Portaal Portaal Pingviini veeb foorumi pealeht
  Viki  |  IRC  |  Otsing  |  Küsimused ja vastused  |  Profiil  |  Privaatsõnumite vaatamiseks logi sisse  | Logi sisse või Registreeru
<empty>
Vaata järgmist teemat
Vaata eelmist teemat

Postita uus teemaVasta teemale
Autor Sõnum
mihkel
Vana Pingviin
Vana Pingviin



Liitunud: 16.04.2006
Postitused: 1284

Distributsioon: Fedora/Centos
estonia.gif
postituspostitatud: 09.03.2013, 14:26  postituse pealkiri:  Ketta täielik varundamine üle ssh lives  

Mul on nimelt üks väike aga tubli server, mis peamiselt on kasutusel läpaka ja lauaarvuti backupiks (DeJa-dup-i vahendusel) ja teeb veel üht-teist. Distroks seal peal on Debina Squeeze. Aga kuna kõvaketas seal sees on juba ei tea kui kaua väsimatult tiksunud, siis tekkis mõte (ennetamaks ketta surma) varundada kogu süsteem veel omakorda lauarvuti kettanurgale, kust ma saaksin soovi korral koopia taastada varukettale, mille saaksin operatiivselt asendada katkise kettaga. Varukoopiaid teeksin käsitsi suvalistel hetkedel... st protsess ei pea olema automaatne.

Kogu varundamise protsess peaks käima lives ehk server töötab samal ajal ning andmed kopeeritaks üle ssh lauaarvutisse. Esimese hooga visandasin sellise skripti, mis kasutab rsynci

Kood:

#!/bin/sh

EXCLUDE="
--exclude /dev/*
--exclude /proc/*
--exclude /sys/*
--exclude /tmp/*
--exclude lost+found/
--exclude /media/*
--exclude /mnt/*
"

PARAMS="haxvHAX --delete-excluded --progress"

rsync $PARAMS "ssh" $EXCLUDE / mihkel@gigabyte:/home/mihkel/Allalaadimised/compaq_backup



Aga taastamine pole vist triviaalne antud juhul. Ma arvan, et bootsektorit ei kopeerita ja võibolla tuleb UUID-ga probleeme.

Teine võimalus oleks dd. Umbes nii:

Kood:

dd if=/dev/sda | gzip | ssh mihkel@gigabyte:/home/mihkel/ja/veel/midagi


Nii minuteada kopeeritakse ka buutsektor, aga kettad peavad ühesuurused olema. Võibolla tekib veel probleeme... ma ei tea.

TL:DR

Kas teate sellist live süsteemi varundamise vahendit, millest taastamine oleks võimalikult lihtne. Ehk ainult kopeerimise vaev, ketas masinasse ning masin peaks ka buutima.

Kõik idee on teretulnud.


Shadow
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 49
Liitunud: 17.07.2006
Postitused: 453

Distributsioon: Gentoo
estonia.gif
postituspostitatud: 09.03.2013, 15:16  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Live koopiate jaoks on olemas debianilistele http://r1soft.idera.com/tools/linux-hot-copy/features/

Erakasutuseks oli tasuta, aga ei ole open source või GPL. Saab isegi virtualmasinast teha live koopiaid. Lõppu lisasin saate kus seda pikemalt seletatakse. Kuidas kasutada. Kuskil saate keskel pool räägiti paigaldamisest ja kasutamisest.

http://play.cat5.tv/272

_________________
Image

illukas
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 43
Liitunud: 24.10.2006
Postitused: 2036


norway.gif
postituspostitatud: 13.03.2013, 13:28  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

tari ja live cd-ga sad väga edukalt teha sellist asja, teinud mitmed korrad seda läbi.
Ära ei tohi unustada uuel süsteemil enne reboodi tegemist grubi paigaldust/repairi ja fstab tuleb ka kindlasti üle vaadata...

tar cvpjf backup.tar.bz2 --exclude=/proc --exclude=/lost+found --exclude=/backup.tar.bz2 --exclude=/mnt --exclude=/sys /

tar xvpfj backup.tar.bz2 -C /

_________________
https://www.inlink.ee

mihkel
Vana Pingviin
Vana Pingviin



Liitunud: 16.04.2006
Postitused: 1284

Distributsioon: Fedora/Centos
estonia.gif
postituspostitatud: 13.03.2013, 13:56  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Unustasin mainida, et masin ei suuda usb pulgalt buutida ja optilist seadet tal pole. Debiani ajasin talle peale pxeboodiga. Pealegi ma ei viitsi rebuuti teha Razz
Seda ka veel, et sinna saab torgata ainult ühe kõvaketta, sellet ka nõue, et koopia tegemine peaks käima üle ssh lauaarvutisse.

Shadow poolt pakutu on huvitav, aga eelistaksin siiski vaba tarkvara, kuigi, kui midagi muud üle ei jää, siis läheb käiku.
Kuna tegu on mu isikliku masinaga, mis toanurgas tiksub, siis prioriteet koopia tegemiseks on väga madal, seetõttu pole erinevaid variante veel proovinud. Aga kui on veel ideid, siis ärge neid vaka all hoidke.


sander85
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 38
Liitunud: 08.08.2005
Postitused: 4359
Asukoht: Tallinn (vahel ka Virtsu)
Distributsioon: Mageia, Debian, CentOS
estonia.gif
postituspostitatud: 13.03.2013, 14:07  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Üks asi, mida ma ise kunagi pruukisin: http://www.ndchost.com/wiki/server-administration/netcat-over-ssh#using-dd-over-netcat

Mina vist küll kasutasin LiveCD'd, aga kui sa oma kopeeritavas masinas igasugused logimised välja lülitad ja ta üldse mõneks ajaks väga vähe kettale kirjutama paned, siis peaks vast laias laastus isegi õnnestuma.

Mis ketaste suurusesse puutub, siis dd puhul peab olema kopeeritav ketas väiksem või sama suurusega kui ketas, millele kopeerid. Kui viimane on suurem, siis ei tohiks olla probleemi partitsiooni suuremaks venitamisega. See muidugi kehtib siis viimase partitsiooni kohta, kui ei ole tegu LVM-iga, mis taolist manööverdamist kõvasti lihtsustab.

_________________
Image Image Image

mihkel
Vana Pingviin
Vana Pingviin



Liitunud: 16.04.2006
Postitused: 1284

Distributsioon: Fedora/Centos
estonia.gif
postituspostitatud: 13.03.2013, 16:30  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Tegelikult on küll LVM, ainut /boot on eraldi ext2 peal (nii installer vaikimisi soovis ja mina vastu polnud). Järjekordne link buukmarki. Tänud.


mahfiaz
Pingviini aktivist
Pingviini aktivist



Liitunud: 19.10.2007
Postitused: 147


blank.gif
postituspostitatud: 13.03.2013, 21:16  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Võrgujuhe kahe masina vahele ning siis esimeses masinas:
dd if=/dev/sda bs=16M | pv | gzip -1 | nc -l -p 10101

Teises masinas:
nc 10.0.0.1 10101 | gunzip > sda.gz


erku
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 54
Liitunud: 12.09.2008
Postitused: 559
Asukoht: Tallinn, Järvamaa
Distributsioon: Mint/Debian _32bit
estonia.gif
postituspostitatud: 14.03.2013, 01:28  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Üle võrgukaabli asjade liigutamise kohalt ei oska suurt kaasa rääkida; aga..
Lõpetasin just omadest asjadest varukoopiate tegemise ja..
Mind isiklikult näiteks pole siiani rahuldanud see "image" ja "ISO" jms tagavarakoopiad. On tekkinud vead sisse ja miskil hetkel on öelnud et mõni fail on "corrupt" jms ning seda eriti siis, kui on sisus sees nö "turvatud" faile vms süsteemseid osi, mille tavakopeerimine on suht mõtetu või siis ka võimatu.
Olen hetkel tagavarakoopiatega teel, kus kasutan erinevat bit-to-bit kopeerimist, ehk siis kloonimist. Viimati sai kasutatud selleks Parted Magic CD-d ja sealt pealt Ghost4Linux. Ei viitsi ise kontrollima hakata, aga võiks ju olla, et asi töötab päris-elus ka võrgukettaga. ( Link vaateks: http://www.securitybeacon.com/?p=1089 ) Kuigi jah, mitte kõik sarnased softid pole andnud sobivat tulemit. Ennem koopiat olen kettad, või ketta osad (formaat või selle puudumine jkms) ette valmistanud (target: suurem või = jne.. ) kas Linuxi või Win sega-tarkvarakooslusi kasutades.

_________________
Mõttetera: Kui tarkvara ei meeldi või ei sobi, tuleb valida teine tarkvara.

mahfiaz
Pingviini aktivist
Pingviini aktivist



Liitunud: 19.10.2007
Postitused: 147


blank.gif
postituspostitatud: 14.03.2013, 11:24  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

erku, sa vist päris täpselt siiski ei tea, mida sa räägid Smile, need "image" ja "ISO" tagavarakoopiad ongi "bit-to-bit" koopiad (versus nt .tar.gz arhiiv failidest). Nende õigsuse kontrollimiseks võid md5 kontrollsumma teha ja enne ning pärast kopeerimist/kloonimist kontrollida.

Terve partitsiooni kopeerimisel/kloonimisel on aga üks väike miinus, nimelt tühjad kohad (v.a discard lipuga TRIM toega SSD ketastel) sisaldavad ka mahajäetud datat ning nt dd ei tea, kas tegemist on tühja või täis alaga. NTFS partitsioonide puhul võib siis dd asemel kasutada näiteks ntfsclone'i, ext partitsioonide jaoks enne zerofree programmi. Või näiteks gparted-iga enne kloonimist teha partitsioon nii väikeseks kui võimalik.


erku
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 54
Liitunud: 12.09.2008
Postitused: 559
Asukoht: Tallinn, Järvamaa
Distributsioon: Mint/Debian _32bit
estonia.gif
postituspostitatud: 14.03.2013, 19:57  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

mahfiaz kirjutas:
erku, sa vist päris täpselt siiski ei tea, mida sa räägid Smile,...

Oled sa kindel? Kas räägime mõiste all "Tagavarakoopia" vaid "tilu-lilust" või siis ka muust sinna juurde käivast.
Eksisteerib juhuseid, kus arvutiga on vajalik ka kõigele lisaks tööd teha ja jookseb lisaks ka mitut sorti turvaline litsenseeritud tarkvara, mille mõne litsentsi esimesel leheküljel on kirjas, et tarkvara on kopeerimiskindel,.. Naiivne arvamus, et tarkvarafirmad kes kulutavad aastas turvalahendite väljatöötlusele hiigelsummasi, pole ette näinud või katsetanud? Wink

Ma aksepteerin piraatluse vastu võitlemist; kuigi möönan et tavakasutaja jaoks on toonud see kaasa rida ebameeldivaid üllatusi; kus soft on kopeerimiskindel või sama ka litsentsivõtmed või siis litsents on seejuures "ühekordne"
Ja teisalt rääkides: Autoriõiguse seadus ; § 24. Arvutiprogrammi vaba kasutamine ; (2) Arvutiprogrammi õiguspärasel kasutajal on ilma programmi autori või tema õigusjärglase nõusolekuta ja täiendava autoritasu maksmiseta õigus teha programmist varukoopia tingimusel, et see on vajalik arvutiprogrammi kasutamiseks või kadunud, hävinud või kasutamiskõlbmatuks muutunud programmi taastamiseks.
Mis nagu peaks tagama et ma ei pea "hiigelsummat" maksma ühe ja sama asja eest korduvalt või siis topelt. Aga noh, on nagu on.

_________________
Mõttetera: Kui tarkvara ei meeldi või ei sobi, tuleb valida teine tarkvara.

mahfiaz
Pingviini aktivist
Pingviini aktivist



Liitunud: 19.10.2007
Postitused: 147


blank.gif
postituspostitatud: 15.03.2013, 12:31  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Erku, terve ketta (/dev/sda) kopeerimine kaasab KÕIK, mis kettal on. Ning su eeldus, et tarkvarafirma turvalahendid suudavad midagi teha hetkel, kui sa live-CD'ga kallale lähed (paigaldatud tarkvara jaoks on see sama, nagu arvuti oleks välja lülitatud), ei pea paika.

Muuseas, eksisteerib programme, mis kasutavad raudvaralisi võtmeid, mu ühes masinas istub LPT pordis üks jupp, milleta software RIP tööle ei lähe. (lihtsalt, et ei jääks muljet, et sa siin päris ainukene oled, kes arvutit töötegemiseks kasutab)

Nojah, aga nüüd kaldusime teemast ikka väga kõrvale.


illukas
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 43
Liitunud: 24.10.2006
Postitused: 2036


norway.gif
postituspostitatud: 15.03.2013, 17:14  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

kui tahad töötavast süsteemsist siis sa dd-ga teha ei saa.
Seega tar
Livecd on mõeldud teise otsa, mitte selles source masinas...

_________________
https://www.inlink.ee

Näita (aja järgi):      
Postita uus teemaVasta teemale


Vaata järgmist teemat
Vaata eelmist teemat
Powered by phpBB2 Plus based on phpBB © 2001/7 phpBB Group