Portaal Portaal Pingviini veeb foorumi pealeht
  Viki  |  IRC  |  Otsing  |  Küsimused ja vastused  |  Profiil  |  Privaatsõnumite vaatamiseks logi sisse  | Logi sisse või Registreeru
<empty>
Vaata järgmist teemat
Vaata eelmist teemat

Postita uus teemaVasta teemale
Autor Sõnum
spott
Admin
Admin


Vanus: 39
Liitunud: 04.06.2005
Postitused: 8792

Distributsioon: Ubuntu
estonia.gif
postituspostitatud: 30.03.2010, 19:22  postituse pealkiri:  Pangaplaat  

Arvo Mägi saatis mulle järgneva kirja:
Kõige turvalisem on netipanganduseks kasutada spetsiaalset Ubuntu LiveCD plaati, vt http://ubuntu.pingviin.org/pangaplaat.html .

Plaat ei ole sõltuv operatsioonisüsteemi, Firefoxi ega Java uuendustest. Seda võib teiste jaoks kopeerida. Saatsin vastava ettepaneku Swedbankale, kuid pangahärrade mugavust arvestades pole tulemust loota. Seniks võib igaüks ise katsetada. Tundub, et minu koostatud ID-kaardi juhendis on mingi viga. Kahjuks pole ükski 628 juhendi lugejast seda testinud või vähemalt oma kommentaare saatnud.

Seega, kõigil kellel ID kaardid olemas on ja vaba CD - võiks siiski seda plaadi tegemist testida. Sest tegelikult annavad sellised testimised vajalike andmeid kõigile - ka Estobuntu arendajatele.

Lisaks - kui keegi saab valmis töötava lahenduse, milles ka Swedbank töötab - äkki annate teada ja jagate oma CD-d.

_________________
Tellige endale sünnipäevaks, sõbrapäevaks või muuks tähtpäevaks kingitus: Kingitused internetist - NetiKink.eu

hinkus
Pingviini aktivist
Pingviini aktivist


Vanus: 48
Liitunud: 07.10.2009
Postitused: 137

Distributsioon: mint 12
estonia.gif
postituspostitatud: 30.03.2010, 23:28  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Andke andeks minu võhiklik küsimus aga miks peaks panga tehingute jaoks just olema ubuntu kui võiks ju sama hästi olla ka estobuntu?On ju vähem jebimist selle ID kaardi tööle saamisega.
Kuigi mõte on iseenesest ju täitsa kiidu väärt ja toetan igati.

_________________
www.twitter.com/ubuntu10_04lts, kes tahab see liitugu

zeroconf
Vana Pingviin
Vana PingviinLiitunud: 31.03.2007
Postitused: 1026


blank.gif
postituspostitatud: 31.03.2010, 03:47  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Kas sama ettepanek on ka teistele pankadele saadetud? On teada, et näiteks SEB pank on palju koostööaldim ja linuximeelsem - kasutavad nad ju isegi oma tööarvutites Linuxit... Samuti ei lähe nende Java Applet pidevalt katki nagu seda Swedpangaga paraku juhtub. Kui näiteks SEB vedu võtab siis tuleb ehk ka Swedpank järele Smile

Samas on teada, et ka teised pangad kasutavad UNIX-ilisi oma serverites (ja võibolla ka tööjaamades) - seega tasuks kõikidele Eestis tegutsevatele pankadele see üleskutse saata. Võidaksid kõik - nii pangad kui ka kliendid ja linuxikasutajad.

Ehk tasuks see üleskutse isegi läbi Pangaliidu pankadele edastada - oleks süsteemsem lähenemine ja tagatud ka suurem tõenäosus asja kasutuselevõtuks. On ju Pangaliidu avalehel kirjas, et "Eesti Pangaliidu peamisteks eesmärkideks on Eesti panganduse arendamine ja pankade ühiste probleemide lahendamiseks vajaliku tegevuse koordineerimine". Klientidele turvalise e-panganduse tagamine haakub igati selle eesmärgiga!!! Pangad peaks ju igati huvitatud olema, et küberkuritegevus ei küündiks nende klientideni ja internetipanga kontodeni... Pangaisadele peaks tutvustama aadressi assapauk.ee - see peaks neid veenama....

Samuti annab selline pangaplaat ju võimaluse pangale ennast hästi reklaamida ja apelleerida tuleks kasutajamugavusele - käivitades plaadi, avaneb kohe selle konkreetse panga koduleht ja järjehoidjatesse saab panna ka muude pangateenuste/-toodete lingid. Lisaks saab avaleheks panna ka miski spetsiaalselt selleks tehtud video, mis asub kas siis sellel plaadil või veel parem - selleks spetsiaalselt tehtud veebilehel panga kodulehel. Kui asi plaadile panna siis ei saa seda hiljem muuta kuid veebilehte saab hiljem muuta ja infot uuendada.

Lisaks võivad pangad pakkuda ka pangapulka Smile Ehk siis alglaaditav USB-pulk, mis oleks palju kaasaegsem ning võimaldaks ka infot seal muuta ja uuendada. Ka kliendile oleks see mugavam. Selline pulk võiks olla kirjutuskaitsega ehk siis klient saaks ise otsustada, kas lubada kirjutamine või ei. Muidugi turvalisuse seisukohast oleks see tagasiminek kui lähtuda absoluutsest turvalisusest. Samas oleks kliendil mugav näiteks mõni makstud e-arve pulgale salvestada. Samuti kui Swedpank suudab oma Java Appleti ära rikkuda siis saaks selle ära parandada ehk siis näiteks JRE ära uuendada pulga peal. CD oleks sellisel juhul kasutuskõlbmatu kui vaja uuendada midagi. USB-pulk on ka palju käepärasem ja kaasaegsem andmekandja. Muidugi on see kallim ja võibolla mõeldav väikse tasu eest lisaks CD-le. Või siis teatud klientidele (kauaaegsed, teatud teenuste tellijad vms)... Igal pangal on oma tunnustamishierarhia, mille abil annab seda pulka jagada.

Muidugi saaks siinkohal pakkuda näiteks pilveteenust ehk siis võimalust oma e-arve salvestada pilverakendusse. Ubuntu One on üks variant, mis kohe olemas on. Dropbox on teine näide - just tuli teade, et pakutakse kuni 10GB tasuta ruumi (kuigi mina näen praegu oma veebiliideses 8GB kuid ilmselt see muutub veel...). Kui keegi soovib siis minu sõbralink on siin Smile Selle abil saab kasutajaks registreerumisel kohe 250MB lisakettaruumi.

Sellesse ma hästi ei usu, et see plaadil olev kooslus Firefoxist ja JRE-st igavesti tööle jääb. On ju Swedpank korduvalt tõestanud, et suudavad ikka ja jälle oma Java Appleti ära rikkuda ja sellega ka digiallkirjastamise võimaluse. Vastused nende tehniliselt toelt on väga Microsofti-kesksed, mis taas kord tõstatab küsimuse, et miks peab Eestis panga kliendiks olemine tähendama ka USA äriettevõtte Microsoft kliendiks olemist...

Kas Swedpank ja Microsoft on mingi koostööleppe, kartellileppe vms sõlminud?? Ei tahaks hästi uskuda kuid eks sellised probleemid digiallkirjastamisega Swedpangas annavad alust igasugusteks spekulatsioonideks...

Kusjuures ei meenu nagu kuskilt panga kliendiks hakkamise tingimustest, et näiteks Swedpanga kliendiks olemine tähendab ühtlasi ka valmidust maksta USA äriettevõttele Microsoft tema toodete eest ja osta näiteks MS Windowsi... Kas saakski sellist asja üldse Eesti Vabariigis nõuda???


veeall
Pingviini aktivist
Pingviini aktivist


Vanus: 46
Liitunud: 27.09.2006
Postitused: 264

Distributsioon: Slackware64 14.2
estonia.gif
postituspostitatud: 31.03.2010, 06:42  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Aga idee ise sakibei saki kõvasti! Wink Tahaks, et tarkvara korda tehtaks, turvalisuse ettekäändel mind küll hõisates live cd-d kasutama ei pane.

Samas kui oleks mingi ametlik garanteeritult töötava idkaardi toega cd või hdd tõmmis, haagiks selle quemus või virtualbixis järgi küll. Ma hooliks pigem ultra minimaalsest distrost mis käivituks mõne hetkega.
Viimati muutis veeall 31.03.2010, 12:06; muudetud 1 kord
arvomagi
Pingviini aktivist
Pingviini aktivistLiitunud: 22.12.2007
Postitused: 164
Asukoht: Tallinn

estonia.gif
postituspostitatud: 31.03.2010, 08:01  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

To zeroconf
Mälupulk on palju kallim kui CD-plaat, vähem turvaline kui sellele on lubatud kirjutada, ja selle tegemine on keerukam.

Ettepaneku võib teha ka SEBile või pangaliidule, kuid kõigepealt oleks vaja ID-toe lisamise juhendit testida (nt SEB pangaga, kus mul kontot ei ole) ja see korda teha. Kahjuks pole seni laekunud ühtegi ettepanekut.

To jve
Estobuntu plaati võib muidugi kasutada, kuid sellelt arvutit käivitades ei avane kohe panga leht, Firefoxi lingiribale tuleb tippida panga link. Pangad pole Estobuntust huvitatud ja seda testima ei hakka.


zeroconf
Vana Pingviin
Vana PingviinLiitunud: 31.03.2007
Postitused: 1026


blank.gif
postituspostitatud: 31.03.2010, 08:01  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Kus otsast siis idee sakib?? See, et Swedpank oma Java Appleti katki teeb - ka see on Linuxi, Firefoxi, Java arendajate või Arvo Mägi viga? Ilmselt mitte. Idee on vägagi vinge, probleem on tõesti Swedpanga Java Appletis, mida ka Arvo Mägi korduvalt tõdeb ja palub korda teha ja lahendust pakkuda.

Minimalistliku LiveCD poolt olen ise ka. Võiks olla miski blackbox vms ja keset töölauda Firefoxi ning ID-kaardi programmide (haldusvahend, Digidoc) ikoonid. Firefox võiks automaatselt käima minna koos vastava panganeti avalehega kui süsteem üles on laadinud.


spott
Admin
Admin


Vanus: 39
Liitunud: 04.06.2005
Postitused: 8792

Distributsioon: Ubuntu
estonia.gif
postituspostitatud: 31.03.2010, 08:15  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

IDLinux - äkki mingi Estobuntu miniversioon ilma igasuguste suuremate lisadeta.

Selline idee tuli.

_________________
Tellige endale sünnipäevaks, sõbrapäevaks või muuks tähtpäevaks kingitus: Kingitused internetist - NetiKink.eu

arvomagi
Pingviini aktivist
Pingviini aktivistLiitunud: 22.12.2007
Postitused: 164
Asukoht: Tallinn

estonia.gif
postituspostitatud: 31.03.2010, 09:02  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

spott kirjutas:
IDLinux - äkki mingi Estobuntu miniversioon ilma igasuguste suuremate lisadeta.


Sellise plaadi saavad kokku panna ainult Estobuntu autorid, kuna programmi remastersys Kubuntuga otse kasutada ei saa. Estobuntu autoritel ei tohiks ju olla probleem avada Swedbankas ja SEBis konto ning oma plaadi tööd testida. Pangaplaadilt võiks eemaldada üleliigsed rakendusprogrammid, vidinad jms. Töölauale võiks panna Firefoxi lingid Swedbankale ja SEBile. Aga mis motiveeriks Estobuntu autoreid seda tööd tegema?


spott
Admin
Admin


Vanus: 39
Liitunud: 04.06.2005
Postitused: 8792

Distributsioon: Ubuntu
estonia.gif
postituspostitatud: 31.03.2010, 09:05  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Kui mul LiveCD tõmmised olemas, siis võin ka aidata katsetada.
Mul olemas SEB, Swed ja Sampo kontod - nii eraisikud kui ka juriidilise isiku omad.

_________________
Tellige endale sünnipäevaks, sõbrapäevaks või muuks tähtpäevaks kingitus: Kingitused internetist - NetiKink.eu

Sisyphos
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 57
Liitunud: 24.02.2008
Postitused: 602

Distributsioon: Slackware
estonia.gif
postituspostitatud: 31.03.2010, 09:23  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

arvomagi kirjutas:
Aga mis motiveeriks Estobuntu autoreid seda tööd tegema?

1. Miski ei motiveeri.
2. Raha ?
3. Au ja kuulsus ?
4. Hea enesetunne
5. Vajadus
6 ...

_________________
Image

akbgf
Vana Pingviin
Vana PingviinLiitunud: 07.10.2009
Postitused: 722
Asukoht: Tõravere
Distributsioon: OpenSUSE, Ubuntu
estonia.gif
postituspostitatud: 31.03.2010, 09:59  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Natuke teemast mööda, aga aitasin üleeile vanemal kollegil MSW-s Firefoxi ja ID-kaardiga Swedpangas makset teha.
Jäi ratast keerutama. Ei saanud muidu, kui otsis oma koodikaardi välja.
Ega vist Linuksiski kaugemale ei jõua.
Oma konto on SEB-is, seal maksan ID-kaardiga Linuksis kaua-kaua.


arvomagi
Pingviini aktivist
Pingviini aktivistLiitunud: 22.12.2007
Postitused: 164
Asukoht: Tallinn

estonia.gif
postituspostitatud: 31.03.2010, 10:02  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Tsitaat:
Kui mul LiveCD tõmmised olemas, siis võin ka aidata katsetada.


Panin ubuntupingviini plaaditõmmise, vt http://ubuntu.pingviin.org/pangaplaat.iso Swedbanka jaoks. ID-kaardi võid sisse panna pärast seda, kui Firefoxi aken on avanenud. PIN 1 töötab, PIN 2 ei tööta. Tuleks kontrollida kas kõik digallkirja jaoks vajalik on õiges kohas.

Plaadil on sümlink ainult Swedbanka jaoks. Ma ei tea, kas samale plaadile võib panna sümlingi nii Swedbaka kui SEBi jaoks, vt juhendit.


veeall
Pingviini aktivist
Pingviini aktivist


Vanus: 46
Liitunud: 27.09.2006
Postitused: 264

Distributsioon: Slackware64 14.2
estonia.gif
postituspostitatud: 31.03.2010, 12:21  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Live cd puhul on liiga palju võimalusi tõrgeteks, et mõni pank seda ametlikult võik pakkuda - näiteks kliendi arvuti ei buudi, video on kõver, X ei tule üles, iso vigane või valesti plaadile kirjutatud, biosis buutimisjärjekord vale jne. Panga helpdesk peaks kõige selle käraga siis tegelema hakkama.

Äkki oleks võimalik koostada mingi portaabel qemu usb pulk, mis sisaldaks qemu binaarfaile ja launchereid mitme opsüsteemi jaoks + id-kaardiga isot. Ma nagu olen kuskil foorumis lugenud, et keegi tegi sellise slax pulga endale, või üritas teha.

Ahjaa, aga kas qemu-l usb tuge üldse ongi, või kui lollikindel see on(?).


rents
Pingviini kasutaja
Pingviini kasutaja


Vanus: 32
Liitunud: 02.12.2008
Postitused: 89
Asukoht: Võru
Distributsioon: Arch Linux
estonia.gif
postituspostitatud: 31.03.2010, 12:52  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Arvan, et qemuga mingisugust jurakat emuleerima hakata on veel hullem, kui teha üks korralik livecd* ja vajadusel bootimisjärjestuse paikasättimine peaks väikese juhendi korral igaühele jõukohane olema.

*uuemad kuvavad vaikimisi 2d pilti igasugusel masinal üsnagi edukalt


veeall
Pingviini aktivist
Pingviini aktivist


Vanus: 46
Liitunud: 27.09.2006
Postitused: 264

Distributsioon: Slackware64 14.2
estonia.gif
postituspostitatud: 31.03.2010, 12:59  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Võimalik jah. Selle pangaplaat.iso-ga mul swedis allkirjastamise eel firefox hangus, kunagi estobuntuga samuti ja mu oma installitud distroga ka. E-riigis olen saanud küll linuxist allkirjastada.


DarkElf
Uus kasutaja
Uus kasutaja


Vanus: 38
Liitunud: 19.11.2006
Postitused: 13
Asukoht: Puurmani
Distributsioon: Ubuntu
estonia.gif
postituspostitatud: 31.03.2010, 19:08  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Kui pank ei taha tuge pakkuda igasugu livecd-ga seonduvatele hädadele, siis võiks näiteks võtta mõne odava netbooki või ordi odavama otsa lapaka ja installida sinna kohe id-kaardiga pangatehinguid võimaldava distro. Üks kindel konf ja pole muret riistvaraga. Nö pin-kakulaator korraliku ekraaniga Very Happy

ok tõsisemalt - mulle sobiks netis rippuv korralik image. Siis vaatan ise kas panen plaadile või usb pulgele. Katsetan oma masinatel nii palju, et kui vaja lõpuks panka minna siis ikka asi lonkab. Ma oleks juba rahul kui bootides jookseb kohe üles veebilehitseja koos vastava panga kodulehega - saan vähemalt kindel olla, et asi toimib.


sips
Pingviini aktivist
Pingviini aktivistLiitunud: 20.05.2006
Postitused: 288

Distributsioon: Arch
estonia.gif
postituspostitatud: 01.04.2010, 09:15  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Mis sellest plaadist kasu on? Pakkuda livecd'd lahendustega, mida ei eksisteeri? Või kasutada aegunud lahendusi, mida ei arendata? See viimane küll eriti turvaline ei tundu.

Enne võtan koodikaardi välja, kui teen töötavale masinale restardi ja buudin livecd'lt, et korra pangas käia, siis jälle reset ja lõpuks saan uuesti otsast alustada oma tegevustega, mis enne pooleli jäid. Ups, vahepeal on üks maksmist vajav arve saabunud, egas midagi, teeme uue reseti. Oot, milline neist see pangaplaat oli?!

_________________
PS! Vanaisale ei saa Linuxit peale lasta.

rents
Pingviini kasutaja
Pingviini kasutaja


Vanus: 32
Liitunud: 02.12.2008
Postitused: 89
Asukoht: Võru
Distributsioon: Arch Linux
estonia.gif
postituspostitatud: 01.04.2010, 15:28  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Aga ainult plaadi või read-only mälupulga puhul on välistatud igasugune väline tarkvara ja/või andmete modifitseerimine.


sips
Pingviini aktivist
Pingviini aktivistLiitunud: 20.05.2006
Postitused: 288

Distributsioon: Arch
estonia.gif
postituspostitatud: 01.04.2010, 15:56  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Pidasin silmas rohkem sisemisi turvaauke.
Kuidas sellel nö read-only andmekandjal nt küpsiseid kasutada saab? Ah jaa hoitakse "mälus", seal samas kus vajadusel ka pahalasi.

_________________
PS! Vanaisale ei saa Linuxit peale lasta.

Kaar3l
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 32
Liitunud: 07.05.2007
Postitused: 692
Asukoht: Plv
Distributsioon: Ubuntu
estonia.gif
postituspostitatud: 01.04.2010, 16:03  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Ma ei näe ka sellel väga mõtet, et kui tahad maksta, siis reboot ja livecdlt buutima. Ma arvan, et tavakasutaja seda küll läbi tegema igakord ei hakkaks, see on rohkem turvafriikide pärusmaa. Very Happy

Pigem võiks lihtsalt tööle panna/saada selle swedpanga allkirja. Võib ju teha selle cd, kuid nii kaua kui see swedpanga allkiri ei tööta pole ka cd tegemisel mõtet.

_________________
Hyva päiva!

Näita (aja järgi):      
Postita uus teemaVasta teemale


Vaata järgmist teemat
Vaata eelmist teemat
Powered by phpBB2 Plus based on phpBB © 2001/7 phpBB Group