Portaal Portaal Pingviini veeb foorumi pealeht
  Viki  |  IRC  |  Otsing  |  Küsimused ja vastused  |  Profiil  |  Privaatsõnumite vaatamiseks logi sisse  | Logi sisse või Registreeru
<empty>
Vaata järgmist teemat
Vaata eelmist teemat

Postita uus teemaVasta teemale
Autor Sõnum
pacho
Moderaator
Moderaator


Vanus: 43
Liitunud: 08.07.2005
Postitused: 618

Distributsioon: Debian GNU/Linux
blank.gif
postituspostitatud: 03.07.2008, 20:37  postituse pealkiri:  Laptopi voolusäästu teema  

Ühe rohkem inimesi on hakanus ka läptopil kasutama linuxit, kuid pidevalt kuuleb kurtmist viletsa aku vastupidavuse üle. Tahaks siia teemasse koguga ideed kuidas parandada aku kestvust.

Kuna ise olen Ubuntu kasutaja siis alustaks sellest.
Ubuntul tuleb käsitsi lubada Laptop Mode. Vastav rida asub failis /etc/default/acpi-support. Seal tuleb muuta kirje ENABLE_LAPTOP_MODE=false , "false" asemel "true".
Ka kasutab viimane Ubuntu versioon 8.04 küllaltki vana laptop-mode-tools'i pakki. Isenesest tal midagi viga pole ja framework on paigas, kuid tahab palju käsitsi skriptide lisamist. Selle asemel soovitan kasutada Ubuntu 8.10 arendusveriooni pakki või Debiani pakki.
Uuel versioonil on vikimisi kaasas skriptid mis enne tuli käsitsi lisada ja konfiguratsioonifailide muutmine on väga mugavaks tehtud. Enamus konfiguratsioonifaile asuvad kaustas /etc/laptop-mode/conf.d. Kõikide konfiguratioonifailde päistes on seletused.

Ilma milleta saab hakkama?
WIFI Inteli WiFi adapteriga kaardid võimaldavad voolusäästu. Seda nii iwl* kui ka ipw* draiveritega. Laptop-mode-tools'il on konfiguratsioonifailid nimetatud vastavalt wireless-ipw-power.conf ja wireless-iwl-power.conf
Muutuja "IWL_BATT_POWER=" väärtuseks 5 määrates võib võita ~0,5-1W. Miinusena kaotab veidike võrguühenduse reageerimisajas.
Bluetooth Selle valiku juures kaalusin päris kaua, selgus aga, et minu mäletamist mööda pole ma iial blutoothi akutoitel kasutanud.
Seega võib rahulikult BT ühenduse akutoitel keelata. Loomulikult kui vajad BT igal ajal tuleks see lubada ning kui üldse ei kasuta, siis on mõttekam BIOS'st keelata.
Konfiguratsioonifaili nimeks bluetooth.conf
HAL polling. HAL saadab pidevalt kutsungeid DVD/CD seadmetele ja see ei tekitab lisa töötsükleid. Juhul kui akutoitel ei kasuta DVD/CD seadmeid, võib kutsungid keelata.
Konfiguratsioonifail hal-polling.conf

Mida pole mõtet teha?
Vastus: kernelit kompileerida. Isegi tugevalt optimeeritud kernel annab heal juhul mõne protsend voolusäästu. Seevastu võib ilma jääda stabiilsusest ja või suspend to RAM funktisoonist.

Kui palju võib võita?
Üks pilt räägib rohkem kui tuhat sõna. Test läbi viidud Battery Life Toolkit'iga, mis emuleeris kontoritööd. Läptop Dell D620.
Image

Nagu näha sai tugevalt optimeeritud tuum keskmiselt ainult 4 minutit parema (206 v. 202) parema tulemuse. Vahe on selle, et selle võib panna mõõtmisvea või isegi temperatuuride erinevuse arvele.
Seevastu Laptop-mode-tools mõningte pisiseadistusega andis keskmiseks aku elueaks 228 minutit. Võit ligikaudu 10 %. Realses elus võib protsentuaalne vahe suurem tulla. Kahjuks pole veel viisi kuidas seda mõõta.

_________________
http://blog.pacho.pri.ee/

wk
Vana Pingviin
Vana Pingviin



Liitunud: 24.10.2007
Postitused: 1133
Asukoht: Tallinn, vahel Vastseliina vald
Distributsioon: Debian, Kubuntu
estonia.gif
postituspostitatud: 03.07.2008, 22:50  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Teema on väga huvitav. Proovin kindlasti Su nõuandeid rakendada. Seni pakub Win ikka muljetavaldavalt paremat aku pidavust. Vahe on nii umbes 1,5-2 korda.

Aku pidamisega haakub minu jaoks kohe passiivse (suspend) ja talveunes (hibernate) arvuti probleem. Nimelt on mul ainult Kubuntu 7.04 olnud see rõõm, et passivne (suspenditud) läpakas jääb nii vakka, et arvuti hakkab jahtuma. Nii varasemate Debianide ja eelneva (6.06) kui järgmiste Kubuntudega (praegu 8.04) passiivne läpakas pigem hakkab kütma ja akut kulutama.

Minu Thinkpad X32 pidas Win all 3-4 lühikese kasutussessiooniga vastu üle ööpäeva. Linuxi all on 5 tundi väga hää tulemus.

Talveunne panemist pole vaikehäälestuses toimima saanud, st ise pole kaevata jõudnud, kus faasis viga on, igatahes arvuti käivitamisel laetakse süsteem uuesti, mitte ei loeta mällu eelmist seisu.

Suspendiga on üks mure veel. Nimelt ei ärka arvuti sageli suspendist enam üles. On täiesti tumm, ei reageeri klaviatuuril millelegi ega vasta võrgust. Ainus asi, mis reaktsiooni annab, on toite ära võtmine või tagasi panemine, sellel peale teeb piiksu küll.

Kui kellelegi on need mured tuttavad, võiks oma kogemust jagada. Kui see siinsest teemast liiga kaugele sõuab, võib teema eraldada

_________________
Kõike hääd,
WK

hr.john
Pingviini aktivist
Pingviini aktivist



Liitunud: 12.06.2006
Postitused: 181
Asukoht: Eesti

kiribati.gif
postituspostitatud: 04.07.2008, 09:18  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Tegelikult tihti aitab kui saab läpaka ro(read only) moodis ülesse lasta (tahad ainult veebis surfata või kaarte laduda) nii et kõva ketta saab kohe sleepima panna. Minu viletsa (4-5a vana) akuga pikenes masina eluaeg paar korda.


erykroom
Pingviini aktivist
Pingviini aktivist


Vanus: 38
Liitunud: 06.01.2007
Postitused: 193

Distributsioon: Arch
estonia.gif
postituspostitatud: 04.07.2008, 11:04  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Ka programm powertop on suhteliselt hea lahendus.


pacho
Moderaator
Moderaator


Vanus: 43
Liitunud: 08.07.2005
Postitused: 618

Distributsioon: Debian GNU/Linux
blank.gif
postituspostitatud: 04.07.2008, 11:32  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Powertop on pigem diagnostikavahend.

Vabandust kirjavigade pärast, parandan esimesel võimalusel. Ka lisan juurde Ubuntu aku vastupidavuse ilma Laptop Mode'i kasutamata. Need testid võtavad ikka päris pika aja. Tuli välja, et D620 aku peab palju paremini vastu kui eeldasin. Ehk on kellelgi surnud aku pakkuda. Nii 30 minutiline eluiga oleks ideaalne.


Veebilehitseja. Veebilehitsejad on on tänasel päeval kenasti optimeeritud. Veidike on probleeme Firefoxiga mis võib isegi jõudeoleksu sadu kutsungeid genereerida. KDE töölaual võib energiasäästuks kasutada Konquerori või Opera veebilehitsejat.
Veidike suuremaks probleemiks on flash reklaamid. Näiteks EPL tõstab protsessorikasutuse ~25 % peale. Kuid õnneks on kõikidel enam kasutatavatel veebilehitsejatel on võimalus reklaame blokeerida.
Firefoxi soovitan kasutada laiendust Adblock Plus.
Eesti portaalide filtrite lisamiseks vajutage CTRL+SHIFT+E, valige Filters > Add filter subsrciption. Filter list location'ina kasutage aadressi http://web.archive.org/web/20070125190949/fx.ruja.ee/filter.php?id=a

_________________
http://blog.pacho.pri.ee/

sadiini
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 53
Liitunud: 28.12.2007
Postitused: 1456
Asukoht: Otsige mind kolmandalt planeedilt...
Distributsioon: Lubuntu, Bodhi, Feren OS
estonia.gif
postituspostitatud: 04.07.2008, 12:02  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

pacho kirjutas:
Powertop on pigem diagnostikavahend.


Veebilehitseja. Veebilehitsejad on on tänasel päeval kenasti optimeeritud. Veidike on probleeme Firefoxiga mis võib isegi jõudeoleksu sadu kutsungeid genereerida. KDE töölaual võib energiasäästuks kasutada Konquerori või Opera veebilehitsejat.
Veidike suuremaks probleemiks on flash reklaamid. Näiteks EPL tõstab protsessorikasutuse ~25 % peale. Kuid õnneks on kõikidel enam kasutatavatel veebilehitsejatel on võimalus reklaame blokeerida.
Firefoxi soovitan kasutada laiendust Adblock Plus.
Eesti portaalide filtrite lisamiseks vajutage CTRL+SHIFT+E, valige Filters > Add filter subsrciption. Filter list location'ina kasutage aadressi http://web.archive.org/web/20070125190949/fx.ruja.ee/filter.php?id=a

BTW...
Powertop suudab lisaks diagnostikale ikka muudki teha. Näiteks tappa maha kõik protsessid, mis läpakat uinumast takistavad, lülitada sissa Sata linkide töö ja muudki. Mina kasutan pidevalt ja olen rahul.


pacho
Moderaator
Moderaator


Vanus: 43
Liitunud: 08.07.2005
Postitused: 618

Distributsioon: Debian GNU/Linux
blank.gif
postituspostitatud: 04.07.2008, 12:06  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Jep, suudab küll, kuid minu teada on need muudatused ajutised. Ehk siis pärast taaskäivitamist tuleb otsast alustada. Laptop Mode Tools kasutabki LessWatts'i poolt välja pakutud lahendusi. Ehk samad asjad mis powertopki. Ainult, et muudatused on jäädavad.

_________________
http://blog.pacho.pri.ee/

sadiini
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 53
Liitunud: 28.12.2007
Postitused: 1456
Asukoht: Otsige mind kolmandalt planeedilt...
Distributsioon: Lubuntu, Bodhi, Feren OS
estonia.gif
postituspostitatud: 04.07.2008, 12:08  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Jah, õigust räägid - ajutised nad on.


elari
Pingviini kasutaja
Pingviini kasutaja


Vanus: 36
Liitunud: 12.02.2008
Postitused: 86

Distributsioon: Karmic Koala
nicaragua.gif
postituspostitatud: 04.07.2008, 16:34  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Mul oli Ubuntu all prose temp Thinkpadiga 67 kraadi juures

lisasin /etc/modules alla:
battery
ac
thermal
processor
acpi-cpufreq
cpufreq-userspace

Ja nüüd on temp 43 kraadi ringis. Loodan et ka aku peab nüüd üle 5 tunni...kohe proovima Smile


vussvillem
Pingviini kasutaja
Pingviini kasutaja



Liitunud: 16.01.2008
Postitused: 50

Distributsioon: Ubuntu 8.04
blank.gif
postituspostitatud: 04.07.2008, 19:29  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Dell D600-l tuntud kuumenemise probleemi ja võimaluse pärast rakendada laptop-mode-tools'i ma Linuxi maailma üldse jõudsingi Very Happy Laptop-mode-tools'i rakendamisel olen palju jahedama masina saanud, lisaks kestab aku mul just Ubuntu all kuni 1,5 korda kauem, kui Windowsi all.

Dell D600 jahutamiseks olen lubanud laptop-mode-tool'si ka siis, kui juhe taga on- laptop-mode.conf failis.

Gutsy Gibbonis oli kõik OK. Laptop-mode oli koguaeg peal. Hardy Heronis jookseb mingi sisseehitatud (acpi?) konfiguratsioon aga arvuti käivitamisel laptop-mode-toolsi üle ja arvuti ei lülitu laptop-mode'i, kui juhe taga on. Kui juhtme ära võtad, siis vist lülitus, kui ma õigesti mäletan.

Debiani laptop-mode-toolsi installimine ka ei aidanud, nagu projekti autor Samwel oma kodulehel lubab ( http://samwel.tk/laptop_mode/packages/ubuntu ). Kuidagi juhuslikult mängides avastasin aga, et kui läptop-mode-tools restartida, siis töötab ta jälle, nagu ma olen laptop-mode.conf failis käskinud, kui juhe taga. Kirjutasin vastavasisulise postituse ka Ubuntufoorumisse aga keegi pole vastanud ( http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=782814 )

Siiani olengi käsitsi seda teinud: kui sisse login, siis aktiveerin laptop-mode'i paneelile visatud launcher'iga. Pole isegi veel proovinud laptop-mode toolsi läpaka käivitumisel automaatselt restartima panna. Samas võib see isegi mitte töötada, kuna just käivitumisel mingi muu asi laptop-mode'i üle jooksebki ja oluliseks saab käivitumisel toimuvate protsesside järjekord, mida tuleb siis ka veel kuidagi käskida.

Kuna Debiani pakid ka ei aidanud, siis olen mõelnud otse Samweli poole pöörduda, pole aga veel jõudnud. Kui keegi veel sama probleemi kinnitab, siis peaks küll kuskile teada andma.

Muideks, Ubuntus pole laptop-mode-tools vaikimisi sisse lülitatud, kuna mõned Thinkpadid on siiani väljaselgitamata põhjustel laptop-mode-toolsi pärast aegajalt hangunud. Ise olen vahel filmi vaatamise ajaks välja lülitanud, kuna tundub, et see kõvaketta välja lülitamine ja siis uuesti sisse lülitamine põhjustab Smplayerile aeg-ajalt lühiajalisi peatumisi (1 sek). Üldiselt see ei häiri, aga siiski. Igatahes olen aga laptop-mode-toolsile ülitänulik, sest see tõesti jahutas mu arvuti maha.


v6lur
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 36
Liitunud: 08.07.2005
Postitused: 666
Asukoht: Kopenhaagen/Tartu
Distributsioon: Arch
blank.gif
postituspostitatud: 05.07.2008, 01:59  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Kõvaketta väljalülitamisest: kuskohas saab sättida, kui pika jõudeoleku järel kõvaketas "välja lülitatakse"? Praegu tehakse seda väga tihti, ja see muudab asjade käivitumise/avanemise aeglaseks :/

_________________
"Sleep, she is for the weak."

elari
Pingviini kasutaja
Pingviini kasutaja


Vanus: 36
Liitunud: 12.02.2008
Postitused: 86

Distributsioon: Karmic Koala
nicaragua.gif
postituspostitatud: 05.07.2008, 12:00  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

lisasin /etc/modules alla:
battery
ac
thermal
processor
acpi-cpufreq
cpufreq-userspace

Pärast veel mõningaid muudatusi sain nüüd keskmise prose tempi ubuntu alla madalamaks kui wini all, ka akud peavad nüüd mõlema all u. 5,5 h

Kes tahab aku eluiga pikendada siis maksaks siia vaadata

Applications -> Accessories ->Terminal

cat /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_available_frequencies

ja peaksite saama vastuse milliseid kiiruseid protsessor toetab

cat /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_available_governors

see näitab milliseid voolurežiimid on võimalikud

sudo dpkg-reconfigure gnome-applets

see küsib kas ta peaks root õiguste alla jooksma, soovitan jahh panna

sudo gconf-editor

võta apps -> gnome-power-manager -> cpufreq ja vali endale sobivad voolurežiimid


ehhr
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 37
Liitunud: 14.03.2007
Postitused: 506
Asukoht: Pärnu
Distributsioon: Ubuntu 8.10, Elementary OS(Ubuntu 12.04)
estonia.gif
postituspostitatud: 16.09.2009, 23:05  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Peaks mahtuma selle teema alla..
Oskab keegi tark rääkida kust saaks muuta protsenti millest alates hakkab läpakas akut taas laadima kui aku on taga ja juhe sammuti?
Ma praegu ei saa aru päris kust maalt see juhtub aga siiani on seisinud aku 99 % peal.Tahaks saada 75-85 protsendi peale.


sander85
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 38
Liitunud: 08.08.2005
Postitused: 4359
Asukoht: Tallinn (vahel ka Virtsu)
Distributsioon: Mageia, Debian, CentOS
estonia.gif
postituspostitatud: 17.09.2009, 09:48  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

ehhr kirjutas:
Peaks mahtuma selle teema alla..
Oskab keegi tark rääkida kust saaks muuta protsenti millest alates hakkab läpakas akut taas laadima kui aku on taga ja juhe sammuti?
Ma praegu ei saa aru päris kust maalt see juhtub aga siiani on seisinud aku 99 % peal.Tahaks saada 75-85 protsendi peale.


kui on juhe taga, siis hakkab aku ju kohe laadima? Rolling Eyes või on sul mingi eriline läpakas?

_________________
Image Image Image

hki
Uus kasutaja
Uus kasutaja



Liitunud: 08.07.2005
Postitused: 2


blank.gif
postituspostitatud: 17.09.2009, 10:39  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

sander85 kirjutas:
ehhr kirjutas:
Peaks mahtuma selle teema alla..
Oskab keegi tark rääkida kust saaks muuta protsenti millest alates hakkab läpakas akut taas laadima kui aku on taga ja juhe sammuti?
Ma praegu ei saa aru päris kust maalt see juhtub aga siiani on seisinud aku 99 % peal.Tahaks saada 75-85 protsendi peale.


kui on juhe taga, siis hakkab aku ju kohe laadima? Rolling Eyes või on sul mingi eriline läpakas?


Näiteks Lenovo tarkvara (windows loomulikult) lubab määrata millal aku laadima hakkab. Mu T60 puhul panin, et hakkaks laadima 80% juures. Lühikesed laadimised pidid akut kulutama.

Hetkel ma oma läptopil linuxit ei kasuta, kuid mõnedel tundub see olema võimalik.

Thinkwiki

Tsitaat:
On recent ThinkPads, charging thresholds can be configured in the bundled software. Under Linux, this is supported on recent models by the tp_smapi driver (and even without tp_smapi, if you have a dual-boot setup, you can set the thresholds under Windows and they will be remembered as long as you don't power off your machine with AC disconnected; suspend to RAM is OK). Have a look at How to use UltraBay batteries.


ehhr
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 37
Liitunud: 14.03.2007
Postitused: 506
Asukoht: Pärnu
Distributsioon: Ubuntu 8.10, Elementary OS(Ubuntu 12.04)
estonia.gif
postituspostitatud: 17.09.2009, 10:45  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Ei ole eriline. Very Happy
Kui juhe on taga ja aku saab täis,siis katkestatakse ju aku laadimine, et mitte üle laadida.Peale seda akut ei puututa ennem, kui see on teatud protsendini maha laadinud, et mitte liialt akut piinata.See protsent peaks olema nüüd OS'st määratav.
Muidugi kui läpakas välja lülitada ja nüüd pista juhe taha, siis tõesti peaks aku ka selle 3% ära laadima mis puudu on.


sander85
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 38
Liitunud: 08.08.2005
Postitused: 4359
Asukoht: Tallinn (vahel ka Virtsu)
Distributsioon: Mageia, Debian, CentOS
estonia.gif
postituspostitatud: 17.09.2009, 11:06  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

selge, ka jälle targem, aga nagu näha, siis selle toe linuxisse jõudmisega läheb vast veel vähe aega..

_________________
Image Image Image

hannovene
Pingviini aktivist
Pingviini aktivist



Liitunud: 04.09.2008
Postitused: 104

Distributsioon: Ubuntu 10.04
estonia.gif
postituspostitatud: 17.09.2009, 16:05  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Üks asi on tarkvaraline säästmine. Teine asi on aku füüsiline säästmine. Lugesin just artiklit Lion akude füüsilistest näpunäidetest.


Here are a few more tips for getting the longest life from the lithium-based batteries in your laptops and power tools:
* Avoid heat
* Remove the battery when using a power supply for a extended duration
* When not in use, store the battery at a 40 percent charge and keep it in the refrigerator (do not freeze)
* Buy fresh batteries from a retailer who sells a lot of batteries (avoid old batteries)
* A full discharge after every 30 charges will help recalibrate the battery

Artikkel ise:
http://www.popsci.com/diy/article/2009-09/extending-batteries


ehhr
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 37
Liitunud: 14.03.2007
Postitused: 506
Asukoht: Pärnu
Distributsioon: Ubuntu 8.10, Elementary OS(Ubuntu 12.04)
estonia.gif
postituspostitatud: 17.09.2009, 20:00  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

Selle aku eemaldamise kohta võrgutoite ajaks nii palju,et minul näiteks laadis paar päeva tagasi läpakas aku täis ja nüüd on maha laadinud 99% peale ning ütleb et "süsteem jookseb vooluvõrgu toitel".Puurisin seda teemat HV foorumis ja paljud oskasid õelda,et pole mõtet akut eemaldada,sest läpakas ennem uuesti laadima ei tohiks hakata kui aku on maha laadinud nii umbes 95% peale.Sama arvas üks arvuti spetsist sõber kes soovitas akut kogu aeg taga hoida, sest nii peab aku kõige paremini vastu.
Ise kahtlustan, et see 95% on määratud kuskil BIOS'is mis seda asja juhib.võin muidugi eksida - kindel pole.
Üks asi mida tasuks kindlasti jälgida on temperatuur mida aku kannatama peab,sest suurem temp. pidi saatanast olema.Enda Ideapad'il õnneks sellega probleeme pole,sest selle 6 rakuline aku on piisavalt suur,et pole läpaka korpusesse ära peidetud nagu suurematel läpakatel ning ripub poolenisti värske õhu käes.

Üks erinevus mida märkasin Jauntyga erinevalt Intrepidist- kui läpakas on akutoitel,siis lülitatakse kõvaketas päris tihti täielikult välja ja vajadusel taas uuesi sisse.Tundub,et Jauntyl on see laptop mode kohe sisse lülitatud.


-ordi-
Vana Pingviin
Vana Pingviin


Vanus: 32
Liitunud: 13.12.2008
Postitused: 821

Distributsioon: GNU/Linux
estonia.gif
postituspostitatud: 17.09.2009, 20:11  postituse pealkiri:  (teema puudub)  

ehhr kirjutas:
Selle aku eemaldamise kohta võrgutoite ajaks nii palju,et minul näiteks laadis paar päeva tagasi läpakas aku täis ja nüüd on maha laadinud 99% peale ning ütleb et "süsteem jookseb vooluvõrgu toitel".Puurisin seda teemat HV foorumis ja paljud oskasid õelda,et pole mõtet akut eemaldada,sest läpakas ennem uuesti laadima ei tohiks hakata kui aku on maha laadinud nii umbes 95% peale.Sama arvas üks arvuti spetsist sõber kes soovitas akut kogu aeg taga hoida, sest nii peab aku kõige paremini vastu.
Ise kahtlustan, et see 95% on määratud kuskil BIOS'is mis seda asja juhib.võin muidugi eksida - kindel pole.
Üks asi mida tasuks kindlasti jälgida on temperatuur mida aku kannatama peab,sest suurem temp. pidi saatanast olema.Enda Ideapad'il õnneks sellega probleeme pole,sest selle 6 rakuline aku on piisavalt suur,et pole läpaka korpusesse ära peidetud nagu suurematel läpakatel ning ripub poolenisti värske õhu käes.

Üks erinevus mida märkasin Jauntyga erinevalt Intrepidist- kui läpakas on akutoitel,siis lülitatakse kõvaketas päris tihti täielikult välja ja vajadusel taas uuesi sisse.Tundub,et Jauntyl on see laptop mode kohe sisse lülitatud.


Laptopmode on ka vanemates sees, vähemalt Hardy Heronis on see juba sees, vanemate kohta ei oska õelda, aga jah Jaunty on kõvasti parem kui Interpid selles pole kahtlustki.


Näita (aja järgi):      
Postita uus teemaVasta teemale


Vaata järgmist teemat
Vaata eelmist teemat
Powered by phpBB2 Plus based on phpBB © 2001/7 phpBB Group