Portaal Portaal Pingviini veeb foorumi pealeht
  Viki  |  IRC  |  Otsing  |  Küsimused ja vastused  |  Profiil  |  Privaatsõnumite vaatamiseks logi sisse  | Logi sisse või Registreeru
<empty>
Vaata järgmist teemat
Vaata eelmist teemat

Postita uus teemaVasta teemale
Autor Sõnum
sander85
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 38
Liitunud: 08.08.2005
Postitused: 4359
Asukoht: Tallinn (vahel ka Virtsu)
Distributsioon: Mageia, Debian, CentOS
estonia.gif
postituspostitatud: 29.12.2008, 01:35  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

martin kirjutas:
sander85 kirjutas:
debiani expert install on tegelikult üsna selline kompaktne ja serverile sobiv..

mida sa selle expert install'i all mõtled? Aga ma olen kah hästi nõus sellessuhtes, et binaardistro võimaldab tunduvalt kiiremat tarkvara haldust.


paigaldamisel sai imo valida kusagilt alt expert valikud ja lasta peale ainult baasi väga minimaalse arvu pakkidega..

selle otsa saab siis oma süsteemi ehitama hakata..

_________________
Image Image Image

atrox
Pingviini aktivist
Pingviini aktivist


Vanus: 40
Liitunud: 15.03.2010
Postitused: 108

Distributsioon: openSUSE
estonia.gif
postituspostitatud: 20.03.2010, 15:08  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Mina olen aastaid kasutanud FreeBSD'd serverite peal ja võrreldes linuxiga on seda ikka palju lihtsam adminnida. Tulemüür PF vs IPTables on kah teema.. kuigi PF'il on mõned puudused (näiteks PPTP läbilase), siis on teda ikkagi palju lihtsam hallata.

Kasutasin FreeBSD'd ka desktopil, kuid pärast mitut aastat ja eriti siis, kui 90% lehekülgedest flashi täis hakkas minema, viskas ära flashi tugi - küll kasuta seda läbi linuxi emulaatori, küll firefoxi läbi wine.. väga mõttetu jebimine oli sellega pidevalt. Linuxi peal töötab flash vähemasti korralikult. Ma muidugi ei tea.. ehk on FreeBSD+flash osas kah viimase paari aasta jooksul mingeid suuri edusamme olnud..

Aga muidu on KDE ikka KDE ja kiiruse koha pealt ei saa eriti aru.. mulle on pigem tundunud, et linuxi peal on ta kuidagi paremini optimeeritud.


antik2
Vana Pingviin
Vana Pingviin



Liitunud: 09.10.2006
Postitused: 634

Distributsioon: Big Strong D...
blank.gif
postituspostitatud: 20.03.2010, 15:25  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

atrox kirjutas:
Kasutasin FreeBSD'd ka desktopil, kuid pärast mitut aastat ja eriti siis, kui 90% lehekülgedest flashi täis hakkas minema, viskas ära flashi tugi - küll kasuta seda läbi linuxi emulaatori, küll firefoxi läbi wine.. väga mõttetu jebimine oli sellega pidevalt. Linuxi peal töötab flash vähemasti korralikult. Ma muidugi ei tea.. ehk on FreeBSD+flash osas kah viimase paari aasta jooksul mingeid suuri edusamme olnud..


Leidsin huvitava blogi postituse:

http://thebackbutton.com/post_oldblogpost_73

Tsitaat:
I just watched Tinic from the Flash Player team demo two 64bit versions of Flash Player 10 here at FlashForward. One on Unbunu Linux and the other running on FreeBSD. Tinic also showed a 32bit version of the FreeBSD player. At this point however, there if no solid plan for release.


http://www.freebsd.org/doc/handbook/desktop-browsers.html

Flash 10 igastahes töötab FreeBSD 8.x-iga.


sander85
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 38
Liitunud: 08.08.2005
Postitused: 4359
Asukoht: Tallinn (vahel ka Virtsu)
Distributsioon: Mageia, Debian, CentOS
estonia.gif
postituspostitatud: 20.03.2010, 16:03  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

atrox kirjutas:
Mina olen aastaid kasutanud FreeBSD'd serverite peal ja võrreldes linuxiga on seda ikka palju lihtsam adminnida.


okei, siia siis küsimus, millele ma olen vastust otsinud päris kaua, aga pole leidnud..

kas keegi võiks anda skeemi, kuidas bsd uueneb..

keiss on see, et viimane kord kui freebsd'd proovisin, siis sattusin sellise jama otsa, et PHP pakk apache moodulit ei sisaldanud.. okei, käristame siis selle näiliselt mulle ebavajaliku portsuhunniku alla ja märgime seal vastava punkti ära, et saaks ka apache mooduli, nüüd on osa kama peal portsudest ja osa pakkidest, mille paganaga ma kontrollin, mis mu süsteemis antud momendil uuendamist vajab ja mis käskudega ma selle siis lõppeks ära uuendan, nii et pakid ja portsud konflikti ei läheks ja samas ma võiks kindel olla, et mul on up-to-date süsteem?

just seda käskude nimistut olen üritand otsida, aga seni olen saanud vastuseks mingi üldise jorina, aga mitte konkreetset õpetust, kuidas sellist kahe pakimajandusega süsteemi värskena hoida.. ei rahulda mõte, et lasen korra peale ja siis jääb nagu on..

_________________
Image Image Image

atrox
Pingviini aktivist
Pingviini aktivist


Vanus: 40
Liitunud: 15.03.2010
Postitused: 108

Distributsioon: openSUSE
estonia.gif
postituspostitatud: 20.03.2010, 16:09  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Mina olen alati kõike läbi portsude puu kompileerinud.. see, et PHP apache moodulit ei sisalda, on väga lihtsasti lahendatav - "make config" ja siis valid, et installitaks ka apache moodul.

Uuendamine käib siis "portupgrade" käsuga - kui midagi kipub konflikti minema vms, tuleb mõned asjad "make deinstall && make install" abil uuesti paigaldada. See muidugi oleneb olukorrast ja probleemide lahendamiseks võib jebimisega kogemusi tarvis olla - mul seda on, sest mul on selline vaimne haigus, et kõik soft peab alati kõige uuem olema Wink


Sisyphos
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 61
Liitunud: 24.02.2008
Postitused: 602

Distributsioon: Slackware
estonia.gif
postituspostitatud: 20.03.2010, 17:30  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

FreeBSD oli minu esimene enda installeeritud "linux". Kuid kahjuks iga kord tekkis varem-või-hiljem mingi sõltuvuste konflikt. Kas siis (kergesti/raskesti) ületatav või siis ka ületamatu.

Ja nii ma pöördun ikka ja jääle uuesti FreeBSD poole ja siis jälle pettun temas. Ega ma ilmaasjata omale kasutajanime Sisyphos ei valinud !

_________________
Image

atrox
Pingviini aktivist
Pingviini aktivist


Vanus: 40
Liitunud: 15.03.2010
Postitused: 108

Distributsioon: openSUSE
estonia.gif
postituspostitatud: 20.03.2010, 17:56  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Ega jah.. kui seda portsundust hästi mitte mõista ja väga manuaali ja muud abi lugeda ei viitsi, siis võib see parajalt probleeme tekitada. Aga kui sellest täielikult aru saada, on ta jällegi mu meelest paindlikum ja mõnusam, kui linuxi pakimajandus.


Sisyphos
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 61
Liitunud: 24.02.2008
Postitused: 602

Distributsioon: Slackware
estonia.gif
postituspostitatud: 20.03.2010, 18:26  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Pigem on see sõltuvuste jälgimine ülearu jäik. Mingi asja töötamiseks ja isegi kompileerimiseks peab olema mingi kindel number(alamnumber!) mingit kindlat pakki . Ja kui muutub mingi nn.emasõltuvus tuleb peaagu kogu portsust installeeritu kõik ümber kompilleerida. Ja nii sa muutkui ketrad ja ketrad ketast ja CPU-d. Mul vist ei olegi õnnestunud kogu süsteemi kõige uuemana saada. Ikka jäi mingi pakk vanaks.

Hiljem on mul selline tunne olnud , et ei olegi mõttet kõike kõige uuemana hoida, vaid turvauuendused ära teha. Kuid siis jääb kogu süsteem vanemaks kui portsud on. Ja kui siis tahad midagi uut portsust peale lasta siis on süsteem vana ja ei ole pääse suurema ümberkompileerimiseta.

Ja seepärast mulle Slackware meeldib. Kõik on enda vastutada, mitte mingi tobeda pakihalduri käes!

_________________
Image

sander85
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 38
Liitunud: 08.08.2005
Postitused: 4359
Asukoht: Tallinn (vahel ka Virtsu)
Distributsioon: Mageia, Debian, CentOS
estonia.gif
postituspostitatud: 20.03.2010, 19:20  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

aus arvamus siinkohal on, et see küll nüüd kuidagi lihtsamalt ei kõla, ei kõla ka väga realistlikult, et mingi aeg reaalselt kasutuses oleval serveril on teenus maas, sest kompileerimine on panges ja admin lahendab probleeme Rolling Eyes kui see on tõesti kõik, mis bsd pakkuda suudab, siis olen õigusega linuxi peal jäänud Confused

_________________
Image Image Image

atrox
Pingviini aktivist
Pingviini aktivist


Vanus: 40
Liitunud: 15.03.2010
Postitused: 108

Distributsioon: openSUSE
estonia.gif
postituspostitatud: 20.03.2010, 20:04  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Ehh, täiesti valesti aru saadud. Portsundamine suhteliselt lollikindel - ei ole nii, et paned teenuse seisma ja siis hakkad vaatama, kuidas kompileerimisega on.

Aga ma ei viitsi nüüd kah hakata kogu oma kogemustepagasit siin ära tooma, et mis ja kuidas täpselt käib.


sander85
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 38
Liitunud: 08.08.2005
Postitused: 4359
Asukoht: Tallinn (vahel ka Virtsu)
Distributsioon: Mageia, Debian, CentOS
estonia.gif
postituspostitatud: 20.03.2010, 20:11  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

atrox kirjutas:
Ehh, täiesti valesti aru saadud. Portsundamine suhteliselt lollikindel - ei ole nii, et paned teenuse seisma ja siis hakkad vaatama, kuidas kompileerimisega on.

Aga ma ei viitsi nüüd kah hakata kogu oma kogemustepagasit siin ära tooma, et mis ja kuidas täpselt käib.


atrox kirjutas:
kui midagi kipub konflikti minema vms, tuleb mõned asjad "make deinstall && make install" abil uuesti paigaldada.


ja mis moodi see teenus siis veel jookseb kui talle make deinstall teha?

linuxi kogemuste pagasi ma võin küll ära tuua:

ntx mandriva: urpmi --auto-update
ntx debian: aptitude update && aptitude safe-upgrade && aptitude autoclean

ja probleeme pole, konflikte pole, süsteem on värske.. kui su bsd kogemustepagas peaks siin suuremaks muutuma, siis see ei ole lihtsam kui linux..

_________________
Image Image Image

atrox
Pingviini aktivist
Pingviini aktivist


Vanus: 40
Liitunud: 15.03.2010
Postitused: 108

Distributsioon: openSUSE
estonia.gif
postituspostitatud: 20.03.2010, 20:16  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Ega BSD pole Windows, kus käimas olevat asja maha ei saa kustutada. Teenused jooksevad teatavasti RAM'is, mitte kuidagi on-lines otse kettalt.

Näiteks umbes nii: portupgrade apache\* && /usr/local/etc/rc.d/apache restart

Aga ei tea, kuidas see mu kogemustepagas siin suuremaks peaks muutuma? Smile


sander85
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 38
Liitunud: 08.08.2005
Postitused: 4359
Asukoht: Tallinn (vahel ka Virtsu)
Distributsioon: Mageia, Debian, CentOS
estonia.gif
postituspostitatud: 20.03.2010, 20:24  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

atrox kirjutas:
Ega BSD pole Windows, kus käimas olevat asja maha ei saa kustutada. Teenused jooksevad teatavasti RAM'is, mitte kuidagi on-lines otse kettalt.

Näiteks umbes nii: portupgrade apache\* && /usr/local/etc/rc.d/apache restart

Aga ei tea, kuidas see mu kogemustepagas siin suuremaks peaks muutuma? Smile


see on apache uuendamine, aga kuidas peaks olema kogu süsteem ja kui palju seejuures portsude hoidmine kettal ise veel ruumi võtab? mäletan, et see oli vist ka omajagu? ning portupgrade tirib siis iga kord mingi uue lademe portsude infot?

_________________
Image Image Image

atrox
Pingviini aktivist
Pingviini aktivist


Vanus: 40
Liitunud: 15.03.2010
Postitused: 108

Distributsioon: openSUSE
estonia.gif
postituspostitatud: 20.03.2010, 20:48  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Portsude hoidmine võtab mingi 400 MB vist. Ja seda infot tuleb eraldi uuendada, näiteks: portnsap fetch update

Kõikide portsude uuendamine: portupgrade -a -k


sander85
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 38
Liitunud: 08.08.2005
Postitused: 4359
Asukoht: Tallinn (vahel ka Virtsu)
Distributsioon: Mageia, Debian, CentOS
estonia.gif
postituspostitatud: 20.03.2010, 20:54  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

atrox kirjutas:
Portsude hoidmine võtab mingi 400 MB vist. Ja seda infot tuleb eraldi uuendada, näiteks: portnsap fetch update

Kõikide portsude uuendamine: portupgrade -a -k


aga kui nüüd portsu konfi on muudetud, siis mis moodi seda uuendamisel käsitletakse? eriti kui uue portsu konf erineb varasemast ja ma olen sisse viinud ka muudatusi?

_________________
Image Image Image

atrox
Pingviini aktivist
Pingviini aktivist


Vanus: 40
Liitunud: 15.03.2010
Postitused: 108

Distributsioon: openSUSE
estonia.gif
postituspostitatud: 20.03.2010, 21:24  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Need muudatused on suhteliselt harvad ja veel harvemad on juhused, kui need muudatused midagi ära lõhuvad (tavaliselt ikka backwards-compatible).

Ametlikult soovitatakse alati enne portsude uuendamist esiteks uuendused üle vaadata ja teiseks lugeda UPDATING faili, kus kõik võimalikud kitsaskohad kirjas on (seda viimast ma ise pole viitsinud eriti teha - kuna mul 24/7-kriitilisi servereid otseselt pole, siis on väga hästi kõlvanud ka katse-eksitus-meetod Smile).


illukas
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 43
Liitunud: 24.10.2006
Postitused: 2036


norway.gif
postituspostitatud: 20.03.2010, 23:49  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

kas keegi tark oskaks seda asja võrrelda gentoo pakimajandusega? ja kas nad üldse on võrreldavad, mind hakkas see bsd täitsa huvitama....

Kunagi kui bsd-d proovisin keerasin ka uuendamisega käki kokku ja sinna minu kogemus jäi


atrox
Pingviini aktivist
Pingviini aktivist


Vanus: 40
Liitunud: 15.03.2010
Postitused: 108

Distributsioon: openSUSE
estonia.gif
postituspostitatud: 21.03.2010, 01:01  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Ma FreeBSD kasutajana olen ka Gentoo ära proovinud. Gentoo portage ongi ju tuletatud päris otseselt FreeBSD portsudest. Idee ja loogika on nendel kummalgi süsteemil suhteliselt samad, vahendid (käsud, failid) vähe teised.


antik2
Vana Pingviin
Vana Pingviin



Liitunud: 09.10.2006
Postitused: 634

Distributsioon: Big Strong D...
blank.gif
postituspostitatud: 21.03.2010, 11:39  postituse pealkiri: Bad ! (teema puudub)  

sander85 kirjutas:
atrox kirjutas:
Ega BSD pole Windows, kus käimas olevat asja maha ei saa kustutada. Teenused jooksevad teatavasti RAM'is, mitte kuidagi on-lines otse kettalt.

Näiteks umbes nii: portupgrade apache\* && /usr/local/etc/rc.d/apache restart

Aga ei tea, kuidas see mu kogemustepagas siin suuremaks peaks muutuma? Smile


see on apache uuendamine, aga kuidas peaks olema kogu süsteem ja kui palju seejuures portsude hoidmine kettal ise veel ruumi võtab? mäletan, et see oli vist ka omajagu? ning portupgrade tirib siis iga kord mingi uue lademe portsude infot?


Kogu portide süsteemi uuendamine käib nii:

Kood:
# portupgrade -af


-af tähendab, et uuendatakse KÕIK installeeritud pordid ja ei küsita sinu arvamust.

Vanad distributsiooni arhiivifailid saad kustutada käsuga

Kood:
# rm -r /usr/ports/distfiles/*

või nii:
Kood:
# portsclean -C



See käsk kustutab ära internetist allatõmmatud programmide lähtekoodide arhiivid mida süsteemis enam ei kasutata.

Kood:
# portsclean -D


Ja enne igasugust häkkimist ja hilisemat halamist, et FreeBSD pordid ei tööta või midagi läks katki, siis OLETE ISE SÜÜDI, ET LUGEDA EI OSKA!

Kood:
# cat /usr/ports/UPDATING


Et vaadata, mis pordid vajavad uuendamist peale /usr/ports andmebaasi uuendust käivitage käsk:

Kood:
# pkg_version -v


RTFM! http://www.freebsd.org/doc/handbook/ports-using.html

Pole aastate jooksul kordagi, ükski server uuendamata jäänud ja midagi pole katki läinud. Kui miskit ei tööta, siis on see adminni viga (inimlik tähelepanematus), mitte FreeBSD. FreeBSD-l saad alati vanema pordi taastada, kui tõesti mingi anomaalia tekib.




Viimati muutis antik2 21.03.2010, 12:03; muudetud 1 kord
antik2
Vana Pingviin
Vana Pingviin



Liitunud: 09.10.2006
Postitused: 634

Distributsioon: Big Strong D...
blank.gif
postituspostitatud: 21.03.2010, 12:02  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

atrox kirjutas:
Portsude hoidmine võtab mingi 400 MB vist. Ja seda infot tuleb eraldi uuendada, näiteks: portnsap fetch update

Kõikide portsude uuendamine: portupgrade -a -k


Sa vist mõtled 400MB all distfaile, mida põhimõtteliselt ei ole vaja süsteemis säilitada aga ma ikkagi soovitaks, kui tahad näiteks mõne programmi ümber seadistada ja uuesti kompileerida ja kogemata interneti ühendus on maas.

Portsude andmebaas võtab ise lahtipakituna kõige rohkem paarsada mega.

Kõige lollikindlam portide kataloogi uuendamise käsk on:

Kood:
# csup -h cvsup.no.freebsd.org /usr/share/examples/cvsup/ports-supfile


Isiklikult lihtsalt meeldib Norra peegelserveri kiirus ja stabiilsus.

Näete reaalajas, millised pordid (andmebaasis) kustutatakse, tekitatakse ning uuendatakse.


Kui kedagi huvitab, siis võin korraldada kursused FreeBSD seadistamise ning administreerimise kohta.

Installeerimine, portide ja pakkide haldus, süsteemi baasseadistuse parimad praktikad- ntp, monitooring, tulemüür(id). Soft-raidi tekitamine juba olemasolevas süsteemis, backup, UFS/ZFS snapshot, iSCSI. jne.

Hetkel olen küll kodus paar kuud peale kannakõõluse rebendi operatsiooni aga võibolla saaks midagi isegi on-lines tekitada.


Näita (aja järgi):      
Postita uus teemaVasta teemale


Vaata järgmist teemat
Vaata eelmist teemat
Powered by phpBB2 Plus based on phpBB © 2001/7 phpBB Group