Portaal Portaal Pingviini veeb foorumi pealeht
  Viki  |  IRC  |  Otsing  |  Küsimused ja vastused  |  Profiil  |  Privaatsõnumite vaatamiseks logi sisse  | Logi sisse või Registreeru
<empty>
Vaata järgmist teemat
Vaata eelmist teemat

Postita uus teemaVasta teemale
Autor Sõnum
DaStoned
Pingviini aktivist
Pingviini aktivist


Vanus: 42
Liitunud: 11.01.2007
Postitused: 388
Asukoht: Tallinn
Distributsioon: Debian
estonia.gif
postituspostitatud: 30.04.2018, 13:02  postituse pealkiri:  Kodukasutajale Win+Linux offsite backup 2+ TB  

Mul on koduarvutis veidi üle 2 TB pilte, videosid ja muid dokumente tarvis varundada (kõik on isiklik kraam, aga ilmselgelt oleks kahju üle kümne aasta piltidest ilma jääda). Backuppimisele kuuluvat materjali lisandub praegu kuni 300 GB aastas. No oletame et kasvab 400-500 GB peale kui kunagi mõne uue mänguasja ostan.

Maht tuleb peamiselt raw fotode ja video arvelt, mida Windowsis Lightroomi impordin. Oluliselt vähem andmeid annavad dokumendid, hobiprojektide kood, e-posti arhiivid jmt mida ma majandan peamiselt Linuxi all. Seega lahendus peaks toetama mõlemalt platvormilt nii andmete varundamist kui ka taastamist.

Viimasel ma olen seda segast kompotti varundanud arvuti küljes tolknevale 2.5" 2TB kettale kasutades CrashPlan-i. Plaan oli seda hakata üle Interneti sünkima mõnda eemalasuvasse arvutisse (mõne sõbra või sugulase omasse, omal kulul sinna kõvaketta lisades). Paraku sai ketas täis, lisaks viskas CrashPlani arendaja kodukasutajad üle parda ja plaani pole mõtet teoks teha.

Seega oleks mul vaja uut plaani, kuidas koduste vahenditega ja minimaalsete jooksvate kuludega need andmekogused kodust (ja murdvaraste, tulekahjude ning uputuste eest) turvalisse kohta liigutada. Otseselt CrashPlan-iga võrdselt võimekat konkurenti turul pole (Linuxi tugi on peaaegu kõigil teistel puudu) ja maksta neile 10$ kuus ultimaatumi korras väga ei tahaks.

Seega ülesanne on:
1. Varundada (ja vajadusel taastada) nii Linuxi kui Windowsi alt andmeid, mille maht 5 aasta pärast kasvab 3-4 TB-ni.
2. Puhtpraktilistel kaalutlustel võiks mu kodus asuda üks varukoopia, kuhu oleks varundamine kiire ning ka taastamine kiire.
3. Vähemalt üks varukoopia peaks füüsiliselt asuma mujalt kui minu kodu. Näiteks mõne sõbra või sugulase arvutis vms. Minu uplink on 10 Mbps.
4. Upfront investeering on eelistatud kuutasule, st ma pigem ostan praegu 300€ eest kõvakettaid ja/või NASi kui maksan teenusepakkujale 120$ aastas järgmised 5 aastat.
5. Varukoopia võiks olla krüpteeritud, inkrementaalne ja üldse enam-vähem kultuurselt majandatav, st päris toorest rsync-i ei tahaks kasutada.

Hetkel on mul ähmane plaan panna kodus üles vanadest arvutijuppidest server või NAS kuhu saaks enda arvutist varundada üle 1Gbps kohtvõrgu esimese taseme varukoopiasse. Sellest võiks toimuda automaatne sünkimine teise taseme varukoopiasse (näiteks sel ajal kui mu enda arvuti on välja lülitatud) mis on juba offsite.

Esimene lootustandev asi, mille otsa komistasin, on Duplicity/Duplicati (enda arvutist esimese taseme koopia loomiseks). Mind pisut teeb ettevaatlikuks, et need oleks nagu sama programmi erinevad implementatsioonid Unix ja Windows maailmas. Samas, kui nad mõlemad teevad oma tööd korralikult siis mul on sellest ükskõik. Teise taseme varukoopia sünkimise võiks teoorias lahendada juba mingi lihtsama vahendiga, olgu siis rsync või midagi muud sarnast. Kui andmeid oleks suurusjärk vähem, siis ma vaataksin mingi odava pilveteenuse poole - näiteks Amazon Glacier - aga 2 või rohkem TB juures ei ole jooksvad kulud enam mõistlikud.

Mis mõtteid see tekitab?

_________________
When the shit hits the fan, keep your mouth shut!

tris

Troll - ära toida!
Troll - ära toida!



Liitunud: 23.08.2014
Postitused: 713

Distributsioon: Debian
estonia.gif
postituspostitatud: 30.04.2018, 14:18  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Duplicity ja *cati töötab küll! Ja tegu on sama lähtekoodiga enamjaolt.

Tegelikult mul endal midagi säilitada vaja enam ei ole. Kõik säilitan peas või teen paberpildi. Videosi vaatan telekast!

_________________
ricochet:yckka6zlbxv767lz

libre

Pingviini aktivist
Pingviini aktivist



Liitunud: 27.05.2018
Postitused: 205

Distributsioon: debian
canada.gif
postituspostitatud: 29.05.2018, 10:17  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

sellise

koguse backup varundamisega soovitan luua tuttavate inimestega üks
võrgustik, kus kellegil on ruumi, teisel on elektriraha, kolmandal on
masinad, ja kõigil on sama meetod varundada ja kõik on üks mees peale
matuseid ka teiste backupe ka edasi varundada, laste jaoks.

Kapten Jacki kullaotsingud. Eesti rahva muuseum.

Soovitav on teha sellise kvaliteediga videosi ja pilte näiteks, mis
tahetatakse lausa varundada eesti rahvusarhiivi.
Selline irooniline huumor.

Kuid kogukonnaserverid ühiskassas: backup.pingviin.org näiteks

.. võivad olla päris toimevõimelised kui on tahe ja teovõimelised
inimesed taga.

näiteks tor onion backup võib olla ka võimeline kui on selline rakendus
tehtud, mida saab kergelt ühendada varundatava kõvakettale. tori puhul
on muidugi vaja aeganõudvat skripti, mis vaikselt kogu aeg varundab.

Sellisel juhul on hea tavavõrk arvutiserver, mis võtab kiiresti varundusfailid vastu, säilitab vajaliku aja ning samal ajal laeb onioni igavesse serveri pilve..


KÕIKI andmeid mõtlen ikka krüpteeritud ja võtmed ikka igaühe oma seifis!


Näita (aja järgi):      
Postita uus teemaVasta teemale


Vaata järgmist teemat
Vaata eelmist teemat
Powered by phpBB2 Plus based on phpBB © 2001/7 phpBB Group