Portaal Portaal Pingviini veeb foorumi pealeht
  Viki  |  IRC  |  Otsing  |  Küsimused ja vastused  |  Profiil  |  Privaatsõnumite vaatamiseks logi sisse  | Logi sisse või Registreeru
<empty>
Vaata järgmist teemat
Vaata eelmist teemat

Postita uus teemaVasta teemale
Autor Sõnum
kustukas
Pingviini külastaja
Pingviini külastaja



Liitunud: 30.03.2007
Postitused: 34


estonia.gif
postituspostitatud: 19.04.2007, 09:28  postituse pealkiri:  2007 Spring Free x86-64 ja Asus A8N-VM  

Eile ilmunud mitmetest uudistest Mandriva 2007 Spring Free kohta sain minagi innustust ja otsustasin taaskord selle ära proovida. Taaskord sellepärast, et olin proovinud kuud kaks/kolm tagasi seda Metisse koodnimetuse all, mis täielikult tookord luhtus. Paelus mind Spring juures uudistes mainitud parandatud VM tugi (mille kohta oli kuskil ka väga head kommentaarid) ja Metisse aknahaldur.

Testarvutiks valisin järgmise konfiguratsiooniga masina:
Emaplaat: Asus A8N-VM - Soc 939, nVidia GeForce 6100 (int graafika), nForce 410
Protsessor: AMD Athlon 64 3200+
RAM: 2 x 512 MB DDR2 Apacer
Kõvaketas: 80 GB Seagate UltraATA
DVD ROM: NEC DVD RW
Klaviatuur esialgu: Logitech UltraX Media Keyboard (USB)
Hiir esialgu: Logitech MX 400 Laser (USB)
Miks klaviatuur ja hiir on pandud esialgu selgub hiljem tekstis.

Mõeldud tehtud. Sai torrenti abiga tunnikese paari jooksul alla tiritud x86-64 DVD versioon. Veel kirjutamisest jahtumata plaat masinasse ja alglaadimine.

Alglaadmise (bootloader) esmases aknas kus pakutakse võimalusi laadida arvuti kõvakettalt, paigaldada Spring ja ... (kahjuks ei mäleta, mis kirjed veel olid) on allääres Help ja Keele valikud. Neile kelledel huvi Eesti keelse tarkvara vastu, siis sealt eesti keelt veel ei leia. Valisin loomulikult Spring paigalduse.

Arvuti ragistas ketta ja plaadi kallal mõne hetke, ning ette kuvati paigaldus abimees, mis oma nägu ja tegu pole suuremas osas muutnud vist viimased kolm aastat. Seega, kes eelnevalt kokku puutunud Mandrivaga ei pea ehmuma uue keskkonna üle.

Siinkohal aga saabus mulle esimene ehmatav üllatus. Klaviatuur ja hiir ei töödanud kumbki. Mõned hetked tagasi alglaadija esimeses aknas sain klaviatuurilt tehtud valiku Spring paigaldamise kasuks. Nüüd enam miskit. Ei kaotanud pead ja ronisin kapinurgast otsima PS2 hiirt ja klaviatuuri. Ühendanud need koheselt arvuti taha selgus seekord meeldiv üllatus. Katkestamata oma paigaldus tegevust võeti hiir ja klaviatuur omaks, ning need töötasid kohe kui ühendasin arvutiga.

Edasi asi sujus nagu õlitatult pea paigalduse lõpuni välja. Jõudes nüüd siin keelevalikuteni tegin sihilikult valiku eesti keele kasuks. Lisaks valisin Multilanguage alt veel juurde Inglise keele (usa versiooni). Menüüd ja Abitekstid muudeti kõik koheselt eesti keelseks. Kohati mõned laused on tõlkimata kuid see ei sega ka väga algajal edasi tegutsemast.

Kuna arvuti oli loomulikult ruuteri taga ja ruuteril ka aktiveeritud DHCP siis ei osanud ma arvatagi, et võrku püsti ei saada. Paigalduse ajal küll seadistati võrgukaart kuid veateadet selle kohta, et DHCP käest andmeid ei saadud, seekord mulle küll ei näidatud. See, et võrk muidugi ei tööta selgus siis kui paigaldus on põhimõtteliselt lõppstaadiumis ja soovitatakse interneti abiga uuendus serverist alla tirida võimalikud uuendused ja parandused. Lihtsalt mulle teatati lõbusalt, et hosti, mida püütakse leida pole olemas või ei suudeta ühendust luua. Jätsin uuenduste tegevuse katki ja liikusin edasi.

Heaks üllatuseks oli veel administraatori konto loomisel see, et nõuti vähemalt kuutähelist salasõna. See selgus mulle siis kui üritasin lihtsalt testmasinale üht kolmetähelist salasõna kombinatsiooni panna. Tavakasutaja konto loomisel aga õnnestus selle kolmetähelise kombinatsiooniga hakkama saada.

Ilus ja tore oli kõik. Paigaldamise paarikümne minuti jooksul oli mul töötav arvuti olemas. Kuna aga võrk ei töötanud ei olnud mul võimalik tööle saada oma soovitud USB klaviatuuri ja hiirt. Töötasin siiani ju nn varu klaviatuuri ja hiirega, mis baseerusid PS2-l. Ei olnud võimalik tööle saada sellepärast, et arvutisse paigaldatud abifailidest ma infot ei saanud (mida ja kuidas teha) ja võrk ei töötanud kuigi vastavad haldurid väitsid, et isegi ajurid on paigas ja kõik peaks töötama.

Nokitsedes natuke huvist veel võrgukaardi kallal selgus, et vaeseke pole osanud omale ip-d saada. Seadistades ära käsitsi võrgukaardi saama ip DHCP kaudu ei aidanud ka see.

Kahjuks toimus see kõik suhteliselt õhtul hilja ja olin üpris väsinud, et edasi tõsiselt kaevama hakata nende kolme põhi asja mittetöötamises.
Olin lihtsalt sügavalt pettunud selles toredas distros.
Jah kõik see peaks tööle saama ja ka toimima i586 versioonis kuid milleks siis ikkagi on olemas x86-64 jäi mulle arusaamatuks.

Nii jäi ka seekord see võrratu Metisse aknahaldur proovimata. Kahju!




Viimati muutis kustukas 07.05.2007, 20:18; muudetud 2 korda
sander85
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 38
Liitunud: 08.08.2005
Postitused: 4359
Asukoht: Tallinn (vahel ka Virtsu)
Distributsioon: Mageia, Debian, CentOS
estonia.gif
postituspostitatud: 19.04.2007, 10:37  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

x86-64 versiooni soovitatakse üldiselt veel serveritele, see pole veel nii valmis, et seda desktop masinas kasutada, sest paljud rakendused ei ole veel sellega ühilduvaks tehtud, kas või emulaator wine vist ei tööta veel sellega

_________________
Image Image Image

kustukas
Pingviini külastaja
Pingviini külastaja



Liitunud: 30.03.2007
Postitused: 34


estonia.gif
postituspostitatud: 19.04.2007, 12:12  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Tegelikult ma kogu selle testi ette võtsingi just eesmärgiga, et kontrollida reliisi valmisolekut. Lihtsalt kasutajad, kelledel oleks ehk soovi kah just x86-64 proovida teaksid ette, mis neid ees ootab või kas üldse selle kasuks valida.

Lisaks eelnevale pikale kirjeldusele aga unustasin mainida, et kettale oli sihilikult eelnevalt just paigaldatud WindowsXP. Seda kontrollimaks kuidas toimib multiboot ja kas windows partitsiooni vähendamisega tullakse toime ilma probleemideta. Kuna aegu tagasi (aastat kaks vist) kui Mandrivat (tollal oli vist veel Mandrake) katsetasin siis oli see koht vägagi bugine. Nüüd aga toimis asi valutult ja veatult.

Üritan täna omale i586 versiooni hankida ning selle paigaldada, sest mind ikkagi millegipärast meeletult tõmbab see Metisse. Minu isikliku arvamuse kohaselt jäävad igasugu 3D ja cube liidesed sellele kõvasti alla. Lisaks on veel tohutu eelis selles, et ei nõuta ka teab mis erilist rauda (80% arvutikasutajatest ei oma uusimat riistvara ega ka plaani või ei saa uuendada).


Qilaq
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 54
Liitunud: 25.10.2006
Postitused: 1219
Asukoht: Linda Nisa
Distributsioon: Mageia, Mandriva Linux
estonia.gif
postituspostitatud: 19.04.2007, 13:31  postituse pealkiri:  Re: 2007 Spring Free x86-64 ja Asus A8N-VM  

kustukas kirjutas:

Alglaadmise (bootloader) esmases aknas kus pakutakse võimalusi laadida arvuti kõvakettalt, paigaldada Spring ja ... (kahjuks ei mäleta, mis kirjed veel olid) on allääres Help ja Keele valikud. Neile kelledel huvi Eesti keelse tarkvara vastu, siis sealt eesti keelt veel ei leia. Valisin loomulikult Spring paigalduse.
[...]
Edasi asi sujus nagu õlitatult pea paigalduse lõpuni välja. Jõudes nüüd siin keelevalikuteni tegin sihilikult valiku eesti keele kasuks. Lisaks valisin Multilanguage alt veel juurde Inglise keele (usa versiooni). Menüüd ja Abitekstid muudeti kõik koheselt eesti keelseks. Kohati mõned laused on tõlkimata kuid see ei sega ka väga algajal edasi tegutsemast.

Hmm, ega sa ei oska öelda, millised on need "mõned tõlkimata laused" - neid ei tohiks tegelikult esineda, sest Mandriva peaks olema 100% tõlgitud, nii et see võib viidata mingitele programmivigadele.
Seda alglaaduri asja peab veel uurima, kangesti tahaks, et see ikka ka eestikeelne oleks - ja teoreetiliselt peaks ta ka olema, aga võib-olla on siis midagi metsas või pole mingid asjad isegi DVD-le ära mahtunud...


kustukas
Pingviini külastaja
Pingviini külastaja



Liitunud: 30.03.2007
Postitused: 34


estonia.gif
postituspostitatud: 19.04.2007, 14:10  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Hmm, arvesse võttes suurust, mida kirjutama hakatakse DVD-le vist oleks need paar asja ära mahtunud küll.

Ma võtan nüüd uuesti selle paigaldamise ette. Seekord küll sellisena, et enam eelnevalt Windowsi ei installi (ei viitsi oodata selle taga). Märgin asjad täpselt üles, et kus ja mis ning postitan siis siia. Teen ehk mõned fotod kah olukorrast ekraanil. Teeks screenshotid kui see võimalik on!?!


Qilaq
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 54
Liitunud: 25.10.2006
Postitused: 1219
Asukoht: Linda Nisa
Distributsioon: Mageia, Mandriva Linux
estonia.gif
postituspostitatud: 19.04.2007, 14:18  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Kena oleks.
(vähemalt eestikeelsusega võiks siis asjad paremaks minna, kui ka muidu mitte Smile )

_________________
Tõlkija (Mandriva Linux, KDE, Scribus, CUPS)

kustukas
Pingviini külastaja
Pingviini külastaja



Liitunud: 30.03.2007
Postitused: 34


estonia.gif
postituspostitatud: 19.04.2007, 15:40  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Asi muutus seekord lõbusamaks. Isegi tööle sain kalviatuuri ja hiire, samuti võrgu ning heli. Sellest aga allpool.

Alustan siis sellest, et kahjuks pole ikakgi kohe esimesel kuvataval pildil F2 vajutades (keelevalikud) eesti keelt millegipärast. Hilisemalt ma seekord ühtegi teksti ei märganud inglise keelsena. Meenus aga eilne situatsioon ja see, et kuvati inglise keeles selgitav tekst selle kohta, et enne windows uuesti laadimist tuleks teha mitte scandisk vaid chkdsk ja seda mitte graafilises keskkonnas.
Saanud paigaldusega ühele poole kuvatakse nn intro aken, mille tekst tegelikult võiks ju kah eesti keelne olla. Samuti võiks olla koheselt paigaldatud Firefox eesti keelne. Kui juba menüüd jms on seda. Muidugi ega mind selline asi üleüldse ei sega. Ise kasutan siiski kõike inglise keelsena. Eesti keel sai valitud testimiseks, sest vajan asjalikku reliisi ühe väikefirma arvutitesse ja seda eesti keelsena.
Niipalju siis keelest.

Paigaldam hakates esimeses kuvatavas pildis, kus on ka eelpool kirjeldatud keele valik, kus puudub eesti keel mul usb klaviatuur töötas. Valikud said sellega tehtud. Edasi paigaldajasse jõudes enam ei usb hiirt ega klaviatuuri. Loomulikult ühendades nüüd paigaldaja töötades juurde PS2 tüüpi klaviatuuri ja hiire võeti need koheselt omaks ja kõik toimis. Lõpetasin nende abiga paigalduse ja logisin esmakordselt sisse süsteemi.

Ei töötanud heli, võrk (kuigi paigaldajas vahepeal väideti, et võrk saadi tööle), usb hiir ja klaviatuur. Võimalik, et veel miskit kuid ma ei kontrollinud. Nüüd toimetades natuke hiire seadistamisega (valisin USB rullhiire kasuks) ja tehes läbi uuesti võrgu konfiguratsiooni soovitati mul x-server restartida vältimaks võimalikke komplikatsioone. Tegin kohe tervele masinale restardi nagu seda tüüpiline windowsilt üle tulev tegelane teeks.
Uuesti start sujus. Äketselt visati lahti cd lugeja ja graafilisest keskkonnast oli laadija üle läinud tekstilisele keskkonnale. Arvuti jäi ootele. Ok sisestasin DVD ja sellelt hakati midagi lugema. Ikka vaikus. Vajutasin siis korra klaviatuuril Enter. Nüüd hakati toimetama plaadi ja ketta kallal. Tekst kuvas ka, et paigaldati mingisugused ajurid. Süsteemi sisse logides töötasid nii võrk, usb hiir ja klaviatuur. Mida sa hing veel tahta oskad.

Ainuke, mis linuxist mitte midagi teadvale isikule arusaamatuks jääb on see, et miks nagu plaadi sisestades kõik seisma ikkagi jäi. Viimane tekst, mis siis ekraanil ilutses oli midagi selle sarnast: loading module hla [KORRAS] (võin lausega eksida).

Isiklikult olen ka x86-64 versiooniga rahul, ning loodan, et edaspidi need pisivead parandatakse. Nüüd aga üritan aega leida ja testida selle Mandriva Spring tööd linuxit mittetundva kasutajana ehk siis sellena, eks tuleks üle windows keskkonnast. Mõne nädala jooksul ehk postitan ka tulemuste kirjelduse.


Qilaq
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 54
Liitunud: 25.10.2006
Postitused: 1219
Asukoht: Linda Nisa
Distributsioon: Mageia, Mandriva Linux
estonia.gif
postituspostitatud: 19.04.2007, 20:02  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

kustukas kirjutas:

Alustan siis sellest, et kahjuks pole ikakgi kohe esimesel kuvataval pildil F2 vajutades (keelevalikud) eesti keelt millegipärast.

Järelikult tuleb Mandrivat togima hakata, et see võimalik oleks - põhimõtteliselt on vajalikud tekstid tõlgitud, nii et asi pole tõlke puudumises, vaid milleski muus.

kustukas kirjutas:
Hilisemalt ma seekord ühtegi teksti ei märganud inglise keelsena. Meenus aga eilne situatsioon ja see, et kuvati inglise keeles selgitav tekst selle kohta, et enne windows uuesti laadimist tuleks teha mitte scandisk vaid chkdsk ja seda mitte graafilises keskkonnas.

ma ei saanud nüüd aru: see selgitav tekst oli mittegraafilises keskkonnas või? (pean üle vaatama tõlgetest, hägusalt on meeles, nagu oleks kuskil selline hoiatus esinenud...)

kustukas kirjutas:
Saanud paigaldusega ühele poole kuvatakse nn intro aken, mille tekst tegelikult võiks ju kah eesti keelne olla. Samuti võiks olla koheselt paigaldatud Firefox eesti keelne. Kui juba menüüd jms on seda. Muidugi ega mind selline asi üleüldse ei sega. Ise kasutan siiski kõike inglise keelsena. Eesti keel sai valitud testimiseks, sest vajan asjalikku reliisi ühe väikefirma arvutitesse ja seda eesti keelsena.
Niipalju siis keelest.

Milline intro? Millal kuvatakse? Mis seal on? Mu meelest peaks see küll eesti keeles olema...
Firefox ei ole automaatselt eestikeelne sellepärast, et selle tõlget ei ole tõlkijad veel pidanud nii kvaliteetseks, et seda n-ö avalikult pakkuda. Kui see millalgi peaks piisavalt kvaliteetseks osutuma, siis ilmub kindlasti ka Mandrivasse mozilla-et pakett ja ühtlasi võimalus, et eesti keele valimisel paigaldatakse automaatselt ka eestikeelne Mozilla.

Ülejäänu kohta: minu meelest oli väga hea kirjeldus, mis näitas, et asjad ei ole päris nii, nagu nad võiksid olla. Põhimõtteliselt võiks selle postitada Mandriva arendajate listi (kuidas seda teha, vaata siit ), et asjad võiksid paremaks minna...


kustukas
Pingviini külastaja
Pingviini külastaja



Liitunud: 30.03.2007
Postitused: 34


estonia.gif
postituspostitatud: 19.04.2007, 21:25  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Qilaq kirjutas:
ma ei saanud nüüd aru: see selgitav tekst oli mittegraafilises keskkonnas või? (pean üle vaatama tõlgetest, hägusalt on meeles, nagu oleks kuskil selline hoiatus esinenud...)
See tekst oli graafilises keskkonnas paigaldajas. Esmasel testil paigaldasin eelnevalt (spetsiaalselt) WindowsXP ja siis alles hakkasin paigaldama Mandrivat. Paigaldaja hakkab lõikama Windowsi partitsioonilt omale vajalikku ruumi. Saab sellega edukalt hakkame ja vist just siis kuvati tekst, mis rääkis sellest CHDSK jms.

Qilaq kirjutas:
Milline intro? Millal kuvatakse? Mis seal on? Mu meelest peaks see küll eesti keeles olema...
Teen pildi sellest kohe kohe kui saan aega testmasina sellelt kettalt nüüd buutida. Hetkel on midagi teist sellel masinal toimetamas.

Selle arendajate listi lisamisega võid au omale võtta. Võid kogu teksti kasutada kuidas soovid. Mina ausalt ei oma aega ega ka võimalusi seda kõike inglise keelde panna.

PS Ja paluks minu juttu mitte võta virisemisena. Lihtsalt testisin kogu asja selle mõttega, et olen olnud tavaline "click and go" dumbuser ja ei tea inglise keelest mõhkugi või ei taha kuulda midagi inglisekeelsest tarkvarast.


kustukas
Pingviini külastaja
Pingviini külastaja



Liitunud: 30.03.2007
Postitused: 34


estonia.gif
postituspostitatud: 19.04.2007, 23:32  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

No kindlasti poleks te uskunud järgmist, et võtan ette sellise tegevuse, et paigaldan veel kolmandatki korda uuesti selle Mandriva. Seekord siis ainuüksi sellejaoks, et kontrollida, kas tõesti see "Tere tulemast" akna sisu ikka on eesti keelne. ON KÜLL. Miks aga kuvati ta eelmine kord mul inglise keelse on mulle arusaamatu hetkel ja kahjuks ei saa ma enam seda ka kindlaks teha kuna siis peaksin hakkama eelmist paigaldust taastama juba vastava ketta taastamis tarkvaraga. Arvan aga, et tegemist oli siiski paigaldajas keelte valikus kuskil tehtud näpukaga.

Ehk siis uuesti tulles selle postituse algusesse - paigaldasin kolmandatki korda Mandriva viimase x86-64 versiooni. Seekord küll uuele riistvarale.
Emaplaat: Asus M2N-E, nForce 570 Ultra MCP
Protsessor: AMD Athlon 64 X2 4200+ Dual-core
RAM: 2 x 1 GB Apacher DDR2 + 2 x 512 MB Apacher DDR2
Kõvaketas: Seagate 160 GB SATA Ultra
ROM: NEC DVD FlashScribe
Video: nVidia 6600 + LG L1730P monitor
lisaks muidugi hiir, klaver ja kõlarid.
Seekord küll PS2 tüüpi hiir ja klavituur kuna kasutan KVM switchi.

Ainuke probleem seekord tekkis mul taaskord võrguga. Jõudsin ka selgusel, milles on probleem. Mingil põhjusel just see distributsioon ei oska minu LinkSys ruuterilt saada kätte DNS servereid ja see oli kogu probleem selles, et ei suudetud luua ühendust välismaailmaga. Ise võrk saadi tööle küll (sisevõrgus nägin seda masinat teise masinaga) aga sellega asi piirdus. Niikui andsin ette käsitsi DNS serveri aadressi nii kõik toimis. Hetkel kirjutan seda teksti kah siin just selle värskelt paigaldatud Mandrivaga.

Olen kogu olukorraga väga rahul ja olen millegipörast arvamusel, et Mandriva tegelased on omale ühe tõsise kasutaja juurde saanud. See lõplik otsus langeb siiski mõne päeva möödudes, sest vaja on testida mõned asjad ja nende töö ning kasutus mugavus minu jaoks. Samuti vajab testimist see virtual masinate osa, sest kahjuks läheb mul seda edaspidi vaja minu töise tegevuse poolelt.

Nüüd aga paar küsimust, milledele kindlasti leiaks ka google abiga vastuse aga puudub aeg selles osa kolada nendes sügavustes.
Kuidas paigaldada ja kuhu eesti keele speller firefoxile mandriva all?
ja
Mismoodi ma siis selle Metisse aknahalduri tööle saan?


Qilaq
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 54
Liitunud: 25.10.2006
Postitused: 1219
Asukoht: Linda Nisa
Distributsioon: Mageia, Mandriva Linux
estonia.gif
postituspostitatud: 19.04.2007, 23:56  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

FF-i spelleri puhul peaks samuti toimima õpetus, mida jagab http://firefox.pingviin.org/viewtopic.php?t=11 .
Metisse'i töölepanemiseks (kui see on ikka paigaldatud) vali sisselogimisaknas drak3d, ilmuvas dialoogis vali Beryli või muude asjade asemel Metisse; seejärel vali sisselogimisaknasse tagasi jõudes KDE (või ka Gnome või Xfce - teistega vist ei toimi, kuigi ma ausalt öeldes ei tea...) ja tulebki ette Metisse vastavalt KDE või Gnomega.


sander85
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 38
Liitunud: 08.08.2005
Postitused: 4359
Asukoht: Tallinn (vahel ka Virtsu)
Distributsioon: Mageia, Debian, CentOS
estonia.gif
postituspostitatud: 19.04.2007, 23:57  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

metisse kohta ei oska öelda, sest seda ei ole ise proovinud, firefoxi spelleri jaoks on olemas pakk, mis peale paigaldamist peaks olema aktiivne ning peaks olema võimalik eesti keel valida kui ntx trükid siia samma vastust, ehk siis selles textarea kastis parempoolne klõps ja sealt keelte alt valid eesti keele

spelleri enda saab järgnevalt aadressilt: https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/downloads/file/13076/eesti_keele_speller-2.0.0.6-fx+zm+tb.xpi

_________________
Image Image Image

kustukas
Pingviini külastaja
Pingviini külastaja



Liitunud: 30.03.2007
Postitused: 34


estonia.gif
postituspostitatud: 20.04.2007, 09:01  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Selle drak3d leidsin ka ise eile üles. Samas kukkus ta kisama, et puudu on mingisugune pakk (nimetus hetkel ei meenu lisan hiljem). Küsiti kas soovin paigaldada. Vastasin jaatavalt. Siis aga kuvati teade, et ebaõnnestus ja over.

Üritasin paketihalduriga panna. Sellega jäi hetkel arusaamatuks mismoodi sinna asju lisada saaks või olemasoleva näiteks uuema vastu. Jah ma tean kuidas konsoolist asjadega käituda aga vot mind huvitab hetkel just asja võimalikult graafilise liidese kaudu ajada.

Samuti jäi selle paketihalduri tõttu ka võrguprinter külge haakimata. Paketihalduri väitel on mul hplip (oli vist nii) pakk paigaldatud aga seda ei leita. Tuntakse ära printer (hp 2100TN 2100-na) ja paigaldatakse kah midagi aga sellega jääbki "Printer keelatud!". Lubamine ei too kaasa mingisugust muudatust.

Tänud Firefoxi kohta. Seda spelleri keele vahetamist ma muidugi teadsin eelnevalt kuid ma poleks tulnud selle pealegi, et proovida samamoodi seda paigaldada nagu seda teha win firefox peal. Igatahes oli tore kogeda.


Qilaq
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 54
Liitunud: 25.10.2006
Postitused: 1219
Asukoht: Linda Nisa
Distributsioon: Mageia, Mandriva Linux
estonia.gif
postituspostitatud: 20.04.2007, 12:48  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Ebaõnnestumise põhjus oli ühenduse puudumine? (see oli vist probleem?) Või siis tarkvarahoidlate puudumine? Tegelikult peaks olema hoidlad paika pandud juba paigaldamisel, aga kui selle ajal ühendust polnud, siis võivad nad ka puududa. Sel juhul tuleb tarkvarahalduri avamise järel valida Seadistused->Andmekandjate haldur ja seal klõpsata Lisa... Midagi keerulist ei tohiks olla.
Printeri jaoks oleks mõttekas käivitada Printerdrake (Mandriva Linuxi juhtimiskeskus ehk peamenüüs Arvuti seadistamine ja seal Riistvara->Printerite seadistamine) - ma olen aru saanud, et kõik need hplipid, cupsid ja muud asjad ei pruugi alati automaatselt kõige paremat tulemust anda või vähemalt on mingeid probleeme esinenud.

_________________
Tõlkija (Mandriva Linux, KDE, Scribus, CUPS)

kustukas
Pingviini külastaja
Pingviini külastaja



Liitunud: 30.03.2007
Postitused: 34


estonia.gif
postituspostitatud: 21.04.2007, 00:27  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Vot ei saanud olla võrgu poole viga. Kui sai paigaldatud toimis võrk kohe ja ka täiesti eesti peeglist tiriti paigalduse ajal uuendused. Lisaks toimis enne drak3d üritamist ka veebis kolamine (kirjutasin siia sellelst postituse). Aga vaatan selle seadistuse osa mudugi üle.

Printeri kohapealt ma just nii toimisingi nagu sa räägid kuid just see tulemus ei andnud. Seepärast mõtlesingi proovida ka hplipi. Cups pandi minuarust paigaldamise käigus.

Võtan selle Mandriva homme jälle ette, sest tänane on läinud natuke teiste egiidide vedamisel.


Qilaq
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 54
Liitunud: 25.10.2006
Postitused: 1219
Asukoht: Linda Nisa
Distributsioon: Mageia, Mandriva Linux
estonia.gif
postituspostitatud: 21.04.2007, 00:58  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Kui need asjad tulemusi ei anna, siis tuleks arvatavasti raporteerida veast (aadressil qa.mandriva.com) või vähemalt küsida arendajate listist - sest vähemalt ilusa teooria kohaselt peaksid nii ruumilise töölaua kasutamine kui ka printerite äratundmine ja kasutuselevõtmine käima täiesti automaatselt.

_________________
Tõlkija (Mandriva Linux, KDE, Scribus, CUPS)

kustukas
Pingviini külastaja
Pingviini külastaja



Liitunud: 30.03.2007
Postitused: 34


estonia.gif
postituspostitatud: 22.04.2007, 11:15  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Printeri sain paika ja seda loomulikult Printerdrake abiga. Lisasin lihtsalt uue printeri ja valisin LPD seekord, mitte TCP. Lisaks meenus mulle varasemast ajast, et üldiselt just HP printerite puhul tuleks kasutada GENERIC draivereid, mitte valida konkreetse mudeli järgi. Nii oli ka seekord.
Kuna minu printer toetab ka postscript PCL 6 siis lisasin ka selle ja jälle GENERIC loomulikult.

Metisse kohapealt siis niipalju, et 3D töölaua seaded ei luba valida Metisset või 3D cube. Seda põhjusel, et videokaardi draiverid pole need, mis vaja. Tegelen hetkel veel paigaldamise jms sellisega kuid tundub, et väga lihtne ja toimiv versioon on järgnev jutt (leitud Mandriva abi foorumist siit lingilt):
Tsitaat:

You probably need to install the Nvidia proprietry driver. If you are using the "free" version of Mandriva then the default driver doesn't do all the fancy 3D stuff.

If you are using the "free" version, then you first need to get connected to the full rpm repositories. You can do this by using http://easyurpmi.zarb.org/ . Make sure you choose the correct CPU (i568/x64) then select the following options,

Contrib
Contrib Updates
Main
Main Updates
plf-free
plf-nonfree


Copy and paste what it tells you to into a console as root making sure it eats all the lines and press return for the last line if requried. If it doesn't eat the lines and gets stuck then choose a different mirror. If you manage to find a working rsync mirror then that dramatically speeds up the time it takes to update the package list in the future. Otherwise, you can tick the "Use compressed index" box to keep the package list small.

Next go to the software management, Select where packages.... and de-select your DVD or CDROMS leaving the newly added sources.

Now search for nvidia and select the most recent dkms-nvidia (highest number, currently 8774).

Install the packages then go to the Hardware section of the Mandriva Control Centre and Select "Set up the graphical server". Click through and it should say that it has found a proprietry driver. Accept that.

Now when you restart the machine (or maybe it only needs to restart the session) you should see the Nvidia splash screen.

Now, finally, you can enable the 3D effects.
Samuti räägitakse seal antud teemas kuidas toimida ATi kaartide puhul.


sander85
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 38
Liitunud: 08.08.2005
Postitused: 4359
Asukoht: Tallinn (vahel ka Virtsu)
Distributsioon: Mageia, Debian, CentOS
estonia.gif
postituspostitatud: 22.04.2007, 12:13  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

urpmi allikate paigaldamisest räägib see postitus: http://pingviin.org/viewtopic.php?p=11742#11742

_________________
Image Image Image

kustukas
Pingviini külastaja
Pingviini külastaja



Liitunud: 30.03.2007
Postitused: 34


estonia.gif
postituspostitatud: 22.04.2007, 13:03  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

On veel paar pisiasja, mis mind (üritan olla kasutaja, kes tuleb üle win pealt teadmata linuxist midagi) natuke imestama paneb ja segab.

Esimene on kell, ajavöönd ja seaded.
Reeglina pannakse emaplaadi BIOS seadetes kohalik aeg mitte UTC. Olen eelnevalt mitmete distrodega kokku puutunud (testinud, kasutanud jne, ka graafiliselt). Paigalduse ajal Mandriva küsib küll sinu ajavööndit (uuh, hetkel ei mäleta, kas pani kohe ise klaviatuuri ja asukoha järgi selle paika). Loomulikult pannakse siis Eesti kohalik aeg. Jõudes nüüd graafilisse keskkonda on kell vale. Suisa +3h ees. Millegipärast teiste distrodega seda viga ma pole märganud. Samuti küsivad nad paigaldamise ajal ajavööndit kuid mäletan, et on olemas osa, kus saab vastata küsimusele, et kas arvuti enda kell (ehk siis BIOS kell) on UTC või mitte. Pakutakse ka "Ei tea" võimalust. Hiljem pannes enda operatsiooni süsteemi kella eesti ajavööndile on kell muidugi korrektne.
Omades näiteks windowsiga multiboot masinat ja seadistades Mandriva all kella õigeks (eesti ajavöönd), muudetakse BIOS kell selleks. Minnes nüüd windows alla on aga kell loomulikult vale.

Tõlkijatele pisike vihje, mis jäi silma.
KPowersave paigaldatakse kindlasti (KDE puhul loomulikult). Vajalik oleks vist ka see tõlkida, sest ikoon tegumireal on koheselt näha ja tegelased KINDLASTI tahavad seda näppida.

Samuti on üks pisike probleem see, et kasutajal, kes tuli nüüd üle windows pealt ja näiteks koheselt eestikeelse Mandriva peale saab ees ootama mitmeid raskusi kui ta näiteks otsib abi google abil või ametlikust abi foorumist. Seda põhjusel, et jah kõik on ilusti sul eesti keeles ja ka kohalik kaasas olev abi kuid mujal (google ja ametlikud abifoorumid) on nimetused antud inglise keeles. Kindlasti tekitab see palju segadust.
Näitena toon siin just enda poolt eelpool välja toodud lingi ametlikku foorumisse ja seal ära toodud postituses teksti viite "then go to the Hardware section of the Mandriva Control Centre and Select "Set up the graphical server"" peale. Mina näiteks selle lause abil vajalikku teha ei oskaks ega ka leiaks. Ükski eestikeelne abi mind õigele teele ei vii kah.

Kokkuvõtteks:
Mandriva 2007 Spring seltsis veedetud aja ja tehtud pingutuste kokkupanemisel on siiski asi veel toores, et Mandriva leviks eestis massidesse. Mõtlesin sama aastake tagasi ja lootsin nn tänasele päevale. Nüüd loodan jällegi tulevikule. Siiski jääb tänasel päeval ka see tore distro asjahuvilistele ja fännidele. Ise muidugi hakkan kasutama kuid mitte veel põhilise operatsiooni süsteemina kuigi Metisse võlus mind täielikult.


sander85
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 38
Liitunud: 08.08.2005
Postitused: 4359
Asukoht: Tallinn (vahel ka Virtsu)
Distributsioon: Mageia, Debian, CentOS
estonia.gif
postituspostitatud: 22.04.2007, 13:13  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Kella suhtes nii palju, et vähemalt mitmed eelnevad paigaldused on küsitud, et mis on hetkel korrektne kellaaeg, sellest lähtuvalt siis ta vaatab, mis riistvaraline kell on ja seadistab end selle järgi, kui sa seal midagi paigalduse ajal valesti valisid, siis on probleemiga natuke tegemist küll jah

Mandriva Control Center ehk mandriva juhtimiskeskus -> hardware section ehk Riistvara -> Set up the graphical server ehk Graafilise serveri seadistamine ... kas sellele järeldusele on ikka tõesti nii raske tulla, ma kahtlen natuke Smile
(btw, eks sa siis käivita sama asi käsurealt käsklusega: LC_ALL mcc ... tuleb kenasti ingliskeelsena ja ei ole probleeme üles leidmisel Razz)

ma usun, et kui sa võtad eestikeelse windowsi ja lähed sellega abi otisma, siis otsade kokku viimine on VEEL raskeb, sest sealne tõlge isegi mitte ei sarnane originaaliga..

_________________
Image Image Image

Näita (aja järgi):      
Postita uus teemaVasta teemale


Vaata järgmist teemat
Vaata eelmist teemat
Powered by phpBB2 Plus based on phpBB © 2001/7 phpBB Group