Portaal Portaal Pingviini veeb foorumi pealeht
  Viki  |  IRC  |  Otsing  |  Küsimused ja vastused  |  Profiil  |  Privaatsõnumite vaatamiseks logi sisse  | Logi sisse või Registreeru
<empty>
Vaata järgmist teemat
Vaata eelmist teemat

Postita uus teemaVasta teemale
Autor Sõnum
zeroconf
Vana Pingviin
Vana Pingviin



Liitunud: 31.03.2007
Postitused: 1068


blank.gif
postituspostitatud: 19.12.2008, 09:14  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

KristjanS kirjutas:
Vaba tarkvara kasutajana olen igasuguse piraatluse vastu, selle (vaba tarkvara) levik on siiani suurim murelaps, ning piraatlus ainult aitab monopolidel (Adobe, Microsoft...) püsima jääda.


Kas ma sain õigesti aru, et vaba tarkvara ja selle levik on suur murelaps kuigi Sa ise seda kasutad?

Aga paraku see nii on, et piraatlus aitab tarkvaramonopolidel püsima jääda. Levinud on ju arvamus, et mida kallimat programmi suudetakse varastada - seda kõvemad ollakse.

Selle kohta on vene keeles ka üks anekdoot: "Я знаю несколько слов по эстонски: ПИВО это SAKU".

Seda rida võiks jätkata, et "Я знаю несколько слов по эстонски: ОПЕРАЦИОННАЯ СИСТЕМА это WINDOWS"


wk
Vana Pingviin
Vana Pingviin



Liitunud: 24.10.2007
Postitused: 1133
Asukoht: Tallinn, vahel Vastseliina vald
Distributsioon: Debian, Kubuntu
estonia.gif
postituspostitatud: 19.12.2008, 10:01  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Selle [vähene] levik, ütleb Kristjan.

_________________
Kõike hääd,
WK

zeroconf
Vana Pingviin
Vana Pingviin



Liitunud: 31.03.2007
Postitused: 1068


blank.gif
postituspostitatud: 19.12.2008, 10:40  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

wk kirjutas:
Selle [vähene] levik, ütleb Kristjan.

Selge, tänud selgituse eest!

Samas mida siis teha, et see ei oleks nii suur murelaps? Rohelised üritasid ent lükati tagasi. Eestlane on selline tagasihoidlik ja ontlik rahvas, kes ei protesti ega avalda meelt. Kui riik raiskab miljoneid meie endi raha kommertstarkvara ostuks olukorras kus tõsiseltvõetavad analoogid on olemas siis eestlased vaatavad seda rahulikult pealt. OK, mitte just eriti rahulikult ent maksimaalne on siin foorumis ehk sapise meeleolu väljendamine ja ei enamat. Ma isegi tegin nii...

Samas vaatame kõrvalt pealt kus teised riigid suisa riiklikul tasandil GNU/Linuxit & OpenOffice.org-i kasutavad ja avatud dokumendivorminguid juurutavad. Seda ka arenenud lääneriikide hulgas.

Et siis eesti riigil pole selgroogu? Ja seetõttu siis alamad ehk riigikodanikud lihtsalt nutavad natuke foorumis ja asi läheb ikka vanamoodi edasi.

Teine teema - ei suuda me vägesid koondada, et ühiselt see ära teha, mis rohelistel tegemata jäi. Ehk oleks mõistlik rohelistega asja arutada, et kuidas edasi minna? Kas lepimegi siis sellega, et noh - üritasime aga näe lükati tagasi ja ei ole midagi teha...

Üks variant on teha oma erakond á la Eesti Piraatide Erakond ent teine variant on ühineda rohelistega, mis oleks lihtsam kuna juba on toimiv erakond loodud. Samas rohelised vaatasid, et kedagi teist ei ole, kes sellise eelnõuga välja tuleks ja tulid ise välja.

Kindlasti tuleks lisaks rahalisele maksumusele rõhutada töökindlust, stabiilsust, vajadusel võimalust kohandada tarkvara oma vajadustele, sõltumatust monopoolsetest tarkvaratootjatest ja nende andmevormingutest ja sealt tulenevat ühilduvuse paranemist ja sellega omakorda vastavust RISO koosvõime raamistikule vms. Mõte selles, et mitte praegune majanduslangus ei tohiks olla ainus argument, et kui majandus paraneb siis läheme "Microsofti turvalisse rüppe tagasi".

Et miks näiteks tugev tööstuslinn Chicago läks üle GNU/Linuxile - kas tõesti sellel tööstuslinnal oli raha ainus kriteerium? Ilmselt mitte. Seal olid palju proosalisemad vajadused - töökindlus, stabiilsus, jne. Lugege artiklit: "Why Chicago chose Linux".


sx75
Pingviini kasutaja
Pingviini kasutaja


Vanus: 45
Liitunud: 13.10.2005
Postitused: 58

Distributsioon: Debian Wheezy & Jessie, Mint
estonia.gif
postituspostitatud: 19.12.2008, 11:07  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Samas kui ei taheta eesrinnas olla siis tuleb sabas sõrkida. Varem või hiljem jõuab kätte hetk, kui euroopast hakkavad tulema failid mis käivad M$ Office'ile ülejõu. Suurenev OO.o Linuxi kasutamine muudab selle järjest tõenäolisemaks. Hiljemalt siis hakkavad asjad muutuma.


zeroconf
Vana Pingviin
Vana Pingviin



Liitunud: 31.03.2007
Postitused: 1068


blank.gif
postituspostitatud: 19.12.2008, 11:30  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

sx75 kirjutas:
Samas kui ei taheta eesrinnas olla siis tuleb sabas sõrkida. Varem või hiljem jõuab kätte hetk, kui euroopast hakkavad tulema failid mis käivad M$ Office'ile ülejõu. Suurenev OO.o Linuxi kasutamine muudab selle järjest tõenäolisemaks. Hiljemalt siis hakkavad asjad muutuma.


Milleks siis see roheliste eelnõu kui ei taheta eesrinnas olla? Seda ma just öelda tahtsingi, et eestlane on selline alandlik ja ontlik ning laseb suurtel gigantidel endale kuklasse hingata. Samas see on ju teatud valitsuse liikmete otsustatud. Siin tuleks alustada nende otsustajate harimisest. Kas pingviin.org-i kogukonna hulgas on spetsialiste, kes on valmis ära tõestama, et suudetakse samaväärne süsteem Linuxi vms vabatarkvara / vabavara baasil käima panna? Kuidas teada saada, mida täpselt eesti valitsusel erinevates süsteemides vaja on? Siis teaks edasi mõelda, et millised vabatarkvaralisi lahendusi kasutada.

Tasuvusanalüüs tuleks ka sinnajuurde teha. Kuna valitsus loeb raha siis see oleks kõige kaalukam argument. Ehk siis seesama TCO, mida ka tollel MKM-i istungil nina alla hõõruti. Seal ju ei esinenud keegi konkreetsete ja vettpidavate tasuvusarvutustega? Üks asi on tarkvaralitsentsid ja teine tööjõud. Sääst tulebki litsentside pealt. Samas pikemas perspektiivis ka tööjõu pealt kuna süsteemid töötavad siis stabiilsemalt ja ei ole niipalju vaja manpower-it sinna rakendada enam.

Kohene efekt on ka säästetud viirusetõrjelitsentsid. Linuxile ei ole neid mitte vaja. Tavakasutajale ei anta adminni õigusi ja Linuxis ei saa ta mujale peale oma kodukausta kirjutada. Ei ole minul näiteks ka koolis kus õpilased ikka väga panevad proovile, midagi juhtunud Linuxi all. Õpilased tirivad igasugu kahtlasi asju alla teinekord või siis käivad kahtlastel saitidel.
Lisaks säästetud töötunnid ajast kui windowsiga masin oli remondis viirusekahjustusi kõrvaldamas.

Rohelised juba üritasid. Kas pingviin.org-i rahvas toetab roheliste püüdlusi? Või arvate, et tuleks ikkagi eraldi erakond luua nagu rootslastel? Või nutame siin foorumis ainult ja ütleme, et "ei taheta esirinnas olla"?

Seda on ilmselt M$ juba ette näinud ja ennast OASIS-esse sisse söönud. Väidetavalt M$ Office 2007 SP2-st alates toetab ka ODF-i ent seda mitte ennem kui juuni 2009 kui see SP2 lubatakse välja tulla. See on üsna positiivne kuna siis saab veelgi kindlamalt loota RISO koosvõime raamistiku kasutuselevõtule.


zeroconf
Vana Pingviin
Vana Pingviin



Liitunud: 31.03.2007
Postitused: 1068


blank.gif
postituspostitatud: 19.12.2008, 11:38  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Teine võimalus on kas siis paralleelselt või ka ainult hakata harima inimesi vaba tarkvara teemal.

Lisaks peaks kuidagi leidma tee HTM-i, et koolides hakataks õpetama Linuxit jm vaba tarkvara. Et vähemalt uus pealetulev põlvkond oleks laiema silmaringiga. Lugege juba 7. mail 2004 "Õpetajate Lehes" ilmunud artiklit "Linux või Windows ehk mida teha informaatikaõpetusega?". Lisaks: sama artikkel ka Koolielus.

Koolilinux seda ju oli aga poolik lahendus ja väljund jäi kesiseks. Eelnevalt oleks tulnud analüüsida koolide olukorda ja vajadusi ning siis 100% samaväärsed süsteemid Linuxi peale üles ehitada ja selliselt ära pakendada ja juhenditega varustada, et koolid oleksid saanud kiirelt neid kasutusele võtta ja võimalikult valutult üle minna.

Näiteks paljuvihatud idanaaber Venemaa juurutab oma koolides algaval 2009. aastal Linuxit - http://pingviin.org/viewtopic.php?p=23790
Vt lisaks ka minut.ee uudist samal teemal.

Sest ega õpilastel erilist vahet pole - minul tulid nad arvutiklassi ja leidsid samamoodi veebilehitseja ikooni üles ja elu läks samamoodi edasi kui Windowsi all.

Samas kui need lapsed, kes täna koolis käivad ja vabatarkvara olemusest aru saavad ning seda kasutada oskavad, jõuavad Riigikokku ja valitsusse ehk siis otsustajateks siis on nemad palju mõistlikumad ja arusaavamad ning ei lükkaks sellist eelnõud enam tagasi nagu see praegu roheliste poolt esitatud eelnõuga juhtus.


zeroconf
Vana Pingviin
Vana Pingviin



Liitunud: 31.03.2007
Postitused: 1068


blank.gif
postituspostitatud: 19.12.2008, 11:58  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Niipalju kui ma seda istungi protokolli loen siis ei toimunud ega esitatud seal mingit tõsiteaduslikku analüüsi, et kas vaba tarkvara õigustaks või mitte. Otsustati lihtsalt puhsubjektiivsetel emotsioonidel asi ära nagu "jalgratta leiutamine, maisi kasvatamine, koostöövõimetus ja TCO" (rasvaselt kirjutatud tekst). Keegi neist otsustajatest ei teagi tegelikult, kas ka tegelikkuses asi nii on. Kuna M$-i jt kommertsfirmade ärihuvid mängus siis nii ka ilma pikemalt mõtlemata otsustati.

Et kas siis Astok ja Rõivas ongi kaks meest, kes otsustavad asja ära kogu Eestis?? Ehk peaks eelnevalt harima natuke Riigikogu liikmeid enne kui nad nii kaaluka otsuse langetavad. Kuidas saavad sellised inimesed asja üle otsustada, kes asjaga kursis ei ole ja kahe teise võhiku õhutustel asja otsustavad? See otsus on ikkagi ju kümnete ning kümnete miljonite kroonidega seotud! Masendav! Lihtsalt masendav!!

Muidugi ei ütle keegi, et olemasolevaid lepinguid peaks hakkama otsekohe üles ütlema ent samas uusi ei tuleks enam sõlmida ja enne kui olemasolevad lepingud lõppevad, tuleks vabatarkvarale üle minna. 3 aastat on paras üleminekuperiood.

Kindlasti on kasulik ka siin foorumis juba eespool viidatud Marek Strandbergi selgitust lugeda. Selline kõnekäänd on: "Aga mis see ute määgimine aitab kui oinas pead ei pööra". Ehk et mis kasu on Marek Strandbergi selgitustest kui asi ikkagi tagasi lükatakse otsustajate vähese harituse ja silmaringi tõttu ning ilma reaalset tasuvusanalüüsi tegemata.


sander85
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 39
Liitunud: 08.08.2005
Postitused: 4359
Asukoht: Tallinn (vahel ka Virtsu)
Distributsioon: Mageia, Debian, CentOS
estonia.gif
postituspostitatud: 19.12.2008, 13:11  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

zeroconf kirjutas:
Niipalju kui ma seda istungi protokolli loen siis ei toimunud ega esitatud seal mingit tõsiteaduslikku analüüsi, et kas vaba tarkvara õigustaks või mitte. Otsustati lihtsalt puhsubjektiivsetel emotsioonidel asi ära nagu "jalgratta leiutamine, maisi kasvatamine, koostöövõimetus ja TCO" (rasvaselt kirjutatud tekst). Keegi neist otsustajatest ei teagi tegelikult, kas ka tegelikkuses asi nii on. Kuna M$-i jt kommertsfirmade ärihuvid mängus siis nii ka ilma pikemalt mõtlemata otsustati.

Et kas siis Astok ja Rõivas ongi kaks meest, kes otsustavad asja ära kogu Eestis?? Ehk peaks eelnevalt harima natuke Riigikogu liikmeid enne kui nad nii kaaluka otsuse langetavad. Kuidas saavad sellised inimesed asja üle otsustada, kes asjaga kursis ei ole ja kahe teise võhiku õhutustel asja otsustavad? See otsus on ikkagi ju kümnete ning kümnete miljonite kroonidega seotud! Masendav! Lihtsalt masendav!!

Muidugi ei ütle keegi, et olemasolevaid lepinguid peaks hakkama otsekohe üles ütlema ent samas uusi ei tuleks enam sõlmida ja enne kui olemasolevad lepingud lõppevad, tuleks vabatarkvarale üle minna. 3 aastat on paras üleminekuperiood.

Kindlasti on kasulik ka siin foorumis juba eespool viidatud Marek Strandbergi selgitust lugeda. Selline kõnekäänd on: "Aga mis see ute määgimine aitab kui oinas pead ei pööra". Ehk et mis kasu on Marek Strandbergi selgitustest kui asi ikkagi tagasi lükatakse otsustajate vähese harituse ja silmaringi tõttu ning ilma reaalset tasuvusanalüüsi tegemata.


offtopic, aga üldiselt oled sa üsna nobe oma olemasolevaid postitamisi muutma, "muuda" nupp pole sulle võõras, ehk palun seletad lahti, miks on viimased kolm postitust sinult?!


aethralis
Pingviini aktivist
Pingviini aktivist



Liitunud: 21.10.2007
Postitused: 160

Distributsioon: Ubuntu 20.04
blank.gif
postituspostitatud: 19.12.2008, 17:21  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

KristjanS kirjutas:
Vaba tarkvara kasutajana olen igasuguse piraatluse vastu, selle (vaba tarkvara) levik on siiani suurim murelaps, ning piraatlus ainult aitab monopolidel (Adobe, Microsoft...) püsima jääda.


Nii see osaliselt on. Aga piraadipartei ei toeta piraatlust vaid on praeguse patendi ja intellektuaalomandi seaduste muutmiseks ellu kutsutud. Piraatlus on muidugi praeguste sedustega rahulolematuse väljenduse üks osa ja iseenesest üsna kahtlane suund. Aga mitte täiesti - tänu sellele (napster jms) on probleem jõudnud ka laiemalt kompaniide jms teadvusesse ning selle tõttu on juba praegu nt amazon jt pakkumas ilma drm-ita mp3-esid.

Selle jaoks on hea lugemine: http://arstechnica.com/articles/culture/book-review-2008-05.ars/ Kui raamatut ennast pole tahtmine lugeda, siis selle arvustuse võiks läbi vaadata. Illumineeriv.


zeroconf
Vana Pingviin
Vana Pingviin



Liitunud: 31.03.2007
Postitused: 1068


blank.gif
postituspostitatud: 19.12.2008, 18:27  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

sander85 kirjutas:
offtopic, aga üldiselt oled sa üsna nobe oma olemasolevaid postitamisi muutma, "muuda" nupp pole sulle võõras, ehk palun seletad lahti, miks on viimased kolm postitust sinult?!


Just seetõttu ongi 3 postitust, et ei ole muutnud olemasolevaid vaid tegin uue postituse kui uus mõte tekkis. On nüüd midagi siis valesti???


sander85
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 39
Liitunud: 08.08.2005
Postitused: 4359
Asukoht: Tallinn (vahel ka Virtsu)
Distributsioon: Mageia, Debian, CentOS
estonia.gif
postituspostitatud: 19.12.2008, 18:50  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

zeroconf kirjutas:
sander85 kirjutas:
offtopic, aga üldiselt oled sa üsna nobe oma olemasolevaid postitamisi muutma, "muuda" nupp pole sulle võõras, ehk palun seletad lahti, miks on viimased kolm postitust sinult?!


Just seetõttu ongi 3 postitust, et ei ole muutnud olemasolevaid vaid tegin uue postituse kui uus mõte tekkis. On nüüd midagi siis valesti???


mitte nüüd nii valesti, aga üldiselt on võimalik oma mitu mõtet ka sama postituse sees ära väljendada ja selline mitme järjestikuse postituse tekitamine sama kasutaja poolt on pigem ebavajalik ning lõpuks võib hakata ka foorumit koormama, seda eriti otsingu osas..


Sisyphos
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 61
Liitunud: 24.02.2008
Postitused: 602

Distributsioon: Slackware
estonia.gif
postituspostitatud: 19.12.2008, 19:04  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Terve see foorum on täis peateemast kõrvale ujunud jutulõngasid.
Miks moderaator nüüd siin järsku ühte kasutajat ohjata püüab ?
Püüaks ikka kõigile ühe puuga mõõta ! Või siis mõõtmata jätta...

_________________
Image

illukas
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 44
Liitunud: 24.10.2006
Postitused: 2036


norway.gif
postituspostitatud: 19.12.2008, 19:28  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

see järjest postitamine on pigem positiivne, sest kunagi oli hädaldamist ka midnighti postituste muutmisest aga see selleks

hiljuti puutusin kokku ühe vabavaralise kliendihaldus programmiga, mis oli otsast peale ise kirjutatud php+mysql. Firma kellelt nad tellisid oli ka lepingu järgi kohustatud 2 aasta vältel programmi muutma vastavalt kliendi vajadusele aga firma kadus turult ära ja tänaseks pankrot. Nüüd pidi tööle võtma progeja kes endale asja selgeks tegi ja ka muutis ning küsis samas suurusjärgus summa. Ja vot siis hakati hädaldama, et kuradi vaba tarkvara mehed.... Probleemi püstitus vale kuid olukord meil igapäevane

_________________
https://www.inlink.ee

Qilaq
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 55
Liitunud: 25.10.2006
Postitused: 1219
Asukoht: Linda Nisa
Distributsioon: Mageia, Mandriva Linux
estonia.gif
postituspostitatud: 19.12.2008, 21:04  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Ega seal pole ju vahet, kas vaba tarkvara või mittevaba - kui firma pankrotti läheb ja ära kaob, siis on toega hädas nii HumbaBumba kui ka Windowsi kasutajad. Aga kui HumbaBumba on vähemalt vaba tarkvara ja eriti kui veel ka enam-vähem korralikult dokumenteeritud, siis saab sellega vähemalt järje peale, mida suletud koodi ja/või dokumenteerituse puudumise korral on väga raske teha...


spott
Admin
Admin


Vanus: 43
Liitunud: 04.06.2005
Postitused: 8857

Distributsioon: Ubuntu
estonia.gif
postituspostitatud: 19.12.2008, 21:15  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Qilaq kirjutas:
Ega seal pole ju vahet, kas vaba tarkvara või mittevaba - kui firma pankrotti läheb ja ära kaob, siis on toega hädas nii HumbaBumba kui ka Windowsi kasutajad. Aga kui HumbaBumba on vähemalt vaba tarkvara ja eriti kui veel ka enam-vähem korralikult dokumenteeritud, siis saab sellega vähemalt järje peale, mida suletud koodi ja/või dokumenteerituse puudumise korral on väga raske teha...

Minul sama seiskoht.

Olen saaud oma vitsad tarkvara osas kätte Eesti väikeste tegijatega.

_________________
Tellige endale sünnipäevaks, sõbrapäevaks või muuks tähtpäevaks kingitus: Kingitused internetist - NetiKink.eu

wk
Vana Pingviin
Vana Pingviin



Liitunud: 24.10.2007
Postitused: 1133
Asukoht: Tallinn, vahel Vastseliina vald
Distributsioon: Debian, Kubuntu
estonia.gif
postituspostitatud: 19.12.2008, 22:02  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Kui selle eelnõu juurde korraks tagasi pöörduda, siis julgeks tähelepanu juhtida sellele, et tegemist oli väikese opositsioonierakonna ideega. Milline opositsiooni eelnõu võib läbi minna? Vastus: valitsuskriisi korral umbusalduseelnõu.

Kui asja sisust rääkida, siis kus on Eestis need ettevõtted, kes pakuvad vabavarale tuge? Võtame 2 suurt vabavara vaala serverites: apache ja mysql. Kas keegi pakub usaldusväärset tuge?

Desktopi poole vaatama hakates on asi tegelikult nukramgi, sest Linuxi tugi tähendab laias laastus vähemalt 4 distro tundmist.

Vaielda võib, et kas areng peab toimuma ülalt alla (valitsus lükkab takka) või alt üles (nõudlus kasvatab turuniši). Mulle meeldib ideaalis viimane, st et kui tarkvara on valmis võtavad inimesed selle ka kasutusele. Muidugi, kui valitsus selle avalikus sektoris peale suruks, paneks see asjad liikuma. Valitsus aga on meil liberaalkonservatiivne: pole nõudlust, milleks hakata kunstlikult (t)urgu ümber korraldama.

Minu jaoks on siiski veider see, kui paljud otsustajad, kes muidu MSi maapõhja kiruvad ja ka vaba tarkvara sõnades toetavad, oma ümber siiski MSi kasutavad. Vaba tarkvara tekitab hulgaliselt uut kohalikku oskusteavet, mida hiljem oleks võimalik eksportida. See võiks olla põhiline "jalgratta leiutamise" eesmärk.

_________________
Kõike hääd,
WK

zeroconf
Vana Pingviin
Vana Pingviin



Liitunud: 31.03.2007
Postitused: 1068


blank.gif
postituspostitatud: 20.12.2008, 23:49  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

natuke "lõbusat" lugemist "kinosaalist"
http://tulevikuveeb.blogspot.com/2008/12/nekroloog-ikt-innovatsioonile-eestis.html


zeroconf
Vana Pingviin
Vana Pingviin



Liitunud: 31.03.2007
Postitused: 1068


blank.gif
postituspostitatud: 21.12.2008, 00:49  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

aethralis kirjutas:
Kas siin pole peamine küsimus mitte samalaadses mõistmatuses, mis kiriku puhulgi. Pidavalt heidetakse kirikule ette, et see surub oma õpetust peale. Kas sedasama ei saaks ette heita ka vaba tarkvara pooldajatele, sest nemadki levitavad oma veendumusi ja üritavad saada teisi oma nõusse. Miks? Sest on tekkinud kujutlus, et see, millega ise tegeletakse oleks kasulik teistelegi. Mina sel põhjusel ammu enam ei soovita kellelgi kasutada vaba tarkvara vaid aitan, siis kui küsitakse. Et ei tekiks sama jama mille on põhjustanud mõningate kirstluse või siis kristluse sildi all oma veidrate õpetuste levitamisega tegelevate tüüpide rahmeldamine. Kõik on vihased. Õppida võiks sest nii palju, et kui ise näed mingis asjas head ja kasulikku, siis ei ole mõtet seda liiga ägedalt teistele seletama ka hakata. Tekib vastureaktsioon, mis on ka paraku loomulik.

Eks ka selle pärast on üsna palju linuxi (ägedaid) pooldajaid võrreldud fanaatikute ja fundamentalistidega. Idee poolest ongi asi nii – neid inimesi saab küll hästi mõista, kuid nende tegutsemismeetodid on paraku liiga radikaalsed ja seega valed. Neid näiteid võiks tuua veelgi.


Sama siis võiks ju öelda ka kommertstarkvara pakkujate kohta! Miks siis surutakse meile peale kommertstarkvara? Miks surutakse iseäranis Microsofti tarkvara peale? Miks sunnitakse meid seda kasutama? Ma saaks aru kui kõigepealt võetakse see, mis vabalt ja tasuta saadaval on ja siis tasapisi ehk keegi kasutab ka kommertstarkvara ent me ei saa ju eeldada, et kõik seda osta jaksavad!

Seega on praegused kommertstarkvara pealesurujad oluliselt ägedamad. Tekib küsimus, et kas Microsoft maksab selle eest teatud isikutele, et need ei laseks sarnaseid eelnõusid läbi Riigikogus ja nõuaksid ka muidu Microsofti tarkvara ja failivormingute kasutamist?

Väidetavalt ei ole Microsoft & tema toodang kohustuslik ent niipea kui tahetakse midagi muud kasutada siis äkki selgub, et on kohustuslik? Kui natukenegi strateegilisemalt mõelda siis on äärmiselt ohtlik sõltuda miski suurriigi monopoolsetest tarkvaratootjatest. Samas kui nüüd sellel teemal mõtlema hakatakse ja suisa eelnõugi algatatakse siis võideldakse sellele ägedalt vastu ja hääletatakse maha.

Siin on kaks varianti - kas otsustajad on harimata võhikud antud küsimuses või siis neile makstakse (ja mitte vähe) kommertsfirmade (eriti Micro$ofti) poolt, et nad laulaksid neile meelepärast laulu.

Samas ise arvan, et meil tuleks nüüd kogukonna erakorraline kokkusaamine teha & arutada edasisi tegevusplaane. Siin foorumis kirimalet mängides ei jõua me eriti kaugele. See kokkusaamine võiks olla laupäeval - siis saavad tööinimesed ka tulla.

Kui füüsiliselt ei ole võimalik siis võiks reaalajas virtuaalseltki suhelda. Või siis võimaldada neil, kes tulla ei saa, virtuaalselt osaleda:
http://ekiga.org/
http://www.skype.com/allfeatures/conferencecall/
http://www.c2call.com/
http://www.exefind.com/free-conference-call/
http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_VoIP_software


daddo
Pingviini kasutaja
Pingviini kasutaja



Liitunud: 19.07.2005
Postitused: 98

Distributsioon: Ubuntu
estonia.gif
postituspostitatud: 17.02.2009, 13:21  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Rohelised ja Marek Strandberg oleks pidanud oma eelnõuga praeguse majandusolukorrani ootama ja nüüd laiemal kõlapinnal asjale nii lähenema, et isegi nüüd, kui majanduskriis on käes, eelistab valitsus igalt poolt mujalt (loe: eestlase "seljast") seda 8 kärpemiljardit kokku kraapida, aga MS-i nuumab mõnuga edasi! Raiume aga ühe (vana rasva arvel) juurdunud kommertstarkvara ainult ühe versiooni eluea näitel, kui kasulik on MS-ile raha maksta ja valetame kogu rahvale hoopis pikema ajaperioodi lõikes.
Ma tahaks näha seda poliitikut, kes julgeb väita, et viies koolides tänasel päeval kogu õppe avatud tarkvarale ja avatud standarditele, et siis näiteks 10-15 aasta pärast saaks tasulise operatsioonisüsteemi või rakendustarkvara kasutamine olla odavam, kui inimeste poolt kasutada osatava tasuta ja vaba tarkvara kasutamine. Ja inimesed oskaks seda kasutada, sest nad saavad vastavat väljaõpet kõige tavalisemates arvutitundides kõige tavalisemates põhi-, kesk-, kutsekoolis või gümnaasiumis. Ja kui kogu Eesti ühiskond elaks avatud tarkvara ja avatud dokumendivormingute meeles, siis oleks juba paari aasta pärast siin ettevõtted, mis pakuks kasutajatuge linuxile ja OpenOffice.org-ile sama professionaalselt kui tänasel päeval pakutakse seda Windowsile ja MS Office-le (mida meist ju enamus viimase 10-15 aasta jooksul tavalises arvutitunnis õppinud oleme...). Täpselt sama oleks ka erinevate kursuste kuulutustes ajalehtedes: leiaks sealt vabalt ka kuulutusi, kus pakutakse näiteks OpenOffice.org tarkvara kõrgtaseme kursust.

Ehk kogu see üleminek on vaid tahtmise asi ja praegult see poliitiline tahe puudub.


kiirtee
Pingviini aktivist
Pingviini aktivist


Vanus: 40
Liitunud: 25.04.2007
Postitused: 382
Asukoht: Tallinn
Distributsioon: Estobuntu 8.09
estonia.gif
postituspostitatud: 17.02.2009, 17:56  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

daddo kirjutas:
Rohelised ja Marek Strandberg oleks pidanud oma eelnõuga praeguse majandusolukorrani ootama ja nüüd laiemal kõlapinnal asjale nii lähenema, et isegi nüüd, kui majanduskriis on käes, eelistab valitsus igalt poolt mujalt (loe: eestlase "seljast") seda 8 kärpemiljardit kokku kraapida, aga MS-i nuumab mõnuga edasi! Raiume aga ühe (vana rasva arvel) juurdunud kommertstarkvara ainult ühe versiooni eluea näitel, kui kasulik on MS-ile raha maksta ja valetame kogu rahvale hoopis pikema ajaperioodi lõikes.
Ma tahaks näha seda poliitikut, kes julgeb väita, et viies koolides tänasel päeval kogu õppe avatud tarkvarale ja avatud standarditele, et siis näiteks 10-15 aasta pärast saaks tasulise operatsioonisüsteemi või rakendustarkvara kasutamine olla odavam, kui inimeste poolt kasutada osatava tasuta ja vaba tarkvara kasutamine. Ja inimesed oskaks seda kasutada, sest nad saavad vastavat väljaõpet kõige tavalisemates arvutitundides kõige tavalisemates põhi-, kesk-, kutsekoolis või gümnaasiumis. Ja kui kogu Eesti ühiskond elaks avatud tarkvara ja avatud dokumendivormingute meeles, siis oleks juba paari aasta pärast siin ettevõtted, mis pakuks kasutajatuge linuxile ja OpenOffice.org-ile sama professionaalselt kui tänasel päeval pakutakse seda Windowsile ja MS Office-le (mida meist ju enamus viimase 10-15 aasta jooksul tavalises arvutitunnis õppinud oleme...). Täpselt sama oleks ka erinevate kursuste kuulutustes ajalehtedes: leiaks sealt vabalt ka kuulutusi, kus pakutakse näiteks OpenOffice.org tarkvara kõrgtaseme kursust.

Ehk kogu see üleminek on vaid tahtmise asi ja praegult see poliitiline tahe puudub.


OK, väga tore, aga ainult siia pingviini foorumi postitamisest on sellest vähe. Ka osale.ee-s oleks vähe, sest see keskkond tundub, et on nagu tom, mis pole veel korralikult käima läinud, loodetavasti siiski läheb. Konkreetselt keegi ei saa ju öelda, et nüüd on vaja üle minna ja tuleb teha, peaks ikkagi tekkima mingi nõudlus/vajadus. Ehk kunagi tekib. Võib-olla võiks keegi mingi resolutsiooni tekitada või a'la 40-s kiri koostöös justiitsministeeriumiga (seal tundub asi olevat tööle läind), välja arvatud muidugi selle minister.


Näita (aja järgi):      
Postita uus teemaVasta teemale


Vaata järgmist teemat
Vaata eelmist teemat
Powered by phpBB2 Plus based on phpBB © 2001/7 phpBB Group