Portaal Portaal Pingviini veeb foorumi pealeht
  Viki  |  IRC  |  Otsing  |  Küsimused ja vastused  |  Profiil  |  Privaatsõnumite vaatamiseks logi sisse  | Logi sisse või Registreeru
<empty>
Vaata järgmist teemat
Vaata eelmist teemat

Postita uus teemaVasta teemale
Autor Sõnum
ertserts
Vana Pingviin
Vana Pingviin



Liitunud: 31.10.2013
Postitused: 445
Asukoht: Tallinn
Distributsioon: Ubuntu, Debian
estonia.gif
postituspostitatud: 21.05.2014, 15:42  postituse pealkiri:  Android - Parental Control ("lapse nutitelefon")?  

Olukord on ikkagi jõudnud staadiumisse kus tuleb hakata haldama ja reguleerima laste nutitelefoni kasutust. Olen seda pidevalt edasi lükanud. Nüüd aitab! Vastasel juhul väljub asi kontrolli alt. Pagan, see kontroll vist ongi juba kergelt kadunud!

Pedagoogikast on siin suht vähe kasu, sest algkooli lastega on suht mõttetu väidelda loogika stiilis: "nutitelefoni väike ekraan rikub sinu silmad ja sa saad endale varsti pudelipõhja paksuste klaasidega prillid ninale", "tunndide viisi sepik seljas silm punnis nutitelefoni taga krõnksutades rikud ära oma rühi", "pidevalt nutitelefoni näppides ja mängukeskkondades tõmmeldes kaotad ajataju", "sõber nutitelefon ei asenda ealeski sulle tõelisi elusaid sõpru", "loe parem raamatuid, joonista, mängi, mine trenni sest selle "ajaröövlist arvutiga" jõuad iivelduseni täiskasvanueas nõrkemiseni suhelda".

Olen Internetis ringi vaadanud ja seal on esile tõstetud vabavaralisi parental control appe androidile: MobileMinder, NetAddictFree, Qustodio. Pole jõudnud veel neid testida ja määratleda nende tõhusust.

Mina ise hetkel näeksin ja hindaksin lapse nutitelefoni halduse seisukohalt järgmisi asju:
1. Limiteerida Interneti kasutust päevas max. 2-3 tunni peale. Blokeering peaks kehtima kõikjal nii mobiilse Interneti kui wifi arvutivõrkude puhul.
2. Hallata ja vajadusel blokeerida Internetist tulevat tarkvara ja täiskasvanutele suunitletud infot.
3. Omada ülevaadet lapse suhtlusvõrgustikest. Minimaliseerida seega "kommionude" ligipääsu (skype, e-post jt.)
4. Statistika. Näiteks tuleb e-postile jms. võimalused.

Hetkel on laste seas väga populaarne mäng "Growtopia". Mängu mängimine on neile lausa sõltuvuslik kinnisidee. Võib arvata et paljud Eestimaa lapsekesed on selle sõltuvusliku mängu küüsis. Näiteks kirjutab ülalmainitud lingil üks väike mängusõltlane: "Nii hea mäng. Mine perse kui hea mäng see on" ja üks hästi tillu mängusõltlane kirjutab: "Matahan kas mänkita"
Nuta või naera.

Oleks siis täiskasvanudki arukamad, näiteks üks Eesti prominent pidi ööseti pissile minnes wc-poti juurde kaasa võtma oma iPhone et vaadata mis temast Fecebook'is kirjutatakse. No see ju pole enam normaalne käitumine! Sõltuvusravile tuleks saata!

Kuidas teie käitute ja tegutsete (nt. parental control tarkvara) kui näete et teie lapsed, õed, vennad, sugulased on nutitelefoni- või arvutisõltlased?

Kõigepealt tuleks nutitelefoni- või arvutisõltuvuse probleemi enesele tunnistada ja siis vastavalt sellele tegutseda. Keegi peab olema lõplik otsustaja. Totaalne nutitelefoni või arvuti keelamine või loobumine siin vast ei aita. Smile

_________________
ertserts@linuxialune:~$ echo;echo Local and Remote IP connections:;netstat -at|sort -k5|grep ESTABLISHED|cut -c20-80;echo

imre
Vana Pingviin
Vana Pingviin



Liitunud: 16.08.2005
Postitused: 2648
Asukoht: Saku kant
Distributsioon: Ubuntu
estonia.gif
postituspostitatud: 21.05.2014, 17:06  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Sina paned piirangu peale, aga tema sõprade arvutitel/telefonidel/tahvlitel piiranguid pole ja saab neid vahel laenata - tundub surnud seisuna.

Aga me oleme teinud konkreetsemalt:
On räägitud täpselt mis juhtuma hakkab ja kui hinded langevad kuna vahib tahvlit nagu pärismaalane peeglit = tahvel ära ja kõik.
Kuu aega rahu ja hinded paranevad.

Nikerdab oma telefoniga edasi - mul on üks vana klahvidega kolakas, saab selle omale kasutada.
Kui ei jõua ikka veel kohale, siis wifi parooli on kerge muuta - tema veel ruuterisse murda ei oska.

Ehk karm, aga vanasti saadi rihma - tänapäeval pannakse karistamise eest kinni.

P.S nädal-kaks tagasi käis kuskilt linuxialastest uudistest läbi gnome jaoks uus parental control programm.
Nime ei mäleta paraku. Ei suuda hetkel leida ka.

_________________
Enne teema püstitamist kasutage OTSINGUT
Küsi targalt: Infot siit!
Kui aru ei saa, siis küsi.

ertserts
Vana Pingviin
Vana Pingviin



Liitunud: 31.10.2013
Postitused: 445
Asukoht: Tallinn
Distributsioon: Ubuntu, Debian
estonia.gif
postituspostitatud: 10.01.2016, 16:45  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Nii, võtan üles vana kuid aegumatu, igavesti noorusliku teema sest olen vahepeal targemaks saanud. Vahest on sellest abi nüüdsetele kui ka tulevastele lastevanematele.

Olles pidevalt laste puhul hädas selle neetud "nutitelefoni katkuga" jäi lõpuks minu valik parental control tarkvarale nimega Qustodio (USA). Kasutuskogemus Qustodio puhul on mul kusagil 9-kuud. Hindaksin seda "lapsehoidja" rakendust 5-palli süsteemis 4.5-palliga. Sellel on üks tera pisike viga, millest kirjutan põgusalt hiljem.

Qustodio kasutamine on veebipõhiselt mugav ja operatiivne. Suur pluss on see et lapsehoidjaga saab hallata lapse nutitelefoni kõikjalt, konkreetsest nutiseadmest sõltumatult. Haldad teisest nutitelefonist, tahvlist, arvutist, vahet pole. Veebikeskkonnas paika pandud sätted, piirangud ja lubamised töötavad nutiseadmes globaalselt. Laps võib oma nutiseadmega liikuda kus soovib, reeglid töötavad ka väljaspool kodu.

Qustodio aktiveerimine ja install.
1. Registreerid ennast ära Qustodio koduleheküljel.
Võimalusel soovitan regada ennast seal ära mõne suva isiklikus kasutuses oleva Gmail kontoga (meil kõigil on neid ju mitu või hulgi!). Eriti kasulik on see siis kui on peres mitu last või siis kasutuses mitmed nutiseadmed.
2. Registreeritud Qustodio kontoga aktiveerid lapse Android OS nutiseadmes qustodio äppi (laps seda äppi uninstallida ei saa!). Peale seda käivituvad nutitelefonis default reeglid ja järgmisel päeval tulevad sinu e-posti esimesed nutiseadme kasutamise raportid. Ps! Qustodio veebikeskkonnas pange ikka oma lapse nimeks mingi suva Mari või Juku.

Qustodio lapsehoidjat saab installida Android, iOS, Kindle, Windows ja MacOS X peale. Kahjuks Linux tuge veel pole. NB! Qustodio standard pakett 1 lapsele ja 1 nutiseadmele on tasuta. Seega kui sa sooviksid 1 lapse puhul monitoorida mitut nutiseadet siis tuleks tarkvara eest maksta. Saaksid seeläbi kõiki nutiseadmeid hallata ühe qustodio konto alt. Näiteks minul on 2 last ja igaühel neist on 2 nutiseadet (huhh!). Seega on minul 4 Gmail kontot ja kõik nutiseadmete kasutamise raportid tulevad mul suunamisega ühele põhilise Gmail konto konkreetsesse Inbox kausta. Jah, sellise variandi puhul on haldamise seisukohast rohkem võimlemist kuid asi on tasuta. Samas maksuline aastane litsents pole seal kallis, juhul kui seadmete haldamine muutub koormavaks siis mõtlen ehk litsensi ostmisele.

Qustodio raportid on head. Salvestatakse ka nutitelefoni sisse- ja väljahelistamise numbrid, rakenduste kasutamise % ja veebikülastuste aadressid jne. Saate hallata ja blokkida rakenduste ning nutiseadme Interneti kasutamist. Panna peale ajalisi piiranguid, seadet lukustada jne. Default on nutiseadme veebikasutuses blokeeritud porr, vägivald, alkohol, tubakas, narkootikum, reklaam, usuhullus, relvad jne. Hiljem saate vajadusel veebikülastusi valikuliselt kas lubada või keelata jms teha. Soovil võimalik jälgida googlemaps'ist nutitelefoni viimast asukohta jne.

Nüüd siis see väike pisku qustodio miinus. Mõtlen et kuidas sellest siia kirjutada? Ehk loevad seda foorumit lapsekesed? Kirjutan siis läbi lillede. Teatud sort nutikamaid lapsekesi muudavad oma nutiseadmes ntp setinguid ja üritavad lollitada ajalimiite. Tehakse ka seda et....ei sellest ma parem ei kirjuta...! Kuid tavaliselt lõppeb see nutiseadmete häkkimine jõnglastel sellega et nad enam ei mäleta isegi mida nad seal on teinud. Kõik lõppeb mingil x-ajal sellega et seade peedistatakse ära sellisele tasandile et peab sekkuma lapsevanem ning asja uuesti joonde ajama. Mõtlesin et kirjutan antud asjade puhul Qustodio teamile ja küsin järgi et miks just nii ning millist tõhusat rohtu selle vastu kasutada.

Kuna Linuxile qustodio puhul tuge pole siis tuleks kasutada alternatiivseid varjante. Mis kasu on nutiseadme haldamisest kui lapsed pääsevad arvutitele ligi. Linux keskkonnas olen kasutanud kahte lapsehoidja rakendust: Nanny ja Timekpr. Mõlema tarkvara puhul saab arvutile profiili põhiselt peale panna ajalimiiti ja teha muid algelisi filtreeringuid.

Nanny peaks oleva vanem tarkvara (minu teada enam ei arendata!) ja minu kogemuse läbi ei tööta ajalimiidi piirag nii kuis vaja, bugine. Timekpr on uuem ja selle olen ma lauaarvutis laste profiilis ajalimiidi piiranguna justkui paika ja tööle saanud. Netis surfamise puhul kasutan ma laste profiilis Firefox pluginat 'MetaCert' mis kuidagi filtreerib välja netisaasta. Eks neid bruseri põhiseid lapsehoidjaid on veelgi olemas. Loomulikult ei pääse need tarkvarad oma funktsionaalsuselt Qustodio'le ligilähedalegi.

Nüüd võiks turvatundlik ja ettevaatlik arvutikasutajast lapsevanem küsida.
Qustodio on kolmandate osapoolte rakendustarkvara, miks peaksin ma seda usaldama ja kasutama?
Mina küsiksin siis vastu aga millised oleksid siis alternatiivid mida laste ja Interneti kasutamise regulatsiooni puhul ette võtta. Mitte midagi tegemine soodustab lapsevanemate teadmatust ja lapsekeste piiranguteta Interneti kasutamist. Isegi kui sa lubad lapsel päevas 2-3 tundi netti kasutada ei tea sa mida ta seal teeb ja kuhu läheb. Sul on küll kodus kasvatuslik haare kuid kahjuks see ei ulatu Internetti. Laps Internetis oleks nagu mingi vapper ja kerglane ujuja filmist Jaws (1975). Küllaltki nigel alternatiiv. Smile

_________________
ertserts@linuxialune:~$ echo;echo Local and Remote IP connections:;netstat -at|sort -k5|grep ESTABLISHED|cut -c20-80;echo

tris

Troll - ära toida!
Troll - ära toida!



Liitunud: 23.08.2014
Postitused: 713

Distributsioon: Debian
estonia.gif
postituspostitatud: 10.01.2016, 17:36  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Kingi lapsele mobiiltelefon. Näiteks 15 eurone samsung, millel on võimalik blokeerida tundamatud kõned, blokeerida sms/mobiilnumbrid.

_________________
ricochet:yckka6zlbxv767lz

hirax
Pingviini aktivist
Pingviini aktivist


Vanus: 54
Liitunud: 25.10.2013
Postitused: 267
Asukoht: maal ja merel
Distributsioon: KDE Neon 5.27, Linux Lite
estonia.gif
postituspostitatud: 22.01.2016, 14:49  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Minu esimesed tõsisemad kokkupuuted Androidiga ja no ei saa mina seda Qustodio-t tööle Mad
Telefon Huawei Ascend Y5 ja Android 5.1 Lollipop + EMUI 3.0.5 Lite
Veebipoolelt on kontod ja seadmed ok, aga probleem on telefoni endaga.
Laed alla, installid, aktiveerid oma kontoga, aga tööle ta ei hakka.
Kui rakendus avada siis on ees veateated: "configured not properly" ja "supervision is not fully active", näitab et vaja Qustodio sisse lülitada, aga Qustodio teenus on sisse lülitatud (samuti on ta lubatud kui "device administrator"), ekraanil veel "next" ja kui seda vajutada, siis tuleb "activite now" ette ja kui seda vajutada, siis rakendus lihtsalt sulgub ja kõik.
Uuesti avades jälle kõik "not properly" ja "not active" samamoodi ees.
Telefoni restarte ja uninstall - install tsükleid teinud lugematu arv kordi juba.
Kas mingitest settingutest on vaja veel midagi lubada, mida ma ei leia, või mida teha et ta telefonis tööle hakkaks ?


ertserts
Vana Pingviin
Vana Pingviin



Liitunud: 31.10.2013
Postitused: 445
Asukoht: Tallinn
Distributsioon: Ubuntu, Debian
estonia.gif
postituspostitatud: 22.01.2016, 18:16  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Kui minu mälu ei peta siis pead sa veenduma et antud telefon on Qustodio veebikeskkonnas seadmena aktiveeritud. Jah, vahest on nutikas softi installi ja aktiveerimisega propse kuid enamjaolt on need jonksu läinud. Täpselt ei mäleta mida tegin.

Nutikas pead aktiveerima Qustodio softi ainult sinule teada oleva e-posti aadressi ja salasõnaga ehk siis kontoga mis on eelnevalt mõnest teisest arvutist Qustodio veebikeskkonnas loodud. Kui asja tööle saad siis töötab tõrgeteta.

_________________
ertserts@linuxialune:~$ echo;echo Local and Remote IP connections:;netstat -at|sort -k5|grep ESTABLISHED|cut -c20-80;echo

hirax
Pingviini aktivist
Pingviini aktivist


Vanus: 54
Liitunud: 25.10.2013
Postitused: 267
Asukoht: maal ja merel
Distributsioon: KDE Neon 5.27, Linux Lite
estonia.gif
postituspostitatud: 22.01.2016, 18:46  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Selle juhendi järgi jääb mul asi toppama nr10 ja 11 vahele. Peale seadmele nime andmist ei tule ette "success" kirjaga lehte, vaid on uuesti, et sisesta "device name" ja next. Samal ajal veebikeskonda tekkib telefon küll.
Kui nüüd panna uuesti "next" siis ütleb, et sellise nimega seade on juba olemas ja kui teha siis mingi teise nimega telefon siis ilmub selline ka veebikeskonda. Telefonis endas aga jääb sama jama (not full control jne) edasi. Ükskõik kas teed siis veel ühe telefoni juurde või jätad ainult ühe.
Mingi krdi kamm on kuskil, a vot ei leia üles rsk.

EDIT:
Virtuaalses Samsung Galaxy S3 ja Android 4.3 sai asja kenasti toimima.


Näita (aja järgi):      
Postita uus teemaVasta teemale


Vaata järgmist teemat
Vaata eelmist teemat
Powered by phpBB2 Plus based on phpBB © 2001/7 phpBB Group