Portaal Portaal Pingviini veeb foorumi pealeht
  Viki  |  IRC  |  Otsing  |  Küsimused ja vastused  |  Profiil  |  Privaatsõnumite vaatamiseks logi sisse  | Logi sisse või Registreeru
<empty>
Vaata järgmist teemat
Vaata eelmist teemat

Postita uus teemaVasta teemale
Poll :: Kas pooldad Linuxi kasutamist kohalikes omavalitsustes?

Jah
97%
 97%  [ 45 ]
Ei
2%
 2%  [ 1 ]
Mitte op.süsteem, ainult OpenOffice
0%
 0%  [ 0 ]
Mac hoopis
0%
 0%  [ 0 ]
Hääli kokku: 46


Autor Sõnum
ago
Pingviini külastaja
Pingviini külastaja


Vanus: 35
Liitunud: 28.06.2008
Postitused: 24
Asukoht: Tartu
Distributsioon: Xubuntu 10.04
estonia.gif
postituspostitatud: 24.03.2009, 18:30  postituse pealkiri:  Linuxi kasutuselevõtt Tartu linnavalitsuses  

Mul on selline küsimus, et mida te arvate, kui raske oleks Tartu linnas arvutitöökohtadel Linuxile ja OpenOffice-ile üle minna. Kui palju kasutatakse spetsiifilist tarkvara, mis nõuab Windowsi?

Varsti tuleb välja Windows 7 ja toetus Windows XPl-e lõppeb. Linn peab kindlasti hakkama operatsioonisüsteemi uuendama. Miks mitte siis seda tasuta teha ja Linuxile üle minna, koos OpenOffice-iga siis.

Milliseid probleeme näete: koolitus, ühilduvus, programmid, ajurid..

Saatsin umbes kolm nädalat tagasi linnavalitsusse kirja küsimusega, et kui palju kasutatakse vaba tarkvara ja Linuxit. Vastust pole siiamaani tulnud.




Viimati muutis ago 26.03.2009, 00:33; muudetud 1 kord
zaxon
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 46
Liitunud: 10.04.2006
Postitused: 478
Asukoht: Tartu
Distributsioon: Gentoo
estonia.gif
postituspostitatud: 24.03.2009, 18:32  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

tjah, selleks peaks natuke täpsemalt teadma, mida ja mis mahus need tööjaamad täpselt kasutavad ehk natuke siseinfot oleks tarvis.


sips
Pingviini aktivist
Pingviini aktivist



Liitunud: 20.05.2006
Postitused: 288

Distributsioon: Arch
estonia.gif
postituspostitatud: 24.03.2009, 18:55  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Siinseid uudiseid lugedes (nt http://pingviin.org/viewtopic.php?t=6093 ) ja üleüldse on jäänud mulje, et nn überõppe/koolitus on tunduvalt odavam kui M$ tarkvara kasutusõiguste aina uuesti-ja-uuesti pikendamine.
Isegi minu raamatupitajast naine [kes on nn linixit ainult minu läpakas kaugelt näinud (ääremärkusena: ühes nn iPoes küsis ta minult "Kas see on linux")] saab linuxi keskkonnas vabalt hakkama ja ilma igasuguse erikoolituseta, õpeta selgeks kus on menüü , "internet" ja kuidas arvuti välja lülitada ning iga vähegi mõtlev (ja isegi mitte-arvuti inimene) saab kaasaegses "linux'is" oma töö_tehtud/asjad_aetud vägagi edukalt.

Seega vastuseks kindel "Jah"

_________________
PS! Vanaisale ei saa Linuxit peale lasta.

Qilaq
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 54
Liitunud: 25.10.2006
Postitused: 1219
Asukoht: Linda Nisa
Distributsioon: Mageia, Mandriva Linux
estonia.gif
postituspostitatud: 24.03.2009, 19:08  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Interneti ja e-posti kasutamise mõttes usutavasti ei nõuaks üleminek pea mingit vaeva. Ilmselt ka dokumentide osas ei oleks üleminek kuigi raske, võib-olla on keerulisem mallide ületoomine ja nende rakendamine, kus probleeme võib tekkida just igasuguste makrode ja värkidega (ja sellest johtuvalt tuua võib-olla kaasa ka ühilduvusprobleeme suhtlemises väljapoole). Keerulisem on vahest raamatupidamisega seonduv osa, aga see võib ju ka jääda Windowsi-põhiseks, sest üldiselt on see kogu linnavalitsust arvestades ju pigem ikka suht väike protsent arvuteid.

_________________
Tõlkija (Mandriva Linux, KDE, Scribus, CUPS)

euqen
Pingviini aktivist
Pingviini aktivist


Vanus: 43
Liitunud: 25.10.2006
Postitused: 165
Asukoht: Viimsi / Vantaa / Internet
Distributsioon: Ubuntu
estonia.gif
postituspostitatud: 24.03.2009, 19:29  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

teema autor proovi äkki mõnda muusse omavalitsusse see vastav kirjake saata, vaata kas vastavad ja anna teada ka meile kõigile.

Kuigi minumeelest on analoogne teema vist vilksamisi mu silmapaare riivanud siin.

Ja usun et siin foorumis on suht mõttetu sellist polli üles riputada Very Happy
idee eest 10 points

muide veel üks asi raamatupidamise suhtes veel mainida, palju on veebipõhiseid tarkvarasid ka eestis, asi on ikka mugavuses ja harjumuses.

ise kasutan ja olen rahul, parim viis windoosast võõrdumiseks Smile


illukas
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 43
Liitunud: 24.10.2006
Postitused: 2036


norway.gif
postituspostitatud: 24.03.2009, 19:45  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

aga millest selline küsimus üldse...

Hea tahtmise juures ssaab kõikke, minul pool kooli linuxi peal ja võib öelda, et saavad hakkama ilusti

Edit:
kui palju masinaid, mida mõeldakse konkreetselt linnavalitsuse all, kas ka allasutused, kas on plaanis ka "ühtne" võrk jne jne. ???
Omavalitsused reeglina suhteliselt laisad selliseid lahendusi tegema, riigi rahad ja siiamaani raha nagu on. Minu kohalik omavalitsus on suht linuxi võõras ja hoiab 10 küünega eemale- it spetsialist vastu ja valla töötajad ka


imapi
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 44
Liitunud: 01.12.2005
Postitused: 567
Asukoht: Rakvere
Distributsioon: Mageia Cauldron
estonia.gif
postituspostitatud: 24.03.2009, 22:03  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Kui see pole saladus siis sa võiks siis kirjutada mis rakendusi te ametialaselt kasutate. Siis saaks öelda, kas migreerumine on mõtekas või mitte. Näiteks hoiatan ette et kui kasutatate postipoissi dokumendi halduseks siis ei tule asjast midagi välja.


illukas
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 43
Liitunud: 24.10.2006
Postitused: 2036


norway.gif
postituspostitatud: 24.03.2009, 22:10  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

imapi kirjutas:
Näiteks hoiatan ette et kui kasutatate postipoissi dokumendi halduseks siis ei tule asjast midagi välja.

mhmm miks nii?
minuteada on tegu veebipõhise asjaga, seda kinnitab ka nende lehet
http://www.microlink.ee/Postipoiss

Postipoiss sobib kõikidele platvormidele. Kasutajate töömasinatesse ei ole vaja midagi installeerida


wk
Vana Pingviin
Vana Pingviin



Liitunud: 24.10.2007
Postitused: 1133
Asukoht: Tallinn, vahel Vastseliina vald
Distributsioon: Debian, Kubuntu
estonia.gif
postituspostitatud: 24.03.2009, 22:13  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Postipoiss on algselt ikka puhas Wini app, veebipõhiseks on ta keeratud hiljaaegu, pärast seda kui Microlink (?) selle ära ostis. Mis omakorda tähendab, et migreerumine peaks nüüd lihne/lihtsam olema.

_________________
Kõike hääd,
WK

imapi
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 44
Liitunud: 01.12.2005
Postitused: 567
Asukoht: Rakvere
Distributsioon: Mageia Cauldron
estonia.gif
postituspostitatud: 24.03.2009, 22:14  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Smile jah seda kindlasti, et asi on weebi põhine aga töötab ainult IE -ga. Ma olen viimased neli aastat oma asutuses selle vastu võidelnud.


imapi
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 44
Liitunud: 01.12.2005
Postitused: 567
Asukoht: Rakvere
Distributsioon: Mageia Cauldron
estonia.gif
postituspostitatud: 24.03.2009, 22:15  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

imapi kirjutas:
Smile jah seda kindlasti, et asi on weebi põhine aga töötab ainult IE -ga. Ma olen viimased neli aastat oma asutuses selle vastu võidelnud.


Vabandust ... ei saa öelda, et ta töötab ainult IE -ga ... ütleme nii, et ta töötab 100% ainult IE -ga 75% Operaga ja ~50% FF -ga. Chromiga pole proovinud aga eeldades, et chrome on KHTML siis paneks ta ka sinna 50-60% vahele


-ordi-
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 31
Liitunud: 13.12.2008
Postitused: 821

Distributsioon: GNU/Linux
estonia.gif
postituspostitatud: 24.03.2009, 22:36  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

illukas kirjutas:


Hea tahtmise juures ssaab kõikke, minul pool kooli linuxi peal ja võib öelda, et saavad hakkama ilusti



Mull on ka koolis pooled arvutid linuxitega , näiteks raamatukogus on kõikidel arvutitel peal estobuntu , sai siis küsitud it-spetsi käest et miks nii ja ta ütles et sellega pole probleeme,kõik töötab ja juba pool aastat üksgi arvuti pole pange pannud. Veel ütles ta et windowsi oli ta eelmine aasta koguaeg peale tõmmanud sest kasutajad olid selle ära rikkunud jne kuigi piiratud kasutaja konto oli peale pandud.

Nii et kindel vastus et jahh inimesed saavad vabalt hakkama linuxiga näita firefoxi ikoon ette ja toimib. Vahest on küll naljakas vaadata et estobuntu ilus kde töölaud särab exe failidest aga ka sellest on inimesed aru saanud "vist " et windowsi installerid ei toimi linuxi all.


Taux007
Pingviini aktivist
Pingviini aktivist



Liitunud: 26.05.2007
Postitused: 204

Distributsioon: Ubuntu 14.04
estonia.gif
postituspostitatud: 25.03.2009, 00:10  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Jah, kindlasti ma oleksin poolt sellele, et omavalitsused võtaksid kasutusele Linuxi ja openOffice. Rahakulu kokkuhoid on suur, samas saadakse mitmekesisem pilt - mitte, et MS ees, taga, all, üleval, keskel ja ilma selleta ei saa.

Teine asi on see, et kui pidevalt ja aina enam minnakse linuxi peale üle, kaob linuxi võlu ära (seda siis rangelt minu jaoks). Niimoodi on varsti viirused ja asjad linuxis ning MS'le omased probleemid saavad alguse. (See viimane on puhtalt minu arvamus).

_________________
Look at the dead outside my window..

illukas
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 43
Liitunud: 24.10.2006
Postitused: 2036


norway.gif
postituspostitatud: 25.03.2009, 00:17  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Taux007 kirjutas:
Niimoodi on varsti viirused ja asjad linuxis ning MS'le omased probleemid saavad alguse. (See viimane on puhtalt minu arvamus).


selline massiline levik on linuksis suht raske, sest esiteks on linux totaalselt teistsuguse üleshitusega ja juba see ei luba teha imeasju
teiseks tulevad linuxi turvalapid väga kiirelt (suhteline eks...) ja ei ole sellist kalevi alla toppimist...
kolmandaks enamasti tahetakse ikka selliste toimingute jaoks root parooli- kasutajad seda niikuinii ei tea seega jälle tükk vähem


indrek56
Pingviini aktivist
Pingviini aktivist


Vanus: 50
Liitunud: 30.08.2006
Postitused: 282
Asukoht: Tartu
Distributsioon: opensuse
estonia.gif
postituspostitatud: 25.03.2009, 09:25  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

ei kasutata seal postipoissi, vaid konkureerivat lahendust. Soovitan sellise algatusena Tartu Linnavalitsust (hetkel) mitte tüüdata, puht nii teie kui LV ajaraiskamine (söön oma suvise mütsi et sellest ei tule lähiajal midagi), neil muret niigi si**ks. Parem võtta mingi jõukohasem algatus, koolide arvutiklassid on hea eeskuju eelpoolsetest kommidest.


Taux007
Pingviini aktivist
Pingviini aktivist



Liitunud: 26.05.2007
Postitused: 204

Distributsioon: Ubuntu 14.04
estonia.gif
postituspostitatud: 25.03.2009, 11:46  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

illukas, mis sa nende imeasjade all mõtled?

Kas siis kui kasutajaskond suureneb tuntavalt, jõutakse tagada korralik turvaaukude lappimine ikkagi? Kardan, et tuleb nolke, kes tahavad linuxit õõnestada, peale rohkemgi...

Praegu on linux keeruline, tegelikult. Kuid usun, et varsti on asi suhteliselt lihtne ning kasutajaid tuleb ka juurde rohkemini. Keeruline - mingi programmi installimine vajab oskuseid, mina näiteks praegu veel eriti ei oska. Liiga palju erinevaid võimalusi ning pole selget ülevaadet, kus ja kuhu. Eks see vast tuleb vilumisega..

_________________
Look at the dead outside my window..

imapi
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 44
Liitunud: 01.12.2005
Postitused: 567
Asukoht: Rakvere
Distributsioon: Mageia Cauldron
estonia.gif
postituspostitatud: 25.03.2009, 11:49  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Kusjuures mulle just see meeldib, et uute rakendustega lisamine ei ole igale inimesele jõukohane (mida ei saa muidugi mandriva kohta öelda Razz) ... mul ühes komandos (nimesid ei hakka nimetama aga Narvas on ikka igavesti "häkkerid" tuletõrjujad) regulaarselt kahe/kolme kuu tagant XP reinstall. Mandriva peale ja nüüd pole seal juba aasta otsa käinud - kõik rahulik ja töötab.


Taux007
Pingviini aktivist
Pingviini aktivist



Liitunud: 26.05.2007
Postitused: 204

Distributsioon: Ubuntu 14.04
estonia.gif
postituspostitatud: 25.03.2009, 11:51  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Jah, ta on tegelikult hea küll. Mul on palju sodi installimata jäänud (Y)

_________________
Look at the dead outside my window..

-ordi-
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 31
Liitunud: 13.12.2008
Postitused: 821

Distributsioon: GNU/Linux
estonia.gif
postituspostitatud: 25.03.2009, 11:58  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Taux007 kirjutas:
illukas, mis sa nende imeasjade all mõtled?

Kas siis kui kasutajaskond suureneb tuntavalt, jõutakse tagada korralik turvaaukude lappimine ikkagi? Kardan, et tuleb nolke, kes tahavad linuxit õõnestada, peale rohkemgi...

Praegu on linux keeruline, tegelikult. Kuid usun, et varsti on asi suhteliselt lihtne ning kasutajaid tuleb ka juurde rohkemini. Keeruline - mingi programmi installimine vajab oskuseid, mina näiteks praegu veel eriti ei oska. Liiga palju erinevaid võimalusi ning pole selget ülevaadet, kus ja kuhu. Eks see vast tuleb vilumisega..


Ei usu ma seda et kui linuxil suurem kasutajaskond on et siis hakkatakse tegema palju viiruseid jnei.
Miks siis Linuxi servereid ei ohustata nende kasutus on päris suur .Suur firmad nagu dell,hp,ibm esimehed kiidavad koguaeg linuxite servereid ja seda kui turvalised need on. Ma usun et linuxile viiruseid kirjutada on sama lihte kui windowsile aga see kas see viirus levib ja läbi läheb selles ma juba kahtlen.Uuendused on kiired tulema ja ega nende linuxite areng on nii kiire et vaevalt nüüd viirusetegijad jõuavad sammu pidada.
Ja mida suurem on kasutajate hulk seda suurem on ka inimeste hulk kes linuxile kaasa aitavad.


sander85
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 38
Liitunud: 08.08.2005
Postitused: 4359
Asukoht: Tallinn (vahel ka Virtsu)
Distributsioon: Mageia, Debian, CentOS
estonia.gif
postituspostitatud: 25.03.2009, 12:05  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

enamus turvapaikasi, mis ma vähemalt mandrivas märkan, need on selliste kirjeldustega, et mul jääb üldiselt mulje kui raketiteadusest.. vähemalt sellist asja nagu praegu windowsil olev conficker, sellist ikka annab linuxi peal ette kujutada..

_________________
Image Image Image

Näita (aja järgi):      
Postita uus teemaVasta teemale


Vaata järgmist teemat
Vaata eelmist teemat
Powered by phpBB2 Plus based on phpBB © 2001/7 phpBB Group