Portaal Portaal Pingviini veeb foorumi pealeht
  Viki  |  IRC  |  Otsing  |  Küsimused ja vastused  |  Profiil  |  Privaatsõnumite vaatamiseks logi sisse  | Logi sisse või Registreeru
<empty>
Vaata järgmist teemat
Vaata eelmist teemat

Postita uus teemaVasta teemale
Autor Sõnum
spott
Admin
Admin


Vanus: 43
Liitunud: 04.06.2005
Postitused: 8853

Distributsioon: Ubuntu
estonia.gif
postituspostitatud: 07.01.2006, 22:30  postituse pealkiri:  Open Source Eestis  

Mõistatasin siin, et miks Eestis ikka nii väike toetus erinevatele vabavaralistele lahendustele on. Riigiasutused isegi ei mõtle tihti vabavara peale jne.
Samas on olemas mitmeid erinevaid MTÜ-sid, mis kõik peaksid tegelema vaba tarkvara populariseerimisega Eestis. Üheks neist on MTÜ Eesti Linux, MTÜ Offline, MTÜ BSD Eesti ja mõned peaksid veel olema. Iga üks nokitseb omaette. Miks ei võiks neid asju hakata kordineerima ühiselt - vabavara MTÜ-de ja gruppide/liitude mingi katusorganisatsioon. Ühiselt oleks suurem võimalus saada toetust kasvõi EL-ist. Organiseerida erinevaid teabepäevi. Toetada uusi aktiivseid kasutajaid. Tegeleda vastavasisulise nänni müügi organiseerimise ja rahade jaotamisega. Luua peegleid erinevatele populaarsematele tarkvaradele...


Lihtsalt selline mõte käis läbi peast - oleks vist rohkem sobinud blog-i, kuid ei viitsi seda eriti täita ja aktiivseks aruteluks kirjutasin hetkel siia. Lihtsalt, et kuulda ka teiste arvamusi...


imre
Vana Pingviin
Vana Pingviin



Liitunud: 16.08.2005
Postitused: 2648
Asukoht: Saku kant
Distributsioon: Ubuntu
estonia.gif
postituspostitatud: 19.01.2006, 00:54  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Kes soovib uurida, siis on selline leht http://www.flossworld.com/ olemas.
Aga on ju eestlaslik komme üksi nokitseda.
Kui Läti näiteks alustaks projektiga "Koolid Linux peale aastaks 2007", siis oleks Eesti asjameestel kohe soovi samasuguse asjaga alustada.
Tõuge on puudu.
Nemad, kes seal üleval istuvad on reeglina selline rahvas, keda ei huvita tarkvara hind, ega ka see et on olemas Linux näiteks.
Nemad on üles kasvanud Windowsi seljas ja nad ei tahagi midagi muud tunda ega tunnistada.


vih
Moderaator
Moderaator



Liitunud: 10.08.2005
Postitused: 654


blank.gif
postituspostitatud: 20.01.2006, 12:27  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

sest on aru saada. Inimesel on vaja oma tekstiredaktorit ja meililugemisprogrammi. Niipalju kui mina tean ei taha ta nimedest abs midagi teada. Niiet sisuliselt on see adminni enda asi mis soft peal on:) Kui lugeda oskad ja tarkvara on emakeeles probleem kaob.Mõni ei saagi aru kui üks päev tuleb windowsi splashi asemle kde deski load... Seal on isegi nn Redmondi mode Smile väga sarnane xpga.


spott
Admin
Admin


Vanus: 43
Liitunud: 04.06.2005
Postitused: 8853

Distributsioon: Ubuntu
estonia.gif
postituspostitatud: 20.01.2006, 12:42  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Eestil on isegi see puudus, et isegi OpenSource firmasid on ikka naeruväärselt vähe või neid pole üldse. Oma distributsiooni meil kah ole - lätakatel neid isegi mitu tükki. Teistest naabritest parem ei hakka rääkimagi. Endal siin vahetult enne serveri avariid mõlkus peas PCLinuxOS baasil Linuxit tutvustav CD valmis meisterdada. Panna sellega kaasa Eesti keelne KDE ja teised teemad, lisada võimalusi natuke, panna ehk IDE kaardi toetus kohe sisse, eesti keelne lühimanual ja alustamisjuhend kaasa. Selline CD, mis päris algajale hea võtta.


Nastix
Uus kasutaja
Uus kasutaja


Vanus: 39
Liitunud: 14.12.2005
Postitused: 10


estonia.gif
postituspostitatud: 20.01.2006, 15:25  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

spott kirjutas:
Eestil on isegi see puudus, et isegi OpenSource firmasid on ikka naeruväärselt vähe või neid pole üldse. Oma distributsiooni meil kah ole - lätakatel neid isegi mitu tükki. Teistest naabritest parem ei hakka rääkimagi. Endal siin vahetult enne serveri avariid mõlkus peas PCLinuxOS baasil Linuxit tutvustav CD valmis meisterdada. Panna sellega kaasa Eesti keelne KDE ja teised teemad, lisada võimalusi natuke, panna ehk IDE kaardi toetus kohe sisse, eesti keelne lühimanual ja alustamisjuhend kaasa. Selline CD, mis päris algajale hea võtta.


Igati hea mõte. Ise olen mõelnud, et võiks arvutipoodidesse Ubuntu CD-sid viia, kust siis huvilised neid võtta saaks. Ubuntu puhul on heaks küljeks, et valmis CD on juba olemas, seal on ilus karp, plaatide eest ei pea ise midagi maksma. Eriti hea oleks veel kaasa anda eestikeelne lühimanual, nagu mainitud. Lühimanualiks võiks siis sel juhul olla Ubuntu Starter Guide (kuskil oli selle eestikeelne versioon ja vikisse üritatakse seda ka ju tõlkida ja täiendada) + seal kohad, kust probleemide korral kasutaja abi saaks (nt. pingviin.org).


ssass
Uus kasutaja
Uus kasutaja



Liitunud: 18.07.2005
Postitused: 3


postituspostitatud: 20.01.2006, 15:44  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

kas muidu raamatupidamistarkvara kah linuxi peale loodud on?
ma pole veel leidnud, kuigi ega ma pole sügavalt otsinud kah.
ma mõtlen just midagi sellist, mis väiksema omavalitsuse vajadused kah ilusti ära kataks..


PeTzZz
Vana Pingviin
Vana Pingviin



Liitunud: 10.09.2005
Postitused: 629

Distributsioon: Fedora 19
blank.gif
postituspostitatud: 20.01.2006, 15:49  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Suhteliselt üldine ilus jutt

Kui luua meeldiva ning suhteliselt primitiivse disainiga, grammatiliselt korrektse keelekasutusega, lihtsalt kättesaadava informatsiooniga, piisava algmaterjaliga portaal, siis ajapikku ettevõtmise populaarsus kasvab ning lisandub ka uusi asjatundjaid ja aktiviste. Kui piisav põhi on juba all, siis "liitutakse" selle portaali/ettevõtmisega soodsate kokkulepetega juba hea meelega. Tekib soovitud üldisem üksus.

Oluline:
  • meeldiv ning suhteliselt primitiivne disain
  • grammitliselt korrektne keelekasutus
  • lihtsalt kättesaadav informatsioon - infopaigutus
  • piisav algmaterjal, et huvi tekitada
  • Tuleks kaasata asjatundlikke ning hea kirjasõnaga autoreid. Internetis leidub väga häid eestikeelseid artikleid ja ülevaateid. Tuleb vastavaid kontakte luua.


imre
Vana Pingviin
Vana Pingviin



Liitunud: 16.08.2005
Postitused: 2648
Asukoht: Saku kant
Distributsioon: Ubuntu
estonia.gif
postituspostitatud: 20.01.2006, 17:32  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Gentoo põhine ja kõik võimalik modru moodulitena tuumas + eestikeelne KDE peaks tutvustamiseks küllalt hea olema.
Ubuntuga on selline asi, et(viimast ei ole proovinud), aga läpakatel ei taha mitte tööle minna Sad

ssass: uuri Grisbi nimelist asja.


spott
Admin
Admin


Vanus: 43
Liitunud: 04.06.2005
Postitused: 8853

Distributsioon: Ubuntu
estonia.gif
postituspostitatud: 20.01.2006, 19:25  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

ssass kirjutas:
kas muidu raamatupidamistarkvara kah linuxi peale loodud on?
ma pole veel leidnud, kuigi ega ma pole sügavalt otsinud kah.
ma mõtlen just midagi sellist, mis väiksema omavalitsuse vajadused kah ilusti ära kataks..

väga hea GPL raamatupidamistarkvara TurboCASH on olemas Windowsile ja sellest luuakse lähiajal ka Linuxi versioon.


spott
Admin
Admin


Vanus: 43
Liitunud: 04.06.2005
Postitused: 8853

Distributsioon: Ubuntu
estonia.gif
postituspostitatud: 20.01.2006, 19:28  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

PeTzZz kirjutas:
Suhteliselt üldine ilus jutt

Kui luua meeldiva ning suhteliselt primitiivse disainiga, grammatiliselt korrektse keelekasutusega, lihtsalt kättesaadava informatsiooniga, piisava algmaterjaliga portaal, siis ajapikku ettevõtmise populaarsus kasvab ning lisandub ka uusi asjatundjaid ja aktiviste. Kui piisav põhi on juba all, siis "liitutakse" selle portaali/ettevõtmisega soodsate kokkulepetega juba hea meelega. Tekib soovitud üldisem üksus.

Oluline:
  • meeldiv ning suhteliselt primitiivne disain
  • grammitliselt korrektne keelekasutus
  • lihtsalt kättesaadav informatsioon - infopaigutus
  • piisav algmaterjal, et huvi tekitada
  • Tuleks kaasata asjatundlikke ning hea kirjasõnaga autoreid. Internetis leidub väga häid eestikeelseid artikleid ja ülevaateid. Tuleb vastavaid kontakte luua.

need siis ettepanekud Pingviini kohta nagu aru saan.


kaugeltmaalt
Pingviini aktivist
Pingviini aktivist


Vanus: 43
Liitunud: 21.09.2005
Postitused: 122

Distributsioon: kxstudio, buntu.
estonia.gif
postituspostitatud: 20.01.2006, 19:44  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

ssass kirjutas:
kas muidu raamatupidamistarkvara kah linuxi peale loodud on?
ma pole veel leidnud, kuigi ega ma pole sügavalt otsinud kah.
ma mõtlen just midagi sellist, mis väiksema omavalitsuse vajadused kah ilusti ära kataks..


säärane huvitav asi on olemas nagu sql-ledger

ta on küll veebipõhine, aga seda parem kui on mitu kasutajat või vaja kaugtööd teha.

vajab postgre andmebaasi ja veel mida kõike, ühesõnaga mina teda installida ei oskaks linuxile. windoosas sain küll hakkama.

eesti keelde on teda ka kuigipalju pandud, kuigi millegipärast kirjavigadega.
kõpitseks seda tõlget isegi aga ei jaga raamatupidamistermineid nagu eriti, ammugi mitte ingliskeelseid.

--------------------

mis teemasse puutub siis võiks tegelt ka juba olemasolijad kuidagi kokku sulanduda või midagi. ala ühineda võiksid linux.ee ja pinviin.org ja offline.ee. oleks nagu vähe sisukam ehk laiem kandepind.
mis distrosse puutub siis võiks juba kokku susserdada mingi suure põhjal. pclinuxos nagu väga vähe tarkvara sisaldab ju kokkuvõttes. igasugu serverinänn üldse puudub ja mandrakeil põhineb, mandrakel asja teevad juba offline tüübid. aga minuarust võiks olla siiski selline kaunis live-cd ala mepis, ainult et nagu 100 prossa ühilduv debianiga (testing). et kui kõvale installid siis on debian valmis seal ja ei oleks updatemisel problasi. sest kui see juba ühekorra valmis on siis ma ennustan et vaevalt keegi teda nagu eriti viitsib pidevalt täiendada, oleks ta debian siis oleks vaja vaid synapticut vahest klikkida ju vist.

tarvara koolides. tjah. liiga vähe vist entusiaste seal koolides. sest tegelt ju eriti mingit otsust vist pole vaja. kui oled asjamees siis vaevalt keegi keelab kõik arvutid linuskit täis lasta winni kõrvale.

ametiasutustes ma kardan et äkki on viga selles rahas ja korruptsioonis ja käsi peseb kätt ja mida iganes.
et seda itvärki hooldada no ma arvan et kui riik põhineks linuxil ja kätest puudus tuleb siis on nagu iseenesest käsukorras koolides see linux kohustuslik ning põhililne ja asjamehi tuleks nagu seeni pärast vihma.
aga kuidas see riigiaparaat sinna teele keerata see on mulle müstika. ses mõttes et minupärast hoidku omal desktoppides winni aga dokumendivahetuse võiks viia ikkagi openoffice'i põhiseks. seaduslikult ja kohustuslikult.
-------------------




Viimati muutis kaugeltmaalt 20.01.2006, 20:09; muudetud 1 kord
spott
Admin
Admin


Vanus: 43
Liitunud: 04.06.2005
Postitused: 8853

Distributsioon: Ubuntu
estonia.gif
postituspostitatud: 20.01.2006, 20:03  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

[/quote]
Mis teemasse puutub siis võiks tegelt ka juba olemasolijad kuidagi kokku sulanduda või midagi. ala ühineda võiksid linux.ee ja pinviin.org ja offline.ee. oleks nagu vähe sisukam ehk laiem kandepind.
[/quote]
Võiksid, või vähemalt tuleks oma tööd koos organiseerida.

Samas Pingviin on hetkel veel liiga väike, et kellegiga liituda.


kaugeltmaalt
Pingviini aktivist
Pingviini aktivist


Vanus: 43
Liitunud: 21.09.2005
Postitused: 122

Distributsioon: kxstudio, buntu.
estonia.gif
postituspostitatud: 20.01.2006, 20:38  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

väike või mitte siit tuleb ikka uudiseid normaalselt. keski muu nagu ei viitsi eriti neid genereerida eesti keelde. linux.ee paneb neid nagu vääga harva. ja offline no neil oli nagu suht asjalik foorum (või meeldis mulle lihtsalt selle kujundus Laughing ), aga vajus ära nagu, pole mingit aktiivsust seal enamb. no ühesõnaga mulle meeldiks leht kus oleks kogu see värk ühes pundis koos.
uudised. foorum. irc. eesti keelde tõlkijad.
teaks et on koht kuhu minna kui vabavara huvitab. siis oleks nagu midagi ühtset ja konkreetset ja toimivat ka ette näidata riigimeestele.
praegu nagu rohkem igaüks teeb ise ja kui ei viitsi enam ise siis pole kedagi kes asemele tuleks.

kõige rohkem vist siiski tunnen puudust ühtsest ja ainsast foorumist kus kõik käiksid. tuleks teha üks foorum ja igalt pool mujalt kampaania käigus, sundkorras linuxi alajaotused ära kaotada.

eh, tore on unistada.

aga. on siis keegi oma elu jooksul debianist või mõnest muust oma elu jooksul live-cd genereerinud? isegi debiani pakkide hulgas pidi olema rohkem kui üks tööriist selleks vist. aga teab kui lihtsad nad on või mitte. kas see millega slax tehtud saab hakkama ükskõik millise distro live'iks keeramisega? siis veel mingi kõvakettale installimise värgid kah kuskilt meeldivast distrost sinna hulka ja ongi valmis. pärast seda võib juba kunstilise väljanägemise peale mõtlema hakata.

ah ja mu enda unistus on just selline plaat kus lisaks kõigele muule sql-ledger oleks kohe töövalmis. live-ilt saad demoda, lükkad plaadi kõvakettale ja saad kohe kasutada. debianil vist mingi iidama vana pakk küll on olemas sql-ledgerist aga noh. see et ta on olemas ei tähenda et ta kohe töötaks. veebi servud andmebaasid kõik peaks tööle confitud olema algusest peale.
usb variant oleks veel shefim muidugi et sinna saaks salvestada muutusi andmebaasis.


nii panen nüüd paar linki ka, loodan et on õige asi ikka. ise ma ei ole midagi proovind sest ma ei saa isegi endale meelepärase debiani installimisega hakkama Razz wini kasutaja põhiliselt. mingi vabandus oli mul veel. kõvaketas vist täis.

dfsbuild1
dfsbuild2
bootcd

sorry et lobisen nii palju, ei viitsi välja minna, tapvalt külm on.




Viimati muutis kaugeltmaalt 20.01.2006, 21:01; muudetud 1 kord
spott
Admin
Admin


Vanus: 43
Liitunud: 04.06.2005
Postitused: 8853

Distributsioon: Ubuntu
estonia.gif
postituspostitatud: 20.01.2006, 20:59  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

To Kaugeltmaalt:

Debiani ise küll mudinud pole, kuid tegu on tõesti üsna lihtsa vahendina. Netis mitmeid õpetusi, kuidas seda teha ja vastavad iso-de valmistajad on kah olemas.

Nagu aru saan huvitab sind SQL-Ledger, oli ka mu enda serveris raamatuidamine selle baasil, mis nüüd aga kahjuks hävinud Smile Raamatupidamis dokumendid on õnneks alles. Aga selle LiveCD SQL-Ledgeri demo plaadi kohta ma mõtlen. Äkki kui aega saan ja asja katsetamisele võtan, siis ka midagi valmis nikerdan.


Aga foorumi asi - endal samad mõtted, et asi võiks ühe katuse all olla. Ega Pingviini foorumgi eriti populaarne pole ja tänu org aadressile on näiteks neti.ee meid keeldunud oma listi panemast. Samas esialgu jätkaks omapead, kuid tulevikus - miks mitte.


pacho
Moderaator
Moderaator


Vanus: 43
Liitunud: 08.07.2005
Postitused: 618

Distributsioon: Debian GNU/Linux
blank.gif
postituspostitatud: 20.01.2006, 22:10  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Debianil/Ubuntul saaks eesti keele toetuse preseed'i abil küllaltki lihtsalt peale.
Homme võtan manuaali ette.

Samas Ubuntu paigaldab automaagiliselt lokaliseerimispaketid ja installer on emakeelne Rolling Eyes
Pigem on see uhkuseasi, et oma maal isiklik distro oleks. Mina saan sellest nii aru.

_________________
http://blog.pacho.pri.ee/

spott
Admin
Admin


Vanus: 43
Liitunud: 04.06.2005
Postitused: 8853

Distributsioon: Ubuntu
estonia.gif
postituspostitatud: 20.01.2006, 22:21  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

kas Ubuntul on nüüd parandatud need vead, mis esinesid?

Samas - eks ta uhkuse asi ole natuke jah. Minu eesmärk aga poleks mitte niivõrd kasutusdistributsiooni leida vaid just demo plaati, et kasutajaid meelitada. Tegu peaks kindlasti olema mõne suurema distributsiooni osaga, et kui kasutajale see meeldib ja ta selle endale paigaldab, siis ta saab ka uuendusi jne. Sellega ei jääks arendajate õlule pakettide uenduste loomine vaid veel parema ja täiuslikuma LiveCD arendamine, mis sisaldaks endas automaatse paigaldamise skripti.


pacho
Moderaator
Moderaator


Vanus: 43
Liitunud: 08.07.2005
Postitused: 618

Distributsioon: Debian GNU/Linux
blank.gif
postituspostitatud: 20.01.2006, 22:40  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Mul on jällegi sügav vastikustunne igasuguste graafilise tilu-liluga liveCD'e suhtes.
pmst oleks Ubuntu päris hea põhi. Aga sel juhul jäävad ikkagi kaks eraldi ketast. Installikas ja live.

_________________
http://blog.pacho.pri.ee/

spott
Admin
Admin


Vanus: 43
Liitunud: 04.06.2005
Postitused: 8853

Distributsioon: Ubuntu
estonia.gif
postituspostitatud: 20.01.2006, 22:45  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

pacho kirjutas:
Mul on jällegi sügav vastikustunne igasuguste graafilise tilu-liluga liveCD'e suhtes.
pmst oleks Ubuntu päris hea põhi. Aga sel juhul jäävad ikkagi kaks eraldi ketast. Installikas ja live.

ma testisin just mõned päevad tagasi PCLinuxOS-i, asi põhineb sisuliselt Mandrival ja omab kohe kaasas skripti modifitseerimiseks ja ka kettale paigaldamiseks. Ma arvan just, et CD peaks olema üks, mille abil kasutaja otsustab, kas see sobib tema arvutile ja talle või ei. Graafiline pool peaks aga olema maksimaalselt kasutajaõbralik ja lähtuma kasutajast, kes esimest korda Linuxi taha istub. Kõiksugu m3 toed ja flashid - kui neid ei saa kohe kaasa anna, siis peaks olema nn. stardi skript, mille abil need automaatselt peale esmakäivitust alla laetakse ja ära paigaldatakse. Justkui Quickstart guide. Nii nagu Windowsil on alguses - ilus kena tilulilu ja tegelikult täiesti mõttetu, kuid paljudele see meeldib ja nad vaatavad selle põhjalikult läbi, et aru saada.


kaugeltmaalt
Pingviini aktivist
Pingviini aktivist


Vanus: 43
Liitunud: 21.09.2005
Postitused: 122

Distributsioon: kxstudio, buntu.
estonia.gif
postituspostitatud: 21.01.2006, 00:02  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

eks ta nii olegi et poweruserile on ta uhkeldamine aga algajale täitsa vajalikuks võib osutuda. ma ei saand näiteks debiani synapticugagi gnome-ile eesti keelt peale sest mul pole aimugi mis selle paketi nimi võiks olla. gnome-et ma vist proovisin ja midagi veel. ei ma ei leidnud.


pacho
Moderaator
Moderaator


Vanus: 43
Liitunud: 08.07.2005
Postitused: 618

Distributsioon: Debian GNU/Linux
blank.gif
postituspostitatud: 21.01.2006, 01:38  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Flashi ja mp3 toe automaatne paigaldamine suvalisel distributsioonil on trivaalne probleem.

Ma ei ole ka täiesti graafiliste lahenduste vastane.
Aga pakun välja, et Ubuntu suure populaarsuse taga on ühe osana ncurses'i põhine install. See annab esmakasutajal võimaluse tunda end suure häkkerina.

pclinuxos põhineb Mandrival? Rahvuslik distro peaks ikkagi endas kandma GNU ja Richard Stallmani algset ideed. Mandriva rohkem nagu kasumi peal väljas. Sobivamad põhjad oleksid ikkagi Debian/Slackware/Gentoo koos nende derivaatidega.

_________________
http://blog.pacho.pri.ee/

Näita (aja järgi):      
Postita uus teemaVasta teemale


Vaata järgmist teemat
Vaata eelmist teemat
Powered by phpBB2 Plus based on phpBB © 2001/7 phpBB Group