Portaal Portaal Pingviini veeb foorumi pealeht
  Viki  |  IRC  |  Otsing  |  Küsimused ja vastused  |  Profiil  |  Privaatsõnumite vaatamiseks logi sisse  | Logi sisse või Registreeru
<empty>
Vaata järgmist teemat
Vaata eelmist teemat

Postita uus teemaVasta teemale
Autor Sõnum
djstallion
Pingviini külastaja
Pingviini külastaja


Vanus: 45
Liitunud: 28.04.2007
Postitused: 16

Distributsioon: Mandriva 2009.0
estonia.gif
postituspostitatud: 23.05.2007, 12:01  postituse pealkiri:  Mõned algaja Linuxikasutaja probleemid  

Tervitus kõikidele pingviinidele minu poolt!

Kuna Windowsist ja selle kroonilistest hädadest villanud, siis on tõsine mõte linuxile üle kolida.
Mandriva 2007.1 juba natuke näpitud, välimus on minu arvates ülikena (la ora teema ruulib!), riistvara tugi samuti väga hea, põhilised asjad (graafika, heli, internet jne.) toimivad koheselt, ilma lisakonfita. Käsi on selles suhtes valgeks tehtud, et linuxi kataloogisüsteem laias laastus selge, konsooli natuke näpitud (kuigi käsuread tunbduvad esialgu kole pikad ja keerulised, põhikäsud laias laastus siiski samad, mis DOS-is või MS Command Prompt-is), Azureuse suutsin ka installida. Läks küll tiba valesse kataloogi, aga toimib kenasti.

Minu kui põlise Wini kasutaja jaoks avaldab muljet juba kasvõi see, kui libedalt jookseb linuxi all graafika sama konfiga masinal. Masinaks on 1.0@1.2 GHz Celeron, 256 RAM, nVidia FX5200 graafikakaart. Beryl desktopi pole veel proovinud, aga Metisse ja Compiz jooksevad nagu kulda, silmailu kuhjaga. Samas masinas XP all hakkavad lihtsamadki graafilised lahendused läägima.

Minu jaoks on jäänud vaid mõned "agad", mis hetkel takistavad mind täielikult Mandrivale üle minemast. Nimelt tegelen aktiivselt DVD autoriseerimisega koos subtiitritega, kuid tundub, et linuxile DVDlab-i taolist alternatiivi ei leidu? Kas ainus võimalus on siiski ka Win masinasse jätta ja Wine all DVDlab käima joosta? Esiteks tundus Wine esmasel vaatlusel täiesti müstiline vidin olevat, millest ma midagi aru ei saanud ja teiseks tekib küsimus, kas antud jõudlusega masin ikka suudab korralikult läbi emulaatori Wini programme jooksutada?

Teine väike, aga minu jaoks väga häiriv asi on see, et veebibrauser näitab linuxil tõsiselt rõvedaid fonte. Sain Wini fondid isegi vastava vidina abil Mandrivasse eksporditud, kuid üks kõik kui palju ma Firefoxi fondi seadeid ka ei muudaks, kuvatakse ikka seda sama pisikest, rasvast ja hirmkoledat fonti. On sellele probleemile samuti lahendus olemas? Või ei ole Firefox KDE all just parim veebibrauser?

Kolmas ja oluliselt suurem probleem kaasneb NTFS partitsioonidega. Ülejäänud väiksemate ketastega ei ole eriti probleemi, kuid kasutuses on ka väline 500 GB, mis algselt oli formatitud FAT32, kuid kuna vajadus oli kettale paigutada üle 4GB suuruseid faile (DVD image), siis sai see NTFS-iks muudetud. Nüüd jääb küsimus, kuidas antud ketast linuxi all kasutama hakata? Ei ole veel Mandriva all NTFS tuge tööle saanud (loeb, aga ei kirjuta) ning kas keegi julgeb oma pea pakule panna, et see NTFS kirjutamine on tõepoolest nii kindel ja stabiilne, et seda võiks usaldada? Mulle on räägitud, et on võimalik ka datat kaotamata muuta partitsioonitabelit, et see oleks näiteks EXT3? Samas on vahel võibolla vaja see väline ketas Wini masina taha istutada, sellisel juhul ei ole EXT3 kettaga suurt midagi peale hakata.

Kui eelpoolmainitud probleemidele mõistliku lahenduse leiaks, siis seisab teie ees potentsiaalne pingviin Razz

_________________
Linux - hea, aga poolik alles...

Shadow
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 49
Liitunud: 17.07.2006
Postitused: 453

Distributsioon: Gentoo
estonia.gif
postituspostitatud: 23.05.2007, 12:18  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Pead pakule ei pane ntfs -i kirjutamise osas - kuid Mandriva NTFS kirjutamise tugi on jah selle pärast välja jäetud, et Mandriva distribuutor kah ei taha pead pakule panna. Saab kirjutamise toe, kui kernel ümberkompileerida. Lihtsat juhendit ei oska anda Smile
Samas oli mingi ntfs3G vms. vidinas. Mis siinsed kodanikud stabiilseks tunnistanud.

wine jooksutab juba ka direct x 8 mänge. Et tasub proovimist. Ei tea, kas ka Mandriva versioon. DVD triikimiseks on ka muid progesid. Mandriva multimeedia pakke vaja uurida.

Fonte saab Firefoxil ka eraldi muuta. Seadetes vaja sobrada.

LISATUD: wine uusim versioon võimaldab ka juba vista emuleerimist - gentool ~x86 ARCH -is




Viimati muutis Shadow 23.05.2007, 15:34; muudetud 1 kord
mihkel
Vana Pingviin
Vana Pingviin



Liitunud: 16.04.2006
Postitused: 1284

Distributsioon: Fedora/Centos
estonia.gif
postituspostitatud: 23.05.2007, 12:23  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

DVD meisterdamise koha pealt.
Kuna kasutad KDE'd, siis viska pilk peale järgmistele:
http://www.kde-apps.org/content/show.php?content=38347
http://qdvdauthor.sourceforge.net/

Ise neid küll kasutanud pole. Ümberõppimist on üksjagu... pole kuulnud, et DVDlabi sarnast oleks linuxile olemas.


djstallion
Pingviini külastaja
Pingviini külastaja


Vanus: 45
Liitunud: 28.04.2007
Postitused: 16

Distributsioon: Mandriva 2009.0
estonia.gif
postituspostitatud: 23.05.2007, 12:31  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Mihkel, tänud, uurin.

Shadow, asi ongi selles, et olen FF seadeid näppinud ja määranud teised fondid, aga need reaalselt ei muutu miskipärast.

NTFS3G peaks Mandrival isegi kaasas olema, kuid antud paketti ma paraku pakihalduriga ei leidnud.

_________________
Linux - hea, aga poolik alles...

sander85
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 38
Liitunud: 08.08.2005
Postitused: 4359
Asukoht: Tallinn (vahel ka Virtsu)
Distributsioon: Mageia, Debian, CentOS
estonia.gif
postituspostitatud: 23.05.2007, 12:47  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

kui repod paika on pandud, siis on see pakk nimega ntfs-3g

EDIT: firefoxi fontide suhtes ma ei tea, ise ma ei kasuta mandriva poolt automaatselt kaasa pandud firefoxi vaid kodulehelt saadud tarball versiooni, mis peale lahti pakkimist võimalik tööle saada, selles tunduvad fondid nagu üpris viisakad

EDIT2: repode paigaldamise kohta on täpsem info siin postis: http://pingviin.org/viewtopic.php?p=11742#11742
sealt siis lugeda 2007.1 kohta Wink

_________________
Image Image Image

urmas
Pingviini kasutaja
Pingviini kasutaja


Vanus: 46
Liitunud: 25.07.2006
Postitused: 92
Asukoht: Tartu
Distributsioon: Gentoo
estonia.gif
postituspostitatud: 23.05.2007, 13:26  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Ketaste osas tee nii, et 4GB failid las olla read-only ntfs peal (ega sa ju neid muuda), väiksemate failide jaoks tee lihtsalt piisava suurusega fat32 vaheketas kus hoiad faile mida tahad muuta nii windooze kui Linuxi all.


djstallion
Pingviini külastaja
Pingviini külastaja


Vanus: 45
Liitunud: 28.04.2007
Postitused: 16

Distributsioon: Mandriva 2009.0
estonia.gif
postituspostitatud: 23.05.2007, 13:35  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

urmas kirjutas:
Ketaste osas tee nii, et 4GB failid las olla read-only ntfs peal (ega sa ju neid muuda), väiksemate failide jaoks tee lihtsalt piisava suurusega fat32 vaheketas kus hoiad faile mida tahad muuta nii windooze kui Linuxi all.

Kuna ma tegelen DVD töötlemisega, siis asi ongi selles, et ma muudan neid suuri faile. Väiksemate failide puhul ei ole jah probleemi FAT32 ketas ja asi mutt.

sander85 kirjutas:
EDIT: firefoxi fontide suhtes ma ei tea, ise ma ei kasuta mandriva poolt automaatselt kaasa pandud firefoxi vaid kodulehelt saadud tarball versiooni, mis peale lahti pakkimist võimalik tööle saada, selles tunduvad fondid nagu üpris viisakad

Mis on see põhjus, miks sa ei kasuta Mandrivaga kaasas olevat Firefoxi? Kas FF kodulehel pakutav versioon erineb oluliselt millegi poolest?

_________________
Linux - hea, aga poolik alles...

sander85
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 38
Liitunud: 08.08.2005
Postitused: 4359
Asukoht: Tallinn (vahel ka Virtsu)
Distributsioon: Mageia, Debian, CentOS
estonia.gif
postituspostitatud: 23.05.2007, 13:45  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

ma ei tea, põhjus sai mõnda aega tagasi juba alguse, kui mandriva poolt pakutava FF-i üldised menüüde fondid tundusid kuidagi väiksemad kui ma oleks tahtnud, samas tarballi omad suured ja hästiloetavad, vbl oli viga minu masina mingis konfis, aga sellest saati olen kasutanud koduka versiooni, ei ole kindel, aga midagi võis neil olla ka eraldi pakis, et id-kaart toimima hakkaks, tarballi puhul on see kõik ühes komplektis

_________________
Image Image Image

djstallion
Pingviini külastaja
Pingviini külastaja


Vanus: 45
Liitunud: 28.04.2007
Postitused: 16

Distributsioon: Mandriva 2009.0
estonia.gif
postituspostitatud: 23.05.2007, 18:09  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

sander85 kirjutas:
kui repod paika on pandud...

Suurimad tänud viite eest! Panin reposiitori antud linkidega paika ja nüüd on imelihtne terminali kaudu vajalikke pakette installida, wini all programmide all tirimine/installimine tundub juba mõttetult keeruline! Wink

_________________
Linux - hea, aga poolik alles...

commodore

Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 36
Liitunud: 02.10.2005
Postitused: 745


blank.gif
postituspostitatud: 23.05.2007, 20:05  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

kustutatud




Viimati muutis commodore 16.08.2015, 14:34; muudetud 1 kord
djstallion
Pingviini külastaja
Pingviini külastaja


Vanus: 45
Liitunud: 28.04.2007
Postitused: 16

Distributsioon: Mandriva 2009.0
estonia.gif
postituspostitatud: 23.05.2007, 22:04  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

commodore kirjutas:
Wine ei ole tegelikult emulaator vaid lihtsalt jupp Windowsit Linuxile. Mõndades asjades on Wine+Linux kiiremgi kui Windows.

Kuna oma avastustega nii kaugele ei ole veel jõudnud, siis käesolev väide tekitab küsimuse, mis võib tunduda väga rumal: kas wine+Windowsi programmid ei ole absoluutselt sõltuvad Windowsist samas arvutis? Olen aru saanud, et siiski sõltub, parandage ja valgustage mind, kui ma eksin.

_________________
Linux - hea, aga poolik alles...

mihkel
Vana Pingviin
Vana Pingviin



Liitunud: 16.04.2006
Postitused: 1284

Distributsioon: Fedora/Centos
estonia.gif
postituspostitatud: 23.05.2007, 22:19  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Ei, wine ei vaja windowsit.. saab ise hakkama Razz


ordzo
Pingviini aktivist
Pingviini aktivist


Vanus: 57
Liitunud: 21.08.2006
Postitused: 120
Asukoht: Rakvere
Distributsioon: Darwin, Ubuntu, Rasbian
estonia.gif
postituspostitatud: 23.05.2007, 22:26  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Ommik

Olen NTFS kirjutamist juba mõningast aega väga edukalt kasutanud.
Pole nagu miskiseid imelikke asju täheldanud.

Installid ntfs-3g paki peale ja fstab'i kirjutad vastava rea...

kui näiteks esialgu see part oli sul külge võetud sedasi :

/dev/hdc1 /mnt/win_d vfat umask=0,iocharset=utf8 0 0


siis uus rida peaks välja nägema midagi taolist Smile

/dev/hdc1 /mnt/win_d ntfs-3g defaults,locale=LC_CTYPE=en_US.UTF-8;LC_NUMERIC=et_EE.UTF-8;LC_TIME=en_US.UTF-8;LC_COLLATE=en_US.UTF-8;LC_MONETARY=et_EE.UTF-8;LC_MESSAGES=en_US.UTF-8;LC_PAPER=et_EE.UTF-8;LC_NAME=et_EE.UTF-8;LC_ADDRESS=et_EE.UTF-8;LC_TELEPHONE=et_EE.UTF-8;LC_MEASUREMENT=et_EE.UTF-8;LC_IDENTIFICATION=et_EE.UTF-8 0 0

need locale asjad võid muidugi ära jätta aga siis võid kindel olla et eesti täpitähtedega võid hüvasti jätta Smile

minu mäletamist mööda oli ka seal kaasas miskine ntfs partide mountimise utiliit millega sisi sai valida kas ainult lugemiseks või siis ka kirjutamiseks külge mountida...


djstallion
Pingviini külastaja
Pingviini külastaja


Vanus: 45
Liitunud: 28.04.2007
Postitused: 16

Distributsioon: Mandriva 2009.0
estonia.gif
postituspostitatud: 23.05.2007, 22:43  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Mountimise utiliit on Mandrival tõepoolest olemas, uurin seda asja. Külge mountimisega on asi lihtne, kuna seda teeb sõltumata failisüsteemist Mandriva ise kõikide leiduvate ketastega, kaasa arvatud väline USB NTFS ketas.
Nüüd üritan siis NTFS kirjutamise ka tööle saada.

Kas Wine kasutamiseks on kusagil ehk ka puust ja punaseks maakeelseid õpetusi olemas?

_________________
Linux - hea, aga poolik alles...

Heix
Pingviini aktivist
Pingviini aktivist


Vanus: 43
Liitunud: 23.07.2005
Postitused: 356

Distributsioon: Arch Linux
estonia.gif
postituspostitatud: 23.05.2007, 23:48  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

djstallion kirjutas:
Kas Wine kasutamiseks on kusagil ehk ka puust ja punaseks maakeelseid õpetusi olemas?


Vikis on väike juhend:
http://viki.pingviin.org/index.php/Wine


djstallion
Pingviini külastaja
Pingviini külastaja


Vanus: 45
Liitunud: 28.04.2007
Postitused: 16

Distributsioon: Mandriva 2009.0
estonia.gif
postituspostitatud: 24.05.2007, 01:42  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Kõik oleks tore, aga püüdes erinevaid Windowsi programme Wine installida, saan veateateks "Module not found".
EDIT: Peale X-serveri restarti hakkas tööle. Samas programmide välimus, töökiirus ja stabiilsus Wine all küll kriitikat minu meelest ei kannata.

Nüüd ka järgmine probleem. Nimelt üritan paketti käsitsi kompileeride, kui erinevate õpetuste järgi tehes läheb ikka midagi valesti või jääb tegemata. Nimelt on pakett kalsamix-1.0.0beta1.tar.bz2, asendamaks KMix-i, mis ei rahulda mind, kuid ei saa selle Kalsamixi installiga kuidagi hakkama. Kui keegi oleks ehk nii kena ja teeks lollile puust ja punaseks, mida ja kuidas ma tegema pean?

_________________
Linux - hea, aga poolik alles...

sander85
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 38
Liitunud: 08.08.2005
Postitused: 4359
Asukoht: Tallinn (vahel ka Virtsu)
Distributsioon: Mageia, Debian, CentOS
estonia.gif
postituspostitatud: 24.05.2007, 17:08  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

ei saa küll aru, et mille poolest see kalsamix nii palju parem on kui kmix?

EDIT: arvatavasti on sul puudu kdelibs-devel

ehk siis

urpmi kdelibs-devel
cd <kaust, kus on kõik kalsamix failid>
./configure
LC_ALL=C make
=====kui sa veel root kasutaja pole=====
su
=====kui sa veel root kasutaja pole=====
LC_ALL=C make install

muidugi pead sa kopeerima vea, mille said.. isiklikult mul see asi nende käskudega kompileerus ja ka toimib, kuid ei mõista siiani vahet, miks ta parem on.. võib-olla puudub sul hetkel ka gcc, nii et palun, ütle, mis vea sa said, mitte et lihtsalt ei õnnestu, see on sama hea kui öelda mitte midagi..

_________________
Image Image Image

djstallion
Pingviini külastaja
Pingviini külastaja


Vanus: 45
Liitunud: 28.04.2007
Postitused: 16

Distributsioon: Mandriva 2009.0
estonia.gif
postituspostitatud: 24.05.2007, 17:53  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Veatede järgmine:
configure: error: C++ preprocessor "/lib/cpp" fails sanity check
See `config.log' for more details.

Pakett gcc-4.1.2-1mdv2007.1.i586 on juba paigaldatud

_________________
Linux - hea, aga poolik alles...

mihkel
Vana Pingviin
Vana Pingviin



Liitunud: 16.04.2006
Postitused: 1284

Distributsioon: Fedora/Centos
estonia.gif
postituspostitatud: 24.05.2007, 17:57  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Selline tunne, et g++ (C++ kompilaator) pole paigaldatud.
Pole mandrivat kasutanud, aga ehk on õige paigaldamise käsk Razz
urpmi gcc gcc-cpp gcc-c++


melsu
Pingviini kasutaja
Pingviini kasutaja



Liitunud: 21.05.2007
Postitused: 45

Distributsioon: Ubuntu lucid
estonia.gif
postituspostitatud: 24.05.2007, 17:59  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Windowsile on ka mingi ext draiver valmis treitud, lähemalt: http://www.fs-driver.org/


Näita (aja järgi):      
Postita uus teemaVasta teemale


Vaata järgmist teemat
Vaata eelmist teemat
Powered by phpBB2 Plus based on phpBB © 2001/7 phpBB Group