemidega tegelema ja vahest leppima ka sellega, et üks või teine asi ei tööta. Aga töötab ehk mõni teine variatsioon. Ja tavaliselt see nii (õnneks) ongi.

Seega - võlusõna on siiski Support. Very Happy

_________________
Hea tarkvara kuulab kasutaja sõna Smile

Qilaq
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 54
Liitunud: 25.10.2006
Postitused: 1219
Asukoht: Linda Nisa
Distributsioon: Mageia, Mandriva Linux
estonia.gif
postituspostitatud: 14.09.2009, 15:54  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Mu teada on vähemalt neil distrodel, mis ka oma tooteid müüvad, täiesti olemas ametlik "support": Mandriva, RedHat on need, mida ma tean, aga arvatavasti ka teistel. Karbiversioonidega peaks tulema kaasa ka teatav aeg tasuta tugiteenust. Iseasi on see, et neil ei ole oma esindust Eestis, mida ilmselt ei tekigi, kui keegi siitpoolt sellest ei huvitu (liiga väike turg, et Linuxi firmad omal algatusel siia enda harukontoreid rajama asuksid).

_________________
Tõlkija (Mandriva Linux, KDE, Scribus, CUPS)

Näita (aja järgi):      
Postita uus teemaVasta teemale


Vaata järgmist teemat
Vaata eelmist teemat
Powered by phpBB2 Plus based on phpBB © 2001/7 phpBB Group