Portaal Portaal Pingviini veeb foorumi pealeht
  Viki  |  IRC  |  Otsing  |  Küsimused ja vastused  |  Profiil  |  Privaatsõnumite vaatamiseks logi sisse  | Logi sisse või Registreeru
<empty>
Vaata järgmist teemat
Vaata eelmist teemat

Postita uus teemaVasta teemale
Autor Sõnum
Catfish
Pingviini aktivist
Pingviini aktivist


Vanus: 45
Liitunud: 05.10.2007
Postitused: 298
Asukoht: Läänemaa
Distributsioon: Newnigma2 / openSuSE - 12.2
estonia.gif
postituspostitatud: 20.07.2008, 11:51  postituse pealkiri:  Kas Linux on tõesti mõeldud ainult vanarauale ?  

Olen siiamaani installinud ja kasutanud Linuxit vanematel lauaarvutitel ja üsnagi rahule jäänud.
Mõnda aega tagasi ostsin aga tutika läppari (Lenovo 3000 N200) ja minu arvamus Linuxist kui heast asjast sai ränga tagasilöögi...

Proovisin kahte juhtivamat distrot: Mandrivat ja openSuset.
Esimene üllatus oli heli puudumine, kuigi õige draiver oli olemas.
http://pingviin.org/viewtopic.php?t=4998&highlight=
Kaardilugeja loomulikult ei tööta.
Sõrmejäljeskänner ka mitte.
Suspend jamab.
Kui lubada Compize töölaua efektid siis videopleierite ekraanid näitavad ainult musta pilti. Kusjuures ürgvana celeroniront suudab korraga videot näidata ja 3D deski üleval hoida. Vaevaliselt muidugi Smile

Ma spetsiaalt otsisin ilma akendeta läpaka ja nüüd pean siis ikkagi Vista ka ostma.
Naise läpakas (Dell Inspiron 1525) on kuu aega muretult Vistaga jooksnud.... ja siis me siin arutleme, et miks Linux ei levi.... siililegi selge miks ei levi.
Kes selles süüdi on, kas riistvaratootjad või keegi muu - see juba hoopis teine teema.

_________________
Ära varasta muusikat!! http://www.jamendo.com/en/albums

Qilaq
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 54
Liitunud: 25.10.2006
Postitused: 1219
Asukoht: Linda Nisa
Distributsioon: Mageia, Mandriva Linux
estonia.gif
postituspostitatud: 20.07.2008, 12:17  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

On ka teistsuguseid kogemusi: http://www.dws.eclipse.co.uk/n200linux.html
Lisaks võib lugeda http://www.joshual.me.uk/?p=29 ja http://www.linlap.com/wiki/Lenovo+3000+N200 .

_________________
Tõlkija (Mandriva Linux, KDE, Scribus, CUPS)

Satikas
Pingviini aktivist
Pingviini aktivist



Liitunud: 22.06.2007
Postitused: 193
Asukoht: Põlva
Distributsioon: Mageia2, PCLinuxOS
estonia.gif
postituspostitatud: 20.07.2008, 13:04  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Sul Catfish lihtsalt paha tuju või mõttetegevus enne kuu lõppu läinud säästurežiimile Smile

Milline on olukord windoosa paigaldamisel kui sul tootjapoolseid draivereid ei ole?
Ekraanilahutus tavaliselt 800x600
Audio - 0
Wi-Fi - 0
Kiirklahvid - 0
Kaardilugeja - 0
Mixer - 0
jne.
Tõsi, taoline seis siis kui peale ajada XP-d, vistal riistvara tugi oluliselt parem aga ütleks et mitte sugugi etem kui suvalisel pingviinil.
Või vaatame asja teisest küljest, valid vista - paigaldad draiverid next-next ja asi valmis, palju see maksab, miski poolteist, tahad maakeelset hulga rohkem. Kas päevaga teenid selle raha, mina mitte, külla aga päevaga kui vaja leian tavaliselt ikka riisvara toele lahenduse. See selleks, oletame et lõpuks on sul mõlemad töötavad opid üleval ja mis edasi
vista - spy-, ad-. ja tont teab veel mis wared, viirused, üllatusena võid leida et miskise printeri, skänneri või muu jubina käimasaamine veel suurem peavalu kui linuxis, ära tule ütlemagi et vistat mugavam kasutada kui linuxit, no pole ju.
See muidigi pelgalt minu arvamus ja ei pretendeeri sugugi absoluutsele tõele aga ehk võtad siiski korraks hoogu maha ja ehk annad linuxile selle andeks et ta kohe su audiot ja kaarti üles ei leidnud Smile


sander85
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 38
Liitunud: 08.08.2005
Postitused: 4359
Asukoht: Tallinn (vahel ka Virtsu)
Distributsioon: Mageia, Debian, CentOS
estonia.gif
postituspostitatud: 20.07.2008, 13:08  postituse pealkiri:  Re: Kas Linux on tõesti mõeldud ainult vanarauale ?  

Catfish kirjutas:
Olen siiamaani installinud ja kasutanud Linuxit vanematel lauaarvutitel ja üsnagi rahule jäänud.
Mõnda aega tagasi ostsin aga tutika läppari (Lenovo 3000 N200) ja minu arvamus Linuxist kui heast asjast sai ränga tagasilöögi...

Proovisin kahte juhtivamat distrot: Mandrivat ja openSuset.
Esimene üllatus oli heli puudumine, kuigi õige draiver oli olemas.
http://pingviin.org/viewtopic.php?t=4998&highlight=
Kaardilugeja loomulikult ei tööta.
Sõrmejäljeskänner ka mitte.
Suspend jamab.
Kui lubada Compize töölaua efektid siis videopleierite ekraanid näitavad ainult musta pilti. Kusjuures ürgvana celeroniront suudab korraga videot näidata ja 3D deski üleval hoida. Vaevaliselt muidugi Smile

Ma spetsiaalt otsisin ilma akendeta läpaka ja nüüd pean siis ikkagi Vista ka ostma.
Naise läpakas (Dell Inspiron 1525) on kuu aega muretult Vistaga jooksnud.... ja siis me siin arutleme, et miks Linux ei levi.... siililegi selge miks ei levi.
Kes selles süüdi on, kas riistvaratootjad või keegi muu - see juba hoopis teine teema.


iga GPL litsents ütleb, et kasutamine omal vastutusel ja kuna oled tasuta saanud, siis pead ka ise natuke vaeva nägema, et see töötaks, kui sa seda ei viitsi, siis sinusugustele viripillidele ongi M$ tooted mõeldud, kus iga vea puhul saab süüdistada süsteemi, mitte iseennast, eks selleks seda raha makstaksegi, et siis on kedagi süüdistada..

juba mitu aastat olen linuxit erinevatel läpakatel jooksutanud ja seni töötab üsna laitmatult, sõrmejälje lugeja jah tõesti ei tööta, sest pole veel draiverit, aga nagu tglt ka, mida krdit ma sellega ikka teen, parooli trükkimine on 3x kiirem kui üritada vahel oma sõrmejälge sellele lugejale sisse sööta Smile

_________________
Image Image Image

asjameez
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 34
Liitunud: 09.03.2007
Postitused: 428
Asukoht: Tallinn
Distributsioon: Kubuntu
estonia.gif
postituspostitatud: 20.07.2008, 15:00  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Kunagi ühel HP läpakal sain sõrmejäljelugeja isegi suure pusimise peale tööle. Ja x-in-1 kaardilugejad peaks vist vähemalt SD kaarti suutma lugeda. Võimalik, et saab ka teised kaardid tööle. Pole viitsinud jamada kuna vaja ei ole.

Viimasel poole aastal olen saanud kohe kogu raudvara kõikidel läpakatel Linuxiga tööle. WiFi, BT, video, heli, suspend jne. Windowsis otsi nagu loll draivereid taga netist.


sadiini
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 53
Liitunud: 28.12.2007
Postitused: 1456
Asukoht: Otsige mind kolmandalt planeedilt...
Distributsioon: Lubuntu, Bodhi, Feren OS
estonia.gif
postituspostitatud: 20.07.2008, 16:17  postituse pealkiri:  Re: Kas Linux on tõesti mõeldud ainult vanarauale ?  

Catfish kirjutas:

Kui lubada Compize töölaua efektid siis videopleierite ekraanid näitavad ainult musta pilti. Kusjuures ürgvana celeroniront suudab korraga videot näidata ja 3D deski üleval hoida. Vaevaliselt muidugi Smile

Ma spetsiaalt otsisin ilma akendeta läpaka ja nüüd pean siis ikkagi Vista ka ostma.
Naise läpakas (Dell Inspiron 1525) on kuu aega muretult Vistaga jooksnud.... ja siis me siin arutleme, et miks Linux ei levi.... siililegi selge miks ei levi.
Kes selles süüdi on, kas riistvaratootjad või keegi muu - see juba hoopis teine teema.

Mis puudutab compiz sisteemi, siis oleks enne aktiveerimist tark nVidia draiver peale lasta. Täitsa olemas ta sääl nVidia lehel.
Ja kui hätta jääd, siis kutsu Siil appi. Tema oskab.


Catfish
Pingviini aktivist
Pingviini aktivist


Vanus: 45
Liitunud: 05.10.2007
Postitused: 298
Asukoht: Läänemaa
Distributsioon: Newnigma2 / openSuSE - 12.2
estonia.gif
postituspostitatud: 20.07.2008, 17:20  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Mis ma postitusega öelda tahtsin on see, et vanematele rontidele on Linux 5+
Seevastu aga uuemate pillidega tuleb omajagu vaeva näha. Kui põhitegevusala ei ole IT-ga seotud siis kulub ikka omajagu aega ja vaeva küll, et kõik korralikult tööle saada Smile


Tsitaat:
iga GPL litsents ütleb, et kasutamine omal vastutusel ja kuna oled tasuta saanud, siis pead ka ise natuke vaeva nägema, et see töötaks, kui sa seda ei viitsi, siis sinusugustele viripillidele ongi M$ tooted mõeldud, kus iga vea puhul saab süüdistada süsteemi, mitte iseennast, eks selleks seda raha makstaksegi, et siis on kedagi süüdistada..


Kes öelnud on, et ma ei ole korralikult eelinstallitud kommertslinuxiga arvuti eest valmis raha välja käima ?!
Millegipärast meie MS riigis selle äriga eriti ei tegeleta.


Tsitaat:
Milline on olukord windoosa paigaldamisel kui sul tootjapoolseid draivereid ei ole?

Sellist rauda on suht raske leida millele winnilise draivereid pole.


Tsitaat:
Mis puudutab compiz sisteemi, siis oleks enne aktiveerimist tark nVidia draiver peale lasta. Täitsa olemas ta sääl nVidia lehel.

Mis draiver ? Äkki valgustad lähemalt.
Kaart on Inteli GM965 itegr.

_________________
Ära varasta muusikat!! http://www.jamendo.com/en/albums

sander85
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 38
Liitunud: 08.08.2005
Postitused: 4359
Asukoht: Tallinn (vahel ka Virtsu)
Distributsioon: Mageia, Debian, CentOS
estonia.gif
postituspostitatud: 20.07.2008, 17:37  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

sa süüdistad linuxit kui peaksid süüdistama riistvara tootjaid, kes ei toeta oma riistvara linuxi draiveritega..

ja ega saa otseselt ju neidki süüdistada, sest linuxi kasutajaid maailmas on alla 1% praegusel hetkel ja see pole just suurem asi turg, mille nimel raha kulutada.. aga asjad paranevad ja see on hea märk.. kui sinul pole kannatust tegeleda sellega, et ise üritada oma probleemid lahendada, siis järelikult ei ole linux sinu jaoks..

paljud linuxi draiverid on tulnud entusiastide poolt, kes investeerivad oma vaba aega, et saada valmis draiver sinu linuxile.. ma arvan, et võiks olla väheke respecti nende inimeste vastu ja võiksid oma virina toppida kuhugi enda teada.. on loomulik, et kui riistvaratootja ise pole oma wifikaardile draiverit teinud, siis järgmine päev peale selle riistvaratüki väljatulekut ei ole seal koheselt toimivat linuxi draiverit Rolling Eyes

_________________
Image Image Image

illukas
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 43
Liitunud: 24.10.2006
Postitused: 2036


norway.gif
postituspostitatud: 20.07.2008, 17:53  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Ma vaidleks siinkohal sanderile nati vastu:
kui keegi ei virise siis ei ole probleemi aga kui virisetakse siis on probleem olemas.

viga peitub ikka riistvara tootjates ja ka softi tootjates. Miks softis, vihjeks adobe flash ja 64 bitine linux

edit kurjam pool teksti läks kaduma ennist




Viimati muutis illukas 20.07.2008, 18:24; muudetud 1 kord
Meelis
Pingviini aktivist
Pingviini aktivist



Liitunud: 23.07.2007
Postitused: 297

Distributsioon: Xubuntu
estonia.gif
postituspostitatud: 20.07.2008, 18:04  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Arvuti ostmisel on vaja kõigepealt järgi uurida, kas Linux toetab arvuti riistvara. Kui toetab, siis võib arvuti osta.


Qilaq
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 54
Liitunud: 25.10.2006
Postitused: 1219
Asukoht: Linda Nisa
Distributsioon: Mageia, Mandriva Linux
estonia.gif
postituspostitatud: 20.07.2008, 18:15  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Sander on väga hästi ära tabanud asja tuuma: nii riistvara kui ka tarkvara tootjad on enamasti ikka orienteeritud kasumile ja toodavad seda, mis on neile kasulik. Kui Linuxi protsent on ühekohaline, siis on see kõigest nišitoode, millele ei ole mõtet ressursse raisata. Mäletavad ju kõik, et suhtumine hakkas tunduvalt muutuma, kui sellised hiiglased nagu Novell ja Sun pilgu Linuxi poole pöörasid - see ajendas ka teisi asja tõsisemalt võtma. Ja kui hiiglasuurel Hiina turul selgus, et valitsuse toetus kaldub "hiina Linuxi" kasuks (Punalipuline Linux või mis see neil seal on), leidsid ka suurtootjad nVidia ja ATI, et on viimane aeg reele hüpata ja hakkasid palehigis Linuxi tuge pakkuma.

_________________
Tõlkija (Mandriva Linux, KDE, Scribus, CUPS)

sips
Pingviini aktivist
Pingviini aktivist



Liitunud: 20.05.2006
Postitused: 288

Distributsioon: Arch
estonia.gif
postituspostitatud: 20.07.2008, 18:36  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Mis 1% jutt see siin käib? Selle põhjal võiks küsida, kas Eestisse ikka tasub raudvara exportida, isegi 1%'st jääb asi kaugele?!

_________________
PS! Vanaisale ei saa Linuxit peale lasta.

Catfish
Pingviini aktivist
Pingviini aktivist


Vanus: 45
Liitunud: 05.10.2007
Postitused: 298
Asukoht: Läänemaa
Distributsioon: Newnigma2 / openSuSE - 12.2
estonia.gif
postituspostitatud: 20.07.2008, 19:05  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Tsitaat:
sa süüdistad linuxit kui peaksid süüdistama riistvara tootjaid, kes ei toeta oma riistvara linuxi draiveritega..

ja ega saa otseselt ju neidki süüdistada, sest linuxi kasutajaid maailmas on alla 1% praegusel hetkel ja see pole just suurem asi turg, mille nimel raha kulutada.. aga asjad paranevad ja see on hea märk.. kui sinul pole kannatust tegeleda sellega, et ise üritada oma probleemid lahendada, siis järelikult ei ole linux sinu jaoks..

paljud linuxi draiverid on tulnud entusiastide poolt, kes investeerivad oma vaba aega, et saada valmis draiver sinu linuxile.. ma arvan, et võiks olla väheke respecti nende inimeste vastu ja võiksid oma virina toppida kuhugi enda teada.. on loomulik, et kui riistvaratootja ise pole oma wifikaardile draiverit teinud, siis järgmine päev peale selle riistvaratüki väljatulekut ei ole seal koheselt toimivat linuxi draiverit

Ei süüdista ma siin kedagi ega midagi. Loe esimest postitust: "Kes selles süüdi on, kas riistvaratootjad või keegi muu - see juba hoopis teine teema."
Sinu juttki ju kinnitab minu väidet, et Linux sobib rohkem vanematele arvutitele: "järgmine päev peale selle riistvaratüki väljatulekut ei ole seal koheselt toimivat linuxi draiverit"
Tsitaat:
Arvuti ostmisel on vaja kõigepealt järgi uurida, kas Linux toetab arvuti riistvara. Kui toetab, siis võib arvuti osta.



Kulla mees, ma ostsin ära AINSA ilma MS-i akendeta arvuti antud arvutimarketist.
Muidugi oleks mulle meeldinud samamoodi valida, et mida võtta mida jätta, nagu seda saavad teha Vista kasutajad. See variant, et osta Vistaga arvuti ja siis sinna Linux peale lasta on umbes sama jabur, kui osta bensiinimootoriga auto ja seejärel hakata sellele paigaldama diiselmootorit.

_________________
Ära varasta muusikat!! http://www.jamendo.com/en/albums

sips
Pingviini aktivist
Pingviini aktivist



Liitunud: 20.05.2006
Postitused: 288

Distributsioon: Arch
estonia.gif
postituspostitatud: 20.07.2008, 20:17  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Tsitaat:
Kulla mees, ma ostsin ära AINSA ilma MS-i akendeta arvuti antud arvutimarketist.

Mina valisin läpaka välja ja lasin lihtsalt hinnalt ning kõvakettalt selle M$'i eemaldada ja asi tahe (pidin lihtsalt ca 5 minutit ootama).
Enne muidugi kiikasin netist, kuidas minu väljavalitud distro, tulevase rauaga läbi saab.

_________________
PS! Vanaisale ei saa Linuxit peale lasta.

sadiini
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 53
Liitunud: 28.12.2007
Postitused: 1456
Asukoht: Otsige mind kolmandalt planeedilt...
Distributsioon: Lubuntu, Bodhi, Feren OS
estonia.gif
postituspostitatud: 20.07.2008, 21:33  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Catfish kirjutas:


Mis draiver ? Äkki valgustad lähemalt.
Kaart on Inteli GM965 itegr.

Ahjaa...
Ma siin vaatsin korraks netti http://www.trustedreviews.com/notebooks/review/2007/07/04/Lenovo-3000-N200-Notebook/p1 , sest oma sülelooma spetsi sa ju ei avaldanud.


Catfish
Pingviini aktivist
Pingviini aktivist


Vanus: 45
Liitunud: 05.10.2007
Postitused: 298
Asukoht: Läänemaa
Distributsioon: Newnigma2 / openSuSE - 12.2
estonia.gif
postituspostitatud: 20.07.2008, 22:25  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Tsitaat:
Mina valisin läpaka välja ja lasin lihtsalt hinnalt ning kõvakettalt selle M$'i eemaldada ja asi tahe (pidin lihtsalt ca 5 minutit ootama).
Enne muidugi kiikasin netist, kuidas minu väljavalitud distro, tulevase rauaga läbi saab.


Ja niisama lihtsalt müüja kohe koristas MS softi kõvakalt ära ja viskas plaadidki arvuti karbist välja ?
Järelikult käin valedes poodides ....

_________________
Ära varasta muusikat!! http://www.jamendo.com/en/albums

phisphere
Pingviini külastaja
Pingviini külastaja



Liitunud: 03.07.2008
Postitused: 22

Distributsioon: arch
blank.gif
postituspostitatud: 20.07.2008, 22:44  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

max.ee'st saab delli tellides mainida, et windowsi järele soovi ei ole ning hinnast võetakse vastav osa maha.

ma kujutan ette, et kui ka kusagil mujal sõna võtta, saab vabalt arvuti ilma opsüsteemita tellida.


illukas
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 43
Liitunud: 24.10.2006
Postitused: 2036


norway.gif
postituspostitatud: 21.07.2008, 00:20  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

it.ee-st saab ilma softita delli... vähemalt osadel kindlasti

_________________
https://www.inlink.ee

sips
Pingviini aktivist
Pingviini aktivist



Liitunud: 20.05.2006
Postitused: 288

Distributsioon: Arch
estonia.gif
postituspostitatud: 21.07.2008, 08:30  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Tsitaat:
Ja niisama lihtsalt müüja kohe koristas MS softi kõvakalt ära ja viskas plaadidki arvuti karbist välja ?
Järelikult käin valedes poodides ....

Jep.

Väljavalitu oli muidugi Dell Smile
Ja tööle sain/töötas: wifi, webcam, multimeedianupud, sinihamas, kaardilugeja, 3D
Pole katsetand: TV-out'i, mis ei togiks probleem olla ja "ieee 1394" pesa.

_________________
PS! Vanaisale ei saa Linuxit peale lasta.

ehhr
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 37
Liitunud: 14.03.2007
Postitused: 506
Asukoht: Pärnu
Distributsioon: Ubuntu 8.10, Elementary OS(Ubuntu 12.04)
estonia.gif
postituspostitatud: 21.07.2008, 08:46  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Catfish kirjutas:

Tsitaat:
Milline on olukord windoosa paigaldamisel kui sul tootjapoolseid draivereid ei ole?

Sellist rauda on suht raske leida millele winnilise draivereid pole.

Ei ole raske leida,võta suvaline bluetooth adapter ja näed kui keeruline võib ühe asja töölepanemine olla.Kui ma winni kasutasin,ostsin ma vähemalt 3 Bluetoothi junni ja ükski neist ei töödanud XP-s.Ei aidanud seal tootja driverid ega miski muu.Linuxis on aga kõik Bluetooth adapterid ideaalselt peale ühendamist kohe töötanud Wink


Näita (aja järgi):      
Postita uus teemaVasta teemale


Vaata järgmist teemat
Vaata eelmist teemat
Powered by phpBB2 Plus based on phpBB © 2001/7 phpBB Group