Portaal Portaal Pingviini veeb foorumi pealeht
  Viki  |  IRC  |  Otsing  |  Küsimused ja vastused  |  Profiil  |  Privaatsõnumite vaatamiseks logi sisse  | Logi sisse või Registreeru
<empty>
Vaata järgmist teemat
Vaata eelmist teemat

Postita uus teemaVasta teemale
Autor Sõnum
zeroconf
Vana Pingviin
Vana Pingviin



Liitunud: 31.03.2007
Postitused: 1068


blank.gif
postituspostitatud: 05.10.2013, 12:32  postituse pealkiri:  ZTE MF823 ja Linux - mobiilse interneti ideaalne lahendus  

Neile, kes valivad mobiilse interneti modemit Linuxile, julgen soovitada ZTE MF823 nimelist seadet. See töötab kohe - vähemalt minul kuna olin varasemalt PIN-koodi küsimise maha võtnud. Muidu ilmselt tuleb üle veebipõhise seadistamisliidese see PIN-kood korra sisse panna ja edaspidi töötab kohe.

Tal on endal sisuliselt väike ruuter sisse ehitatud ehk siis ta tekitab Linuxi all USB võrgukaardi seadme - ifconfig näitab usb0 seadet, millel on sisevõrgu IP-aadress (192.168.x.x) ja võrguhaldur näitab nagu oleks füüsiline kaabel taha ühendatud. Ehk siis ei mingit muret mingi usb-modeswitch vms tarkvaraga. Ka kiirusetest speedtest.net näitas maksimumkiirust ja kohati isegi rohkem...

Ka see teada-tuntud Linuxi häda, et peale modemi ühendamist ja äratundmist on vaja võrguhaldurist veel mobiilse interneti ühendus lubada - seda muret ZTE MF823 puhul enam ei ole kuna netiühendus tuntakse ära kui kaabliühendus ja see on vaikimisi lubatud juba. Kui PIN-koodi pärimine on ka SIM-kaardilt maha võetud siis hakkabki see modem kohe Linuxiga ühendades tööle.

Veebilehitseja kaudu pöördudes eestikeelses juhendis antud 192.168.x.x IP-aadressile (seda näeb Linuxis ka käsuga route ehk siis vaikelüüs - gateway aadress) saab avada selle seadme konfigureerimise ja näha kena graafilist eestikeelset sideoperaatori logodega veebikeskkonda kus on kõik info olemas - saab määrata, et eelistaks automaatselt 4G võrkusid, ühenduks automaatselt, võrgustatistika (mitu MB alla ja üles ning kokku on laaditud ja ka ühenduses olnud aega), saab vaadata ühenduse infot, muuta APN-i, valida sagedusala ja võrgurežiimi, saab SMS-i saata ning selle saatmise sätteid muuta, PIN-koodi saab muuta ja selle küsimist maha võtta ning ka kogu seadme olekut vaadata ja kõik see on veel 9-s keeles (taani, eesti, soome, leedu, läti, norra, vene, rootsi, inglise keel) - samades keeltes on ka juhend kaasas paberil. Lisaks on seade ka väiksem gabariitide poolest võrreldes Huawei esimeste 4G seadmetega.

Ühesõnaga - ma ei pidanud midagi seadistama - ühendasin seadme arvutiga ja mõne hetke pärast (oluliselt kiiremini kui tavalise Huawei seadme puhul) oli ühendus loodud ja seda selliselt, et nagu oleks kaabel arvutiga ühendatud! Ei pidanud võrguhalduris lubama mobiilset ühendust kuna see seade ühendub kui tavaline kaabliga võrgukaart süsteemi poolt vaadatuna. Äärmiselt mugav!

Testimisel kasutasin 64-bit Estobuntu 12.08 ja proovisin nii vaikimisi kernelit versioon 3.2.x kui ka uusimat 3.11.3 versiooni.

ZTE MF823 parameetrid EMT poolt kirjutatuna:
4G - 2600, 1800/900 MHz ja kuni 100Mbps@50Mbps
3,5G/3G - 2100/900 MHz ja kuni 21,6Mbps@5,76Mbps
EDGE/GPRS - 900/1800 MHz kuni 236kbps@236kbps
microSD kaardi tugi kuni 32 GB
SMS saatmine toimib GSM ja 3,5G võrgus
Toetatus OS-id on muuhulgas ka WinXP/Vista/7/8; Mac OS 10.6 ja uuem (10.6, 10.7, 10.8 ) ja siis ka Linux - viimast ei ole ametlikult mainitud aga töötab nagu siidi...

Kui avasin tootja lehe siis seal oli veidi rohkem kirjas. Ka EMT kodulehel ja seadmega kaasasolnud juhendis on teine info kui seadme pakendil, millelt mina lugesin alguses. Erinevus on seal näiteks 3/3,5G üleslaadimiskiiruses - tootja koduleht ja EMT seadmega kaasasolnud juhendis kirjutab 42 Mbps kuid pakendil on kirjas 21,6 Mbps.

Tootja kodulehelt võib veel lugeda, et lisaks veebipõhisele kasutajaliidesele ja modemi tarkvara uuendamisvõimalusele on ka IPv6 tugi, kaks välise antenni ühenduspistikut, UICC tugi (parem turvalisus).

Lisaks on veel olemas ka ZTE MF823D - seda ei ole saanud veel testida - kui keegi saab siis oleks huvitav kuulda. Samas paistab, et see EMT poolt jagatav seade ongi ZTE MF823D - nii on neil veebipoes kirjas. Kuigi seadmekarbile oli kirjutatud MF823 siis seadme veebiliidese kaudu seadistustes liikudes on olemas kõik MF823D-le omased lisad (sagedused vms).

Olgu mainitud, et Huawei E392 katkeb aeg-ajalt - seade kaob lihtsalt Linuxist ära ja peale seadme füüsilist uuestiühendamist saab taas kasutada. Mingi hetk need katkemised ka lõpevad ja saab seadet pidevalt kasutada.
Huawei E3276 aga korra ühendas ja siis katkes ja ei saanudki enam uuesti ühendust. Lisaks muidugi see ebamugavus, et pean võrguhaldurist peale igat seadme ühendamist ekstra lubama mobiilsed internetiühendused. Kaablivõrguühendusena ära tuntud mobiilne ühendus on selles mõttes ideaalne lahendus Linuxi jaoks - see töötab kohe.

Saadavus
Kliendihind 79€, muidu 109€ - 05.10.2013
Elion - https://pood.elion.ee/productInfo/48/netipulk-zte-mf823d/ZTEMF823D
EMT - https://www.emt.ee/et/sisu/-/pood/mobiilne_internet/zte_mf823d

Samas ei paista seda Elisa ega Tele2 netipoes olema 05.10.2013 seisuga.


ops

Pingviini aktivist
Pingviini aktivist


Vanus: 46
Liitunud: 23.12.2012
Postitused: 113

Distributsioon: lubuntu
estonia.gif
postituspostitatud: 06.10.2013, 10:26  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Ja Manjaros ei toeta (uuem kernel peal) enam näiteks huawei E173 usb modem.
Ei hakka uut muretsema kui vana modem veel töötab. Jääda parem selle kerneli peale, mis minu masinat ja vanu seadmeid töökorras hoiab.

Tarbige.

_________________
Image

zeroconf
Vana Pingviin
Vana Pingviin



Liitunud: 31.03.2007
Postitused: 1068


blank.gif
postituspostitatud: 06.10.2013, 12:13  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Muidugi oleks huvitav teada, millised modemid veel selliselt töötavad kui see ZTE MF823 ehk siis sisemine väike ruuter, mis arvutile sisevõrgu IP annab DHCP-ga ja seeläbi sisuliselt suvalise OS-iga töötab. Kui muidugi see pulk üldse ära tuntakse masina poolt... Windowsis paistab olema vajalik eelnevat tarkvara paigaldada selleks.
Ühesõnaga - kui kellelgi tekib kogemust siis olen tänulik kui seda ka kogukonnaga jagatakse.

Huawei E173s kohta muidu lahendus olemas - http://viki.pingviin.org/Huawei_E173s_netipulga_seadistamine - tuleb netist otsida, et mis on selle tekstifaili sisu E173 kohta.


Näita (aja järgi):      
Postita uus teemaVasta teemale


Vaata järgmist teemat
Vaata eelmist teemat
Powered by phpBB2 Plus based on phpBB © 2001/7 phpBB Group