Portaal Portaal Pingviini veeb foorumi pealeht
  Viki  |  IRC  |  Otsing  |  Küsimused ja vastused  |  Profiil  |  Privaatsõnumite vaatamiseks logi sisse  | Logi sisse või Registreeru
<empty>
Vaata järgmist teemat
Vaata eelmist teemat

Postita uus teemaVasta teemale
Autor Sõnum
kasutaja
Uus kasutaja
Uus kasutaja



Liitunud: 01.06.2008
Postitused: 10


blank.gif
postituspostitatud: 01.06.2008, 21:11  postituse pealkiri:  Algaja küsimused  

Asi siis nii kaugel, et plaan kasutama hakata linuxit, kas siis ubuntu või estobuntu. Kolmas valik oleks mandriva, aga enne on mõned küsimused, millele keegi hea ja lahke inimene ehk tahab vastata:

1. Milline neid kolmest oleks algajale kõige sobivam?
2. Kas ubuntu ja estobuntu on enamvähem üks ja sama?
3. Kui ma installin linuxi teisele partatsioonile windowsi kõrvale, siis kuidas ma seda hiljem eemaldada saaksin kui vaja? Kas saab teha lihtsalt delate või format?
4. Kas linux on turvaline sellepärast, et kasutajaid vähem ja ei viitsita viiruseid teha või ei oska viirused seal lihtsalt midagi teha?

Tänan kui keegi viitsib vastata.


Kaar3l
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 36
Liitunud: 07.05.2007
Postitused: 692
Asukoht: Plv
Distributsioon: Ubuntu
estonia.gif
postituspostitatud: 01.06.2008, 21:27  postituse pealkiri:  Re: Algaja küsimused  

1. Ise peaksid proovima kõiki.
2. Erinevad aknahaldurite poolest ubuntul siis gnome ja estobuntul kde.
3. Hiljem deletides linuxi partitsiooni pead ka taastama windowsi mbr-i, seda peaks kõige lihtsam olema teha super grub diskiga.
4. Windowsi viirused ei oska linuxis midagi teha. Smile

_________________
Hyva päiva!

kasutaja
Uus kasutaja
Uus kasutaja



Liitunud: 01.06.2008
Postitused: 10


blank.gif
postituspostitatud: 01.06.2008, 21:33  postituse pealkiri:  Re: Algaja küsimused  

Kaar3l kirjutas:

3. Hiljem deletides linuxi partitsiooni pead ka taastama windowsi mbr-i, seda peaks kõige lihtsam olema teha super grub diskiga.
4. Windowsi viirused ei oska linuxis midagi teha. Smile

Aga kui ma panen windowsi plaadi sisse ja alustan installi ja siis kustutan partatsiooni? See variant toimiks?
Kas linuxile siis ei kirjutatagi viiruseid? Viirusetõrjeid ja tulemüüri pole siis vaja?


sander85
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 38
Liitunud: 08.08.2005
Postitused: 4359
Asukoht: Tallinn (vahel ka Virtsu)
Distributsioon: Mageia, Debian, CentOS
estonia.gif
postituspostitatud: 01.06.2008, 21:45  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

eks linuxile kirjutatakse neid ka, aga minu arvamus on see, et avatud koodist on võimalik leida ka kasutajatel viga, mitte ainult arendajatel endil, seega on kasutajatel võimalik anda vigadest teada ja need parandatakse üsna kiiresti, ka siis kui keegi on suutnud vastavale augule viiruse kirjutada..

teine asi on muidugi see, et nö root kasutaja õigustesse nii lihtsalt ei pääse kui windowsi all administraatori õigustesse (siinkohal on ehk vista varasemast natuke turvalisem).. ja tavakasutaja õigustes pole linuxis võimalik just väga palju süsteemile kahju teha, heal juhul vaid oma kasutaja profiilile..

avatud kood annab lihtsalt suurema võimaluse see veavabamalt teha..

_________________
Image Image Image

kasutaja
Uus kasutaja
Uus kasutaja



Liitunud: 01.06.2008
Postitused: 10


blank.gif
postituspostitatud: 01.06.2008, 21:50  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Kas netist allalaetavat LiveCD saab ka arvutisse installida või on selle jaoks erinevad CD. Kunagi mandrivat proovisin ja ei pannud nagu tähele installimise võimalust.


sander85
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 38
Liitunud: 08.08.2005
Postitused: 4359
Asukoht: Tallinn (vahel ka Virtsu)
Distributsioon: Mageia, Debian, CentOS
estonia.gif
postituspostitatud: 01.06.2008, 21:52  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

mõlemad nii mandriva kui buntuslised saab paigaldada otse live cd pealt, samal ajal netis surfides Smile

_________________
Image Image Image

Qilaq
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 54
Liitunud: 25.10.2006
Postitused: 1219
Asukoht: Linda Nisa
Distributsioon: Mageia, Mandriva Linux
estonia.gif
postituspostitatud: 01.06.2008, 21:53  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Mandriva Live CD-l (Mandriva One) peaks ka olema kenasti paigaldamise võimalus - ma ei ole seda küll ise kasutanud, aga vähemalt ma olen näinud, et inimesed teatavad One'i kõvakettale paigaldamise vigadest, nii et ju ta siis olemas peab olema... Smile

_________________
Tõlkija (Mandriva Linux, KDE, Scribus, CUPS)

kasutaja
Uus kasutaja
Uus kasutaja



Liitunud: 01.06.2008
Postitused: 10


blank.gif
postituspostitatud: 01.06.2008, 21:56  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

sander85 kirjutas:
mõlemad nii mandriva kui buntuslised saab paigaldada otse live cd pealt, samal ajal netis surfides Smile


Vai-vai Cool Tänud praeguseks, kui tekib veel küsimusi siis jätkan siinsete tülitamist Smile Aga partatsiooni laseb ikka valida, või hakkab kohe esimesele ettejuhtuvale installima?


mihkel
Vana Pingviin
Vana Pingviin



Liitunud: 16.04.2006
Postitused: 1284

Distributsioon: Fedora/Centos
estonia.gif
postituspostitatud: 02.06.2008, 12:01  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Loomulikult laseb partitsiooni valida. Demokraatia ju Wink


kasutaja
Uus kasutaja
Uus kasutaja



Liitunud: 01.06.2008
Postitused: 10


blank.gif
postituspostitatud: 07.06.2008, 17:59  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Mis vahe on veel estobuntul ja ubuntul peale erineva töölaua või aknahaldur? Ubuntu ju ka Eesti keeles olemas. Netis videot vaadates on ubuntul päris lahedad efektid, kas estobuntul on sama? Kui ma installin esielagu ühe neist ja pärast tahan vahetada, siis kas panen lihtsalt teise CD sisse ja kirjutan üle või peab eelneva kuidagi ära kustutama?




Viimati muutis kasutaja 07.06.2008, 21:10; muudetud 1 kord
icecolt
Pingviini aktivist
Pingviini aktivist



Liitunud: 07.10.2006
Postitused: 184

Distributsioon: Linux Mint 7 Gloria
blank.gif
postituspostitatud: 07.06.2008, 18:24  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

EsoUbuntul on KDE töölaud mis mulle eriti ei meeldinud (maitse asi) olin kui just tundamtusse vetesse hüpanud.Kui tahad midagi uut proovida saad üle kirjutada ja teise linuxi kõrvale veel teisegi lisada.


kasutaja
Uus kasutaja
Uus kasutaja



Liitunud: 01.06.2008
Postitused: 10


blank.gif
postituspostitatud: 07.06.2008, 21:14  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Proovisin siis installida nii esto kui ka lihtsalt buntut, aga enne käsib seal valida saale alad? Kus ma seda tegema peaksin? Kui neid ei vali võub esineda probleeme, aga no ma proovisin ja siis lõpus tuli grub error. Ei kirjutanud kahjuks küll üles, aga ehk keegi saab aru milles asi?


icecolt
Pingviini aktivist
Pingviini aktivist



Liitunud: 07.10.2006
Postitused: 184

Distributsioon: Linux Mint 7 Gloria
blank.gif
postituspostitatud: 07.06.2008, 21:33  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Kui sa installisid nii,et kõvaketta jagamine käib automaatselt siis ta loob saale ala.Installisid nii ,et jagasid kõvaketta oma tahtmist mööda peab sa käsitisi tekitama saale ala.


kasutaja
Uus kasutaja
Uus kasutaja



Liitunud: 01.06.2008
Postitused: 10


blank.gif
postituspostitatud: 07.06.2008, 21:39  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

icecolt kirjutas:
Kui sa installisid nii,et kõvaketta jagamine käib automaatselt siis ta loob saale ala.Installisid nii ,et jagasid kõvaketta oma tahtmist mööda peab sa käsitisi tekitama saale ala.
Mul on jagatud ketas juba, andisn talle lihtsalt vaba partatsiooni. Kuidas ma selle saale loon?


icecolt
Pingviini aktivist
Pingviini aktivist



Liitunud: 07.10.2006
Postitused: 184

Distributsioon: Linux Mint 7 Gloria
blank.gif
postituspostitatud: 08.06.2008, 08:07  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Oled loonud uue partisioni,siis vajuta sinna peale ja vali muuda.Sealt paned siis haakepunkti saale.


zorroh
Pingviini kasutaja
Pingviini kasutaja


Vanus: 45
Liitunud: 20.05.2008
Postitused: 59
Asukoht: Tartu
Distributsioon: Fedora, Debian
estonia.gif
postituspostitatud: 08.06.2008, 14:19  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

saale ala suurus tee 1-2 gb või siis ka 2x sinu rami suurus. mõistlik on teha kolm partitsiooni: /boot, /, saaleala(swap)

kui kavatsed pikemaks kasutajaks jääda, siis on hea teha ka /home partitsioon.


sander85
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 38
Liitunud: 08.08.2005
Postitused: 4359
Asukoht: Tallinn (vahel ka Virtsu)
Distributsioon: Mageia, Debian, CentOS
estonia.gif
postituspostitatud: 08.06.2008, 22:51  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

ma ütleks, et /boot polegi nii oluline kui /home.. aga jah, kui kettaruumi alla 10 giga jagada, siis on natuke keeruline home ja juur lahku lüüa, samas soovitaks ma eraldi hoida ka var ja usr, failisüsteemi riknemisel jääb rohkem asju terveks ja alles

_________________
Image Image Image

v6lur
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 36
Liitunud: 08.07.2005
Postitused: 666
Asukoht: Kopenhaagen/Tartu
Distributsioon: Arch
blank.gif
postituspostitatud: 09.06.2008, 10:58  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Kui arvutil on RAM'i 2 GiB või rohkem, siis tavakasutuses (muusikakuulamine, filmivaatamine, teksti/tabelitöötlus, veebilehitsemine ja kiirsuhtlus) on saalealaks "1-2 gb või siis ka 2x sinu rami suurus" ebavajalik - piisab täiesti, kui hädaolukordadeks 128...512 MiB jätta Rolling Eyes (Muidugi, kui just kümnetes gigabaitides kettaruumi tühjalt seisab, siis miks ka mitte...)


E: ma peaks "eelvaate" nuppu kasutama hakkama Very Happy

_________________
"Sleep, she is for the weak."



Viimati muutis v6lur 09.06.2008, 11:11; muudetud 2 korda
spott
Admin
Admin


Vanus: 43
Liitunud: 04.06.2005
Postitused: 8853

Distributsioon: Ubuntu
estonia.gif
postituspostitatud: 09.06.2008, 11:07  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

mihhkel kirjutas:
Kui arvutil on RAM'i 2 GiB või rohkem, siis tavakasutuses* on saalealaks "1-2 gb või siis ka 2x sinu rami suurus" ebavajalik, 128...512 MiB piisab täiesti Rolling Eyes

* muusikakuulamine, filmivaatamine, teksti/tabelitöötlus, veebilehitsemine ja kiirsuhtlus

Ise olen soovitanud (kui kõvaketta ruumi jagub) kuni 1GB saalealaks panna. Nii igaks juhuks. Kuid see 2x reegel on jah juba ajast ja arust. Kui just pole tegu mingi spets töödeks ettenähtud masinaga.

_________________
Tellige endale sünnipäevaks, sõbrapäevaks või muuks tähtpäevaks kingitus: Kingitused internetist - NetiKink.eu

KERBER
Pingviini aktivist
Pingviini aktivist


Vanus: 50
Liitunud: 18.11.2007
Postitused: 219
Asukoht: Narva
Distributsioon: Manjaro Arch
estonia.gif
postituspostitatud: 09.06.2008, 13:21  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Muidugi liiga hilja ütlen, aga "kasutaja" ma soovitan proovida "Linux Mint"-i, Versioon 4.0 oli Ubuntu 7.10 baasil kergekehaline Gnoome ja KDE sulam, kus oli hädavajalikud pakid juba ettepaigaldatud. Seal juures Java, Flash player, Envy ning koodekid. Varsti peaks tulema 5.0 mis on palju huvitavam.
Ise kasutan nüüd Mandrivad, kuna uus Ubuntu on palju raskem minu arvutite riistvarale kui Mandriva.


Näita (aja järgi):      
Postita uus teemaVasta teemale


Vaata järgmist teemat
Vaata eelmist teemat
Powered by phpBB2 Plus based on phpBB © 2001/7 phpBB Group