Portaal Portaal Pingviini veeb foorumi pealeht
  Viki  |  IRC  |  Otsing  |  Küsimused ja vastused  |  Profiil  |  Privaatsõnumite vaatamiseks logi sisse  | Logi sisse või Registreeru
<empty>
Vaata järgmist teemat
Vaata eelmist teemat

Postita uus teemaVasta teemale
Autor Sõnum
paadikapten
Pingviini aktivist
Pingviini aktivist


Vanus: 41
Liitunud: 26.01.2007
Postitused: 300
Asukoht: Tartu
Distributsioon: Debian/Ubuntu suguharu ja pisidistrod
estonia.gif
postituspostitatud: 02.03.2013, 11:05  postituse pealkiri:  Ressursisäästlik viirusetõrje  

Guugeldades avastasin, et mitu viirustõrjet omab juba ka Linuxi versiooni. Esmaseks valikuks osutus üks mu kauaaegne lemmik, Comodo. Lasin peale, sain asja toimima. Kuid üks probleemike on. Nimelt koormab see arvutit. Vahet pole, kas ta on sees või väljas, arvuti on tuntavalt aeglasem, kui oli enne selle programmi paigaldust. Menüüd avanevad viivitusega, programmide käivitumine on aeglasem ja netibrauserid kipuvad vahel hetkeks kinni jooksma.
Kas saab seda sättida ressursisäästlikumaks?
Või on ehk olemas mõni, mis nõuab ressursse sama vähe, kui mu teine lemmik Malwarebytes? On ka võimalus mõni programm Wine all käima lasta, kuid näiteks Malwarebytesi kohta sain infot, et see võib Wine all hakata valeinfot andma.

Arvuti andmed: prose 2,5 GHz, rammi 1 GB, ketas mõnekümnegigane SATA. Opsüsteemiks on Bodhi, mille töölauaks on teadupärast Enlightenment. Mõtlen taas Gnome peale üle minna (arvatavasti Ubuntu, võimalikud on ka muud distrod), aga Unityt ei taha, see hakkab arvutit julmalt pooma.

_________________
Ideaalne distro on lihtne, töökindel ja praktiline. Windowsilt ümberõppimine võiks piirduda ühe õhtuga.

spott
Admin
Admin


Vanus: 43
Liitunud: 04.06.2005
Postitused: 8853

Distributsioon: Ubuntu
estonia.gif
postituspostitatud: 02.03.2013, 11:55  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Kas su arvuti on ka serverina kasutusel?
Sest mina ei näe antud ajahetkel küll mingit mõtet hakata Linuxi töölaudu koormama mingite antiviirustega. Sest praegused antiviirused on tegelikult mõeldud siiski serveritele ja seal failipuudest ja meilidest Windowsi viiruste otsimisele.

_________________
Tellige endale sünnipäevaks, sõbrapäevaks või muuks tähtpäevaks kingitus: Kingitused internetist - NetiKink.eu

paadikapten
Pingviini aktivist
Pingviini aktivist


Vanus: 41
Liitunud: 26.01.2007
Postitused: 300
Asukoht: Tartu
Distributsioon: Debian/Ubuntu suguharu ja pisidistrod
estonia.gif
postituspostitatud: 02.03.2013, 15:04  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Ma ei kasuta arvutit serverina. On dualboot kooslusega Win XP Home ja Bodhi. Katsetaks seda, et viiks kogu netikasutuse Linuxi alla. Windowsis teen vaid muusikat ja HDR-pilte. Muusikategemine aga tahab arvutilt ressursse ja on hea, kui muid ressursiröövleid (viirusetõrje jne) seal ei istuks. Kuid mingi viirusetõrje võib siiski vajalik olla, sest osad netist tõmmatavad failid (teiste tegijate muusikaprojektid, helisämplid jne) panen ma Windowsi all asuvatesse kataloogidesse.

_________________
Ideaalne distro on lihtne, töökindel ja praktiline. Windowsilt ümberõppimine võiks piirduda ühe õhtuga.

spott
Admin
Admin


Vanus: 43
Liitunud: 04.06.2005
Postitused: 8853

Distributsioon: Ubuntu
estonia.gif
postituspostitatud: 02.03.2013, 15:27  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

nu aga siis las seda kontrollib Windowsi enda viirusetõrje

_________________
Tellige endale sünnipäevaks, sõbrapäevaks või muuks tähtpäevaks kingitus: Kingitused internetist - NetiKink.eu

chris
Pingviini aktivist
Pingviini aktivist



Liitunud: 16.02.2009
Postitused: 146
Asukoht: Tallinn
Distributsioon: Debian 6.0/7.0
estonia.gif
postituspostitatud: 03.03.2013, 08:21  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Kas sa Clam antiviirust oled proovinud? Sellest on olemas ka Windowsi versioon.

Sobib ideaalselt alla laaditud failide kontrolliks. Taustal istub ainult definitsioonide uuendaja, kuid ka see on võimalik välja lülitada ja tõmmata uuendused käsitsi, vastavalt vajadusele.
NB! Tegemist ei ole programmiga, mis katiseks brauserite abil levivate pahalaste eest.


xpander
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 39
Liitunud: 27.06.2008
Postitused: 445
Asukoht: Localhost
Distributsioon: Arch Linux, MATE
estonia.gif
postituspostitatud: 03.03.2013, 12:27  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

ja miks mitte muusikat linuxi all teha?
eeldan et kasutad FL studiot?

selleks on vaja sul installida wine, JACK audio, ja wineasio.
kui need komponendid paigas siis audio latensus väga madal ja täiesti korralik viis muusikat teha.
ise juba aastaid seda meetodit kasutanud

_________________
Mängude Videod Linuxi All: http://www.youtube.com/user/Xpander666
-----------
Gfire - Xfire For Pidgin

illukas
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 43
Liitunud: 24.10.2006
Postitused: 2036


norway.gif
postituspostitatud: 05.03.2013, 21:57  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

kui sa oled windowsi all laadinud mingi nakatunud faili siis see lollike ei oska linuxi all miskit peale hakata...

Tänasel päeval on mõttetu linuxi desktopil kasutada viirusetõrjet

_________________
https://www.inlink.ee

chris
Pingviini aktivist
Pingviini aktivist



Liitunud: 16.02.2009
Postitused: 146
Asukoht: Tallinn
Distributsioon: Debian 6.0/7.0
estonia.gif
postituspostitatud: 06.03.2013, 08:34  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

illukas kirjutas:
Tänasel päeval on mõttetu linuxi desktopil kasutada viirusetõrjet

See on väide, millega ma kohe kindlasti nõus ei ole. Otse vastupidi. Viirused eriti ei ole tõesti, kuid muude pahalaste levik on tõusmas. Linuxil on muutumas üha suuremaks ohuks. Samuti on Linuxi arvuti enda huvides tööle panemine tunduvalt lihtsam.

Kui aastat kümme tagasi levis Linuxi pahavara lähtekoodina (kompileeri ise: untar + configure + make + sudo make install), siis tänapäeval pannakse püsti pakettide repositoorium valmis binaarpakettidega. Kasutaja peab ainult repo lisama ja installima. Et install toimub juurkasutaja õigustes, siis saab installiskripti lisada mida iganes ja kasutaja ei panegi tähele, et pahalane on kohal ja tegutsemas.
Paar linki lugemiseks-mõtlemiseks:
* http://en.wikipedia.org/wiki/Linux_malware
* http://www.theregister.co.uk/2012/11/21/powerful_linux_rootkit/


akbgf
Vana Pingviin
Vana Pingviin



Liitunud: 07.10.2009
Postitused: 763
Asukoht: Tõravere
Distributsioon: OpenSUSE, Ubuntu
estonia.gif
postituspostitatud: 06.03.2013, 09:15  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Tsitaat:
Kasutaja peab ainult repo lisama ja installima.

Aga jäta see repo lisamata ja installimata, siis pole ka viirusetõrjega vaja võimelda.


zaxon
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 46
Liitunud: 10.04.2006
Postitused: 478
Asukoht: Tartu
Distributsioon: Gentoo
estonia.gif
postituspostitatud: 06.03.2013, 11:45  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

chris kirjutas:
illukas kirjutas:
Tänasel päeval on mõttetu linuxi desktopil kasutada viirusetõrjet

See on väide, millega ma kohe kindlasti nõus ei ole. Otse vastupidi. Viirused eriti ei ole tõesti, kuid muude pahalaste levik on tõusmas. Linuxil on muutumas üha suuremaks ohuks. Samuti on Linuxi arvuti enda huvides tööle panemine tunduvalt lihtsam.

Kui aastat kümme tagasi levis Linuxi pahavara lähtekoodina (kompileeri ise: untar + configure + make + sudo make install), siis tänapäeval pannakse püsti pakettide repositoorium valmis binaarpakettidega. Kasutaja peab ainult repo lisama ja installima. Et install toimub juurkasutaja õigustes, siis saab installiskripti lisada mida iganes ja kasutaja ei panegi tähele, et pahalane on kohal ja tegutsemas.
Paar linki lugemiseks-mõtlemiseks:
* http://en.wikipedia.org/wiki/Linux_malware
* http://www.theregister.co.uk/2012/11/21/powerful_linux_rootkit/

klassikaline FUD, reaalseid pretsedente, mis võiks keskmisele kasutajale korda minna tuleb ikka tikutulega otsida.


illukas
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 43
Liitunud: 24.10.2006
Postitused: 2036


norway.gif
postituspostitatud: 07.03.2013, 15:12  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

chris kirjutas:

See on väide, millega ma kohe kindlasti nõus ei ole. Otse vastupidi. Viirused eriti ei ole tõesti, kuid muude pahalaste levik on tõusmas. Linuxil on muutumas üha suuremaks ohuks. Samuti on Linuxi arvuti enda huvides tööle panemine tunduvalt lihtsam.

Kui aastat kümme tagasi levis Linuxi pahavara lähtekoodina (kompileeri ise: untar + configure + make + sudo make install), siis tänapäeval pannakse püsti pakettide repositoorium valmis binaarpakettidega. Kasutaja peab ainult repo lisama ja installima. Et install toimub juurkasutaja õigustes, siis saab installiskripti lisada mida iganes ja kasutaja ei panegi tähele, et pahalane on kohal ja tegutsemas.
Paar linki lugemiseks-mõtlemiseks:
* http://en.wikipedia.org/wiki/Linux_malware
* http://www.theregister.co.uk/2012/11/21/powerful_linux_rootkit/

Sa võid sellega nõus olal või mitte olla, see on sinu enese valik.
Mina puutun päevas kokku suurusjärk ~160 linuxi masinaga ja mitte ühelgi ei ole viirusetõrjet (va mailiserverid, mis kontrollivad kirjade manuseid). JA siiani ei ole mitte ühtegi linuxi viiruse juhtu ega ka saagi olla...

Sinu jutu põhjal teeme lihtsa kokkuvõtte- loll kasutaja ja root parool ei käi kokku! Kui on selline kooslus siis on mis iganes võimalik ja ei pea asju leivtama viirustena vaid saab oluliselt lihtsamalt hakkama.

_________________
https://www.inlink.ee

chris
Pingviini aktivist
Pingviini aktivist



Liitunud: 16.02.2009
Postitused: 146
Asukoht: Tallinn
Distributsioon: Debian 6.0/7.0
estonia.gif
postituspostitatud: 07.03.2013, 21:21  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Ma olen täiesti nõus su järeldusega, et loll kasutaja + root õigused kokku ei käi. Kahjuks võidab Linux kasutajaid juurde just töölaual, kus kergesti mõjutatavad algajad kõige kergemini kahju saavad teha.

Mu paranoia tekkis aastat viis tagasi, kui lasin igavuse peletamiseks ClamAV kallale kataloogile "Download". Leiti Linuxile mõeldud troojalane (nimi kahjuks ei meenu), mis tekitas tagaukse. On täielik juhus, et too programm jäi kasutusele võtmata. Pärast sellist napikat olen kahtlastest kohtadest hangitud failid kõik üle kontrollinud. Kuniks selle ajani arvasin ka mina, et Tõnu Saamuel ajab lolli juttu...


illukas
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 43
Liitunud: 24.10.2006
Postitused: 2036


norway.gif
postituspostitatud: 07.03.2013, 21:55  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

nu vut aga sa unustasid ühe asja veel ära. Selleks et see uss sealt kaustast käima lasta oleks pidanud sa talle andma käivitusõigused... Ja seda oleksid pidanud SINA andma, seda ei tee süsteem ise.
Lolli kasutaja eest kaitseb ainult livecd sessioon Smile

See et sa sealt troojalase leidsid ja selle descriptionsi kusagil oli ka linux ei ole just suur näitaja

Oluliselt lihtsam on kasutajat mingi false facebook-i java või flashi augu kaudu nakatada kui reaalset viirust hakkata sokutama mingit x kanalit pidi... Sellise augu eest ei kaitse ka viirusetõrjed kuigi edukalt kahjuks...

Kahjuks on paljudel windowsiga algust teinud inimestel nagu kleepekas küljes igasugu tõrjete vajadused. Sellest peab aru saama, et win!=linux ja igapäevaelu linuxis ei käi nii nagu windowsis, et pead hullult jälgima mis kus sa teed- äkki saad viiruse.

Millegipärast tahan ma alati tuua seda näidet kui hakatase viirustest ja linuxist rääkima:
sa ei käi ju päev otsa ringi kondoom peale tõmmatuna, et äkki läheb asjaks ja äkki saab mingi hullu nakkuse juurde. Kasutad ikka otstarbekalt ja siis kui vaja...

_________________
https://www.inlink.ee

wk
Vana Pingviin
Vana Pingviin



Liitunud: 24.10.2007
Postitused: 1133
Asukoht: Tallinn, vahel Vastseliina vald
Distributsioon: Debian, Kubuntu
estonia.gif
postituspostitatud: 08.03.2013, 00:27  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

illukas kirjutas:
nu vut aga sa unustasid ühe asja veel ära. Selleks et see uss sealt kaustast käima lasta oleks pidanud sa talle andma käivitusõigused... Ja seda oleksid pidanud SINA andma, seda ei tee süsteem ise.
Lolli kasutaja eest kaitseb ainult livecd sessioon Smile

Mis seal vahet on, kas viirus kasutab sotsiaalset või tehnilist auku? Nakatab samamoodi ja valus pole sugugi vähem. Arenda oma kumminäidet siit edasi Wink

Ka Wini all on võimalik hakkama saada ilma aktiivse viirusetõrjeta. Vähemasti mina sain, aastaid. X aja tagant lasin igaks juhuks f-proti vaba skanneriga arvuti üle ja elasin edasi. Ja ei saanud ühtegi viirust.

Viirusetõrje lihtsustab tavakasutaja elu ja muudab muretumaks. Kes aga on teadlik ja ettevaatlik, võib ilma ka hakkama saada. Linuxiga või Winiga. Kui hakkad huupi Linuxis mitteametlikke reposid kasutama, oled varsti siruli. Kasutajaskonna laienemine viib varem või hiljem selliste nähtusteni.

_________________
Kõike hääd,
WK

imre
Vana Pingviin
Vana Pingviin



Liitunud: 16.08.2005
Postitused: 2648
Asukoht: Saku kant
Distributsioon: Ubuntu
estonia.gif
postituspostitatud: 08.03.2013, 10:57  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

wk, ma jään natukene eriarvamusele:
OS või rakendustarkvara on kasutaja jaoks, mitte vastupidi.
S.t mina ei pea OS'i ja rakendustarkvara hooldama, putitama, puhastama ja jälgima millistel lehtedel käia.
Kurb on asja juures veel see, et windowsi kasutajad, hoolimata viirusetõrje olemasolust ja ulatuslikest piirangutest arvutis tegutsemiseks, on sunnitud ikkagi jälgima kus nad käivad ja peavad ettevaatlikud olema.

BS minu meelest. Maksad hulga raha OS + viirusetõrje eest, aga ikka pead hiilima ringi, et mingit nakkust ei saaks.
Samahästi võid ju restoranis 20€ prae eest maksta ja ise see köögis valmis teha, et kindel olla mis seal sees on. Või hiilid köögi ukse taga, et mida see kokk seal ikka teeb.

_________________
Enne teema püstitamist kasutage OTSINGUT
Küsi targalt: Infot siit!
Kui aru ei saa, siis küsi.

hannes
Pingviini aktivist
Pingviini aktivist


Vanus: 38
Liitunud: 18.06.2009
Postitused: 217
Asukoht: Pärnu
Distributsioon: Manjaro
estonia.gif
postituspostitatud: 08.03.2013, 15:35  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Tavakasutajate alla käivad ka inimesed, kes oskavad arvutit ainult nö kasutada ja mitte hooldada ega kõpitseda. Ema läpakale paigaldasin Ubuntu, panin talle vajalikud programmid peale, näitasin üldiselt, mis, kuhu ja kuidas jne... Repodest, juure- ja käivitusõigustest mõtlemine ajaks pensionieelikul pea ilmselt veelgi varem halliks. Ma usun, et teda viirused ei ohusta.


spott
Admin
Admin


Vanus: 43
Liitunud: 04.06.2005
Postitused: 8853

Distributsioon: Ubuntu
estonia.gif
postituspostitatud: 08.03.2013, 18:37  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

hannes kirjutas:
Tavakasutajate alla käivad ka inimesed, kes oskavad arvutit ainult nö kasutada ja mitte hooldada ega kõpitseda. Ema läpakale paigaldasin Ubuntu, panin talle vajalikud programmid peale, näitasin üldiselt, mis, kuhu ja kuidas jne... Repodest, juure- ja käivitusõigustest mõtlemine ajaks pensionieelikul pea ilmselt veelgi varem halliks. Ma usun, et teda viirused ei ohusta.

Täpselt sama mõte. Mul ka mitu sellist vanemat inimest Ubuntu peal. Las vajutavad ja klõpsivad ja tõmbavad alla mida tahes. Kui küsitakse mingit parooli, siis seda nemad enam ei tea. Kõik uuendused jne teen mina hoopis.
Seega palju muretum tunne nii neil kui ka minul.
Emal mul kodus minu paigaldatud Ubuntu ja läpakas ka - kõik toimib ilusti ja ta väga rahul. Kuid korra sattusin tal tööjuurde - seal Win XP - brauserid mingeid Ask Toolbaare jne täis, taustaks hüppavad mingid kahtlased "arvutipuhastajad". Küsimuse peale, kuidas need sinna said - sain vastuseks ei tea. Nende munitsipaal asutuse "IT tugi" aga sellistele asjadele tähelepanu ei pööra.

_________________
Tellige endale sünnipäevaks, sõbrapäevaks või muuks tähtpäevaks kingitus: Kingitused internetist - NetiKink.eu

imre
Vana Pingviin
Vana Pingviin



Liitunud: 16.08.2005
Postitused: 2648
Asukoht: Saku kant
Distributsioon: Ubuntu
estonia.gif
postituspostitatud: 08.03.2013, 19:06  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

spott, sa ikka tead kuidas minitsipaalasutustele IT tuge pakutakse?
Kõigepealt on vähempakkumine, leping tehakse minimaalsete liigutuste peale ainult. Kui katki ei ole, maha ei ole põlenud, siis IT toel on suht savi - preventatiivset tööd ei tehta. See on nö skoobist väljas e. lepinguväline ja tasu selle eest ei saa.

OK, on ka neid püsipalgalisi IT poisse - nende kohta ei tea kommenteerida.
Ju sama teema - palk väike ja ei liigutata ennast.
Kurb on ka see, et on ka hulk rakendusi asutustel mis on IE only või win põhised rakendused ainult - seega on win vajalik, koos oma ussiaukude ja kõige muuga.

_________________
Enne teema püstitamist kasutage OTSINGUT
Küsi targalt: Infot siit!
Kui aru ei saa, siis küsi.

spott
Admin
Admin


Vanus: 43
Liitunud: 04.06.2005
Postitused: 8853

Distributsioon: Ubuntu
estonia.gif
postituspostitatud: 08.03.2013, 21:02  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

ON kohaliku linnavalitsuse palgaline IT - kuid muidu tundub jah, et sama suhtumine

_________________
Tellige endale sünnipäevaks, sõbrapäevaks või muuks tähtpäevaks kingitus: Kingitused internetist - NetiKink.eu

chris
Pingviini aktivist
Pingviini aktivist



Liitunud: 16.02.2009
Postitused: 146
Asukoht: Tallinn
Distributsioon: Debian 6.0/7.0
estonia.gif
postituspostitatud: 08.03.2013, 21:19  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

illukas kirjutas:
nu vut aga sa unustasid ühe asja veel ära. Selleks et see uss sealt kaustast käima lasta oleks pidanud sa talle andma käivitusõigused...
Sugugi mitte. Meenutagem, et arhiivides talletatakse ka loabitte ning pädevamad failihaldurid suudavad programmi käivitada ka otse arhiivist.


Näita (aja järgi):      
Postita uus teemaVasta teemale


Vaata järgmist teemat
Vaata eelmist teemat
Powered by phpBB2 Plus based on phpBB © 2001/7 phpBB Group